Denní souhrn zpráv

Svět podle Zemana stále nedokázal zasáhnout proti terorismu

Boj proti mezinárodnímu terorismu a následky mocné migrační vlny z Asie a Afriky byly ústředními tématy projevu českého prezidenta Miloše Zemana ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN. Svět podle Zemana stále váhá postavit se "teroristické anticivilizaci" s plnou silou. Český prezident kritizoval světovou organizaci za to, že "ani po sedmdesáti letech nedokáže pojem terorismus definovat". Vyzval k vytvoření silného ústředního úřadu OSN, který by mohl proti teroristům zasahovat všemi prostředky. Za druhou stranu mince označil prezident migraci, která je podle něj spojena s terorismem, protože džihádisté jsou ukryti uvnitř migračních vln. Masivní migrace z Afriky a Asie představuje odliv mozků, oslabení potenciálu těchto zemí.

Výbuch v armádní budově ve Vyškově zabil vojáka, druhého zranil

Výbuch ve vojenské budově ve Vyškově zabil jednoho vojenského policistu a dalšího zranil. Příčiny exploze, které vyšetřuje Vojenská policie, zatím nejsou známy, média spekulují o tom, že vybouchly granáty. Podle ministerstva obrany nešlo o úmyslný čin nebo útok a další exploze nehrozí. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) věc označil za nešťastnou událost. Výsledky vyšetřování by měly být během několika dnů. Výbuch se ozval před 09:00 v budově Jugo, která částečně slouží jako ubytovna, ale i pro administrativu. Nastal ve veřejnosti nepřístupných sklepních prostorách, které využívala Vojenská policie. Vojenská akademie ve Vyškově je vzdělávacím a výcvikovým zařízením ministerstva obrany.

Liglass zatím odstoupení od smlouvy nedostal, nevylučuje arbitráž

Česká společnost Liglass Trading CZ (LTD CZ) nedostala zatím od kyrgyzské vlády žádné oficiální oznámení o odstoupení od smlouvy na výstavbu kaskády vodních elektráren. Firma dodala, že podle smlouvy má v případě sporů o výklad, platnost nebo plnění dohody tři měsíce na jednání. Pokud kyrgyzská vláda skutečně od dohody odstoupí, aniž by se držela smluvních článků upravujících pravidla řešení sporů, Liglass se obrátí na mezinárodní arbitráž, uvedl v prohlášení pro ČTK generální ředitel české společnosti Michael Smelík. Kyrgyzský premiér Sapar Isakov v pondělí podle tamních médií ohlásil, že vláda smlouvu s firmou vypoví, protože Liglass nedodržel podmínky dohody a nepřevedl sumu 37 milionů dolarů (asi 807 milionů Kč) na vyplacení původního ruského investora. O zamýšleném jednostranném odstoupení od smlouvy se podle Smelíka firma dozvěděla z médií.

Prezident Zeman dostal v New Yorku cenu za podporu Izraele

Americký židovský fond udělil v New Yorku prezidentu Miloši Zemanovi cenu Bojovník za svobodu (Warrior for Truth). Ocenil ho za dlouhodobou podporu Izraele a Židů. Cenu Zeman převzal na galavečeru, který uspořádal časopis The Algemeiner. Český prezident v projevu vyzval demokratické země, aby přesunuly své ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Naprostá většina států má svá velvyslanectví v Tel Avivu kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma. Galavečer časopisu The Algemeiner se konal v honosné neorenesanční budově hotelu Cipriani na Manhattanu. Akce, na kterou nejlevnější vstupenky stály 800 dolarů (přes 17.000 korun), se zúčastnilo několik stovek hostů z řad byznysu či židovské obce.

Pracovní návštěvu USA zahájil prezident Zeman v New York obědem s bývalou manželkou nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa, českou rodačkou Ivanou Trumpovou. Při setkání se hovořilo mimo jiné o migraci a aktuální politické situaci v USA, sdělil ČTK Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman dal Trumpové jako dárek zlatý přívěsek v podobě čtyřlístku. Trump své bývalé ženě nabídl, aby se stala americkou velvyslankyní v Praze. Ta to pro časovou náročnost této funkce odmítla.

Su Ťij asi v říjnu navštíví Prahu

Barmská politička a držitelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij zřejmě v říjnu navštíví Prahu. Uvedl to zpravodajský server Aktuálně.cz. Návštěva někdejší vězeňkyně barmského vojenského režimu se podle diplomatických zdrojů ČTK plánuje už delší dobu. Přípravy však komplikuje kritizovaný postup barmské armády vůči etniku Rohingů. Podle OSN se v Barmě odehrává etnická čistka a Su Ťij za to čelí kritice. V Česku byla v roce 2013 jako host konference Forum 2000, která je svázána s odkazem Václava Havla. Právě na Havlův návrh Su Ťij v roce 1991 získala Nobelovu cenu za mír.

