Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

20-06-2017 08:47 | Martina Bílá

Zeman mluvil se Štechem o kariérním řádu učitelů a o rozpočtu

Prezident Miloš Zeman mluvil s nastupujícím ministrem školství Stanislavem Štechem hlavně o kariérním řádu učitelů a o návrhu rozpočtu pro školy na příští rok. Štech po schůzce na Hradě odmítl před novináři úpravy kariérního řádu, jak je navrhl Senát. Debata o rozpočtu se týkala podle Štecha hlavně vysokých škol. Zeman jmenuje Štecha do ministerské funkce ve středu. Štech nahradí Kateřinu Valachovou (ČSSD), která podala demisi v souvislosti s podezřeními ze zneužití dotací na sport.

Sobotka: Stírání hranic mezi výkonnou a soudní mocí je nebezpečné

V Evropě se projevují snahy o stírání hranic mezi výkonnou a soudní mocí. Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) to při zahájení právnické konference v Brně označil za nebezpečný trend. Politický tlak na soudy, anebo dokonce jejich podřízení exekutivě, nejsou slučitelné s hodnotami demokratického státu, varoval Sobotka. Konference věnovaná závaznosti soudních rozhodnutí je jednou z hlavních akcí k českému předsednictví ve Výboru ministrů Rady Evropy. Česko se zaměřuje na práva menšin či boj s korupcí. "Hlavní záměr celého našeho programu je stále tentýž. Chceme v rámci našeho předsednictví pracovat na tématech, která souvisejí s rozvojem demokracie a právního státu," uvedl premiér.

Valachová podpořila myšlenku samostatného ministra pro sport

Končící ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) podpořila myšlenku ustanovení samostatného ministra sportu. Skeptická je ale ke zřízení nového ministerstva nebo sportovní agentury. Valachová to řekla na tiskové konferenci, na níž bilancovala své působení ve vládě. Valachová podala demisi kvůli podezřením ze zneužití dotací na sport. Policie vyšetřuje i její náměstkyni Simonu Kratochvílovou. Valachová zdůraznila, že ministerstvo musí s jistotou zajistit, aby peníze, které míří do sportovních svazů, organizací a klubů byly vyúřadovány správně a nevznášel se nad nimi žádný stín.

NKÚ: ČR vybírá spotřební daně čtyřikrát efektivněji než Slovensko

Česko i Slovensko mají sice společnou základní právní úpravu pro výběr spotřebních daní, mezi oběma zeměmi však existují rozdíly, které mají vliv na účinnost jejich výběru. Zatímco české úřady na jedno euro (cca 26,20 Kč) výdajů získají zpět na spotřebních daních 222 eur (asi 5800 korun), na Slovensku je to čtyřikrát méně. Na jedno euro výdajů získá slovenský úřad 52 eur daňových příjmů. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad na základě výsledků paralelních kontrol se slovenským NKÚ.

Nejcitlivější údaj je podle průzkumu výše úspor

Za nejcitlivější údaj, který by lidé za žádných okolností nikomu nesdělili, považují informaci o výši svých úspor, a to celkem v 62 procentech. Pro třetinu Čechů jsou citlivými údaji i rodné číslo, výše platu a číslo bankovního účtu. Citlivost na sdělování výše úspor přitom roste s věkem, kdy lidem úspory přibývají, a mírně také se vzděláním. O květnovém průzkumu mezi zhruba 500 respondenty informovali představitelé České bankovní asociace (ČBA) na tiskové konferenci.

Studie: Dětem nevadí sexuální orientace rodičů, ale homofobie

Pro děti z rozvedených rodin, jejichž matka si našla ženu či otec muže, sexuální orientace rodičů nepředstavovala zásadní problém. Ubližovaly jim hlavně projevy homofobie v okolí i ve společnosti, s nimiž se museli chlapci a dívky vyrovnávat. Výsledky pilotní studie mezi dětmi homosexuálních rodičů a sociálními pracovníky na tiskové konferenci představila Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu PROUD. Podle autorek česká zjištění odpovídají údajům ze zahraničních výzkumů. "Chtěly jsme zjistit, jak se žije dětem, které zjistily, že jejich rodič je gay, lesba nebo transgender osoba. Ptali jsme se, jaké to je, co na to spolužáci a okolí, jaké změny by se měly udělat," popsala jedna z autorek Petra Kutálková. Autorky podrobně zpovídaly čtyři dívky a čtyři hochy od 11 do 26 let. Rozhovory vedly i se sedmi sociálními pracovnicemi, které mají s rodinami partnerů stejného pohlaví zkušenosti.

Zemřel exministr spravedlnosti a doyen české advokacie Čermák

Ve věku 82 let zemřel bývalý ministr spravedlnosti a někdejší dlouholetý předseda České advokátní komory (ČAK) Karel Čermák. Komora informaci zveřejnila na svém twitterovém účtu. Mluvčí profesní organizace advokátů Iva Chaloupková ČTK napsala, že Čermák pro komoru byl a zůstane nezpochybnitelnou morální autoritou. "Česká advokacie přijímá tuto zprávu s nesmírnou lítostí, odešel člověk, který se, řečeno s klasiky, 'zasloužil o advokátní stav'. Díky němu a několika dalším, kterých si rovněž nesmírně vážíme, byla po revoluci 1989 velmi záhy obnovena nezávislá svobodná advokacie, v jejímž čele dr. Čermák i několik období stál," uvedla mluvčí ČAK. Dodala, že Čermákovi byla etika výkonu profese advokáta nadevše. Specialista na právo duševního vlastnictví Čermák stál jako nestraník v čele ministerstva spravedlnosti od září 2003 do června 2004, kdy na funkci ve vládě Vladimíra Špidly rezignoval. Zareagoval tak na rozhodnutí kabinetu vzít soudcům 13. a 14. platy, což označil za útok na soudní moc.

