Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Ústavní činitelé si na Hradě potvrdili svůj postup vůči Číně

Ústavní činitelé si na schůzce na Pražském hradě potvrdili, že jejich postup při vydání prohlášení o vztazích s Čínou byl správný. Novinářům to po schůzce řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zároveň oznámil, že na středeční vládě bude chtít, aby byly zveřejněny stenozáznamy z vládního jednání, na kterém se podle něj ministři domluvili, že se oficiálně nesejdou s dalajlamou. Zaorálek už v minulých dnech řekl, že toto ujednání ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) porušil. Herman popírá, že by něco takového slíbil. Zaorálkův požadavek na předložení záznamů uvítal.

Přebytek rozpočtu v říjnu stoupl na rekordních 98 miliard korun

Přebytek státního rozpočtu stoupl ke konci října na 98,3 miliardy korun ze zářijových 82,3 miliardy korun. Jde o nejlepší říjnový výsledek od vzniku České republiky. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Loni v říjnu rozpočet vykázal schodek 29,1 miliardy korun. Za dobrým výsledkem je podle úřadu především růst daňových příjmů. Ekonomové ovšem již dříve upozornili, že lepší hospodaření rozpočtu kromě lepšího výběru daní souvisí také s poklesem investičních výdajů vlády na projekty spolufinancované z evropských fondů.

Hejtmanem Vysočiny je potřetí Jiří Běhounek

Hejtmanem Kraje Vysočina byl na ustavujícím zasedání nového krajského zastupitelstva potřetí za sebou zvolen Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD). Hlasovalo pro něj 38 ze 45 přítomných zastupitelů. Krajskou koalici tvoří sociální demokraté, hnutí ANO, ODS a Starostové pro Vysočinu. Ve volbách vítězná ČSSD má v radě kraje pět mandátů, hnutí ANO obsadilo dva a dvojblok ODS a koalice Starostové pro Vysočinu po jednom mandátu.

Hrubé útoky vůči učitelům by měly znamenat vyloučení žáka

Ministerstvo školství chce lépe chránit učitele. Měly by k tomu přispět jasná definice jejich postavení a povinnost vyloučit žáka ze školy za opakované hrubé fyzické či slovní útoky nejen vůči pedagogickým pracovníkům. Podle informací ČTK jsou tato opatření součástí změny školského zákona, která se nyní na ministerstvu připravuje. Diskuse o postavení a ochraně učitelů se v poslední době objevovaly opakovaně. Naposledy v souvislosti s kauzou šikanované učitelky Střední průmyslové školy Na Třebešíně v Praze. Objevovaly se návrhy, že by učitelé mohli mít postavení veřejného činitele nebo úřední osoby, ale ty opakovaně odmítla ministerstva spravedlnosti a vnitra.

Vládní rada navrhuje více chránit pracovníky v domácnostech

V Česku bude podle Rady vlády pro rovnost mužů a žen růst počet pracovníků a pracovnic v cizích domácnostech, stát by proto měl přistoupit k mezinárodní úmluvě o jejich ochraně. Před třemi lety vzalo Česko úmluvu pouze na vědomí s tím, že její schvalování by bylo nadbytečné. Většina požadavků je už v českém právním řádu zakotvena a další úpravy pracovního práva by byly zbytečné vzhledem k tomu, jak málo v cizích domácnostech pracuje lidí. Podle vládní rady jde ale už nyní o desítky tisíc lidí, jejichž postavení není silné. Doporučení rady ratifikací dokumentu se znovu zabývat předloží ve středu vládě ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Letos v Česku přibylo 244 lidí s HIV, o třetinu více než loni

Za první tři čtvrtletí letošního roku v Česku přibylo 244 lidí nakažených virem HIV, zhruba o třetinu více než loni za stejné období. Vyplývá to z údajů na webu Státního zdravotního ústavu. Od roku 1985, kdy se výskyt HIV začal v Česku sledovat, zdravotníci zaznamenali celkem 2864 případů HIV. U 500 lidí pak propukla nemoc AIDS, kterou vir způsobuje, a 252 lidí s AIDS zemřelo.

