Denní souhrn zpráv

První stupeň ohrožení terorismem stojí ČR asi 30 milionů Kč

První stupeň ohrožení terorismem, který je v Česku vyhlášen od března, vyjde stát zhruba na 30 milionů korun. České televizi to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). V platnosti by měl zůstat minimálně do jara. Znamená to důslednější ochranu pro elektrárny nebo místa, kde se schází větší počet lidí. Rozpočet ministerstva vnitra je podle ministra na tento výdaj připravený. Stupeň jedna v Česku platí od 22. března, kdy ho schválila vláda v reakci na teroristické útoky na bruselském letišti a v tamním metru. Česká vláda zavedla čtyřstupňový varovný systém ohrožení před terorismem letos v lednu.

Export má příští rok stoupnout, stěžejní bude konec intervencí

Export tuzemských firem stoupne v příštím roce podle odhadu společnosti Deloitte o šest procent v běžných cenách. Zásadním momentem pro exportéry bude ukončení intervencí České národní banky (ČNB) a potřeba vyrovnat se se silnějším kurzem.

Letos vývoz podle očekávání podnikatelských svazů dosáhne nového rekordu přes čtyři biliony korun. Mimo EU ale míří jen přes 16 procent českého exportu a toto číslo se dál pomalu snižuje. Vývoz tuzemských firem brzdí nyní dva faktory. "Prvním je katastrofální nedostatek pracovní síly na trhu práce, tj. i příčina zastavení a do budoucna poklesu exportu. Tím druhým postupné chladnutí poptávky ze zahraničí," uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Podle Hospodářské komory je hlavním problémem tuzemského exportu orientace na země EU.

Na Novém Zélandu zahynul Čech při pádu na hoře Mount Aspiring

Český horolezec zahynul při pádu z novozélandské hory Mount Aspiring. Podle místních médií muž při sestupu na severozápadní straně vrcholku vysokého 3033 metrů uklouzl a zřítil se do hloubky asi 200 metrů. Podle dostupných informací bylo horolezci něco přes 20 let a na Novém Zélandu byl asi týden. Jeho jméno novozélandské zdroje neuvádějí. Záchranný tým našel tělo po tříhodinovém pátrání. O neštěstí záchranáře informovala prostřednictvím satelitního telefonu horolezecká výprava s průvodcem, která potkala australského turistu, jenž se s Čechem vydal na výstup. Při sestupu nebyli Čech a Australan spojeni lanem. Mount Aspiring leží ve stejnojmenném národním parku a v tomto ročním období se na ni vydává značný počet turistů. Za posledních deset let na samotné hoře Mount Aspiring a v okolním národním parku zahynulo více než 30 lidí.

V Kambodži zatkli pět cizinců, včetně Češky, kvůli výrobě drog

Kambodžská policie zadržela pět cizinců, které obvinila, že v zemi nelegálně vyráběli drogy. Mezi zadrženými je i Češka. Informaci kambodžského listu Khmer Times potvrdila ČTK Irena Valentová z tiskového odboru českého ministerstva zahraničí. Šestadvacetiletá žena se podle mluvčí k činu údajně přiznala, nyní je ve vazbě a hrozí jí vězení od dvou do pěti let. "Jsme také v kontaktu s rodinou zadržené," dodala mluvčí. Podle serveru Cambodia Expats jsou mezi zatčenými dva muži z USA a Ukrajiny a tři ženy z Finska, Ruska a Česka. Policie pátrá po případných dalších členech této skupiny. List The Cambodia Daily napsal, že v sobotu odpoledne byla v Sihanoukvillu zadržena nejprve trojice - sedmadvacetiletý Ukrajinec, o rok starší Finka a šestadvacetiletá Češka. Zatčeni byli před restaurací, kde manipulovali s drogami. Asi o hodinu později pak policisté prohledali bungalov, kde našli další drogy a zařízení k jejich výrobě.

CK: Konec intervencí ovlivní ceny dovolených i chuť cestovat

Očekávaný konec intervencí ČNB v příštím roce pozitivně ovlivní ceny dovolených i chuť Čechů cestovat. Trh se zájezdy se po loňském výkyvu způsobeném bezpečnostní situací v příštím roce vrátí k normálu. Do zahraničí vyjede víc Čechů, hitem bude u leteckých dovolených opět Řecko, očekávají cestovní kanceláře. Turisté začínají znovu poptávat destinace jako je Egypt či Tunisko, na které loni zanevřeli. Celkový objem ročních tržeb z cestovního ruchu dosahuje v ČR zhruba 45 miliard korun. Z toho prodej zájezdů dosahuje téměř 30 miliard korun. Služeb CK využívá při svých cestách do zahraničí průměrně třetina cestujících, což je spolu s Rakouskem nejvyšší podíl v Evropě.

