Denní souhrn zpráv

Návrh na obnovení trestnosti hanobení prezidenta vyvolal kritiku

Odmítavé reakce části politiků včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vzbudil návrh skupiny šesti desítek poslanců vrátit do trestního zákona čin veřejného hanobení prezidenta pod sankcí až ročního vězení. Zástupci pravicové opozice označili předlohu za normalizační nebo za "návrat ke komunistické ochraně papalášů". Ačkoli novelu trestního zákoníku podepsala i část poslanců sociální demokracie a hnutí ANO, jejich jiní politici se k ní staví záporně.

"Obávám se, že kdybychom obnovili takovýto trestný čin, tak by se trestní právo začalo používat v politickém souboji. Těžko říct, kde by to skončilo," uvedl ministerský předseda a předseda ČSSD Sobotka. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) zajistí hlavě státu vážnost právě skutečnost, že ho nechrání zvláštní paragrafy, než vyhrožování vězením. "Zvláštní ochrana hlavy státu před verbálními útoky je spíše historický přežitek," tvrdí ministr. Naopak předseda KSČM Vojtěch Filip, který k návrhu podpis připojil, si myslí, že je nutné vyplnit v zákonu existující vakuum. "Vzhledem k tomu, že jsou chráněni nejen soudci, ale i úředníci i před slovními útoky, jeví se zrušení ochrany úřadu a osoby prezidenta za mezeru v právu," uvedl.

Milan Štěch (ČSSD) byl znovu zvolen předsedou Senátu

Milan Štěch (ČSSD) byl znovu zvolen předsedou Senátu. V tajné volbě získal 54 hlasů ze 78 odevzdaných. Štěchovo znovuzvolení se očekávalo navzdory výhradám senátorů z klubů KDU-ČSL a Starostů, kteří ho odmítli podpořit kvůli podpisu pročínského prohlášení ústavních činitelů. Štěch byl jediným kandidátem a byl zvolen hned v prvním kole tajné volby.

Návrh skupiny šesti desítek poslanců na obnovu trestného činu veřejného hanobení prezidenta by Senát zřejmě neschválil, míní Milan Štěch (ČSSD). Soudí, že novela trestního zákoníku do Senátu ani nedorazí. Štěch pokládá za riskantní takové záležitosti přímo v zákoně kriminalizovat. "Nejsme schopni najít přesnou hranici, kdy je to projev občanského názoru, občanského protestu, a kdy je to skutečně tak hrubý čin, že by si zasloužil posuzování podle trestního zákoníku," podotkl předseda Senátu. Štěch novinářům řekl, že mu vadí hanobení státních symbolů.

Nově zvolení senátoři složili slib a ujali se mandátu

Nově zvolení senátoři při ustavující schůzi Senátu složili ústavou předepsaný slib a ujali se mandátu. Horní komora ale navzdory tomu kompletní není. Chybí v ní zástupce za Mostecko. Volby, v nichž v tomto obvodu obhájila místo v Senátu Alena Dernerová, zrušil Nejvyšší správní soud. Voliči na Mostecku budou senátora vybírat v opakovaných volbách na konci ledna.

ČR se podle Zaorálka nevzdá ambasády v Damašku

Česko nebude rušit své velvyslanectví v Damašku, protože ambasáda představuje účinný nástroj pro zajišťování humanitární pomoci v Sýrii. Řekl to ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Sobotka označil humanitární pomoc za jednu z priorit české diplomacie pro nadcházející rok. Zaorálek připomněl, že česká ambasáda pomohla Američanům v Sýrii i několika evropským státům, které v zemi pátraly po svých občanech. Odmítl, že by existence velvyslanectví zvyšovala legitimitu režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Zeman: Lepší velvyslankyni než Trumpovou USA do ČR poslat nemohou

Prezident Miloš Zeman telefonicky mluvil s Ivanou Trumpovou, bývalou manželkou příštího amerického prezidenta. Poděkoval jí za odvahu, že se chce stát velvyslankyní v Česku. Lepší velvyslankyni podle něj USA do Prahy vyslat nemohou. ČTK to sdělil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Trumpová, rozená Zelníčková, která pochází ze Zlína, v rozhovoru s listem The New York Post řekla, že navrhne, aby byla velvyslankyní v České republice. Zároveň uvedla, že má pro funkci dobré předpoklady, neboť čeština je její mateřský jazyk a v zemi je známá, a to nejen díky příjmení Trumpová.

V České republice mnozí čekají, že případné jmenování někdejší manželky nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivany velvyslankyní Spojených států pozvedne celosvětový obraz této středoevropské země. Napsal to list The New York Times s tím, že by to nebylo poprvé, co by americkou ambasádu v Praze vedla známá osobnost, neboť někdejší prezident George Bush starší do tehdy ještě československé metropole vyslal v roce 1989 herečku Shirley Templeovou Blackovou, která se zde stala velmi populární. Poznamenal, že Trumpová by na rozdíl od Blackové, která v 70. letech zastávala velvyslanecký post v Ghaně, byla zcela bez diplomatických zkušeností.

