Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Senátní volby v Mostě jsou neplatné, rozhodl správní soud

Senátní volby v obvodu Most jsou neplatné a zopakují se jako celek. Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl třem stížnostem. Část Severočechů.cz nepovažovala lékařku Alenu Dernerovou, vítězku voleb, za řádnou kandidátku hnutí. Mostecký magistrát chyboval, když nezohlednil odvolání kandidatury Dernerové, o které těsně před volbami jménem hnutí požádala jeho místopředsedkyně a volební zmocněnkyně Hana Jeníčková. Severočeši jsou rozpolcení už několik let. Dernerová se opakovaných voleb zúčastní, zda bude kandidovat za Severočechy, jinou stranu či sama za sebe, zatím neví. Dernerová v Mostě postoupila do druhého kola spolu s kandidátem ČSSD Jiřím Šlégrem, v druhém kole získala 70,8 procenta hlasů. Také Šlégr se opakovaných voleb zúčastní. Rozhodnutí je výjimečné, NSS jinak přistupuje k přezkoumávání senátních voleb zdrženlivě.

Stropnický: ČR by mohla vydávat 2 pct. HDP na obranu v roce 2025

Česko by mohlo splnit požadavek Severoatlantické aliance a vydávat na obranu dvě procenta svého HDP zhruba v roce 2025, řekl na konferenci Česko: Jak jsme na tom? ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Odhad, o kterém mluvil již v červenci na summitu NATO ve Varšavě, nicméně označil za "střelbu s páskou přes oči v tunelu". O plnění požadavků NATO se začalo hovořit především v souvislosti s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který před volbami spolupráci v rámci NATO zpochybňoval a po spojencích požadoval, aby na své bezpečnosti pracovali více sami. Stropnický na konferenci řekl, že se nediví, že Amerika v tomto smyslu "hudruje". "Jde o to, aby vznikl nějaký realistický časový plán, úplným skokem to nejde," uvedl.

Češi potřebují k letecké cestě do Kanady registraci

Češi potřebují od 10. 11. pro letecké cesty do Kanady nebo přes její území elektronickou cestovní registraci (eTA). Dokument bude nutné předložit před nástupem do letadla, které směřuje do Kanady, sdělilo ČTK kanadské velvyslanectví v Praze. Opatření se týká všech zemí, které mají s Kanadou bezvízový styk. Kanadští občané o eTA žádat nemusí, při nástupu do letadla však musí předložit platný kanadský pas. O registraci mohou turisté požádat na http://www.cic.gc.ca/english/visit/eta-start.asp portálu kanadské vlády. Žádost o eTA je zpoplatněna sedmi kanadskými dolary (130 Kč). Cestovní registrace platí až pět let. Pokud však během této doby skončí turistovi platnost pasu, musí si požádat o novou eTA.

Hamáček a Jurečka vyzvali Zemana k omluvě americkému velvyslanci

Prezident Miloš Zeman by se měl podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) omluvit americkému velvyslanci Andrew Schapirovi za svůj výrok o diplomatově neúčasti na oslavách státního svátku 28. října na Pražském hradě. Hamáček to uvedl na twitteru. K omluvě hlavu státu vyzval také ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zeman Schapira ve středu obvinil, že se "jako téměř jediný z velvyslanců" neúčastnil oslavy státního svátku 28. října. Americké velvyslanectví ale tvrzení odmítlo. Podle ambasády Schapiro na ceremoniálu ve Vladislavském sále byl. Potvrdil to také německý velvyslanec v Česku Arndt Freytag von Loringhoven, který vedle Schapira seděl. Schapiro pravděpodobně po nástupu nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa do úřadu opustí svou funkci. U politicky jmenovaných velvyslanců, kteří nejsou kariérními diplomaty, je odchod při změně americké administrativy pravidlem, řekl ČTK bývalý český velvyslanec ve Spojených státech Petr Kolář.

Schapira jmenoval velvyslancem současný americký prezident Barack Obama a diplomat se ujal funkce na konci září 2014. Během svého působení v Praze se Schapiro dostal do sporu s českým prezidentem. Velvyslanec měl loni výhrady k Zemanově cestě na oslavy konce druhé světové války do Moskvy, kterých se kvůli ruské anexi Krymu a kvůli konfliktu na východě Ukrajiny neúčastnila většina evropských státníků. Zeman na to reagoval, že Schapiro má zavřené dveře na Hrad, velvyslanec se tam však při oficiálních příležitostech později objevoval.

