Denní souhrn zpráv

První kolo prezidentské volby bude 12. a 13. ledna

První kolo prezidentské volby se uskuteční 12. a 13. ledna 2018. Termín stanovil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). O znovuzvolení se uchází Miloš Zeman, mohl by mít až dvě desítky vyzyvatelů. Zájemci o křeslo hlavy státu se budou muset oficiálně přihlásit do 7. listopadu. Patřit mezi ně budou bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a textař Michal Horáček. Stejně jako Zeman už ohlásili, že disponují více než 50.000 podpisy nutnými pro občanskou nominaci. Senátorskou nominaci mají podle svých vyjádření zajištěnu místopředseda horní komory Jaroslav Kubera (ODS) a bývalý šéf kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka Karel Štogl. Prezidenta může navrhnou 20 poslanců nebo 10 senátorů.

Až bude Štěchovo rozhodnutí o termínu voleb vydáno ve Sbírce zákonů, odstartuje tím oficiální volební kampaň, v níž každý z kandidátů bude moci utratit nejvýše 40 milionů korun. Dalších deset milionů korun budou moci do kampaně investovat dva finalisté, kteří by postoupili z prvního kola, pokud v něm žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu.

Sobotka: V4 chystá schůzku s Macronem kvůli vysílání pracovníků

Země V4 chystají společnou schůzku s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Jednat s ním chtějí o navrhovaných změnách evropské směrnice o vysílání pracovníků. Chtějí, aby se tento předpis navztahoval na mezinárodní dopravu. Před svou středecni schůzkou s Macronem v Salcburku to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Návrhy změn ve vysílání pracovníků představila loni na jaře Evropská komise. Pravidla by se měla zpřísnit. Staré členské země si stěžují na to, že levnější vysílané síly z východu unie ohrožují jejich pracovní místa. Nové unijní země zas argumentují tím, že by změny mohly ohrozit jejich firmy a dotknout se hlavně řidičů z povolání.

Policie poslancům spis k Čapímu hnízdu nevydá

Členové sněmovního mandátového a imunitního výboru, kteří mají poslancům doporučit postoj k žádosti policie o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo, budou do spisu moct jen nahlédnout. Jejich žádost o kopii spisu zamítlo krajské policejní ředitelství v Praze. Informovala o tom předsedkyně výboru Miroslava Němcová (ODS). Výbor dává doporučení Sněmovně, zda má, nebo nemá poslance vydat. Sněmovna o tom bude jednat na schůzi, která začne 5. září.

Ministr Chovanec se v Izraeli setká s ministrem Erdanem

Ministr vnitra Milan Chovanec má na programu hlavní část svého třídenního pobytu v Izraeli. Po úterním příletu do země ho čeká návštěva hraničního přechodu Kerem Šalom, přes který putuje nákladní doprava do palestinského Pásma Gazy. Odpoledne se setká s izraelským ministrem veřejné bezpečnosti Giladem Erdanem, s nímž chce hovořit o boji proti zločinu a terorismu, o ochraně hranic nebo o kybernetické bezpečnosti. Česká republika patří mezi jednoho z nejbližších evropských spojenců Izraele. Vlády obou zemí se například pravidelně setkávají při společných konzultacích. Ve stejném formátu jedná český kabinet už jen se Slovenskem a Polskem.

Příletem prvních letadel začíná letecké cvičení Ample Strike

Příletem prvních letadel v Česku začne mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2017. Zúčastní se ho až 1300 vojáků z 18 aliančních a partnerských armád. Cílem cvičení je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek. Piloti si procvičí přímou leteckou podporu, překonání nepřátelské protivzdušné obrany nebo tankování za letu. Opět se ho zúčastní i americké strategické bombardéry B-1 a B-52. Cvičení potrvá do 12. září, samotný výcvik začne od 28. srpna.

Pilný: Rozpočet není přes vyšší příjmy schopen pokrýt růst platů

Návrh státního rozpočtu na rok 2018 za současné situace není schopen pokrýt požadavky na zvyšování platů ve státní správě. Ministerstvo financí přitom díky dobrému vývoji ekonomiky a výběru daní navýšilo příjmy rozpočtu proti květnovému návrhu o deset miliard korun. Novinářům to řekl ministr financí Ivan Pilný (ANO). Vláda v červnu schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 50 miliard korun. Pilný musí vládě rozpočet předložit do konce srpna. Kabinet bude jednat o rozpočtu během září, kdy ho i musí schválit.

