Denní souhrn zpráv

Zeman kondoloval králově, podpořil tvrdý boj proti terorismu

Prezidenta Miloše Zemana hluboce zarmoutila zpráva o dvou útocích v Londýně, které si vyžádaly oběti na životech a mnoho zraněných. "Je mi nesmírně líto, že je Vaše vlast krátce po teroristickém útoku v Manchesteru vystavena další strašlivé zkoušce," uvedl v kondolenci, kterou zaslal britské královně Alžbětě II. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na twitteru vyjádřil za českou vládu silnou podporu Británii v jejím boji s bezohledným terorismem. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) šlo o ohavný útok na nevinné lidí. Rodinám obětí vyjádřil soustrast, zraněným přeje uzdravení. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš označil útoky za otřesné. "Zpravodajské služby musí najít způsob, jak těmto činům předcházet," dodal Babiš na twitteru.

Při útocích v centru Londýna v sobotu večer zahynulo sedm lidí, v pěti nemocnicích v Londýně bylo hospitalizováno 48 lidí. Řadu dalších lidí s drobnými zraněními ošetřili zdravotníci na místě. Na Londýnském mostě nejdřív vjela bílá dodávka vysokou rychlostí na chodník a srazila několik pěších. Útočníci pak pokračovali v jízdě až k tržišti Borough Market, které je plné restaurací a barů. Tam teroristé vystoupili a napadali lidi noži s dlouhou čepelí. Mezi zraněnými jsou čtyři Francouzi, z toho jeden vážně. Potvrzené je také zranění jednoho Australana a dvou Novozélanďanů. České ministerstvo zahraničí zatím nemá hlášeno, zda mezi oběťmi a raněnými byli Češi. Kvůli pokračující identifikaci ale nemůže nic vyloučit.

Chovanec má už hotovou žalobu na směrnici o zbraních

Ministr vnitra Milan Chovanec má již připravený text žaloby proti nedávno schválené evropské směrnici o zbraních, s kterou Česká republika dlouhodobě nesouhlasí. Na jednání vlády půjde s tím, aby Česko žalobu podalo. Chovanec v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že unie přichází s nesmyslnými opatřeními, naopak novinky, které by mohly fungovat, se zdržují. Jako příklad vhodného opatření uvedl posílení posílení obrany vnějších hranic. Chovanec v souvislosti se sobotními událostmi v Londýně, kde si útok vozidlem a noži vyžádal sedm mrtvých a 48 hospitalizovaných, uvedl, že směrnice je nesmyslná.

Bělobrádek: Vyhánění lidí kvůli národnosti se nesmí opakovat

Už nikdy se nesmí opakovat vyhánění lidí z jejich domovů jen proto, že jsou nějaké národnosti, náboženství nebo rasového původu, prohlásil český vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) na sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Augsburgu. Řekl také, že se nepřijel omlouvat, ani usmiřovat. Přijel na návštěvu k sousedům, na oslavu, na kterou byl pozván. Bělobrádek také uvedl, že by si přál, aby v budoucnu podobné návštěvy českých politiků, jako je dnes ta jeho, nevyvolávaly v Česku žádnou pozornost, protože budou prostě normální. Nynější návštěvu Bělobrádka kritizovali komunisté a část ODS, ocenila ji naopak TOP 09 nebo STAN. Český vicepremiér jako odvážný a důležitý ocenil krok sudetských Němců, kteří přestali usilovat o majetek, o nějž v Československu přišli po skončení druhé světové války.

Nenávist a nacionalismus jsou výrazem hlouposti, k usmíření a dobrým vzájemným vztahům je potřeba odvaha i chytrost, prohlásil šéf sudetských Němců Bernd Posselt. Ocenil obrovskou odvahu členů české vlády Pavla Bělobrádka a Daniela Hermana (oba KDU-ČSL), s níž se spolu se sudetskými Němci vydali na cestu usmíření. Oba české politiky ocenil také bavorský premiér Horst Seehofer (CSU).

