Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Prezidenta Miloše Zemana přijme v pátek k audienci britská královna Alžběta II.

Prezident Miloš Zeman se v pátek setká s britskou královnou Alžbětou II. Ta ho přijme i s jeho manželkou na audienci. Prezident Zeman stráví v Británii jeden den a vyznamená tam válečné veterány. Medaili za hrdinství dostane v Británii od Zemana pět válečných veteránů. Prezident zároveň předá diplom o povýšení brigádnímu generálovi ve výslužbě Miroslavu Antonínovi Liškutínovi. O přijetí hrad dlouho usiloval. Prezidentský pár má pro královnu připravený dar, podle mluvčího Jiřího Ovčáčka ukázku typického českého umu.

Zaorálek chce EK vyjasnit české argumenty proti migračním kvótám

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) vnímá začátek řízení Evropské komise s Českem kvůli migračním kvótám za příležitost vyjasnit české argumenty proti nim. Kvóty podle něj nefungují a jejich prosazování by nutilo Česko opakovat chyby, které jiné země v souvislosti s migrací udělaly v minulosti. Zaorálek také novinářům řekl, že se česká diplomacie snaží k řešení migrační krize přispět tím, že pomáhá stabilizovat země, odkud uprchlíci přicházejí. "Já to vnímám jako příležitost využít své argumenty," reagoval Zaorálek na rozhodnutí EK zahájit řízení s Českem, Polskem a Maďarskem kvůli kvótám. "Budeme moci vyložit, proč celá tato věc nemá smysl," doplnil. Systém migračních kvót podle ministra kvůli časovému tlaku neumožňuje dodržet všechny azylové procedury, což zvyšuje bezpečnostní riziko v zemi, která by měla migranty přijmout. Navíc podle něj přijímáním velkého počtu migrantů hrozí riziko vzniku ghett, jako se to stalo v některých městech západní Evropy. "A pro mě je to zásadní problém bezpečnostní. Já nechci, aby to bylo tak, že tu budou enklávy, do kterých se budete bát chodit," řekl Zaorálek. Za další problém kvót označil to, že by migranti byli nuceni zůstávat v zemích, kde nechtějí být.

Praxe v oblasti kvót na přerozdělování migrantů v rámci Evropské unie podle českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) prokázala, že tento systém selhává. Česká republika bude své rozhodnutí nepodílet se na systému důsledně hájit. "Evropská komise i přes naše upozornění podcenila výbušný efekt, který je skryt ve věci tak citlivé, jako je direktivní rozhodování o umísťování uprchlíků do jednotlivých členských států," uvedl Sobotka v tiskovém prohlášení. Nefunkčnost systému podle něj demonstruje to, že se podařilo přemístit mizivé procento lidí, řada z nich navíc v cílové zemi nevydržela a vydala se do ekonomicky vyspělejšího státu unie. Kvóty působí spíše jako pobídka pro nelegální migraci do Evropy, míní Sobotka.

ČNB: Finanční sektor je nadále odolný, rizikem hypotéky

Odolnost finančního sektoru v ČR zůstává stabilní a zachovává si vysokou odolnost vůči případným nepříznivým šokům. Zátěžové testy bank provedené Českou národní bankou potvrdily schopnost bank vypořádat se i s velmi silnou recesí a s růstem ztrát z poskytnutých úvěrů. Rizikem jsou ovšem hypotéky. Růst cen nemovitostí v Česku je největší v EU a překonává svá dosavadní maxima. Tempo růstu cen bytů zároveň podle zprávy výrazně převýšilo tempo růstu mezd.

Centrální banka proto rozšířila loňské doporučení ohledně poskytování hypoték. Nově se bude vztahovat na všechny poskytovatele úvěrů, a současně i na další úvěry, které jsou klientovi poskytnuty poté, co získá hypoteční úvěr. Naposledy ČNB zpřísnila podmínky od dubna. Klienti musí mít například naspořeno aspoň deset procent vlastních peněz pro čerpání úvěru zajištěného nemovitostí. Banky podle Fraita vyvinuly velkou aktivitu, aby limity dodržely. Upozornil ale, že obcházení limitů kombinací více úvěrů je v rozporu s doporučeními ČNB.