Chvojka ještě připraví finální návrh zákona o sociálním podnikání

Ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka (ČSSD) chce ještě během září připravit věcný záměr zákona o lobbingu a do konce mandátu vlády paragrafované znění zákona o sociálním podnikání. Uvedl to po schůzce s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), na které hodnotili práci úřadu. Oba mrzí, že vláda ve Sněmovně neprosadila zákon o sociálním bydlení, viní z toho pravici. Chvojkovi, který převzal funkci před devíti měsíci po stranickém kolegovi Jiřím Dienstbierovi, je líto, že se nepodařilo rozvolnit institut oddlužení tak, aby se možnost oddlužení mohla týkat i důchodců či žen samoživitelek. Velká novela insolvenčního zákona podle něj přišla se zpožděním z dílny ministerstva spravedlnosti a narazila na tlaky z finančního sektoru.

Kvůli zlevněnému ročnímu kuponu klesly tržby DPP o 157 milionů Kč

Kvůli zlevnění ročního kuponu klesly pražskému dopravnímu podniku (DPP) mezi 1. červencem 2016 a letošním 30. červnem tržby z jízdného o 156,8 milionu korun proti roku 2014. Z celkových tržeb v pražské integrované dopravě to činí pokles o 3,86 procenta. ČTK to řekli náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) a generální ředitel DPP Martin Gillar. Praha zlevnila roční kupon v roce 2015 z původních 4750 korun na 3650 korun. Po zlevnění podniku stoupl počet cestujících. "Jsem rád, že se ukázalo, že se zvýšil počet cestujících a že propad tržeb je mnohem nižší, než kritici zlevnění očekávali," řekl Dolínek. Podle prvních odhadů mohl podnik tratit několik stovek milionů, to se ale nepotvrdilo.

Dopravnímu podniku po zlevnění naopak vzrostl počet cestujících o 109,7 milionu lidí, což představuje nárůst o necelých deset procent. Podnik ročně přepraví přes 1,5 miliardy lidí. Zlevněné kupony platí od července 2016. Letos v květnu radní rozhodli, že cena zůstane stejná i pro příští rok.

Výrobce pian Petrof loni zvedl tržby, rostl mu i zisk

Rodinná společnost Petrof Hradec Králové, která je předním evropským výrobcem pian a klavírů, loni zvýšila tržby o milion korun na 233,6 milionu korun. Zisk podniku vzrostl na 8,4 milionu korun z předloňských 6,7 milionu. Přes 90 procent tržeb Petrof loni získal z exportu. Vyplývá to z výroční zprávy. Do nových strojů na opracování litiny a dřevovýrobu firma nyní investovala deset milionů, korun a to za pomoci dotace 35 procent z fondů EU.

Firma Petrof, která má přes 200 zaměstnanců, vyváží piana a klavíry do více než 60 zemí. Zhruba 60 procent produkce šlo loni na východní trhy. Hlavními odbytišti tam jsou Čína, Rusko a Japonsko. V Evropě má Petrof kromě Česka hlavní zákazníky v Německu, Francii a Velké Británii.

Jančura kvůli tlaku FlixBusu zvažuje rozšířit aktivity v Německu

Pokud žluté autobusy Radima Jančury v Česku podlehnou v konkurenčním boji německému FlixBusu, zkusí jeho značka RegioJet rozšířit své aktivity v Německu. "Pošleme je všechny (autobusy) do Německa, tam nás budou vítat s otevřenou náručí. FlixBus tam má už v podstatě monopol, zvýšil ceny," řekl Jančura v rozhovoru pro web zdopravy.cz. Jančura také uvedl, že v minulosti jednal s FlixBusem o spolupráci při prodeji jízdenek a později také o prodeji části sítě RegioJetu, avšak nedohodli se. Zostřená konkurence na silnici může pro RegioJet znamenat zpomalení rozvoje na železnici. Dosud totiž zisky z autobusů financovaly vlakovou expanzi. "Nicméně naše plány na nové linky do Rakouska a rozšíření spojů na trase do Brna a Bratislavy trvají. U dalších projektů ale pochopitelně máme otazník," konstatoval Jančura.