TNS: ČSSD by ve volbách skončila čtvrtá, vyhrálo by ANO

Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 31,5 procenta. ČSSD se po květnové vládní krizi propadla až na čtvrté místo za ODS a KSČM. Do Sněmovny by se dostaly také TOP 09, koalice lidovců se STAN a rovněž Okamurova SPD. Vyplývá to z průzkumu TNS Kantar pro Českou televizi (ČT). Průzkum se uskutečnil od 9. do 29. května a zúčastnilo se ho 1200 lidí. Volební model pak zahrnuje odpovědi 813 dotázaných, kteří zvažují účast ve volbách.

Ministerstvo chce materiál o "surovinách budoucnosti" na území ČR

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje zpracovat materiál, týkající se takzvaných moderních high-tech surovin na území Česka. Vyplývá to z předkládané surovinové politiky v oblasti nerostných surovin, kterou bude v pondělí schvalovat vláda. Jako příklad perspektivní high-tech suroviny ministerstvo označuje lithium. Z vyjádření investorů, které v dubnu oslovila ČTK, vyplývá, že investice do těžby této komodity v Krušných horách se mohou pohybovat v řádech miliard korun. Těžba kovu, který se využívá na výrobu baterií, může začít za několik málo let.

V Thajsku byl zatčen český novinář kvůli neprůstřelné vestě

Thajské úřady zatkly minulý týden českého novináře Radana Šprongla. Novinář měl u sebe neprůstřelnou vestu a přilbu, což je v Thajsku trestné. Tamní zákony to považují za převážení vojenského materiálu. Šprongl už byl propuštěn na kauci a je vyšetřován na svobodě. Hrozí mu pět let. Uvedla to televize Nova, pro kterou novinář pracuje, a zpravodajský server irozhlas.cz. Podle irozhlas.cz se český novinář po týdnu v Bangkoku vracel zpátky do Iráku, kde chtěl natáčet další reportáže. Při nástupu do letadla ho ale zadržely thajské úřady. Šprongl podle webu zaplatil kauci v přepočtu 70.000 korun. Čekání na soud může trvat až 48 dní.

"Nechal jsem si při nástupu do letadla odbavit helmu a neprůstřelnou vestu. Při nástupu do letadla mi bágl vyndali. Nejdříve mi nabídli, ať odletím bez toho, což do Iráku bez helmy a vesty nepojedu, takže jsem tam zůstal a nevěděl, co se děje," popsal Šprongl pro Radiožurnál. Na letiště za ním přijel konzul Jaroslav Zamazal, ve spojení s ním je i velvyslanec Marek Libřický, řekl Šprongl webu. Z podobného důvody byli tento týden v pondělí zadrženi na letišti v Bangkoku také britský novinář Anthony Cheng a německý fotoreportér na volné noze Florian Witulski, když se chystali nastoupit do letadla směřujícího do Iráku.

Kvůli zákazu kouření se zaplnily zahrádky, hospodští se bojí zimy

Restaurace a hospody o uplynulém víkendu kvůli protikuřáckému zákonu výrazný úbytek hostů nezaznamenaly. Zaplněné ale byly především venkovní prostory, čemuž nahrály letní teploty. Restauratéři a hospodští se bojí spíše příchodu chladnějšího počasí. Vadí jim také zmařené investice například do odvětrávání nebo oddělených prostor, řekli ČTK. Absolutní zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin platí od středy. Nelibě zákaz nesou spíše štamgasti ve venkovských hospodách a na menších městech. Řada z nich prý už hospodským řekla, že přestane chodit, až se venku ochladí. Hosté v českých restauracích a hospodách v naprosté většině nový zákon respektují, žádné větší konflikty nejsou hlášeny.