Rusnok: ČNB je v diskusi o omezení hypoték obětí politických her

Česká národní banka se stala v Poslanecké sněmovně během debaty o regulování hypoték obětí politické hry. Na tiskové konferenci to řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) to ale odmítá. Někteří poslanci chtějí zmírnit navrhovanou zákonnou pravomoc ČNB určovat limity úvěrů na bydlení. Ty dnes banka může vydávat jen formou doporučení. Řada poslanců vyjadřuje obavy, že navrhovaná regulace ztíží dostupnost hypoték, a tím i bydlení. Vliv na debatu mají podle guvernéra Rusnoka i zprostředkovatelé hypoték, kteří mají zájem na růstu hypotečního trhu. Předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) poukázal na to, že hlasy pro zmírnění regulace se ozývají napříč politickými stranami. Odmítl také, že by šlo o součást politické kampaně. "Smyslem je, aby se radikálně neomezila dostupnost úvěrů pro určitý okruh obyvatel, jako jsou mladá manželství a lidé s nižšími příjmy," řekl Votava.

ČNB nyní vydává limity úvěrů na bydlení formou doporučení, to ale není vymahatelné. Podle návrhu by se tato pravomoc dostala přímo do zákona o ČNB. Má to omezit možná rizika na finančním trhu, například nadměrné zadlužování domácností. Poslanci minulý týden nedokončili druhé čtení novely zákona o ČNB a není jasné, kdy se k němu vrátí. Další schůze sněmovny má začít koncem června. Bude to předposlední řádná schůze Sněmovny před podzimními volbami.

Sobotka: V EU se rozhoduje mezi racionálními stranami a populisty

Ve volbách, které se letos konají v Evropské unii, se rozhoduje mezi racionální politikou a populistickými hnutími, která dávají na všechno jednoduchá řešení. Na mezinárodní konferenci Prague European Summit to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s tím, že věří v úspěch racionálních stran. Jen ty podle něj mohou vyřešit současné výzvy. Sobotka v projevu na úvod konference připomněl, že v EU se letos konala nebo bude konat řada parlamentních voleb, připomněl i podzimní hlasování v Česku. Výsledky voleb, například ve Francii, podle něj zatím ukazují, že populisté nemají v Evropě většinovou podporu. Sobotka vyjádřil naději, že racionální strany uspějí i v těch volbách, které se teprve budou konat.

Sobotku znepokojilo zatýkání na demonstracích v Rusku

Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) znepokojilo zatýkání během pondělních demonstrací v Rusku. Tamní vláda by měla respektovat svobodu projevu a shromažďování, uvedl předseda české vlády na twitteru. Ruská policie při protestech, svolaných opozičním předákem Alexejem Navalným, zatkla více než 1000 demonstrantů, hlavně v Moskvě a Petrohradu. Důvodem zatýkání v Moskvě měl být podle úřadů nepovolený přesun protestů do centra na ulici, kde se slavil státní svátek - Den Ruska. "Dění v Rusku je znepokojivé. Lidé mají právo vyjádřit názor, aniž by byli zatýkáni. Ruská vláda by měla respektovat svobodu projevu a shromažďování," napsal Sobotka na svém twitterovém účtu.

Podle ministerstva zahraničí nepostihlo zemětřesení na řecko-turecké hranici nikoho z českých občanů

Podle českého ministerstva zahraničí nepostihlo zemětřesení na řecko-turecké hranici nikoho z českých občanů, kteří jsou v Řecku nebo v Turecku. Jednu lidskou oběť, deset zraněných a rozsáhlé hmotné škody si vyžádalo zemětřesení na východořeckém ostrově Lesbos. V případě Turecka se otřesy dotkly turistického letoviska Izmir a jeho okolí. Ministerstvo prostřednictvím aplikace DROZD kontaktovalo české občany, kteří se v této databázi registrovali. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Ireny Valentové bylo v systému pro oblast Řecka evidováno 217 lidí.

Ministerstvo žádá na rozvojovou pomoc v roce 2018 přes miliardu

Na pomoc rozvojovým zemím chce česká diplomacie v roce 2018 vydat více než miliardu korun. Návrhem rozpočtu na dvoustrannou rozvojovou spolupráci, který počítá s navýšením o sto milionů korun ve srovnání s rokem 2017, se bude ve středu zabývat vláda. Česko se soustředí na projekty v šesti prioritních zemích. Pomáhá s posilováním demokratické správy, využíváním a ochranou přírodních zdrojů nebo s rozvojem zemědělství a venkova. Česká republika využívá rozvojovou spolupráci také ve spojení s ekonomickou diplomacií. Česká rozvojová agentura například podporuje projekty, které spojují české firmy a místní lokální partnery.