Plány své expanze v Česku představil FlixBus 10. srpna. "Naším cílem je být jedničkou na klíčových linkách do roku 2018 a postupně zapojit do naší sítě celou Českou republiku," uvedl tehdy ředitel FlixBus pro ČR a Slovensko Pavel Prouza.

Jeden z pěti Čechů nad 40 let je ohrožený srdečním selháním

Jeden z pěti Čechů starších 40 let je ohrožený srdečním selháním, kdy mu srdce postupně přestává fungovat jako pumpa. Ročně lékaři odhalí kolem 40.000 těchto případů a jejich počet roce. Celkem je to kolem 200.000 lidí, řekl novinářům přednosta kliniky kardiologie pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Josef Kautzner. Pacienti často přicházejí k odborníkům pozdě, protože příznaky si nespojují s nemocí srdce. "Únavu a vyčerpání již při malé zátěži zaměňují za přepracovanost, oteklé kotníky spojují s věkem, dušnost zase s přibíráním na váze nebo astmatem, přitom jsou to hlavní příznaky srdečního selhání," popsal vedoucí oddělení srdečního selhání IKEM Vojtěch Melenovský. Typickým příznakem je dušnost v leže, která může nemocného v noci i probudit.

Podle odhadů může srdeční selhání postihovat dvě až tři procenta dospělé populace, jejich počet poroste. "Mezi současnými čtyřicátníky se rozvine srdeční selhání u jednoho z pěti, onemocní každý třetí současný pětapadesátník. Do 60 let je to ale v podstatě vzácné onemocnění. Nad 70 let ho má deset procent lidí," řekl Melenovský. Polovina pacientů zemře do pěti let od odhalení nemoci, buď na arytmii nebo na nedostatečnou funkci srdce jako pumpy krve.

Vinaři už mají za sebou sběr hroznů na burčák

Vinaři už mají za sebou hlavní část sběru hroznů na burčák. V některých místech už ho dokonce prodávají. Na burčák jde každoročně jen část celé sklizně. "Zatím tedy nevíme, jaký bude průměrný hektarový výnos, protož nikdo toho moc neposbíral. Stále platí náš předchozí odhad sklizně snížený vlivem mrazů o 20 až 25 procent," uvedl výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček. Burčáku ale podle něj bude stejně jako loni a bude ho dostatek, už jen proto, že každé víno prochází fází burčáku. Podle vinařů je zatím réva ve velmi dobrém stavu, sklizeň by tedy mohla být z hlediska kvality vydařená.

Do Národního muzea se vrátilo zrestaurované sousoší dvou géniů

Po 11 letech skončila restaurace sousoší dvou okřídlených chlapeckých géniů, kteří původně zdobili průčelí Národního muzea v Praze. Z hořického pískovce ho zhotovil sochař Antonín Popp. Originál se tuto středu vrátil do interiéru muzea, jeho místo na průčelí zaujme replika. Sousoší nově stojí u vchodu do spojovací chodby mezi novou a historickou budovou muzea.

Generální oprava Národního muzea začala v roce 2015, muzeum bylo uzavřeno návštěvníkům. Všechny sbírky byly z objektu vyklizeny. Muzeum by se mělo po rekonstrukci částečně otevřít příští rok, kdy chce 28. října uspořádat výstavu ke stoletému výročí republiky. Konečná kolaudace by se měla uskutečnit počátkem roku 2019. Rozpočet na opravy činí 1,6 miliardy korun.

ČT příští rok otevře zpravodajské posty v Londýně a Istanbulu

Česká televize otevře nové zpravodajské posty v Londýně a v Istanbulu. Do Londýna v lednu nastoupí dosavadní bruselský zpravodaj Bohumil Vostal a zpravodajské místo v turecké metropoli Česká televize obsadí během příštího roku. ČT během následujících měsíců rovněž obmění zpravodaje v Belgii, USA, Rusku a Polsku. Z USA se do Prahy vrátí Martin Řezníček, kterého ve Washingtonu vystřídá současný zpravodaj v Rusku David Miřejovský. Toho v Moskvě nahradí Miroslav Karas, který opustí post varšavského zpravodaje.

