Denní souhrn zpráv

ČSÚ potvrdil růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí o 4,7 procenta

Česká ekonomika vzrostla ve 2. čtvrtletí letošního roku meziročně o 4,7 procenta. Proti předchozímu kvartálu se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 2,5 procenta. Uvedl to Český statistický úřad, který tak potvrdil údaje ze začátku září. Mezičtvrtletní růst ekonomiky byl nejlepší za více než 20 let. K příznivému vývoji české ekonomiky ve druhém čtvrtletí přispěla jak domácí, tak zahraniční poptávka. K růstu přispěl hlavně zpracovatelský průmysl tažený nejen výrobou aut, ale například i zvýšením produkce elektrických přístrojů a zařízení.

Jurečka: EU může dvojí kvalitu potravin vyřešit do roku a půl

Evropskou legislativu, která by řešila dvojí kvalitu potravin, by bylo možné přijmout do roku a půl. Novinářům to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Nyní platné normy, které Evropská komise doporučila využívat, podle něj nejsou dostatečně účinné, protože se musí spoléhat na ochotu ke spolupráci jednotlivých členských států unie. Jurečka uvedl, že poslal předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeu Junckerovi a dalším eurokomisařům dopis, v němž žádá o řešení situace. "Dnes nemáte žádný legislativní nástroj, jakým způsobem jasně říct, že s námi ten dozorový orgán v jiném členském státě musí spolupracovat," řekl Jurečka. Podle něj sice mnozí výrobci mění složení svých výrobků, protože se bojí negativní reklamy. Zakotvení jednotného standardu kvality potravin na vnitřním trhu EU do evropského práva by ale situaci vyřešilo jednou provždy.

Problém dvojí kvality potravin se týká třetiny států EU, řekla slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná. "Výsledky testů ukazují, že méně masa, méně přírodních složek a více umělých aditiv u stejných produktů jsou téměř ve všech případech v neprospěch nových členských zemí. Takovéto chování na společném evropském trhu je absolutně neakceptovatelné. Snažíme se, abychom v Evropské unii neměli fenomén dvojí kvality," uvedla Matečná. Kromě zástupců čtyř středoevropských zemí (V4) se schůzky zúčastnili i experti z Chorvatska, Slovinska, Bulharska, Rumunska a Litvy.

Poslanci už mají návrh rozpočtu, schvalovat ho bude nová Sněmovna

Poslanci už mají na stolech návrh státního rozpočtu na příští rok. Vláda ho schválila minulé pondělí a poslanci ho obdrželi v pátek. Ve zbytku volebního období už se jím ale zabývat nebudou, schvalovat ho bude až nová Sněmovna vzešlá z říjnových voleb. Rozpočet počítá se schodkem 50 miliard korun, letošní schválený schodek má představovat 60 miliard korun. Poslanci budou mít letos na projednání rozpočtu mnohem méně času než v jiných letech. Sejdou se až po říjnových volbách a do konce roku budou muset nejen ustanovit sněmovní orgány, ale i stihnout všechna tři čtení. Bude se tak opakovat situace z roku 2013, kdy stihli rozpočet projednat a schválit během 13 dní. V jiných letech na to mají zhruba dva měsíce.

Vláda v návrhu počítá s růstem ekonomiky o 3,1 procenta a průměrným růstem spotřebitelských cen o 2,3 procenta. Na straně rizik a nejistot poukazuje vláda na to, že není jisté, jaké důsledky přinese výsledek vyjednávání o odchodu Británie z EU. Českou ekonomiku by také mohla podle vlády nepříznivě ovlivnit eskalace problémů italského bankovního sektoru. Negativním faktorem je také možnost prudkého zpomalení růstu čínské ekonomiky, které by zasáhlo evropský vývoz do této oblasti.

Pilný: Schodek rozpočtu letos bude nižší než schválený

Státní rozpočet za celý letošní rok by mohl skončit ve schodku zhruba 20 miliard korun ovšem po očištění od vlivu peněz z EU. Pokud se zahrnou i evropské peníze, pak rozpočet může být i v přebytku. Na tiskové konferenci to řekl ministr financí Ivan Pilný (ANO). Rozpočet včetně peněz z EU je schválen se schodkem 60 miliard korun. Příjem peněz z EU klesl ke konci září meziročně zhruba o 84 miliard korun. Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze skončil rozpočet letos ke konci září v přebytku jedna miliarda korun a loni ke konci září ve schodku 7,2 miliardy korun, uvedlo ministerstvo financí. "Konec roku se velmi špatně odhaduje, protože od července a listopadu jsme zvýšili platy, což se v rozpočtu projeví. A také předpokládám zvýšené čerpání evropských peněz na konci roku. Ale můj odhad je optimistický, že plánovaný schodek dosažen určitě nebude," uvedl Pilný. Zároveň uvedl, že od ledna do srpna přinesla elektronická evidence tržeb od ledna do konce srpna do rozpočtu 2,7 miliardy korun, do konce září 3,2 miliardy korun a za celý rok to bude zhruba pět miliard korun.

