Denní souhrn zpráv

Premiér Sobotka jednal v Bagdádu s předsedou irácké vlády

O podpoře v boji proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS), o humanitární pomoci i o možnostech spolupráce při poválečné obnově země jednal český premiér Bohuslav Sobotka v Bagdádu se svým iráckým protějškem Hajdarem Abádím. Upozornil, že Irák je v posledním dvou letech největším dovozcem zbraní z Česka. Do blízkovýchodní země putovala například munice, samopaly či bitevníky L-159 ALCA. Právě pilotům a technikům, kteří se o tyto letouny starají, pomáhají dosud s výcvikem v Iráku tři desítky českých vojáků. Sobotka ještě před jednáním poznamenal, že chce s Abádím i dalšími iráckými představiteli hovořit také o tom, co by Česko, ale i celá Evropská unie mohly udělat, aby vytvořily podmínky pro návrat iráckých uprchlíků.

Do Iráku z Česka putovala v letech 2012 až 2016 humanitární pomoc ve výši 93,6 milionu korun. Letos na pomoc blízkovýchodní zemi Česká republika vydala už 65,5 milionu korun. Třetí linie spolupráce s Irákem se podle předsedy vlády týká budoucnosti: obnovy oblastí zničených boji. V tom vidí Sobotka značný potenciál pro uplatnění českých firem.

Zeman: S odstupem času je dobře, že bylo Československo rozděleno

S odstupem času je dobře, že bylo Československo rozděleno, domnívá se prezident Miloš Zeman. Pokud by se tak nestalo, na Slovensku by zůstaly silné nacionalistické skupiny, které by obviňovaly Čechy, že Slováky utlačují. Zeman to řekl serveru Blesk.cz. V sobotu uplynulo 25 let od chvíle, kdy předsedové vítězných stran červnových československých parlamentních voleb Václav Klaus a Vladimír Mečiar zpečetili rozdělení země. K tomu došlo 1. ledna 1993. Zeman řekl, že s odstupem času se dá říct, že asi udělali dobře. ČTK Zeman k výročí prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka sdělil, že Česko a Slovensko mají po téměř čtvrtstoletí od rozdělení společného státu mimořádně skvělé a bratrské vztahy. Rána ve vztazích podle něj nezůstala nezahojená, protože obě země vstoupily do Evropské unie a staly se členy širší evropské rodiny.

Na hradě Pecka spadla z 13 metrů mladá žena a na místě zemřela

V neděli ráno spadla mladá žena na hradě Pecka na Jičínsku z výšky 13 metrů a na místě zemřela. ČTK o tom informovala mluvčí krajské policie Eva Prachařová. Příčinu neštěstí policie vyšetřuje. Šestadvacetiletá cizinka byla na hradě mimo návštěvní hodiny kolem 6:00. Ačkoli se jí ihned další svědci pokoušeli poskytnout první pomoc a na místo přilétl i vrtulník záchranné služby, nebylo jí už pomoci. Podle serveru iDnes šlo o členku skupiny historického šermu, která v areálu hradu přespávala. "Už nyní je ale jasné, že se pohybovala v místech, kam je veřejnosti vstup zakázán," uvedla Prachařová.

Bouřky na jihu Čech doprovázely kroupy, vykolejil vlak

Tři desítky zásahů měli v neděli jihočeští hasiči kvůli silným dešťovým přeháňkám a bouřkám. ČTK to řekl operační důstojník jihočeských hasičů. Na Strakonicku u Nišovic vykolejil osobní vlak, nehoda si vyžádala tři lehká zranění, řekli ČTK jihočeský policejní mluvčí a mluvčí Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC). Menší krupobití potrápilo i návštěvníky českobudějovického agrosalonu Země živitelka, schovávali se hlavně uvnitř výstavních pavilonů.

Hradozámecká noc odstartovala v Náměšti nad Ohří

Slavnostní fanfáry na schodišti renesančního zámku v Náměšti nad Oslavou odstartovaly celostátní zahájení Hradozámecké noci. Akce se konala na 86 památkách v Česku. Návštěvníci mohli vidět rytířská klání, kostýmované prohlídky, divadelní představení a koncerty. Program v Náměšti se nesl v duchu renesance. Zcela výjimečně byla pro návštěvníky zpřístupněna i panská oratoř zámecké kaple, kde si lidé mohli prohlédnout originál šestidílné Bible kralické z let 1579 až 1593. Příští ročník bude věnován šlechtickým rodům a jejich angažmá v diplomatických a vojenských službách.

Jako za Marie Terezie se tančilo na zámku v Zákupech na Českolipsku. "I když byly Zákupy císařskou habsburskou rezidencí, Marie Terezie od jejíhož narození letos uplynulo 300 let, tu nikdy nebyla," přiznal zákupský kastelán Petr Weiss. Zámek v Zákupech na Českolipsku patří k nejcennějším památkám Libereckého kraje. V Česku je to ojedinělá ukázka císařské rezidence Habsburků. Sídel, která v zemi tomuto panovnickému rodu patřila, je sice víc, přístupných je jich ale minimum. Nebo, jako Pražský hrad, prezentují spíš jiná období.