České vědce a umělce v USA zvolení Trumpa šokovalo

Čeští vědci a lidé z kultury, kteří žijí a pracují ve Spojených státech, považují zvolení republikánského kandidáta Donalda Trumpa prezidentem za velké překvapení a jsou jím šokováni. Vědci připomínají například Trumpovy pochyby o boji proti globálnímu oteplování nebo úvahy o odebrání financí na zkoumání Země. Podle většiny krajanů, které oslovila ČTK, jsou jeho kroky v úřadě nepředvídatelné.

Například historička umění a pravnučka T. G. Masaryka Charlotta Kotíková z New Yorku měla do posledních chvil pochybnosti o vítězství Hillary Clintonové. Měla pocit, že voliči v malých městech nebyli dobře osloveni. "USA byly málokdy tak polarizované, jako je to teď. Myslím, že spousta lidí, kteří jsou demokraté a volili Hillary, si neuvědomili, že je tu obrovské schizma v národě, že pohled z New Yorku je něco úplně jiného než pohled z malého městečka, kde zkrachovala továrna a všichni jsou nezaměstnaní," dodala Kotíková. Trumpovo vítězství ale nese nelibě. Také chemik Josef Michl řekl, že z výsledku voleb radost nemá. Obává se, že Trump učiní krok zpět v tom, co je dlouhodobě nejdůležitější - snahy snížit přidávání dalšího oxidu uhličitého do ovzduší. Ředitelka Sbírky moderního a současného umění Národní galerie Milena Kalinovská, která v USA žila 30 let, poznamenala, že Američané jsou frustrovaní, zejména ti z nižších středních vrstev. Ubývá možností zaměstnání a špatně snášejí globalizaci.

EK zjišťuje, zda České dráhy neporušily antimonopolní pravidla EU

Evropská komise vyšetřuje, zda České dráhy (ČD) ve snaze vytlačit v osobní železniční dopravě konkurenci neúčtovaly ceny, které byly nižší než náklady. Takový postup by totiž byl v rozporu s antimonopolními pravidly unie, upozornila dnes komise. České dráhy zopakovaly, že podle nich žádné nařízení porušeno nebylo. Naopak soukromí konkurenti Českých drah zahájení vyšetřování vítají. "Před naším vstupem ČD účtovaly na trase Praha - Ostrava přes 600 Kč za jízdenku do Pendolina a vykazovaly ztrátu. V reakci na náš vstup snížily cenu za jízdenku o 60 procent," uvedl v tiskovém prohlášení Leo Express.

Odliv kapitálu z ČR je podle vládní analýzy nadstandardně vysoký

Odliv výnosů firem z ČR je nejméně dvakrát vyšší, než by odpovídalo ekonomickým podmínkám v Česku a EU. Nejvýraznější je to v energetice a vodárenství, kde je neúměrně vyšší odliv výnosů než investic. Vyplývá to z vládní analýzy, kterou má ČTK k dispozici. Podle ní odliv výnosů z ČR a ze zemí střední a východní Evropy od roku 2005 převyšuje příliv nových zahraničních investic a reinvestic, což může být pro vývoj ekonomiky rizikové. Výrazný odliv výnosů je rovněž ve finančním sektoru, ale tam je i velký objem zpětně investovaného zisku. Obdobné je to v automobilovém průmyslu. V mezinárodním srovnání má podle studie Česko třetí nejvyšší deficit výnosů v poměru k HDP, a to 7,7 procenta.

Podle studie je proto potřebné vytvořit nový udržitelný model ekonomiky, který by nebyl závislý jen na přílivu zahraničních investic. Mezi navrhovaná opatření patří efektivnější regulace některých odvětví, zvýšení mezd v podnicích s neúměrnými výnosy ve vztahu k investicím, omezení účetní a daňové optimalizace nebo harmonizace daňového základu na úrovni EU. Studie zmiňuje i zavedení sektorových daní. Analýza dále ukázala, že prakticky celý růst ekonomiky od roku 2005 je dán expanzí zahraničního sektoru.

Sněmovna schválila návrh KSČM na nižší DPH u novin a časopisů

Sněmovna ve zrychleném režimu schválila už v prvním čtení návrh poslanců KSČM na přeřazení novin a časopisů z nynější patnáctiprocentní sazby daně z přidané hodnoty do sazby desetiprocentní. Má to pomoci snížit ceny a zvýšit prodej tisku. Vláda sice s tímto návrhem loni vyslovila nesouhlas, nyní však pro něj vedle opozice hlasovala i řada poslanců vládní koalice. Předlohu nyní dostane k projednání Senát. V účinnost má vstoupit k 1. lednu příštího roku. Poslanci posunuli účinnost o jeden rok, protože předkladatelé původně navrhovali už letošní leden.