Referendum v Katalánsku ukázalo podle Zemana regionalizaci Evropy

Referendum v Katalánsku ukázalo podle prezidenta Miloše Zemana začínající regionalizaci Evropy. Hlava státu očekává, že se od Velké Británie bude chtít odtrhnout Skotsko. Zeman to řekl v diskusi se zastupiteli na úvod své návštěvy v Ústeckém kraji. Zásah španělských centrálních orgánů proti referendu o samostatnosti bohatého Katalánska označil prezident při odpolední návštěvě Bíliny za neadekvátní. "Představte si, že v Brně demonstrují zastánci samostatné Moravy," řekl Zeman. "Představte si dále, že v Brně nebo kdekoliv jinde do těchto demonstrantů, kteří chtějí hlasovat, začne policie střílet gumové projektily. Tak to by bylo na pád vlády, minimálně na odvolání ministra vnitra, ale já bych řekl na pád vlády jako celku," uvedl Zeman. Jestliže se to v Katalánsku nestalo, pak to podle něj svědčí o zoufalém strachu španělské vlády z katalánské nezávislosti. "Odpověď gumovými projektily není v demokratické politice nikdy tou adekvátní odpovědí," řekl.

Snahy o samostatnost nejsou podle Zemana v současné době jen věcí Katalánska. "My tady teď můžeme sledovat jakousi postupnou a začínající regionalizaci Evropy. To není jen Katalánsko. To je Skotsko, které se hlásí po vystoupení Británie z Evropské unie k opakování referenda a je velmi pravděpodobné, že tentokrát Skotsko bude chtít vystoupit z Británie a vstoupit do EU. Podle prezidenta je přirozené, že tendence k odtržení zaznívají z bohatých regionů.

Před říjnovým summitem EU se zřejmě Juncker sejde s premiéry V4

Premiéři zemí visegrádské skupiny, tedy Maďarska, Slovenska, Polska a České republiky, by se měli 18. října sejít v Bruselu na večeři s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Příslušnou pozvánku poslal šéf komise maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, jako předsedovi vlády nynější předsednické země tohoto středoevropského uskupení. Tématem schůzky má být podle zdrojů ČTK budoucnost evropské integrace a vývoj od summitu 27 zemí unie loni v září v Bratislavě. Juncker opakovaně odmítl myšlenku takzvané vícerychlostní Evropy a ve svém projevu v Evropském parlamentu v polovině září dal jasně najevo, že všechny země unie by měly dál postupovat společně. V tomto ohledu jeho představa budoucího vývoje evropské integrace naráží na plány, které nedávno nabídnul francouzský prezident Emmanuel Macron, jehož představa je založena na hlubší integraci eurozóny, tažené především francouzsko-německým tandemem.

V novém akčním plánu pro hazard bude možná systém péče o hráče

V Česku by se v příštích letech měl vybudovat systém péče o lidi, kteří začnou být závislí na hraní automatů, internetových hazardních her či na sázení. Tento systém chybí a hráčů, kteří mají problémy, přibývá. Po konferenci Hazardní hraní v ČR to novinářům řekl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. V Česku v posledních letech přibývá lidí se závislostí na hraní automatů, internetových hazardních her či na sázení. Podle odborných odhadů jich loni mohlo být až 120.000. Problémy s hraním mohlo mít přes půl milionu Čechů a Češek. V roce 2014 bylo problémových hráčů 440.000, závislých kolem 100.000. "Zásadně nám chybí nějaká pomoc těmto lidem," řekl Vobořil. Loni a letos šlo na podporu služeb, které pomáhají patologickým hráčům, ze státního rozpočtu 25 milionů korun. Vobořil již dříve navrhoval, aby na léčbu závislosti na hraní bylo vyčleněno přibližně jedno procento z daně hazardu, což by znamenalo asi 100 milionů korun. S tím nesouhlasí ministerstvo financí. Vobořil považuje i tuto částku za nedostačující.

Podle výroční zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti prohráli lidé v hazardních hrách minulý rok 39,3 miliardy korun. Průměrný dluh hráče dosahoval 1,2 milionu korun. Vklady do hry rostou od roku 2013, loni se meziročně zvedly o 29 procent. Problémy s hraním mohou mít čtyři procenta mužů a 0,8 procenta žen. Podle výzkumu mezi lékaři zhruba desetinu závislých tvoří děti a mladí do 18 let.