Bytů koupených pro investici je v Praze třetina, zájem o ně roste

Podíl bytů, které si klienti kupují jako investici, dosahuje u pražských developerů zhruba třetiny. Zájem o ně v poslední době roste. Hlavními důvody jsou rostoucí ceny nájmů, atraktivita Prahy a téměř bezrizikový výnos. Největší zájem je o menší byty s dobrou dopravní dostupností. Mezi investory převažují Češi, z cizinců hlavně Slováci. Vyplývá to z odpovědí developerů, které ČTK oslovila. Podle údajů společnosti Trigema byly v Praze na konci března průměrné nájmy 300 korun za metr čtvereční. Za poslední dvě čtvrtletí nájmy zdražily asi o šest procent. Prodejní ceny nových bytů se za stejné období zvýšily o čtyři procenta.

Prácheňské muzeum připomíná zbraně i osudy legionářů od Zborova

Zbraně i výstroj vojáků z ruské, italské, francouzské a srbské fronty za I. světové války představuje Prácheňské muzeum v Písku. Zahájilo výstavu, která připomíná československé legionáře a bitvu u Zborova. ČTK to řekla mluvčí muzea Klára Koubová. Výstava potrvá do 2. července. Na bitvu u Zborova, od níž uplyne v červenci 100 let, se zaměřila i nová expozice Husitského muzea v Táboře. Historik Prácheňského muzea Zdeněk Duda považuje Zborov za jednu z nejslavnějších bitev novodobé české historie. "Z hlediska první světové války sice nepatří mezi významná střetnutí, ovšem má jiný zásadní význam. Založila totiž legionářskou tradici, přispěla k formování československé zahraniční armády i ke vzniku československého státu," řekl ČTK Duda.

Peacocková by chtěla pro víc dobrovolníků pro české památky

Anglická historička Barbara Peacocková, která spoluzaložila nadaci pomáhající s obnovou památek v Česku, chce získat pro dobrovolnickou práci na obnově kulturního dědictví více Čechů. Řekla to v rozhovoru pro ČTK. Peacocková se více než deset let společně s dalšími členy nadace a českými i britskými dobrovolníky aktivně podílí na opravě českých zámků, kostelů, soch i dalších památek. Její práci na začátku roku ocenila britská premiérka Theresa Mayová udělením ceny Paprsek světla. V Česku podle Peacockové dobrovolnictví nemá tak silnou tradici jako v Británii. "V České republice o tom musíme více přemýšlet, protože čeští studenti a mladí lidé si někdy nemohou dovolit platit za ubytování i jídlo," podotkla.

Most připomene 500. výročí přesunutého kostela velkou slavností

Most připomene 500. výročí založení přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie velkolepou slavností. Během akce, kde bude pět historických scén, bude zveřejněna i podoba poštovní známky s motivem památky. Národní památkový ústav a radnice zvou veřejnost do kostela a jeho okolí na 24. června. Kostel se v 70. letech vyhnul osudu dalších částí historického města, které padlo za oběť těžby uhlí. Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v letech 1517 až 1550. Proslulost získal v roce 1975, kdy byl přesunut po kolejích o 841 metrů. Přesun je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako přeprava nejtěžšího předmětu po kolejích.

Na hradu Valdštejn mají kostýmy z pohádek, jež se tam natáčely

Kouzelný prsten princezny Arabely nebo róbu princezny Slavěny, kterou ze spárů draka zachránil Bajaja, mohou od začátku června spatřit návštěvníci hradu Valdštejn v Českém ráji. Jsou součástí výstavy kostýmů a dalších rekvizit ze čtyř známých televizních pohádek, které se na hradě a v blízkém okolí natáčely. Novinářům to řekla ředitelka společnosti Turnovské památky a cestovní ruch Eliška Gruberová. Výstavu hrad připravil ve spolupráci s barrandovským filmovým studiem, které ze svého fundusu vybralo kostýmy ze seriálu Arabela a z pohádek Princ Bajaja, Princ a Večernice a Kočičí princ. Valdštejn patří mezi nejnavštěvovanější památky v Libereckém kraji, loni na něj zamířilo zhruba 55.000 turistů.