Festival Zlatá pecka v Chrudimi zaštítila místní rodačka Dagmar Pecková

V Chrudimi začíná první ročník festivalu vážné hudby Zlatá pecka. Přehlídku zaštítila svým jménem místní rodačka, operní pěvkyně Dagmar Pecková. Ta se podílí i na dramaturgii přehlídky. Dnes se můžou návštěvníci těšit na mši a koncert pěveckých sborů v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Resslově náměstí. Chrudimskou Zlatou pecku uzavře 4. září koncert ve velkém sále muzea.

Zemřel operní pěvec a pedagog René Tuček, držitel ceny Thálie

Ve věku 81 let zemřel v sobotu v Mariánských Lázních významný český barytonista, operní pěvec a pedagog René Tuček. Ztvárnil řadu velkých rolí, mimo jiné Mefista, Figara či Escamilla. V pražském Národním divadle se v roce 1970 uvedl jako Andrej Bolkonskij v legendárním nastudování Vojny a míru. Tuček se také často objevoval v televizi a dlouhá léta působil jako pedagog na HAMU, věnoval se i talentovaným dětem. Svým žákům, mezi které patří například Alžběta Poláčková, Richard Haan, Josef Moravec, Jiří Hájek, Pavel Vančura, Eliška Weisová, Anna Klamo a další, vštěpoval mimo jiné i to, že pro pěvce je na jevišti důležitá fyzická kondice.

Za svůj život obdržel Tuček celou řadu významných domácích i zahraničních uměleckých ocenění. Loni byla u příležitosti oslav jeho osmdesátin pokřtěna vzpomínková kniha René Tuček: Sex v hlase.

Radnice ve Slavkově u Brna chystá obnovu sochařské výzdoby zámku

Radnice ve Slavkově u Brna chystá veřejnou sbírku na obnovu sochařské výzdoby na místním zámku. Předtím bude nutné udělat restaurátorský průzkum, řekla ČTK ředitelka zámku Slavkov - Austerlitz Eva Oubělická. Slavkovský zámek patří k největším turistickým lákadlům jižní Moravy. Soubor 64 barokních soch, který zdobí zejména zámecký park i některé interiéry, získalo město do vlastnictví v loňském roce. O majiteli musel totiž rozhodnout soud, protože z materiálů převádějících v roce 1995 státní zámek do vlastnictví města nebylo zcela jasné, komu sochy patří. Soubor je dílem autorů Giovanni Giulianiho a Ignáce Lengelachera a pocházejí z období okolo roku 1700.

Za uměleckými kováři dorazilo na hrad Helfštýn přes 10.000 lidí

Letošní ročník Hefaistonu, největšího evropského setkání uměleckých kovářů, si přes víkend na hradě Helfštýně na Přerovsku nenechalo ujít přes 10.000 návštěvníků. Lidé mohli mistry černého řemesla pozorovat naživo u výhní, výtvory kovářů byly rozmístěny po celém areálu hradu. Na hrad tentokrát dorazilo 576 uměleckých kovářů z 19 zemí. Kromě evropských účastníků přijeli na Přerovsko kováři z Izraele, Uzbekistánu, USA nebo Austrálie.

V rýžování zlata byla nejúspěšnější Ĺubica Ťažká ze Slovenska

Necelá stovka zlatokopů se již po čtyřiadvacáté utkala o vítězství v soutěži v rýžování zlata ve Zlatých Horách na Jesenicku. Tradiční trofej pro absolutního vítěze, zlatou pánev starosty města, tentokrát získala Ĺubica Ťažká ze Slovenska. Mezi muži byl nejlepší Jan Kořenář, kategorii žen ovládla další Slovenka Daniela Múčková. Podoba soutěže se už léta nemění. Zlatokopové při ní stojí po kolena v kádi s vodou a pokoušejí se vyrýžovat zlatinky, malé zlaté šupiny, z kbelíku písku. Vzhledem k tomu, že se zlatinky měří na milimetry, najít jich alespoň pět, což bylo minimální množství v kbelících, dalo i cvičeným zlatokopům často hodně práce.

Dobývání zlata má na Zlatohorsku staletou tradici. Prvními písemnými zprávami je doloženo ve 13. století, někteří odborníci však počátek těžby cenného kovu odhadují už na přelom 10. a 11. století. Novodobá těžba zlata zde skončila v polovině 90. let.

Dostál a Fuksa vybojovali tituly na 500 m, čtyřkajak má bronz

Kajakář Josef Dostál a kanoista Martin Fuksa vybojovali v Račicích tituly mistrů světa na neolympijské trati 500 metrů. Čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Štěrba a Radek Šlouf přidal na pětistovce bronz. Česká výprava tak má na kontě už šest medailí včetně dvou nejcennějších. Dostál, který v sobotu dojel třetí na kilometru, získal třetí světové zlato. Stříbrný na kilometrové trati Fuksa obhájil předloňský titul a nejcennější medaili z MS slaví podruhé.