Somálka prohrála spor se školou o zákaz nošení hidžábu

Soud zamítl odvolání somálské dívky, která se žalobou domáhala po střední zdravotnické škole omluvy a 60.000 korun za údajný zákaz nošení hidžábu. Rozhodnutí je pravomocné. Podle odvolacího senátu je v sekulárním Česku nutno chránit právo být bez vyznání stejně jako právo náboženství mít. "Podle našeho názoru žalobkyně na užívání šátku jako projevu náboženského přesvědčení na půdě školy, která musí zůstat neutrálním prostředím, právo nemá," konstatoval soudce Jan Klášterka. Řád školy nošení pokrývek hlavy zakazuje. Tvrzení o nepřímé diskriminaci v přístupu ke vzdělání instituce odmítla. Bránila se mimo jiné tím, že cizinka vůbec nesplnila předpoklady pro to, aby se mohla stát její studentkou - nepředložila prý totiž doklad o povolení k pobytu.

Somálka k soudu nedorazila. Přišla řada odpůrců islámu a migrantů, kteří zcela zaplnili chodbu před jednací síní. Na vítězství školy, které soudce netradičně vyhlašoval s otevřenými dveřmi do místnosti, aby ho slyšeli všichni zájemci, reagovali dlouhotrvajícím potleskem a zpěvem státní hymny.

Předsedkyně Akademie věd předala ocenění třem špičkovým vědcům

Předsedkyně Akademie věd (AV ČR) Eva Zažímalová předala prestižní ocenění třem špičkovým vědcům. Cenu Praemium Academiae dostali ekolog a odborník na fyziologii půdních hub Petr Baldrian, fyzik se specializací na atmosféru Michal Fárník a informatik zaměřující se na zpracování obrazu Jan Flusser. Každý z oceněných získá až 30 milionů korun na výzkum v dalších šesti letech. Akademickou prémii může každý vědec dostat jen jednou za život. Podmínkou pro udělení ceny je to, že vědec musí být kapacitou v mezinárodním, nejen v českém měřítku. Většinou ji získávají v jednom roce jen dva lidé. Udílí se od roku 2007.

Chybí posudkoví lékaři, třetina jich za rok skončí kvůli věku

Lékařské posudkové službě chybí lékaři a situace se na konci příštího roku může ještě zhoršit. Kvůli věku totiž skončí třetina doktorů, bude jim přes 70 let. Ministerstvo práce chce, aby administrativu za "posudkáře" začali vyřizovat v příštím roce asistenti. Na volná místa chce díky zvýšení platů přilákat nové lékaře. Posudky by měli vypracovávat i nasmlouvaní lékaři. Posudková služba spadá pod ministerstvo práce. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) má celkem 388 lékařských míst. Neobsazených je nyní 60. O zbytek postů se dělí 466 lidí. Z nich 103 je přes 70 let, 182 pak mezi 60 a 69 lety. Podle služebního zákona může státní zaměstnanec na postu být do 70 let. Posudková služba má do konce příštího roku výjimku.

Posudkoví lékaři správy sociálního zabezpečení posuzují stav lidí kvůli přidělení invalidního důchodu, zdravotnímu znevýhodnění v práci, příspěvku na péči, průkazům pro postižené, nemocenským či pomůckám pro handicapované. Na kritickou situaci v posudkové službě si před nedávnem stěžovala Národní rada osob se zdravotním postižením. Poukazovala na to, že posudkové řízení je neúměrně dlouhé a někteří lidé na rozhodnutí čekají řadu měsíců i rok.

Ústavní soud se zastal Turka, přes tři roky je v předběžné vazbě

Česká justice podle Ústavního soudu (ÚS) porušila práva Turka, který přes tři roky čeká na případné vydání do vlasti. Předběžná vazba sice nemá zákonné limity, ale musí být přiměřená, zdůraznili ústavní soudci. Cizincovi nelze klást k tíži to, že turecké orgány postupují liknavě a komunikace s nimi vyžaduje čas, a to i kvůli loňským vnitropolitickým otřesům. Muž bude po zásahu ÚS patrně čekat na rozhodnutí o případné extradici na svobodě. V Turecku jej odsoudili za krádež věcí v hodnotě asi 90.000 korun na šest let. Z vězení ale uprchl. Naposledy justice o extradici veřejně jednala v únoru 2017, kdy si soud vyžádal aktuální informace o situaci v Turecku a nechal si ověřit překlad rozsudku Nejvyššího soudu Turecké republiky, ze kterého vyplývá, že mužovo odsouzení je zrušené. Úřední překlad ale ještě není hotový.