ČSÚ: V ČR přibylo za pět let 73.400 obyvatel, hlavně díky migraci

Za posledních pět let Česku přibylo 73.400 obyvatel. Za přírůstkem jsou hlavně cizinci. I když se v posledních letech rodí víc dětí, česká společnost přesto stárne. Průměrnému obyvateli republiky bylo loni 42 let. Děti do 15 let tvoří 15,6 procenta populace, lidé nad 65 let téměř 19 procent. Zvyšuje se i podíl svobodných a rozvedených. Téměř polovina dětí přichází na svět mimo manželství. Výsledky na tiskové konferenci představil Český statistický úřad (ČSÚ). V Česku přibývá dětí, které se rodí mimo manželství. Téměř polovinu chlapců a děvčat - přesně 48,6 procenta - přivedly loni na svět nevdané ženy. Ženy rodí v průměru ve 30 letech,

Česko mělo loni celkem 10,578.820 obyvatel. Od roku 2012 do loňska se do ČR přistěhovalo 24.900 Slováků, 5800 Rusů, 5400 Němců, 5300 Rumunů a 4700 Bulharů. Ukrajinců je o 500 víc. Zemi naopak opustilo 1100 lidí z Vietnamu. Vystěhovali se i Češi, do ciziny odešlo 6300 lidí.

Pacienti: Konopí v lékárně je dvakrát dražší než na černém trhu

Cena konopí v lékárnách je podle pacientů dvakrát vyšší než na černém trhu. Mnozí si ho nemohou dovolit, chtějí si ho proto beztrestně pěstovat. Ministerstvu zdravotnictví předali otevřený dopis. To se jejich požadavky bude zabývat, řekla ČTK mluvčí resortu Štěpánka Čechová. Konopí z Nizozemska stojí v lékárnách přibližně 300 korun za gram. "Pokud stát nedokáže konopí pro pacienty zajistit, musí pacientům umožnit, aby se k němu dostali beztrestně," řekla Hana Vágnerová, pacientka a ředitelka spolku Kopac, který před ministerstvem protestoval. Poukázala na německý případ, kde tamní Nejvyšší soud uznal, že právo pacienta na léčbu je nadřazené. Vláda potom schválila proplácení konopí k léčbě. V ČR je pěstování konopí soukromými osobami zakázáno a hrozí za něj vězení.

Konopí je v Česku dostupné jen na elektronický recept s omezením. Léčbu povoluje zákon na zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Pacienti si léčebné konopí plně hradí sami, koupit mohou až 190 gramů za měsíc. Podle některých ale takové dávky na potlačení bolesti nestačí. Rodič pacientky na protestu uvedl, že léčba dcery by stála asi 70.000 korun měsíčně.

Památkáři ocenili záchranu a obnovu kostelů a kaplí

Národní památkový ústav (NPÚ) ocenil významné loňské počiny v oblasti památkové péče. Ve všech čtyřech kategoriích porota ocenila zásahy a péči spojené se sakrálními stavbami. Cenu Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost) dostaly obnova kostela v Úštěku, objev roubené konstrukce v kapli v Odrách, záchrana kostela v Horním Maršově a zpřístupnění rotundy sv. Václava v Praze. Záchranu raně středověké rotundy v objektu Karlovy univerzity vybrali jako nejzajímavější také lidé v on-line hlasování. Na zámku Bučovice, kde se ceny předávaly, byl osobností památkové péče vyhlášen Brit Ian Kennaway. Muže, který českým památkářům pomáhal od počátku 90. let, nedávno ocenilo také české ministerstvo kultury. Ceny Patrimonium pro futuro se udílejí od roku 2014. NPÚ jimi vyzdvihuje příklady dobré péče o kulturní památky nejen ve vlastnictví státu, ale i v rukou soukromníků.

Národní knihovna vydražila v Londýně rukopisné bohemikum

Národní knihovna vydražila na aukci v Londýně modlitební knihu z roku 1655. Za vzácný rukopis, který sloužil také jako památník, zaplatila 148.000 korun. Knížku nabízela londýnská aukční síň Dreweatts and Bloomsbury Auctions. Modlitební kniha patřila mladičké Anně Kateřině Karbanové z Volšan, dceři zámožného erbovního měšťana a radního Nového Města pražského Lukáše Karbana z Volšan. Drobná kniha provázela Annu Kateřinu celým životem nejen jako kniha modlitební, ale plnila i důležitou osobní funkci - byla zároveň Anniným památníkem. Jsou do ní vevázány verše jejích přítelkyň i zápisky svědčící o vděčnosti a lásce jejích nevlastních dětí, uvádí knihovna.