Pelikán: Náramky ve vězeňství by se mohly používat od února

Využívání elektronických náramků ve vězeňství by mohlo být možné od února či března příštího roku. Na konferenci Česko: Jak jsme na tom? to řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Letos v prosinci podle něj resort vypíše finální výběrové řízení, na základě kterého podepíše smlouvu. V minulosti několik výběrových řízení zkrachovalo. Ministr v minulých týdnech na twitteru zveřejnil fotografie, ke kterým napsal, že náramky od jednotlivých subjektů testuje na vlastní kůži. Trestní řád umožňuje využít elektronické náramky u trestu domácího vězení či podmíněně propuštěných vězňů, kteří mají povinnost zdržovat se doma.

Češi jsou se životem více méně spokojeni

Češi jsou s kvalitou života v podstatě spokojeni, patří k nejspokojenějším ve středoevropském regionu. Vyplynulo to ze studie, kterou na konferenci Česko: Jak jsme na tom? prezentoval ředitel agentury STEM Pavel Fischer. Podle autorů studie by se mělo pracovat na rovných příležitostech pro všechny a přístupu k seniorům a duševně nemocným. Jsou to témata, o nichž chtějí podnítit diskusi v příštím roce. Ve srovnání se státy visegrádské čtyřky jsou Češi se životem spokojeni obdobně jako Poláci. Míra spokojenosti roste. Vůbec nejlépe ze 160 hodnocených zemí celého světa se ČR umístila v míře osobní bezpečnosti. Jde o ukazatel, který zahrnuje sebevražednost, úroveň násilných trestných činů i obecné kriminality, počet obětí dopravních nehod i politický teror.

Po více než čtvrt století od pádu komunistického režimu považovali autoři studie za zarážející, že lidé věří tomu, že konexe a známosti jsou pro úspěch důležitější než vlastní zásluhy, schopnosti a výkonnost. "Žijeme ve společnosti, ve které veřejnost ty šance nevidí. Jako by se zužoval prostor pro talentované a nadané lidi," řekl Fischer. Také proto si autoři studie vybrali tento aspekt jako jedno z témat roku. Chtějí také obrátit pozornost k postavení seniorů. Existuje totiž společenská shoda napříč generacemi, že v ČR není zajištěn dostatečně vysoký důchod.

Kubek: Ministerstvo posoudí, které požadavky lékařů lze stihnout

Ministerstvo zdravotnictví posoudí, které požadavky lékařů je možné do příštích sněmovních voleb naplnit. Lékaři žádají mimo jiné vyšší platby do systému či jejich spravedlivější rozdělování, reformu vzdělávání lékařů a sester a jejich lepší ohodnocení. Po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (oba ČSSD) to novinářům řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Němeček se domnívá, že většinu požadavků vláda plní. Nad analýzou se lékaři podle Kubka znovu se Sobotkou sejdou asi za měsíc. Prezident lékařské komory ale zopakoval, že lékaři nejsou s prací ministra Němečka spokojeni a uvítali by změnu na tomto postu.

Obce chtějí vyšší podíl na vybrané DPH, premiér to neslíbil

Vláda by podle předsedy Svazu měst a obcí (SMO) Františka Lukla měla pomoci obcím zvýšením jejich podílu na příjmech z daně z přidané hodnoty. Měl by se zvýšit z 21,4 procenta v příštím roce na 23,58 procenta v roce 2018. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ani ministr financí Andrej Babiš (ANO) to na finanční konferenci Svazu neslíbili. Poukázali na to, že obce si podle nich už polepšily díky lepšímu výběru daní. Předseda vlády také zdůraznil, že stát chce obcím tak jako v minulých dvou letech pomoci s opravami místních silnic 2. a 3. třídy.

V Kladně vznikl nový spolek, má nahradit tamní organizaci Českého svazu bojovníků za svobodu

Několik desítek členů Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) nespokojených se situací v ČSBS se rozhodlo založit novou organizaci - Spolek pro zachování odkazu českého odboje. Dohodli se na tom na společném setkání v Kladně. Nové sdružení má nahradit nedávno zrušenou kladenskou organizaci ČSBS. Chce se zaměřit na připomínání různých činů a osobností boje za svobodu.