U Českého Brodu proti sobě vyjely osobní vlak a expres

Na hlavní trati spojující Prahu s Kolínem proti sobě vyjely osobní vlak a rychlík. Podle mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřiny Šubové se vlaky podařilo včas zastavit. Zastavily 218 metrů od sebe. Nikdo nebyl zraněn, uvedla Drážní inspekce. Na stejné trati, také u Českého Brodu, se stal stejný incident již v sobotu. Vyjely proti sobě osobní a montážní vlak. Podařilo se jim zastavit 45 metrů od sebe.

CVVM: Nesouhlas s trestem smrti je v Česku nejsilnější za 25 let

Nesouhlas s trestem smrti je nyní v Česku nejsilnější za posledních zhruba 25 let, proti zavedení poprav se staví 38 procent lidí. Vyplývá to květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Většina Čechů ale trest smrti stále podporuje, pro popravy je více než polovina lidí. Trest smrti byl v Československu zrušen v roce 1990 po pádu komunistické totality. CVVM od roku 1992 v průzkumech zjišťuje, jaká část obyvatelstva republiky by byla pro znovuzavedení trestu smrti, nebo proti němu. Podíl zastánců poprav od té doby vytrvale převažuje nad podílem odpůrců, ale rozdíl velikostí obou táborů se postupně zmenšuje.

V roce 1992 podporovalo trest smrti 76 procent lidí a pouze 13 procent bylo proti. Letos již bylo pro existenci trestu smrti jen 53 procent obyvatel Česka, kdežto proti popravám se stavělo 38 procent dotázaných. Menší podporu má trest smrti u vysokoškolsky vzdělaných nebo nábožensky orientovaných lidí, větší například mezi příznivci krajních politických stran a starších lidí. CVVM provádělo průzkum od 8. do 18. května. Zúčastnilo se ho 1019 obyvatel České republiky starších 15 let.

Výstava ve Sněmovně představuje tváře a osudy lidí v bytové tísni

Tváře a příběhy lidí, kteří zůstali v těžké životní situaci bez domova a běžné bydlení se jim nedařilo najít, představuje výstava fotografií Humans of Prague: Mít svůj domov. V jednom z atrií Sněmovny ji zahájila iniciativa Mít svůj domov. Chce tak poslankyním a poslancům přiblížit osudy těch, jimž by pomohl zákon o sociálním bydlení. Zástupci parlamentních stran se na vernisáži shodli na tom, že sociální bydlení v Česku potřeba je. Mají o něm ale rozdílné představy. Autor snímků Tomáš Princ začal s focením osob, které potkává, před čtyřmi lety. Jejich portréty a příběhy pak začal zveřejňovat na internetu. Na výstavě své osudy odhaluje šest osob, mezi nimi třeba matka samoživitelka či postižený mladík.

V Brně vyvíjejí autonomně řízené auto, drží krok se špičkou

Autonomně řízené auto, které zvládne jet bez řidiče, vyvíjejí i ve firmě Artin v Brně. Před 12 lety začal tým pracovat s malým autíčkem pro děti, nyní už v garáži tři roky stojí "dospělý" vůz osázený moderními technologiemi a senzory. Rozdíl proti Googlu či Tesle je podle Jana Najvárka v rozpočtu, řekl ČTK. I Brňané jsou na technologické špičce v oboru, mají však jen miliony korun proti desítkám milionů dolarů v amerických firmách. "Naším cílem proto není vzhledem k finančním možnostem nabízet automobilkám celé auto, ale podílet se na vývoji některých technologií a systémů, které tato auta používají a které jsou využitelné i v jiných odvětvích. Už nyní například spolupracujeme s některými dodavateli v automobilovém průmyslu, kteří vyrábějí asistenční systémy," řekl Najvárek. Naposledy vývojový tým zvítězil ve výzvě, v níž byl úkol co nejlépe pomocí kamery lokalizovat auto vůči okolnímu prostředí. Díky tomu dostal možnost setkat se s otcem myšlenky autonomně řízeného auta Sebastianem Thrunem.

