Denní souhrn zpráv

Zeman přijal na Hradě Mládka, poděkoval mu za jeho práci

Prezident Miloš Zeman dnes přijal na Pražském hradě bývalého ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Poděkoval mu za práci při podpoře průmyslu a ekonomické diplomacie. ČTK to sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. "Pan prezident poděkoval Janu Mládkovi za velkou práci, kterou vykonal v podpoře českého průmyslu a ekonomické diplomacie," uvedl Ovčáček k setkání prezidenta s exministrem. Mládek ve funkci skončil 28. února. Zeman ho odvolal na návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Za hlavní důvod personální změny předseda vlády označil postup Mládka v otázce cen mobilních dat. Mládek byl kritizován mimo jiné kvůli tomu, že jeho úřad do návrhu telekomunikačního zákona doplnil zákaz možnosti sjednávat si u operátorů individuální ceny tarifů. Kdo Mládka ve funkci nahradí, není zatím známo. Řízením ministerstva se dočasně nechal pověřit Sobotka.

ČNB v lednu provedla rekordní intervence za 391 miliard Kč

Česká národní banka v lednu pokračovala v intervencích proti posilující koruně, když na devizovém trhu utratila zhruba 391 miliard korun za nákup eur. Jde o nejvyšší měsíční objem od zahájení intervencí v listopadu 2013, kdy centrální banka na devizovém trhu nakoupila eura za 202 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které ČNB zveřejnila. Režim devizových intervencí centrální banka zahájila s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR. Od té doby do konce ledna intervenovala v objemu zhruba 1,3 bilionu korun.

Babiš: Je nesmysl, aby se ke stavbám vyjadřovalo pět ministerstev

Ministr financí a předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš není spokojen se stavem stavební legislativy. Je podle něho nesmyslné, aby se k povolování staveb vyjadřovalo pět ministerstev. Proto je podle něj potřeba změnit kompetenční zákon, který rozděluje pravomoci mezi resorty. Babiš to řekl na konferenci Fórum českého stavebnictví. Peněz na stavby je podle něj dost, ale je potřeba jasně definovat, co se má v Česku stavět. Babiš to označil za "inventuru investic".

Ministerstvo obrany podepsalo tři zbrojní kontrakty

Ministerstvo obrany nakoupí munici od firmy Sellier&Bellot za tři miliardy korun. Od firmy Argun nakoupí 5500 neprůstřelných vest za 255 milionů korun a od firmy SVOS Přelouč čtyři bojová vozidla za 94,5 milionu korun. Příslušné kontrakty v Praze podepsal náměstek ministra obrany Pavel Beran. Vláda už loni rozhodla o tom, že ministerstvo obrany bude v příštích pěti letech odebírat malorážovou munici od české společnosti Sellier&Bellot. Původně schválená částka byla 2,5 miliardy korun, ovšem ministerstvo od počátku uvádělo, že konečná hodnota kontraktu bude záležet na potřebách armády.

Zpráva Social Watch: Ženám v Česku hrozí víc chudoba než mužům

Ženám v Česku hrozí chudoba mnohem víc než mužům. Nejvíc ohrožené jsou samoživitelky s dětmi a seniorky, které zůstaly samy. Velký problém dál představuje i násilí vůči ženám. Výsledky výroční zprávy o rovnosti pohlaví zveřejnila česká koalice mezinárodní sítě Social Watch. Dokument vydala při příležitosti Mezinárodního dne žen, který připadá na 8. března. "Rádi bychom letos využili Mezinárodní den žen k tomu, abychom upozornili na situaci nejvíc znevýhodněných a ohrožených žen. Na ně se zaměřuje i zpráva koalice Social Watch. Mnohé ženy jsou ve složité životní situaci, čelí chudobě nebo násilí. Jejich situace je složitá navzdory tomu, že před zákonem tu rovnost už máme," řekla ČTK předsedkyně České ženské lobby Jana Smiggels Kavková.

Neochucené mléko bude na školách zdarma, stát zaplatí 670 mil. Kč

Děti budou dostávat mléko a neochucené mléčné výrobky ve školách od příštího školního roku zdarma, za ochucené budou rodiče připlácet. Stát dá na rozšíření programu až 670 milionů korun. V letošním školním roce stát přispěl 47 miliony korun, suma se tak zvedne až na čtrnáctinásobek. Na tiskové konferenci o tom informoval ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) spolu se zástupci Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Návrh nařízení, kterým se změny docílí, bude muset schválit vláda, rozhodovat o ní bude ve středu.

Malých prodejen s potravinami a smíšeným zbožím stále ubývá

Pokles počtu prodejen s potravinami a smíšeným zbožím v ČR dále pokračuje. Obchodů s plochou menší než 400 m2 v loňském roce ubylo meziročně o 1,5 procenta na 13.437, přičemž mizí hlavně ty nejmenší. Vyplývá to ze zveřejněných údajů společnosti Nielsen. Polovina nezávislých prodejen v průzkumu firmy vyjádřila nespokojenost s podmínkami podnikání. Mezi hlavní potenciální důvody pro uzavření prodejny uvedli obchodníci nejčastěji konkurenci velkých řetězců a zavedení EET. Ukázal to průzkum společnosti Nielsen mezi nezávislými prodejnami v regionech, kde malých obchodů nejvíc ubývá.

Za vraždu ženy v nákupním centru uložil soud 30 let

Za loňské ubodání zákaznice v nákupním centru a pokus o uškrcení dívky v kavárně půjde Michelle Sudků na 30 let do vězení, rozhodl dnes pražský městský soud. Uložil jí zároveň ochrannou ústavní léčbu. Rodině zavražděné ženy musí Sudků také zaplatit 850.000 korun jako náhradu nemajetkové újmy. Sudků tvrdila, že byla nepříčetná, podle verdiktu se ale byla schopná ovládat a konala s rozmyslem. Rozsudek je pravomocný, Sudků ani žalobkyně se proti němu neodvolaly.