V současnosti má Česká televize síť devíti zahraničních zpravodajů. Beze změny zůstávají zpravodajské posty v Německu, Číně, Izraeli, Francii a na Slovensku.

Při digitalizaci Černého Petra objevili dosud neznámou scénu

Zrestaurovaný 54 let starý celovečerní debut Miloše Formana Černý Petr bude uveden 4. září na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách v rámci sekce Venice Classics, která prezentuje výběr nejlepších digitálně restaurovaných snímků uplynulého roku. Po premiérách bude Národní filmový archiv (NFA) nabízet restaurovaný snímek do distribuce všem kinům v ČR. Novináře o tom informoval ředitel NFA Michal Bregant. V průběhu restaurování byla objevena jedna neznámá scéna ze začátku filmu. Také proto byly důležité konzultace s žijícími tvůrci - Formanem a Ivanem Passerem, který na Černém Petrovi pracoval jako pomocný režisér. "Tato scéna se do finální podoby filmu nedostala, a tak není ani součástí restaurované verze, ale objeví se mezi bonusovými materiály na připravovaném DVD," podotkla filmová restaurátorka Tereza Frodlová. Projekt digitalizace Černého Petra vyšel na 700.000 korun. Autenticita snímku, který zobrazuje absurdní rysy československé všednodennosti raných 60. let, stojí na bezprostředních výkonech obsazených neherců.

Na České Švýcarsko bude rozhled z netypické vyhlídky u Růžové

Na České a Saské Švýcarsko se budou moci lidé podívat v zimě z nové vyhlídky. Netypická stavba se po téměř dvaceti letech příprav začala budovat u obce Růžová na Děčínsku. Zájemci mohou na výstavbu věže přispět ve veřejné sbírce. Na kopci Růžáku stály v historii celkem tři rozhledny, které postupně podlehly požáru. Nová stavba bude betonová, může připomínat návrh Národní knihovny architekta Jana Kaplického. "Tvar vyhlídky byl navržen dávno před Kaplického knihovnou a vzešel z nápadu mladých architektů z Liberce. Ti mezitím bohužel už zestárli," řekla ČTK starostka Helena Křížková. Beton byl navržen pro trvanlivost a neobvyklost.

Na hradě v Brandýse našli archeologové i kapesní sluneční hodiny

Archeologický výzkum zříceniny hradu v Brandýse nad Orlicí přinesl několik zajímavých nálezů. V zemi se skrývaly například kruhová zlacená nášivka, mince nebo nášlapný třmen na napínání samostřílu. Zajímavostí je část kapesních skládacích slunečních hodin, řekl ČTK David Vích z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, který výzkum vedl. "Je to malá kostička o straně zhruba čtyři centimetry vyřezaná z kosti. Jak přesně to fungovalo, zatím nevíme," uvedl Vích.

Sport

Fotbalisté Plzně chtějí ve čtvrtek dovést do úspěšného konce slibně rozehrané čtvrté předkolo Evropské ligy s Larnakou a v odvetě na Kypru udržet náskok 3:1 z domácího utkání. Viktoria může potřetí za sebou postoupit do základní skupiny, za což by dostala bonus 68 milionů korun. "Jsme plní očekávání a chtěli bychom postoupit. Věříme, že to zvládneme. Rozehráli jsme to dobře, ale na druhou stranu to určitě ještě není hotové a čeká nás pekelné prostředí," řekl novinářům na letišti obránce David Limberský. "Věřím, že na Kypru budeme hrát mnohem důsledněji. Odveta ale bude na horké půdě velmi složitá," doplnil kouč Pavel Vrba.

České volejbalistky vstoupily do baráže o postup na mistrovství světa prohrou s Belgií 2:3. Svěřenkyně trenéra Zdeňka Pommera doplatily na špatný vstup do rozhodujícího tie-breaku, v němž nabraly ztrátu, kterou už nedohnaly. Z šestičlenné baráže postoupí na světový šampionát, který se bude hrát příští rok v Japonsku, nejlepší dva týmy.

Počasí

Jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 20 až 24 °C, v 1000 m na horách kolem 14 °C.