Takzvaná předběžná vazba jako jediná v českém právním řádu nemá pevně stanovenou maximální dobu trvání. Justice ale musí zohledňovat konkrétní okolnosti a celková doba trvání předběžné vazby musí být přiměřená.

Vražda bosse podsvětí z roku 1996 nejspíš potrestána nebude

Vražda bosse tuzemského podsvětí Antonína Běly z roku 1996 nejspíš nebude potrestána. Státní zástupkyně Danuše Krejčová při závěrečné řeči u Krajského soudu v Praze navrhla, aby soud obžalované Pavla Šrytra a Jána Kaca zprostil obžaloby. Zdůvodnila to tím, že existují pochybnosti o jejich vině a nelze vyloučit, že čin spáchal někdo jiný. Bělu před 21 lety zastřelilo ozbrojené komando v jeho domě v Úvalech u Prahy. Policie loni na jaře na základě nových informací, mezi něž patřily hlavně svědecké výpovědi, oba muže zadržela. Šrytr i Kaco vinu odmítají. Tvrdí, že v době vraždy byli na Slovensku.

V pražských Letňanech začal stavební veletrh For Arch

Na výstavišti v pražských Letňanech začal 28. ročník mezinárodního stavebního veletrhu For Arch. Zúčastní se ho více než 800 vystavovatelů z 12 zemí. Akce potrvá do soboty 23. září. K vidění budou stavební materiály a technologie, dřevostavby, výrobky týkající se vytápění, bazény, sauny, elektrotechnika i nízkoenergetické stavby. Organizátoři očekávají, že veletrh navštíví více než 70.000 lidí.

Klavírista Ivan Klánský převzal Cenu Antonína Dvořáka

Klavírní virtuos Ivan Klánský z rukou ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) převzal hudební Cenu Antonína Dvořáka. Ocenění každoročně uděluje Akademie klasické hudby osobnostem, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice. "Klavírní tvorba není pro Dvořáka zcela typická a dostat tuto cenu, znamená pro mne jako klavíristu ocenění mé celoživotní práce," uvedl Klánský. Pravidelně koncertuje v Evropě, Asii, Austrálii, USA a Jižní Americe - celkový počet jeho vystoupení se blíží číslu 5000.

Seriál Trpaslík přivezl hlavní cenu z festivalu v La Rochelle

Seriál režiséra Jana Prušinovského Trpaslík získal na 19. ročníku festivalu Festival de la Fiction TV v La Rochelle hlavní cenu za nejlepší evropské hrané dílo. Z rukou herečky Olivie Coteové ji během slavnostního ceremoniálu převzal scenárista Petr Kolečko. Trpaslík se utkal v evropské mezinárodní sekci s dalšími devíti seriály z Německa, Británie, Norska, Itálie, Dánska a Švédska. ČTK o tom informovala mluvčí České televize (ČT) Karolína Blinková. "Byl to pro mě životní zážitek v mé lámané francouzštině přebírat cenu mezi francouzskými hvězdami v plném divadle Coursive v La Rochelle. Samozřejmě je to ale cena celého týmu v čele s Janem Prušinovským," uvedl Kolečko. Porota, jíž předsedala francouzská herečka Silvie Testudová, zdůvodnila svoji volbu tím, že Trpaslík ji zaujal nejen originálním humorem, ale také osobitým zobrazením témat rasismu a chování k ženám. Trpaslík byl v České televizi uváděn letos od 2. ledna. Provázely ho rozporuplné recenze a stížnosti na časté používání vulgárních výrazů.

Kvarteto Miroslava Krobota míří na festivaly do USA a Španělska

Nový film režiséra Miroslava Krobota Kvarteto bude před domácí premiérou 30. listopadu uveden na třech festivalech v USA a Evropě. Světovou premiéru bude mít koncem října v Chicagu a pak se bude promítat v Denveru. Snímek byl přijat i do soutěže festivalu Muces v Segovii, který začne 15. listopadu. Tvůrci vypráví intimní příběh o členech smyčcového kvarteta, které interpretuje soudobou klasickou hudbu. Stejně jako usedá rodina stále u jednoho stolu, scházejí se jeho členové vždy u dalšího koncertu. Poněkud nesourodá čtveřice zažívá humorné situace i nedorozumění.