Vláda podpořila novelu, která rozšíří pravomoci Vojenské policie

Vojenská policie by mohla získat nové pravomoci. Při vyšetřování by dostala oprávnění nasazovat třeba agenty, sledovat lidi nebo používat krycí dokumenty. Počítá s tím novela zákona o Vojenské policii (VP), o jejímž schválení vládou na twitteru informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Počítá se i s možností otevírání bytů nebo soukromých provozoven, když by to bylo nezbytné.

ČR chce dle Sobotky registraci lidí cestujících do EU co nejdřív

Česká republika chce co nejrychlejší zavedení elektronické registrace lidí, kteří k cestě do Evropské unie nepotřebují vízum. Novinářům to po zasedání vlády řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zavedení systému, se kterým přijde Evropská komise, podporuje Česko od začátku. Komise by měla systém evropských cestovních informací, označovaný jako ETIAS, představit v pátek na jednání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci v Bruselu. Unie si od opatření slibuje to, že pomůže ověřit, zda daná osoba představuje bezpečnostní nebo zdravotní riziko ještě předtím, než do některé ze zemí unie přijede. Podobný systém už nyní funguje ve Spojených státech.

CVVM: Změna z roku 1989 stála za to podle dvou třetin Čechů

Se změnou společenského systému z roku 1989 je spokojena většina Čechů, stála za to podle dvou třetin lidí. Opačně smýšlí 22 procent. Poměry v Česku jsou nyní lepší než před rokem 1989 podle 38 procent lidí, podle 17 procent bylo lépe před listopadovou revolucí, zbylá třetina se nedokázala přiklonit ani k jednomu z nabízených období. Zjistil to říjnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Od 17. listopadu 1989 se podle české populace nejvíce zlepšily podmínky v možnosti studovat, pracovat a cestovat do zahraničí. Naopak největší zhoršení lidé vidí v oblasti bezpečnosti občanů a kriminality. Předlistopadové poměry hodnotí lépe stoupenci levice a starší generace nad 45 let.

Francie ocenila tajemníka Prouzu Řádem čestné legie

Státní tajemník pro EU Tomáš Prouza na francouzském velvyslanectví v Praze převzal nejvyšší francouzské státní vyznamenání. Insignie rytíře Řádu čestné legie mu předal francouzský velvyslanec Charles Malinas. Prouza byl oceněn za práci ve prospěch evropské integrace. Prouza je tajemníkem pro evropské záležitosti od roku 2014. Unijní problematice se ostravský rodák věnoval i v dřívějších funkcích.

Parlament projedná novelu církevního zákona bez stanoviska vlády

Žádné stanovisko nepřijala vláda k poslanecké novele církevního zákona, která má uzákonit podmínky pro zahraniční duchovní a kazatele. Předběžné stanovisko ministrům doporučovalo novelu odmítnout kvůli nepřijatelnému omezení svobody projevu a náboženského vyznání. Nevedla by podle něj totiž ke snížení rizika šíření nebezpečných náboženských směrů a radikalizace muslimské obce v Česku, znamenala by jen zbytečnou byrokratickou zátěž. Novelu projedná Parlament. Zahraniční duchovní a kazatelé by podle novely skupiny poslanců z platformy pro zachování evropské kultury museli před veřejnými vystoupeními v Česku podstoupit školení o českém právním a kulturním prostředí na ministerstvu kultury. Následně by podepisovali čestné prohlášení, že české normy nebudou porušovat.

Vláda schválila pobídku pro Bosch až za 444 milionů Kč

Společnost Robert Bosch v Českých Budějovicích získá od státu investiční pobídky v celkové výši až 444 milionu korun. Návrh schválila vláda, informoval na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Firma chce investovat 2,2 miliardy korun do rozšíření stávající výroby automobilových dílů a rozšíření vývojového centra. Podle Sobotky by tak firma měla vytvořit 620 pracovních míst. Zopakoval, že úkolem pro ministerstvo průmyslu je změnit systém investičních pobídek tak, aby nabízely zejména podporu investic do vědy a výzkumu. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) poznamenal, že Česko stojí na rozcestí, při současném růstu zaměstnanosti je podle něj nyní třeba zaměřit se na vznik vysoce kvalifikovaných míst a řešení zaměstnanosti v místech, kde se nezaměstnanost snižovat nedaří.