Čeští vědci odlétají na další výpravu do Antarktidy

Do Antarktidy odlétá tradiční výprava vědců z brněnské Masarykovy univerzity. Tým sedmnácti odborníků, který bude pobývat na Mendelově polární stanici na ostrově Jamese Rosse, chce pokračovat ve výzkumu ledovců, klimatu či rostlin. Jak uvedl vedoucí expedice Daniel Nývlt, vědci využijí i bezpilotní systémy se zavěšenou kamerou, které budou pořizovat snímky s dostatečným rozlišením. Dostanou se díky tomu i na nepřístupná místa. Geolog výpravy se bude věnovat i zkoumání dřívější sopečné činnosti na ostrově. Letošní expedice má 17 členů, kromě Masarykovy univerzity se budou výzkumu v Antarktidě věnovat i dva vědci z Univerzity Karlovy a také dva zahraniční odborníci, ze Slovenska a Turecka, kteří se expedice účastní na pozvání Českého antarktického nadačního fondu.

Návrh: Vzniknou ošetřovatelské domy se zdravotní a sociální péčí

V Česku by v příštím roce mohly začít fungovat ošetřovatelské domy, které by poskytovaly zdravotní i sociální služby. Klienti by si platili stravu a pobyt, na opatrování by mohli využít příspěvek od státu. Ošetřování by jim pak hradily zdravotní pojišťovny. Vyplývá to z chystané novely o sociálních službách. Systém dlouhodobé péče v Česku chybí. Podle odborníků je největší překážkou propojení sociálních a zdravotních služeb financování. Experti poukazují na to, že péče o nesoběstačné klienty v domovech pro seniory a v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN) je téměř stejná a také stejně stojí. Zdravotní pojišťovny ale nechtějí hradit ošetřování v sociálních zařízeních a ministerstvo práce, které poskytuje dotace a příspěvky na péči, zas nechce platit léčbu. Autoři návrhu zmínili, že jsou nyní časté "sociální hospitalizace" - člověk sice už léčení nepotřebuje, bez péče se ale neobejde. Podle autorů by se měl poměr zdravotních a sociálních služeb měnit podle potřeb pacienta. V ošetřovatelském domě by klient měl mít ošetření, rehabilitaci i paliativní péči.

Tříkrálová sbírka už posedmnácté pomůže lidem v těžké situaci

Začátkem nového roku se po celé zemi uskuteční už 17. ročník Tříkrálové sbírky, kterou pořádá Charita ČR. Koledníci v kostýmech Kašpara, Melichara a Baltazara budou v ulicích měst od 1. do 15. ledna zpívat, přát lidem šťastný nový rok a vybírat příspěvky do zapečetěných pokladniček. Sbírku doprovodí tříkrálové koncerty či průvody. Při letošní Tříkrálové sbírce se podařilo vybrat dosud nejvyšší částku - bezmála 98 milionů korun. Do akce se stejně jako před rokem zapojí na 50.000 dobrovolníků.

Vojáci v misích trávili Vánoce sledováním pohádek i hraním šipek

Čeští vojáci v zahraničních misích trávili Vánoce sledováním pohádek, zpíváním koled, hraním šipek i u bramborového salátu nebo buchet. V Iráku si sehnali od místních i vánoční stromeček. Na svých webových stránkách to uvedla armáda. Vánoce v zahraničí strávilo kolem 400 českých vojáků. Nejpočetnější česká jednotka v zahraničí působí na spojenecké základně Bagrám v Afghánistánu. Téměř 170 vojáků má na starosti její vnější ochranu. "Ke štědrovečerní večeři byl servírován pečený losos s afghánským chlebem a vánočním nealkoholickým punčem. V průběhu celého dne se promítaly tradiční české pohádky a filmy. Štědrý den zakončili půlnoční mší a zpěvem koled.