Aneta Langerová v roli ruské básnířky Anny Barkovové

Příběh ruské básnířky Anny Barkovové (1901 až 1976), nespoutané ženy, která se vzpouzela společenským konvencím i režimu, vstoupí do českých kin 12. října. Režisérka Marta Nováková do hlavní role obsadila zpěvačku Anetu Langerovou. Režisérka na filmu 8 hlav šílenství pracovala devět let, při přípravě studovala množství dobových dokumentů a cestovala také na Sibiř po stopách zaniklých gulagů. V sovětských lágrech a ve vyhnanství strávila Barkovová 22 let. Nováková se rozhodla její příběh vyprávět pomocí poskládaných obrazů, děj se neodvíjí chronologicky a některé z osmi částí doplňují animované sekvence nebo scénické výjevy odkazující k výtvarné avantgardě. Langerová ČTK řekla, že ji nabídka režisérky na hlavní roli nejprve vyděsila. Pak se začala s příběhem básnířky seznamovat. "Ztvárnit Annu Barkovovou nebylo jednoduché, protože věřím tomu, že měla svůj vnitřní svět, který je pro mnohé nečitelný," řekla zpěvačka debutující na filmovém plátně.

Zoo Dvůr spálila na protest proti pytláctví rohovinu nosorožců

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem spálila na protest proti nelegálnímu obchodu se zvířaty a pytláctví 33 kilogramů nosorožčí rohoviny. Zoo již v roce 2014 uspořádala akci nazvanou Burn horns, save rhinos (Spalte rohovinu, zachraňte nosorožce), při které spálila zhruba 60 kilogramů rohoviny. Na hranici byly rohy nosorožců, které pocházejí od uhynulých zvířat, rohy odřezané chovateli a rohy, které si zvířata ulomila. Dvorská zoo je hlavním iniciátorem světové kampaně, která chce upozornit na kritickou situaci nosorožců ve volné přírodě. Hlavním důvodem, proč nosorožců v přírodě ubývá a proč je vybíjejí pytláci, je poptávka z východoasijských zemí po jejich rohovině pro lékařské účely. Rohovina přitom nemá léčebné účinky, které jsou jí přisuzovány. Na černém trhu může kilogram rohoviny vynést kolem 60.000 dolarů (asi 1,3 milionu korun).

Chomutovský skanzen bude mít pole s původními plodinami

Chomutovský skanzen připravuje pole a zahrady, kde se budou pěstovat původní plodiny. Návštěvníci Staré Vsi tak nejen uvidí, jak lidé před sto lety žili, ale i čím se živili a jak si pokrmy připravovali. Sít se budou semena získaná z genetických bank. Informace o pěstování užitkových plodin v Krušných horách zmizely s odsunem Němců a později při kolektivizaci zemědělství zavedením nových zemědělských odrůd, postupů a směrů. Ani na jedné straně hranice nejsou dochovány ucelené informace o této problematice. "Už se nám ozvali pamětníci, kteří celý život pracovali v zemědělství v Podkrušnohoří. Budeme tak hledat zplanělé druhy rostlin, pátrat v historických pramenech a archiváliích a zaznamenávat rozhovory s pamětníky," uvedla správkyně skanzenu Hana Zvalová.

Do Prahy přiletěl legendární Björn Borg

Tenisem si získal věhlas a tenis je dodnes jeho životem. Slavný Björn Borg přiletěl do Prahy v roli kapitána Evropy pro Laver Cup a na bílý sport nedá dopustit. Šestkrát v čelence a s dlouhými vlasy dominoval na pařížské antuce a pětkrát vyhrál na trávě ve Wimbledonu. Dnes má jednašedesátiletý Borg bílé vlasy kratší a možná mu roste nástupce. Tenisu se věnuje jeho čtrnáctiletý syn Leo. Na Laver Cupu povede do boje Evropu v čele s Rogerem Federerem a Rafaelem Nadalem. "Máme vynikající tým. Ale oni taky," řekl Borg směrem k celku světa. V sestavě Evropy má Borg i současnou českou jedničku Tomáše Berdycha. Soutěž zároveň napíše novou kapitolu Borgovy rivality s Johnem McEnroem. Na kurtu se rozešli smírně s bilancí 7:7. "Je skvělé vidět Johna na druhé straně jako kapitána. Už jsme se o tom bavili a oba se na role kapitánů těšíme," uvedl Borg. Soutěž se koná jako pocta Australanu Rodu Laverovi. I s tím se potká a můžou zavzpomínat na vzájemné duely, protože se ještě stihli na kurtu střetnout. "Rod je jeden z nejlepších hráčů v historii. Hrál jsem s ním párkrát, ale nikdy v době, kdy byl na vrcholu. Je to velký gentleman a je pro tenis velmi důležitou osobností. Je skvělé, že má vlastní soutěž," řekl Borg.

Počasí na středu

V Čechách oblačno až zataženo, místy s deštěm nebo přeháňkami, na východě zpočátku srážky četnější. Na Moravě a ve Slezsku zataženo s deštěm, místy i vydatným. Nejvyšší denní teploty 10 až 14 °C, v Čechách ojediněle až 17 °C.