Vedení ČSBS čelí v posledních měsících kritice. Z organizace odešli či byli vyloučeni někteří členové, kteří se proti vedení vymezovali. Z ČSBS v vystoupil třeba válečný veterán Pavel Vranský, ženy spojené s vyvražděním Ležáků, dcera dlouholetého předsedy svazu Markéta Čermínová či ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík. Ministerstvo obrany podle ministra Martina Stropnického (ANO) bude chtít novému spolku pomoct.

Policisté cvičili v Brdech pátrání v místě bez mobilního signálu

Pátrání v členitém terénu, v zimě a za dešťových a sněhových přeháněk v Brdech nacvičovala asi stovka policistů pořádkové jednotky Plzeňského kraje. V letos zpřístupněné Chráněné krajinné oblasti Brdy (CHKO) jsou velká území, kde zcela chybí pokrytí mobilním signálem. Policisté proto nacvičovali, jak v takových podmínkách pátrat po ztracených lidech, řekl ČTK velitel pořádkové jednotky Petr Mášek. Uprostřed brdských lesů v lokalitě Bílá skála se stovka policistů rozdělila na dvě skupiny. První hledala nemocného seniora, co se ztratil na houbách. Druhá skupina policistů prověřovala postupy při hledání nebezpečného pachatele, který se po spáchání závažného trestného činu ukryl v lesích, popsal námět cvičení policejní instruktor Zdeněk Plachý. Zhruba po dvouhodinovém hledání se podařilo najít zraněného ztraceného houbaře i zadržet agresivního pachatele. Policejní mluvčí Martina Korandová doplnila, že pátrání po ztracených houbařích nejsou vůbec výjimečná, a to nejen v Brdech.

V Praze proti sobě vyjely dva vlaky; nesrazily se

Ve výhybně Praha-Vyšehrad vyjel posunovaný vlak proti osobnímu vlaku s pasažéry. Nesrazily se, zastavily se 98 metrů od sebe, nikdo nebyl zraněn. ČTK to řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Událost zastavila na zhruba tři hodiny dopravu mezi hlavním a smíchovským nádražím. Příčiny nehody vyšetřuje inspekce. Posunovaný vlak bez cestujících projel návěstidlo, které mu zakazovalo jízdu. Vjel tak do cesty osobnímu vlaku z Berouna na hlavní nádraží. Zda důvodem projetí návěstidla byla lidská, nebo technická chyba, inspekce podle Drápala vyšetřuje.

Ministerstvo rozdá obcím 100 milionů na auta s alternativním pohonem

Ministerstvo životního prostředí rozdělí 100 milionů korun na dotacích pro obce a kraje na nákup vozidel s alternativním pohonem. Ministr Richard Brabec (ANO) to oznámil na tiskové konferenci. Příjem žádostí potrvá do konce března příštího roku. Cílem je přispět ke snížení emisí látek v ovzduší, které škodí lidskému zdraví a jež produkuje doprava. Plošně v ČR představuje zhruba 19 procent celkových emisí oxidů dusíku. Ve velkých městech je podíl vozidel na znečišťování ovzduší vyšší. Po českých silnicích zatím jezdí kolem jednoho tisíce elektromobilů a zhruba 15.000 vozidel s pohonem na CNG.

Průzkum: Rodiče, mladí lidé i učitelé chtějí návrat dílen na ZŠ

Drtivá většina rodičů, mladých lidí mezi 16 a 18 lety i učitelů si přeje návrat dílen do výuky na základních školách. O něco menší zájem je hlavně mezi mladými o znovuzavedení pozemků. Zjistil to srpnový průzkum agentury Ipsos pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Otázkou je, jak by moderní výuka v dílnách měla vypadat a kdo by se o ni měl starat. Pro návrat dílen bylo 94 procent učitelů, 89 procent žáků a 92 procent rodičů. Zavedení dílen by mělo zvýšit zájem dětí o řemesla. "Aby to mělo smysl, bude záležet na pojetí celé polytechnické výuky, učitelé musí zajistit rozmanitost výuky, propojení s praxí, novými trendy v oboru nebo pokrokovými technologiemi," uvedla asociace.