Další vojáci v Afghánistánu působí na kábulském letišti. Štědrovečerní večeři si tam nachystali i ve spolupráci se slovenskými kolegy. "Podávala se pravá slovenská polévka kyselica, vlastnoručně připravený český bramborový salát, smažená ryba a řízky oblíbené o Vánocích v obou zemích," uvedla tisková a informační důstojnice Alžběta Doubková. Vánoce letos vojákům v Afghánistánu obohatily dárky od lidí, kteří jim z Česka jako výraz díků za jejich službu posílali pozdravy či jídlo.

V Praze se na oslavu chanuky rozsvítil obří svícen chanukija

V centru Prahy na Palachově náměstí před Rudolfinem se rozzářila světla na obřím osmiramenném svícnu na oslavu osmidenního židovského svátku chanuka. Účastníci si připomněli také oběti útoku v Berlíně, při němž minulý týden zahynulo 12 lidí včetně jedné Češky. Akci se letos konala podvacáté. Chanuka neboli svátek světel je svátek pohyblivý. Tentokrát se po dlouhé době sešla s vánočními svátky, začala 24. prosince se západem slunce. Připomíná zázrak při opětovném vysvěcení chrámu po povstání Makabejských před více než 2100 lety. Podle tóry našli tehdy Židé po příchodu do svatostánku jen jednu nádobku s olejem. Chrámový svícen by tak vydržel hořet jen den, plál ale osm dní.

V Pardubicích už stojí nová socha aviatika Jana Kašpara

Na třídě Míru v Pardubicích již stojí nová socha aviatika, místního rodáka Jana Kašpara. Je situována v místě, kde se v roce 1883 v dnes již neexistujícím hotelu Veselka narodil. Bronzová postava držící vrtuli bude městu slavnostně předána v lednu. "K téhle soše mám osobní vztah. Můj otec byl letecký inženýr, vojenský letec, takže mám vztah k létání i ke Kašparovi," uvedl autor díla František Bálek. Socha má před sebou do dlažby zabudovanou zhruba šest metrů dlouhou časovou osu s významnými milníky aviatikova života. Kašpar je v mírně nadživotní velikosti asi dvou metrů, vrtule ho ještě o půl metru převyšuje.

Silný nárazový vítr zastavil kabinovou lanovku na Ještěd

Silný nárazový vítr zastavil na pět hodin kabinovou lanovku na Ještěd. Rychlost větru ráno v nárazech přesahovala 20 metrů za sekundu (72 km/h), přípustných je ale jen 16 metrů (58 km/h). Jak silně fouká, ale nebyli na horní stanici schopni změřit, protože větroměr v mrazivém počasí zamrzal. Odpoledne se situace zklidnila, rychlost větru klesla na 15 metrů za sekundu (54 km/h), a provoz byl obnoven. Běžně kvůli větru za rok stojí lanovka zhruba třikrát, letos už byla mimo provoz více než 14 dní. Dvoukabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 80 let, loni na vrchol vyvezla 291.070 lidí.

Ze severské tundry zabloudil na Přerovsko vzácný strnad malinký

Ze severské tundry zabloudil do Česka vzácný pták strnad malinký, který byl v tuzemsku dosud spatřen pouze pětkrát. Nenápadného drobného opeřence u obce Citov na Přerovsku v polovině prosince objevil šestnáctiletý ornitolog Ondřej Boháč. Na strnada malinkého se nyní jezdí dívat ornitologové z celého Česka, řekl ČTK místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. Strnad malinký žije skrytě a nenápadně v nízkých porostech trav a křovin, takže ho v přírodě snadno přehlédnou i zkušení ornitologové. Je pravděpodobné, že s příchodem jara strnad malinký odlétne z Česka zpět na chladnější sever.

Čeští junioři zachránili se Švýcary bod a prohráli v prodloužení

Čeští hokejisté nenavázali na světovém šampionátu juniorů na vítězný vstup proti Finsku (2:1) a ve druhém utkání v základní skupině A v Montrealu podlehli Švýcarsku 3:4 v prodloužení. Nechybělo přitom mnoho, aby svěřenci kouče Jakuba Petra vyšli ze zápasu s prázdnou - ještě v polovině třetí třetiny prohrávali 1:3.

Počasí na čtvrtek

Zataženo až oblačno, zpočátku na většině území, během dne místy déšť nebo déšť se sněhem, v polohách nad 600 m, na severovýchodě nad 400 m srážky sněhové. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C.

Ve čtvrtek ráno se může v Čechách místy tvořit na mokrých silnicích a chodnících náledí. Týká se to hlavně východní části Ústeckého kraje, dále Libereckého, Středočeského i Jihočeského kraje a Prahy.