Šlechtová: O půjčky na bydlení pro mladé rodiny není zájem

O půjčky na bydlení pro mladé rodiny není zájem, proto většina ze 100 milionů korun, které byly na tento program vyčleněny, budou v příštím roce rozděleny do jiných programů, například na podporu seniorů. Na shromáždění Sdružení nájemníků ČR to uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Odborníci, které ČTK oslovila, už v době schválení půjčky upozorňovali na to, že se mine účinkem. "Rodiny s dětmi mají dnes již dostatečnou nabídku komerčních úvěrů, ať už hypoték nebo úvěrů ze stavebního spoření, a to za sazby srovnatelné s návrhem vlády," uvedl ředitel finanční skupiny Chytrý Honza Jiří Paták.

Svaz "pétépáků" končí s činností, měl poslední sjezd

Svaz Pomocných technických praporů - Vojenských táborů nucených prací ČR (Svaz PTP) končí kvůli věku svých členů s činností. Dohodli se na tom delegáti sjezdu svazu, řekl ČTK jeho předseda Jan Decker. Už dřív rozhodla o svém rozpuštění česká i moravskoslezská organizace takzvaných pétépáků. Svaz PTP byl založen v květnu 1968, ještě téhož roku po vpádu vojsk Varšavské smlouvy ale ukončil svou činnost. Obnoven byl v únoru 1990. Sdružuje muže, kteří byli v letech 1950 až 1954 jako politicky nespolehliví a režimu nepohodlní zařazeni v rámci československé armády do pomocných technických praporů. Ve svazu jsou zastoupeny i vdovy po "pétépácích".

V Plzni se srazil autobus s tramvají, na místě je 17 zraněných

V Plzni se srazila tramvaj a velkokapacitní autobus. Zraněno bylo 17 lidí. Jednoho člověka převezli záchranáři s vážným zraněním na urgentní příjem fakultní nemocnice, řekli ČTK mluvčí záchranné služby, hasičů a policie. Mluvčí záchranné služby Martin Brejcha ČTK řekl, že se zranilo 17 lidí. Nikdo z nich není v ohrožení života. U nehody, která se stala nedaleko krajského sídla záchranné služby, zasahovalo deset sanitek. Podle informací lidí z místa nehody jela tramvaj z centra města směrem na svou konečnou stanici. V křižovatce se srazila s kloubovým autobusem, který Klatovskou třídu křížil. Tramvaj řídila šestapadesátiletá řidička, autobus o deset let starší muž. Dechová zkouška u obou vyloučila alkohol.

Obří otáčivé kolo v Praze ukáže příběhy statečných žen

Dvanáct metrů vysoké otáčivé kolo s portréty 12 českých žen bude po tři týdny dominovat pražskému Jungmannovu náměstí. Výstavní projekt nazvaný České stříbro tvoří velkoformátové portréty od fotografa Karla Cudlína. Zachytil na nich ženské osobnosti, jejichž životy jsou spojeny s osobní statečností a morální integritou. Jsou mezi nimi socioložka Jiřina Šiklová, psycholožka a politická vězenkyně Dana Němcová, fyzioložka Helena Illnerová nebo architektka Eva Jiřičná.

Čeští archeologové mají za sebou první terénní výzkum v Arménii

Čeští archeologové poprvé pracovali na terénním výzkumu v Arménii. Zkoumali tam pravěká, starověká i raně středověká naleziště. Výsledky práce by měly přispět k lepší ochraně lokalit. Vědci z Archeologického ústavu Akademie věd ČR považují výzkum za příležitost, protože Arménie nevlastní žádnou geofyzikální laboratoř. Metody, které použili, byly na arménském území uplatněny poprvé, řekl ČTK archeolog Jan Frolík.

Čeští vědci zjistili, čím zvířata vnímají magnetické pole Země

Čeští vědci objevili, jakým způsobem se zvířata orientují podle magnetického pole Země. Doposud se vědělo, že někteří živočichové mají schopnost reagovat na geomagnetické pole, nebylo ale známo díky čemu. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně přišli na to, že za to může takzvaný protein kryptochrom v oku. Je to významný mezinárodní objev, který přesahuje do neurověd, ekologie, molekulárních věd i fyziologie, uvedla Grantová agentura ČR.

Pokusy provedli brněnští vědci na rusovi a švábovi americkém. Ti byli neklidní v situaci, kdy jim v počítačem řízeném systému velkých cívek rotovali se zemským polem. "Tento test nám po více než šesti letech práce nakonec umožnil předstihnout jiné světové laboratoře, protože jsme ukázali, že onen pozoruhodný protein kryptochrom je pro detekci směru magnetického pole nezbytný," vysvětlil vedoucí výzkumného týmu, biolog Martin Vácha. Šváby si vybral proto, že před lety byli i díky své velikosti základním hmyzím modelem pro neurology.