Vzhledem ke Karbanovu výraznému angažování během stavovského povstání v letech 1618 až 1620 byl po porážce stavů nejprve odsouzen k smrti, později byl trest zmírněn na doživotí. Nakonec byl propuštěn na svobodu, ale jeho majetek byl částečně konfiskován včetně známého Faustova domu v Praze. Musel tedy odejít z českého království. S celou rodinou se uchýlil do saského Freibergu. Anna Kateřina Karbanová se pravděpodobně narodila až v exilu z jeho druhého manželství s Johannou Kechelovou z Hollensteinu. Anna Kateřina se roku 1659 provdala za dvojnásobného vdovce Johanna Gastella (1611 až 1673), a stala se tak matkou šesti sirotků.

Výstava ukazuje postoje Masaryka v době hilsneriády

Postoje tehdy budoucího československého prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka během hilsneriády, kdy společností výrazně zaznívaly protižidovské názory, ukazuje výstava v Národním muzeu. S podtitulem Masaryk jako disident uvnitř davu doplňuje výstavu Fenomén Masaryk v nové budově muzea. Autoři výstavy se tehdejší anonymní útoky, jimž Masaryk čelil, snažili přiblížit i vytvořením jeho fiktivního profilu na sociální síti. Aféra označovaná jako hilsneriáda navazující na proces se Židem Leopoldem Hilsnerem, podezřelým z údajné rituální vraždy mladé dívky Anežky Hrůzové, hýbala v letech 1899 a 1900 náladami obyvatel Rakouska. Proti slepé nenávisti vůči menšinové skupině lidí se tenkrát snažil bojovat i Tomáš Garrigue Masaryk.

Návštěvníci výstavy uvidí třeba Masarykovy poznámky, které si psal tužkou v době hektických příprav svých publicistických vystoupení, děsivé karikatury, které ho vyřazovaly ze "slušné křesťanské společnosti", nebo bohatou korespondenci s jeho podporovateli. Výstava je připravena tak, aby podle ředitele knihovny Národního muzea Martina Sekery, ukázala, že tehdy byla média schopna vyvolat v publiku pocit, že nabízejí "přímý přenos" ze soudních procesů.

Festival outdoorových filmů má v programu dvě světové premiéry

Mezinárodní festival outdoorových filmů, který v pátek začne v Ostravě a potrvá do 9. prosince, nabídne v soutěžních kategoriích 129 snímků. Promítat se budou v 54 českých a slovenských městech. Dva z filmů budou mít světovou premiéru. Například snímek "K2, Klára, Krásno" mapuje pokus zatím jediné Češky, která zdolala nejvyšší horu světa, vystoupat na vrchol hory K2. Everest Kolouchová zdolala v roce 2007. Loni se se neúspěšně pokusila o výstup na horu K2. Členem jejího týmu byl i Petr Juračka, který je zároveň režisérem a scénáristou premiérového filmu. Světovou premiéru bude mít film "Odile - z Madagaskaru do moravské domácnosti" filmaře a cestovatele Miloše Brunnera. Film představuje dívku z Madagaskaru, která si zvyká na život na Českomoravské vysočině.

Do Česka zavítal budníček pruhohlavý, pták ze sibiřské tajgy

Několik neobvyklých ptačích druhů zaznamenali o víkendu v Česku ornitologové a dobrovolníci při Festivalu ptactva. Podle koordinátorky festivalu Gabriely Dobruské z České společnosti ornitologické byl nejzajímavějším z nich budníček pruhohlavý, který běžně žije v sibiřské tajze. Účastníci vycházek do přírody objevili ale i další neobvyklé druhy, například luňáky červené, ostralku štíhlou, zrzohlávku rudozobou, husici rezavou či moudivláčka lužního, u něhož přesný původ prozradil italský kroužek. Budníček pruhohlavý je na českém území skutečně raritou. Při Festivalu ptactva ho pozorovali také ornitologové a dobrovolníci v Lucembursku, Nizozemsku a Maďarsku. "Tu a tam se stane, že nějaká bouře nebo nepřízeň počasí nám sem tyto ptáky zažene," vysvětlila pravděpodobný důvod jeho výskytu v Česku Dobruská.