Studenti UMPRUM uspěli v soutěži plakátů z celého světa

Studenti pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) uspěli v mezinárodní soutěži plakátů, která se konala ve Skotsku. Studenti Ateliéru grafického designu a nových médií Ondřej Báchor a Marek Nedelka získali druhé místo. Porotu zaujala jejich série plakátů pro výstavu Zdeňka Fránka s názvem Míra & Měřítko. Záměrem výstavy bylo prezentovat tři Fránkovy projekty, které vzbudily v poslední době zájem - rozhledna Skywalk v Dolní Moravě, studie bytového domu Face House v Praze přezdívaného maršmeloun a energeticky soběstačný objekt Liko-Noe. Do soutěže International Poster Competition, která se koná v rámci festivalu grafického designu ve Skotsku, se letos přihlásilo 3443 prací ze 72 zemí. Dvě stovky nejlepších plakátů vybraných porotou představuje do 25. listopadu výstava ve Scotland ́s National Centre for Design and Architecture v Glasgow.

Pražský orloj by měl být po opravách znovu spuštěn v červnu 2018

Pražský orloj by měl být po opravách, které začnou v příštím roce, znovu spuštěn v červnu 2018. Oprava za více než 46 milionů korun čeká celou věž Staroměstské radnice, turisté nebudou moci ani na ochoz. Věž byla opravována naposledy v 80. letech. Staroměstská radnice v historickém centru města se řadí mezi turisticky nejnavštěvovanější místa metropole. Ročně ji navštíví 700.000 lidí. Opravy začnou na jaře příštího roku, orloj však nebude mimo provoz celou dobu, ale jen několik měsíců. Po dobu oprav chce město orloj nahradit alespoň videomappingem na lešení nebo jiným podobným způsobem, řekla na jednání výboru ředitelka odboru služeb Iveta Pekárková.

Obraz Vražda jeptišek v Mostě se po 95 letech vrátil

Po pětadevadesáti letech je v Mostě znovu k vidění barokní olejomalba z pozůstalosti baronky Ulriky von Lewetzow, poslední lásky německého básníka Johanna Wolfganga Goetha. Dílo zachycuje útok husitských vojsk a vraždu jeptišek, které sídlily v klášteře v Mostě. Z města zmizel obraz potají v roce 1921 společně s pozůstalostí baronky. "Tehdy totiž město slavilo 500. výročí porážky husitů u Mostu a představitelé města se obávali, že československé úřady budou bránit oslavě zabavením obrazu. Zaměstnanci muzea tak využili převozu pozůstalosti Ulriky von Lewetzow do Goetheho muzea ve Výmaru a obraz tam spolu s dalším tajně přidali," popsal historik Jiří Šlajsna.

V Míšni se na obraz pozapomnělo. Objevil ho až kunsthistorik Hans Sonntag v roce 1984 při inventarizaci sbírky míšeňského muzea a v roce 2009 na něj upozornil představitele mostecké radnice. Město o něj v roce 2013 projevilo zájem.

V Českých Budějovicích začal Gastrofest, nabídne pochutiny z 21 zemí

V Českých Budějovicích začal 20. ročník mezinárodního gastronomického festivalu Gastrofest 2016. Návštěvníkům během tří dnů nabídne pochutiny z 21 zemí světa, například z exotických Malediv, Kuby nebo Gruzie. Své produkty představí vystavovatelé ve 112 stáncích, což je nejvíc za dobu konání festivalu. ČTK to za organizátory řekl ředitel festivalu Vladimír Tůma. Loni akci navštívilo téměř 18.000 lidí. Letos organizátoři čekají rekordní účast. "Dnes budeme při představení maledivské kuchyně porcovat padesátikilového tuňáka. V rámci Dýňového festivalu bude na programu také carving, což je umělecké vykrajovování do dýní, a soutěž Český kapr, ve které budou účastníci soutěžit o nejlepší úpravu kapra," uvedl Tůma. Návštěvníkům se představí například šéfkuchař karlovarského grandhotelu Pupp Radek Příhonský, a také Miroslav Dušek, který strávil 40 let v USA, kde vařil i pro prezidenty Billa Clintona a Baracka Obamu.

Počasí na pátek

Bude zataženo až oblačno, místy sněžení nebo sněhové přeháňky, v polohách pod 500 m i srážky smíšené nebo dešťové. Nejvyšší teploty 1 až 5 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C.

Sníh a někde i ledovka ztížily ve čtvrtek cestování řidičům téměř v celé České republice, nejvíce na Vysočině a v Ústeckém kraji, kde v kopcích uvízly kamiony. Policisté na Vysočině zasahovali u 37 dopravních nehod, podle záchranářů při nich dva lidé utrpěli lehčí zranění. Silničáři měli venku více než stovku sypačů, byla to jejich první větší prověrka během tohoto zimního období.