V Tokiu začala výstava Muchovy Slovanské epopeje

V Národním centru umění v Tokiu byla slavnostně zahájena výstava Slovanské epopeje českého malíře Alfonse Muchy. Je to vůbec poprvé, kdy je všech 20 monumentálních pláten s mytologickými výjevy vystaveno v zahraničí. Vernisáže se v japonské metropoli zúčastnil i ministr Daniel Herman (KDU-ČSL) a pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Expozice bude otevřena veřejnosti ve středu a potrvá do 5. června. "Očekává se, že za tři měsíce ji zde zhlédne čtvrt milionu návštěvníků," uvedlo ministerstvo kultury na twitteru. V polovině roku se má cyklus vrátit zpátky do Česka, původně plánovaná cesta do Číny nezískala povolení.

O titul Magnesia Litera letos soutěží 27 knih a šest blogů

Ocenění v rámci 16. ročníku knižních cen Magnesia Litera má šanci získat 27 knih a šest blogů. V každé z osmi kategorií jsou tři nominace, jen původní domácí próza má nominací šest. Pořadatelé cen letos zaznamenali rekordních 352 přihlášených knih ze 134 nakladatelství nebo jiných subjektů. Novináře o tom informoval předseda pořádajícího spolku Litera Pavel Mandys. Vedle vítězů jednotlivých kategorií vyhlásí i knihu roku, kterou se loni stal román Daniely Hodrové Točité věty. Cenami chtějí organizátoři více propagovat kvalitní českou beletrii. Vítězové 16. ročníku budou vyhlášeni na Nové scéně Národního divadla 4. dubna v živém přenosu České televize. Po vyhlášení výsledků se většinou prodeje oceněných knih výrazně zvýší. Ceny Magnesia Litera provázejí také autorská čtení, která se konají od 8. března vždy ve středu v Knihovně Václava Havla v Praze.

Opat žďárského kláštera používal smajlík už v roce 1741

Autorství smajlíku, kterého v e-mailové korespondenci používá většina lidí, bylo připsáno proslulému americkému designérovi Harveymu Ballovi v roce 1963. Stejná značka se ale vyskytovala v hospodářské korespondenci opata kláštera cisterciáků ve Žďáře nad Sázavou Bernarda Henneta už v polovině 18. století. ČTK to řekl David Merta z brněnské Archaie. Opat "smajlík" v korespondenci na konci listiny používal asi zcela běžně přinejmenším v roce 1741. Podle Merty značka byla na listině vztahující se ke korespondenci o zřízení hrnčířské dílny v domě žďárského opata na dnešním Zelném trhu v Brně, který se nyní opravuje. "Buď to může znamenat, že označil místo, kde měla být pečet, nebo to znamená, že někdo schválil dokument," uvedl Merta. Podle něj smysl značky, která jakoby z oka vypadla dnešnímu "smajlíku", není zcela jasný. Vysvětlit by to mohlo další bádání.

V Poličce bude po 50 letech k vidění britský film o Martinů

Po 50 letech bude mít v Poličce českou premiéru film Music of Exile, který natočil pro stanici BBC2 režisér Anthony Wilkinson o místním rodákovi, hudebním skladateli Bohuslavovi Martinů. Na existenci snímku upozornil poličský patriot Jan Edlman, který jako jednadvacetiletý student angličtiny na pražské univerzitě asistoval britskému televiznímu štábu při natáčení v Poličce. Film se bude promítat v poličském Tylově domě 25. května, sdělila ČTK mluvčí Poličky Naděžda Šauerová. Před půlstoletím zažila Polička malou senzaci. V roce 1966 se do města na několik týdnů nastěhoval štáb BBC2, aby tu natočil podstatnou část dokumentu o životě a díle Martinů. V Británii jeho jméno i hudební dílo nebylo příliš známé, proto se režisér Anthony Wilkinson a hudební poradce, muzikolog Brian Large rozhodli přiblížit jeho osobnost britským televizním divákům. Film se ve městě a v krajině Českomoravské vysočiny natáčel v jarních měsících, na jeho realizaci se podíleli i místní občané. Vystupovali v něm jako tanečníci studenti druhého ročníku poličské Střední všeobecné vzdělávací školy. Později se štáb přemístil do Paříže a New Yorku, závěrečné scény se natáčely v Itálii a ve Švýcarsku.

Lidé se mohou v květnu zapojit do soutěže Do práce na kole

Lidé se mohou v květnu opět zapojit do soutěže Do práce na kole. Cílem kampaně je motivovat obyvatele měst k většímu využívání kola a šetrnějších způsobů dopravy. Soutěžit se letos bude v 33 městech, zájemci se mohou od začátku března registrovat na webu kampaně. Zapojit se mohou dvou až pětičlenné týmy a kromě lidí na kolech a koloběžkách i chodci, běžci či bruslaři. Uvedli to pořadatelé ze sdružení Auto*Mat. Motto letošního ročníku je Do práce na kole jezdí i profíci, čímž chtějí pořadatelé říci, že na kole nemusejí jezdit jen sportovci a že je to aktivita vhodná pro každého a v každém věku. Tvářemi kampaně jsou proto fyzioložka, bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová a chirurg Pavel Pafko.

Počasí ve středu

Oblačno až polojasno a ojediněle přeháňky, nad 500 m sněhové. Nejvyšší teploty 6 až 10 stupňů Celsia.