Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Ministryně školství Valachová skončila, Zeman jmenoval Štecha

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval novým ministrem školství dosavadního náměstka Stanislava Štecha (za ČSSD). Ve funkci vystřídal Kateřinu Valachovou (ČSSD), která se v květnu rozhodla rezignovat kvůli podezření ze zneužití sportovních dotací na ministerstvu. Její demisi přijal Zeman v pondělí. Skončilo tak šest týdnů nejistoty, kdo ministerstvo školství dál povede. Valachová oznámila svou demisi 9. května a chtěla odejít ke konci stejného měsíce. Prezident ale s její rezignací nesouhlasil. Podle něj nemá smysl, aby ministr odcházel několik měsíců před volbami. Dal jí čas, aby si své rozhodnutí rozmyslela. Původní desetidenní lhůta se nakonec prodloužila na 19 dnů. Valachová ale názor nezměnila a v pondělí prezidentovi svou rezignaci potvrdila.

Rusnok: ČR je na euro obecně připravena, problémem mzdy a ceny

Česká republika je v obecné rovině na přijetá eura připravena a přechod na jednotnou evropskou měnu by zvládla. Stále je ale velká propast mezi ČR a eurozónou v oblasti cen a příjmů, kterou by bylo dobré před přijetím eura snížit. V rozhovoru s ČTK to řekl guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Zároveň kritizoval projekt Bankovní unie, tedy dohledu nad finančním trhem v rámci eurozóny, který označil za nedodělaný.

Vláda schválila tři miliardy korun na infrastrukturu u Kvasin

Na zlepšení veřejné infrastruktury v okolí průmyslové zóny Kvasiny na Rychnovsku půjde v dalších letech z veřejných peněz o tři miliardy korun víc proti plánu. Celkové náklady tak budou šest miliard korun. V plánu jsou mimo jiné stavba nájemních bytů, posílení kapacit Policie ČR, výstavba obchvatů měst či nových chodníků. Počítá s tím materiál, který schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Věříme, že to přispěje ke zklidnění situace v regionu," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Vláda podle něj zároveň přijala usnesení, podle kterého by projekty kolem Kvasin měly být prioritou a byly rozloženy do let 2018 až 2020. "Svolám všechny dotčené resorty, zástupce kraje i Škody Auto, abychom o prioritách vedly debatu, aby některé akce mohly být zahájeny již v roce 2018. Návrh rozpočtu již s některými akcemi počítá," uvedl Havlíček.

Česko zřídí nový generální konzulát v Manchesteru, rozhodla vláda

Česko bude mít nový generální konzulát v Manchesteru, návrh ministerstva zahraničí schválila vláda. Novinářům to řekl šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). Důvodem pro posílení konzulárních služeb v Británii je podle jeho resortu vysoká poptávka způsobená mimo jiné větším zájmem o získání českého státního občanství. Na konzulátu by mělo pracovat sedm osob, náklady na jeho zřízení diplomacie odhadla na 10,6 milionu korun. Úřad zahájí činnost na začátku roku 2018.

Novým státním tajemníkem pro EU se stal Aleš Chmelař

Státním tajemníkem pro EU se stal Aleš Chmelař, který dosud vedl na Úřadu vlády odbor koordinace hospodářských politik EU. Chmelař byl vybrán v konkurzu a funkci státního tajemníka začal vykonávat ve středu. Ve čtvrtek se poprvé v nové pozici zúčastní jednání Evropské rady. Jeho dlouhodobým cílem je partnerům v EU jasně vysvětlovat postoje české vlády, řekl ČTK. Chmelaře na tiskové konferenci po jednání vlády představil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Čuba chce plat senátora dávat nadaci na podporu studentů

Dlouhodobě absentující senátor Strany práv občanů (SPO) František Čuba bude svůj plat a náhrady výdajů, kterých se nemohl vzdát, posílat nadačnímu fondu či sdružení na podporu studentů nebo talentů. Uvedl to v dopise předsedovi SPO Janu Velebovi, který jeho obsah zveřejnil. Podrobnosti, kdo peníze nakonec dostane, budou podle Veleby oznámeny do konce června. Čuba do Senátu nedochází už deset měsíců, důvodem je jeho zdravotní stav. Přesto nemocenskou nenastoupil a pobírá plat a náhrady ve výši zhruba 122.000 korun měsíčně, což se stalo terčem kritiky i v rámci horní komory. Minulý týden se Čuba rozhodl svého platu vzdát, to však zákon neumožňuje. Plat člena Parlamentu je podle právní analýzy Kanceláře Senátu nárokovou složkou, kterou nelze odmítnout nebo vracet.