Naopak nejčastěji pozorovaným ptákem jsou v Česku dlouhodobě špačci. V loňských ročnících festivalu je sice lidé při procházkách neviděli tak často, za to ale podle Dobruské mohla spíše aktuální nepřízeň počasí než to, že by jich ubývalo. Špačci byli i v celoevropském měřítku o víkendu nejčastěji viděnými ptáky, ornitologové jich mají hlášeno přes 620.000. Předstihla je jen berneška bělolící, ta ale v Česku nežije. Letošního festivalu se v Česku účastnilo 885 lidí, v celé Evropě to bylo přes 21.700 lidí.

Jágr bude pokračovat v NHL, dohodl se na smlouvě s Calgary

Hokejový útočník Jaromír Jágr bude pokračovat v NHL. Pětačtyřicetiletý druhý nejproduktivnější hráč historie slavné zámořské soutěže se podle serveru sportsnet.ca i kanadské televizní stanice TSN dohodl na roční smlouvě s Calgary. Ta by mu měla zaručovat základní plat milion dolarů a kontrakt obsahuje dostupné bonusy ve stejné výši. Jágr, který byl od 1. července nechráněným volným hráčem, tak může v NHL útočit na rekord v počtu zápasů v základní části. Má jich na kontě 1711 a k vyrovnání vedoucího Gordieho Howea mu chybí 56 utkání. Calgary bude pro Jágra po Pittsburghu, Washingtonu, New York Rangers, Philadelphii, Dallasu, Bostonu, New Jersey a Floridě devátým působištěm v zámoří. Poprvé bude hrát za klub z kolébky hokeje Kanady. Podle zámořských zdrojů byly v poslední době ve hře o Jágrovy služby až tři kluby.

Jágr přiznal, že už byl připravený zůstat doma a začít sezonu v dresu prvoligového Kladna, jehož je majitelem. Uzavření kontraktu s Calgary Flames v NHL ho do jisté míry překvapilo. Do Kanady chce odletět co nejdříve, aby mohl být brzy s týmem, i když první zápas na ledě Edmontonu již nestihne. "NHL sice byla mou prioritou, ale já už měl připravenou variantu, že nikam nepůjdu a budu tady. Vážně ano. Je to pro mě takové překvapení, že to všechno takhle dopadlo," řekl Jágr v rozhovoru s ČTK během tréninku, jenž absolvoval na kladenském stadionu v pondělí před půlnocí. Díky kontraktu s Flames se před ním otevírá šance stát se hráčem s nejvíce starty v základní části NHL. "Pokud nejsi nějaká superstar, většina mužstev půjde do sezony s mladými hráči. Pak záleží na tom, zda mladí tu situaci využijí, nebo ne. Já měl asi to štěstí, že v Calgary se mladí hráči, s nimiž počítali, neukázali až v takovém světle, jak předpokládali," přemítal Jágr. S ohledem na pozici v týmu nechtěl dlouho kývnout na finančně nízké nabídky. Nakonec udělal do jisté míry krok zpět. "Jedna věc je, že těch možností moc nebylo. Ty nabídky byly zhruba stejné. Šlo ale i o to, že Calgary bylo ve hře od začátku; i když ne extra intenzivně, pořád se jednalo. A na druhé straně St. Louis se staly nepříjemné věci a zranila se jim spousta hráčů. Ti se však budou zase během roku vracet. Tam jsem to bral tak, že bych byl jako doplněk, tady to beru tak, že mám nějakou šanci," vysvětlil, co ve prospěch Plamenů rozhodlo.

Výsledky ze sportu

Petra Kvitová i Barbora Strýcová postoupily na turnaji v Pekingu do osmifinále. Dvanáctá nasazená Kvitová porazila ve 2. kole Američanku Varvaru Lepchenkovou 6:4, 6:4, Strýcová, jíž v úvodním duelu vzdala světová jednička Garbiňe Muguruzaová, vyřadila Němku Julii Görgesovou 6:4, 6:2. Karolína Plíšková porazila ve 2. kole Němku Andreu Petkovicovou 6:4, 6:4 a dál živí naději na návrat do čela žebříčku.

Vítězem plochodrážního Memoriálu Luboše Tomíčka se stal Australan Max Fricke. Nejlepším Čechem v předčasně ukončeném 49. ročníku tradičního závodu na břevnovském stadionu Markéta byl čtvrtý Eduard Krčmář. Vítěz nedělní Zlaté přilby a nejlepší domácí závodník posledních let Václav Milík skončil v dešti v Praze třináctý. Organizátoři měli stejně jako před rokem smůlu na počasí. Zatímco loni byli nuceni ukončit závod již po 12 z 20 jízd základního rozpisu, letos se jich odjelo 16. Opět tak nedošlo na dramatické rozuzlení v podání finálové jízdy.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky, zejména na horách na severu. Nejvyšší denní teploty 11 až 15 °C, na jihovýchodě až 17 °C.