Lékaři bez hranic upozornili na zapomenuté nemoci

Česká pobočka Lékařů bez hranic přispěla v roce 2016 na humanitární projekty částkou 71 milionů korun, což je nejvíce za celou dobu jejího fungování. Do 46 misí v 21 zemích vyslala 35 českých a slovenských lékařů, sester a dalších profesí. Na tiskové konferenci k prezentaci výroční zprávy to řekl ředitel české kanceláře Pavel Gruber. Lékaři bez hranic také upozornili na "zapomenuté nemoci", s nimiž se jejich pacienti v krizových oblastech potýkají, ale chybí na ně léky. Čeští Lékaři bez hranic v roce 2016 poskytli peníze, které pochází výhradně od soukromých dárců, na projekty v Iráku, Jemenu, Libanonu, Barmě, Nigérii, Sýrii nebo Súdánu. Výjimečné bylo podle Grubera zapojení českých dárců do sbírky na pomoc v Nigérii. "Zaskočilo nás, že na pomoc státu, který kvůli válce zasáhla humanitární krize, o které se tady moc nemluví, se vybraly více než tři miliony korun," uvedl Gruber. Česká kancelář Lékařů bez hranic oslavila v říjnu 2016 deset let existence. Na mise po celém světě vyjelo více než 120 lidí. Mnozí ze spolupracovníků vyjíždějí na mise opakovaně. Kromě toho, že pomáhají v krizových zónách, se Lékaři bez hranic snaží také přinášet informace o situaci lidí v nouzi.

Osud Horákové a dalších obětí komunismu připomene týdenní kampaň

Památku popravené političky Milady Horákové a dalších obětí komunismu připomíná týdenní kampaň, kterou zahájila platforma Bez komunistů.cz. Vyvrcholí za týden výtvarným happeningem v Praze na Kampě. Zapojit se do ní lze nošením pamětní stužky - konopného provázku jako symbolu oprátky, který je obtočen trikolorou. Budou ji rozdávat dobrovolníci, lidé si ji ale budou moci vyrobit i sami a nosit ji zejména 27. června - v den 67. výročí popravy Horákové. "To je poselství těchto provázků s trikolorou - abychom symbolicky se propojili a připomínali události, které bychom byli rádi, aby se už nikdy neopakovali," uvedla iniciátorka akce, zakladatelka sítě mateřských center v ČR Rut Kolínská. V Museu Kampa a na přilehlé náplavce se bude 27. června večer konat výtvarný happening s názvem Světlo pro Miladu Horákovou, uvedl Petr Marek i platformy Bez komunistů.cz. Příchozí budou moci mimo jiné zapálit svíčky za oběti komunismu. Kromě toho platforma chystá besedy a další akce. O den dříve se na hřbitově v pražských Ďáblicích bude konat pietní shromáždění na místě, kde byli odpůrci totalitních režimů pohřbíváni do masových hrobů.

Karlovarský festival ocení i herečku Umu Thurmanovou

Nově ohlášeným hostem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je americká herečka a producentka Uma Thurmanová. Držitelka Zlatého glóbu za film Duševní slepota, oscarové nominace za Pulp Fiction: Historky z podsvětí a více než dvacítky ocenění z přehlídek a festivalů převezme při slavnostním zahájení Cenu prezidenta festivalu, oznámil na tiskové konferenci v Praze Jiří Bartoška. Stejné ocenění Bartoška předá v závěru přehlídky americkému herci a hudebníkovi Jeremy Rennerovi. Držitel dvou oscarových nominací hrál například ve snímku Smrt čeká všude, byl hvězdou akční série Avengers, filmu Captain America a dvou pokračování Mission Impossible. Na festivalu, jehož 52. ročník se uskuteční od 30. června do 8. července, představí svůj nejnovější snímek Wind River, který získal v Cannes v soutěži Un Certain Regard Cenu za režii.

Klisny koně Převalského byly úspěšně přepraveny do Mongolska

Čtveřice klisen koně Převalského byla z Prahy vojenským transportním letounem Casa úspěšně přepravena do chráněné oblasti v Mongolsku. Počet divokých koní, který byl v rámci projektu Zoo Praha dopraven do Mongolska se tak zvýšil na 27. V tiskové zprávě o tom informovala pražská zoologická zahrada.

Úterek byl s téměř 35 stupni nejteplejším dnem roku

Úterý bylo s téměř 35 stupni zatím nejteplejším dnem letošního roku. Nejtepleji bylo v Dobřichovicích u Prahy, a to 34,9 stupně Celsia. Na webuto uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Čtvrtek však bude podle meteorologů zřejmě ještě teplejší.

Sport

Tenistka Petra Kvitová ve svém prvním letošním utkání na trávě a celkově třetím od prosincového přepadení zdolala v Birminghamu 6:2 a 6:3 Terezu Smitkovou. Úvodní kolo zvládla také Kateřina Siniaková, jež vyhrála 7:5, 7:5 nad Japonkou Nao Hibinovou.

Počasí ve středu

Polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti na jihu a východě ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 27 až 31 °C, na severovýchodě 24 až 27 °C.