Kapsch chce prodat státu svůj mýtný byznys v Česku

Správce mýtného systému, společnost Kapsch, chce státu prodat svůj mýtný byznys v Česku. Návrh na prodej předložil Kapsch ministerstvu dopravy loni v listopadu, nyní, po vyhlášení téměř 30miliardového tendru, firma návrh prezentuje jako řešení pro případ, že by soutěž na nového provozovatele nevyšla. Stát by se tím rovněž zbavil závislosti na externím správci mýta, uvedla v tiskové zprávě společnost. Podle ministerstva ale firma nepředložila konkrétní nabídku. Návrh neobsahoval cenu ani vymezení toho, co chce Kapsch státu prodat, dodal úřad. Podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) je nyní prioritou úřadu dokončení mýtného tendru, čímž ministerstvo plní nařízení vlády. "Nechápeme, proč se odborníci Kapsche nyní nesoustředí spíše na studování zadávací dokumentace a podle všeho vymýšlí jiné varianty, než je férová soutěž, která nepreferuje žádnou technologii," uvedl ministr.

Zahraniční dluh Česka v 1. čtvrtletí stoupl o více než bilion Kč

Zahraniční dluh Česka stoupl v prvním čtvrtletí letošního roku o výrazných 1,128 bilionu korun na 4,656 bilionu. Meziročně byl vyšší o 1,425 bilionu. Za růstem stojí především vyšší zadlužení bank a vlády související s nákupy dluhopisů zahraničními investory. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

CzechTourism: Letos může přijet 10 milionů zahraničních turistů

V letošním roce by mohlo přijet do ČR deset milionů zahraničních turistů, kteří se zde ubytují. Je to meziročně o sedm procent více. Růst potáhnou hlavně asijské země a Rusko. Na dotaz ČTK to uvedla agentura CzechTourism. "V roce 2017 očekáváme pokračování růstového trendu z minulých let. Podle našich optimistických odhadů by během roku 2017 mohlo do Česka přijet až deset milionů zahraničních turistů. Další dynamický růst očekáváme zejména u některých vzdálených trhů, jako je Čína, Jižní Korea, či Izrael," uvedla ředitelka Institutu turismu agentury CzechTourism Markéta Vogelová.

V úterý stoupl počet požárů v celé ČR o 100 procent

Hasiči v celé republice v úterý vyjížděli kvůli nadměrnému suchu ke stovce požárů. Je to dvakrát tolik, než je běžný denní průměr. Nejrozsáhlejší požár hasili v Boru u Skutče na Chrudimsku, kde hořel les. ČTK o tom informovala mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. Český hydrometeorologický ústav vydal do odvolání výstrahu na zvýšené nebezpečí vzniku požárů pro Středočeský, Ústecký, Jihočeský, Karlovarský, Liberecký, Plzeňský a Jihomoravský kraj a Prahu. "V období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů se mimo jiné nesmí v lesích, parcích a jejich okolí do 50 metrů rozdělávat oheň a kouřit, v okolí polí, stohů sena a slámy platí tento zákaz na vzdálenost 100 metrů," uvedla Zaoralová. Rovněž lidé nesmí zapalovat zábavní pyrotechniku a lampiony štěstí a pořádat ohňostroje. V tomto období nesmí vyjet parní lokomotivy a je zakázáno jezdit jakýmkoli motorovým vozidlem mimo komunikaci po polích i ve volné přírodě. Výjimku mají pouze zemědělské, lesní stroje a technika IZS, dodala Zaoralová.

Na sněhovém poli Mapa republiky zůstává až šest metrů sněhu

Na sněhovém poli zvaném Mapa republiky na úbočí Studniční hory v Krkonoších dosahuje vrstva sněhu stále šesti metrů. Sněhové pole zabírá plochu kolem 1100 metrů čtverečních. ČTK to řekla Jana Tesařová ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Mapa republiky bývá místem, kde na české straně Krkonoš zůstává sníh nejdéle, například loni roztál v polovině června, předloni na začátku července.

Počasí ve čtvrtek

Jasno až polojasno, později odpoledne a večer zejména na západě a severu území až oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 31 až 35 °C.