Čtyřiadvacetiletý Dostál, který v letošní sezoně na pětistovce nepoznal hořkost porážky, potvrdil roli největšího favorita. Druhého Dána Reného Holtena Poulsena porazil o více než sekundu a půl. Nezdrželo ho ani, že si po 350 metrech musel přehmátnout pádlo. "Opravdu posledních dvacet metrů jsem si užíval, protože už jsem věděl, že vyhraju s docela velkým náskokem," řekl. Po průjezdu cílem radostí vyskočil z lodě do vody. Třetí skončil Ukrajinec Oleh Kucharyk.

Kanoistka Jana Ježová byla na olympijské dvoustovce osmá. Stejně dopadly na kilometru čtyřkajak Pavel Davídek, Tomáš Veselý, Lukáš Nepraš, Lukáš Trefil i čtyřkanoe Petr Fuksa, Daniel Kořínek, Šimon Hájek, Radek Miškovský.

Sport - další výsledky

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký vyhrál pošesté v kariéře a potřetí za sebou Barum rallye Zlín. Za hlavním favoritem soutěže, která byla tradičně vedle českého mistrovství i součástí evropského šampionátu, skončil druhý Rus Alexej Lukjaňuk. Třetí místo vybojoval Roman Kresta. Pětatřicetiletý Kopecký kraloval soutěži již od sobotní první etapy, ve které si postupně vypracoval sedmnáctisekundový náskok na Lukjaňuka a dnes ho navýšil na 55 sekund. Půl minuty ale získal k dobru na poslední rychlostní zkoušce. "Byl to náročný víkend, jako vždy tady na Barumce. Málo se tu spí a dlouho závodí. Ale zvládli jsme to a vážíme si vítězství. Povedlo se to skvěle," řekl Kopecký, který si již na předešlé Bohemia rallye zajistil s předstihem zisk českého titulu.

Oštěpař Jakub Vadlejch skončil třetí na mítinku ISTAF v Berlíně. Vicemistr světa a vítěz Diamantové ligy výkonem 85,15 metru z druhé série nestačil jen na dvojici domácích reprezentantů, kteří vévodí letošním tabulkám. Vyhrál mistr světa Johannes Vetter hodem dlouhým 89,85 metru před olympijským vítězem Thomasem Röhlerem, který hodil 86,07 metru.

Biker Jaroslav Kulhavý dojel čtvrtý v posledním závodu Světového poháru v cross country horských kol ve Val di Sole. I šestý díl seriálu vyhrál už jistý vítěz Švýcar Nino Schurter, který v závěru setřásl Francouze Stéphana Tempiera. Třetí dojel další Francouz Julien Absalon.

Jediný český zástupce ve finále mistrovství světa v moderním pětiboji v Káhiře Jan Kuf obsadil se ziskem 1348 bodů 13. místo. Vyhrál Korejec Čong Čin-hwa před Maďarem Róbertem Kaszou a Litevcem Justinasem Kinderisem. Stejnou medaili získal před třemi lety i Kuf, nyní však loňský evropský šampion doplatil na střevní potíže. Dva dny pořádně nejedl, přesto nebyl daleko od dalšího výborného výsledku. Tělo řeklo dost až v závěrečném okruhu kombinace běhu se střelbou. Kvůli jeho zdravotnímu stavu zůstává otevřené i složení smíšené štafety, vedení českého týmu ho určí až těsně před pondělním závodem.

Dálkař Radek Juška letos již podruhé zlepšil český rekord. Na Světové letní univerziádě na Tchaj-wanu skočil v kvalifikaci 831 centimetrů a svůj výkon z květnového Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově překonal o dva centimetry. V letošních světových tabulkách se Juška posunul na dělené sedmé místo a je druhým nejlepším Evropanem za Rusem Alexandrem Meňkovem. Mistr světa z roku 2013 má na kontě o centimetr lepší výkon.

České volejbalistky porazily v baráži o postup na mistrovství světa Řecko 3:2. Postup z šestičlenné skupiny si už před závěrečným kolem zajistily domácí Nizozemsko a Bulharsko. Svěřenkyně trenéra Zdeňka Pommera zůstaly v tabulce páté.

Ve věku 85 let v sobotu zemřel nejlepší český volejbalista minulého století Josef Musil. S československou reprezentací se dvakrát stal mistrem světa i Evropy, na olympijských hrách v Tokiu 1964 získal stříbro a o čtyři roky později v Mexiku bronz. O jeho úmrtí ČTK informovali zástupci volejbalového svazu.

Počasí

Oblačno až polojasno, postupně místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty v Čechách 24 až 28 °C, na Moravě a ve Slezsku 27 až 31 °C, v 1000 m na horách kolem 21 °C, na severu Čech kolem 17 °C.