Desetičlenný tým se začal dávat dohromady v roce 2005, kdy bylo auto bez řidiče ještě sci-fi. Podle Najvárka už není otázka, zda auta bez řidiče vyjedou, ale kdy se tak stane. Následovat bude revoluce v otázce přepravy a vlastnictví aut. "Už se nevyplatí auto vlastnit, taxíky budou podle jedné studie desetkrát levnější. Vzniknout takzvaní mobility operátoři, kteří budou provozovat auta.

Norsko ocenilo brněnskou nordistku Juříčkovou za kulturní zásluhy

Norský panovník Harald V. jmenoval brněnskou nordistku a překladatelku Miluši Juříčkovou rytířkou Norského královského řádu. Ocenil tak její zásluhy o kulturní vztahy mezi Norskem a Českem, zvláště na poli jazyka a literatury. Juříčková řád převezme ve středu v Praze. "První cesta do Norska u mě a často i u mých studentů změnila přístup k životu," řekla ČTK Juříčková. Kromě kultury obdivuje tamní atmosféru, vztahy mezi lidmi. Norové sice mohou působit chladně, ale vzniklá přátelství jsou pevná a trvalá. Také kulturní vazby mezi Norskem a Českem jsou podle Juříčkové silné, sahají hluboko do minulosti, díla Henrika Ibsena a dalších klasiků se do češtiny překládala brzy po jejich vydání. Vztah je ale mírně asymetrický, Češi znají norskou kulturu lépe.

Vinař Drápal veze velkou zlatou medaili z Kanady

Moravští vinaři uspěli na mezinárodní soutěži Sélections Mondiales des Vins 2017 v Kanadě, která je proslulá přehlídkou sladkých vín. Nejvyšší ocenění, velkou zlatou medaili, si z Québecu veze Oldřich Drápal za Bobulky od kapličky. Kromě toho získali vinaři z ČR dalších 11 zlatých a dvě stříbrné medaile. "Kanada je velmocí sladkých (ledových) vín a o to větší byla pro nás výzva uspět s naším přírodně sladkým vínem. Toto vynikající ocenění našich vín je důkazem, že moravská vína se nemusí bát jít do světa," uvedl Oldřich Drápal. Zajímavostí oceněného vína je podle něj to, že šlo o poslední sklizeň na této vinici, poté vinohrad zlikvidován a nyní je již na místě nová mladá vinice.

Stezka korunami stromů v Krkonoších se otevře 2. července

Nová Stezka korunami stromů, která vyrůstá od září loňského roku na úpatí Černé hory v Janských Lázních, se veřejnosti otevře první červencovou neděli. V současnosti se dokončují závěrečné práce. Stavbě při otevření 2. července požehná katolický kněz Zbigniew Czendlik. Stezka bude 1300 metrů dlouhá a návštěvníky zavede i do podzemí. V podzemní jeskyni o rozloze 400 metrů čtverečních budou mít návštěvníci možnost studovat mikrosvět půdy - od kořenů po nejmenší živočichy. Stezka bude pak stoupat do výšky 23 metrů nad terén. Zhruba ve dvou třetinách stezky bude vyhlídková věž vysoká 45 metrů. Celá stavba bude bezbariérová a bude mít několik adrenalinových sekcí, její součástí bude například suchý tobogan vedoucí vnitřkem vyhlídkové věže. V Česku jsou zatím dvě stavby podobného charakteru.

Na Černou věž v Českých Budějovicích se vrátila stokilová moucha

Na Černou věž v Českých Budějovicích se po šesti letech vrátila obří socha mouchy. Téměř stokilogramová třímetrová moucha, kterou vytvořil Michal Trpák, vévodí výstavě Umění ve městě. Její desátý ročník začne 15. června. Ulice Českých Budějovic, Hluboké nad Vltavou a Veselí nad Lužnicí zaplní přes 20 soch od 13 autorů. Mouchu k věži, která je vysoká 71,9 metru a vede na ni 225 schodů, přivezlo nákladní auto. "Je nějaká zaprášená," vtipkoval horolezec Bohdan Havrda, když ji navazoval na lana. K věži ze 16. století ji kotvil i v roce 2011, kdy se na ní objevila poprvé. Nyní jde o nový odlitek. Trpáka v roce 2011 inspirovaly jednak verše Adolfa Heyduka Co je štěstí? Muška jenom zlatá, jednak ho fascinuje hmyz.

Počasí

Většinou polojasno. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C, na severovýchodě kolem 21 °C.