Obraz Františka Kupky se ve Švédsku vydražil za 57,6 milionu Kč

Obraz Františka Kupky L'Envolé (Vzlet) se ve švédské aukční síni Stockholms Auktionsverk vydražil za 21 milionů švédských korun (57,6 milionu Kč). Odhadní cena se přitom pohybovala mezi v přepočtu 16,5 a 22 miliony Kč. Ve Stockholmu se dražily obrazy ze sbírky sběratelů Ingy Britty a Arneho Lundbergových. Obraz zakladatele moderního abstraktního malířství Kupky se vydražil také v New Yorku. Za Tvar modré zaplatil zájemce v přepočtu 54,6 milionu Kč.

Technické muzeum zpřístupní jídelní vůz Františka Josefa I.

Národní technické muzeum v Praze (NTM) mimořádně zpřístupní od 22. do 27. listopadu interiér jídelního vozu dvorního vlaku Františka Josefa I. z roku 1891. Akce se uskuteční ke 100. výročí císařova úmrtí (1830-1916). Vůz císaře, který stál v čele rakouské a později rakousko-uherské monarchie dlouhých 68 let, je jedním ze čtyř salonních vozů ze sbírek NTM. Byl vyroben v roce 1891 ve vagónce Františka Ringhoffera v Praze na Smíchově. Sloužil Františku Josefovi I., po něm ho používal i jeho následovník císař Karel I. Souprava mu posloužila i k odjezdu do švýcarského exilu v roce 1919.

V Praze zakotvil jedinečný kolesový remorkér Beskydy

Kolesový remorkér Beskydy, poslední funkční loď svého druhu, poprvé v tomto století zakotvil v Praze. Připlul k Čechovu mostu a ve čtvrtek si ho budou moci zájemci prohlédnout na Vltavě před budovou ministerstva dopravy při dnu otevřených dveří. Médiím to sdělil mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Technický skvost, který už 60 let vyprošťuje lodě uvízlé na Labi, se letos stal kulturní památkou, ale má nadále sloužit na vodě. Kolesový motorový remorkér Beskydy původní české konstrukce byl vyroben v roce 1956. Nepohání ho lodní šroub, ale zadní koleso, pozůstatek technologie starých parníků.

Odborníci zkoumají největší český zvon, Nový rok ale ohlásí

Odborníci prověřují, zda srdce největšího zvonu v Česku, Zikmunda, není poškozené a zvon může nadále zvonit. Přidává se k dalším zvonům ve svatovítské katedrále při výjimečných příležitostech. Letos oproti zvyklostem neohlásil příchod nového roku. Přestože ještě pokračují měření a zkoušky, podle Metropolitní kapituly u svatého Víta bude Zikmund krátce zvonit na Vánoce i na Nový rok. ČTK to řekl mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. Chrám svatého Víta má sedm zvonů v jižní, původní gotické věži. Zvon Zikmund z roku 1549 je největším českým zvonem, váží asi 13,5 tuny a má průměr 2,56 metru.

Zvon Zikmund se odmlčel v červnu roku 2002, bylo to tehdy shodou okolností několik hodin po skončení voleb do Sněmovny. Jeho srdce puklo při vyzvánění u příležitosti poutního svátku svatého Víta. Téměř půltunové zlomené srdce propadlo první podlahou z tlustých fošen a zastavilo se o další podlahu, která bývá pod velkými zvony právě kvůli podobným případům. Zvonař Petr Rudolf Manoušek tehdy uvedl, že na lomu bylo vidět, že uvnitř srdce zvonu byla vada už od jeho výroby. V témže roce bylo Zikmundovi instalováno nové srdce. Je ale o více než 50 kilogramů těžší než to původní a podle některých názorů může při zvonění poškozovat zvon.

V Jablonci razí 12 unikátních medailí, každou z půl kila platiny

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou razí unikátní platinové medaile s motivem Hospitalu Kuks. Jde o poslední medaili ze série věnované architektonickým skvostům. Medailí bude 12, každá z půl kilogramu drahého kovu. Investor za medaili zaplatí 695.000 korun. První platinovou medaili vyrazili v Jablonci v roce 2009. Nesla motiv chrámu sv. Víta, prodávala se tehdy za 590.000 korun. "Podle našich informací jsme jediná mincovna na světě, která takto velké platinové medaile razí," řekl ČTK marketingový manažer České mincovny Lukáš Jokl. V Jablonci na příští rok připravují ražbu i menších platinových medailí o hmotnosti jedné troyské unce (31,1 gramu). Věnované budou českým památkám UNESCO.

Počasí na čtvrtek

Bude zataženo až oblačno, místy, zejména na horách, občasný déšť nebo mrholení. Nejvyšší teploty 7 až 11 °C, na Moravě místy kolem 5 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C.