Olomoucká zoo připravuje safari s bílými vlky

Přímo mezi vlky arktické bude od příštího roku vozit návštěvníky Zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce speciální vláček. Svatokopecká zoo rozšíří populární safari o výběh s bílými vlky a zařadí se tak mezi několik málo zoologických zahrad na světě, které tento nevšední zážitek svým návštěvníkům nabízí. Jak uvedla olomoucké zoo Karla Břečková, speciální rolety po stranách vláčku budou chránit pasažéry i samotné vlky.

Sport

Kanoista Martin Fuksa i kajakář Josef Dostál na Světovém poháru v Bělehradu získali zlatou medaili. Medailovou sbírku rozšířil i čtyřkajak, a to o bronz. Dohromady čeští rychlostní kanoisté získali v srbské metropoli pět medailí. Fuksa ovládl po sobotním kilometru i sprinterský závod na 200 metrů a v této sezoně, jejímž vrcholem bude na konci srpna mistrovství světa v Račicích, oslavil už pátý triumf ze šesti možných. Dostál na neolympijské pětistovce navázal na své týden staré vítězství v Szegedu. Trojnásobný olympijský medailista Dostál byl suverénní a zvítězil téměř o sekundu. Druhý skončil se ztrátou 960 tisícin úřadující mistr světa Dán René Poulsen. Bronz ze Szegedu zopakoval čtyřkajak ve složení Jakub Špicar, Daniel Havel, Radek Šlouf a Jan Štěrba na nové olympijské trati 500 metrů.

Osmnáctiletý kanoista Matyáš Lhota skončil na evropském šampionátu v Tacenu šestý. Juniorský mistr Evropy z loňska byl v neděli jediným českým vodním slalomářem ve finále, zkušenější kolegové Vítězslav Gebas, Michal Jáně ani kajakářky se do bojů o medaile nedostali.

Český pilot Petr Kopfstein dosáhl druhým místem v závodě Red Bull Air Race v akrobatickém létání v japonské Čibě životního úspěchu. Dosavadní lídr seriálu Martin Šonka skončil po chybě ve finále třetí a klesl na průběžnou druhou příčku. Po třech závodech má 30 bodů stejně jako Japonec Jošihide Muroja, který zopakoval v domácím prostředí loňské prvenství a navázal na dubnové vítězství v San Diegu. Šonka zaletěl ve finále nejrychlejší čas, ale kvůli dvousekundové penalizaci za chybný průlet čtvrtou bránou se musel spokojit s třetím místem. Za Murojou zaostal o 1,245 sekundy.

Tenistka Karolína Plíšková postoupila poprvé do osmifinále French Open. Turnajová dvojka zdolala v Paříži Němku Carinu Witthöftovou 7:5, 6:1 a tři výhry ji dělí od postu světové jedničky. Poslední česká zástupkyně ve dvouhrách měla proti 73. hráčce světa Witthöftové problémy jen v polovině první sady. Po rychlém nástupu a vedení 2:0 ztratila další čtyři hry, ale dokázala se dostat zpět do rytmu.

Freestyle motokrosař Libor Podmol skončil druhý v závodě mistrovství Evropy v Hamburku a posunul se do čela seriálu. Českého závodníka porazil pouze Němec Luc Ackermann, třetí byl Francouz David Rinaldo. Do finálové šestice se dostal také Filip Podmol, naopak kvalifikace byla konečná pro Petra Piláta, který obsadil osmé místo. "Po dvou měsících, ve kterých jsem se trápil se zraněními, je to parádní výsledek," radoval se mistr světa z roku 2010 Podmol, který byl koncem dubna na operaci s kýlou. Podmol v Hamburku předvedl divákům také Volt, tedy otočku kolem své osy nad letící motorkou ve vzduchu.

Počasí

Převážně oblačno, během dne místy přeháňky. Nejvyšší denní teploty 20 až 24 °C.