Od 1. listopadu daň z nabytí nemovitosti platí jen kupující

Od 1.listopadu platí místo prodejců daň z nabytí nemovitosti kupující. Začíná platit novela zákona, která tuto změnu zavádí a která zároveň ruší povinnost ručení za daň. Sazbu daně novela nemění. Podle předchozí právní úpravy byla daň z nabytí nemovitosti v případech koupě nebo směny jedinou daní, kde si smluvní strany mohly zvolit, kdo ji zaplatí. Pokud se nedohodly, platil daň prodávající. Vláda si od změny v osobě poplatníka slibuje větší jednoznačnost zákona i lepší výběr daně.

Řada podnikatelů podle prodejců EET ještě neřeší, zájem roste

Řada podnikatelů stále ještě neřeší přípravu na elektronickou evidenci tržeb (EET). Rovněž také vyčkávají se zapojením se do zkušebního režimu, který odstartoval 1.listopadu. Vyplývá to z vyjádření dodavatelů pokladních systémů pro EET. Zároveň ale uvádějí, že zájem o pokladny se zvyšuje s tím, jak se blíží termín ostrého startu evidence tržeb. Ten je 1. prosince a platí pro restaurace a ubytovací služby.

Obrana koupí od USA pro vojáky balistickou ochranu za 52 milionů

Ministerstvo obrany vojákům nakoupí od americké vlády novou balistickou ochranu, takzvané nosiče panelů. Za 1000 kusů obdoby neprůstřelných vest zaplatí podle předpokladu 52 milionů korun bez DPH. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Na dodání nosičů se chce ministerstvo dohodnout s Američany, protože kvůli sporům stále nebyla vyřešena dodávka více než 2000 nových neprůstřelných vest od České zbrojovky. V současné době používaným vestám končí podle Medka v únoru životnost.

Na pedagogických fakultách vydělávají učitelé méně než jinde

Výdělky akademických pracovníků na pedagogických fakultách jsou podprůměrné ve srovnání s jinými fakultami. Loni tam byla průměrná mzda 33.019 korun, zatímco na veřejných vysokých školách obecně to bylo 41.871 korun. Novináře o tom informovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Převážně na mzdy pedagogů připravujících budoucí učitele dostanou v příštím akademickém roce pedagogické fakulty navíc 260 milionů korun, dalších 650 milionů mohou nejen na mzdy využít z evropských prostředků. Ministerstvo analyzovalo, kolik platí vysoké školy svým zaměstnancům z částky, kterou dostávají z resortu školství. Akademičtí pracovníci mohou mít výdělky ještě z grantů a vědeckých projektů. Rozdělování peněz mezi fakulty ministerstvo nemůže ovlivnit, vysoké školy o tom vzhledem ke své autonomii rozhodují samy.

V říjnu zemřelo na silnicích zatím 66 lidí, o šest více než loni

Během října zemřelo při dopravních nehodách v Česku 66 lidí, což je o šest více než před rokem. Od začátku roku si dopravní kolize vyžádaly 472 lidských životů, což je o 78 méně než za stejné období loňského roku. ČTK to řekl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Bilance je předběžná, oficiální čísla zveřejní policie zhruba za týden. Řada tragických nehod se v říjnu stala v ranních hodinách. Podle Lercha mohlo jít o důsledek teplotních změn na komunikacích v době nastupujícího podzimu. Časté byly také nehody, kdy řidič vjel z nezjištěných příčin do protisměru, a střetl se s jiným vozidlem, nebo narazil do stromu.

Policie zveřejnila mapu varen metamfetaminu a pěsítren konopí

Lidé mohou na mapě najít, kde byly odhaleny nelegální laboratoře na výrobu metamfetaminu a pěstírny konopí. Aplikaci, která umožňuje vyhledávání do úrovně obcí, na webu zveřejnila policie. Ročně bývá odhalováno asi 250 varen a okolo 220 pěstíren. Varny a pěstírny mohou znamenat zdravotní rizika pro okolí. Právě kvůli tomuto závažnému, ale opomíjenému aspektu výroby drog policie tento projekt uskutečnila.

Vzácné lvíče ze zoo Plzeň je Amira

Jméno Amira, což v arabštině znamená princezna, dostala v plzeňské zoo téměř dvouměsíční samička vzácného lva berberského. Je prvním lvíčetem, které se v plzeňské zoo podařilo odchovat po 42 letech. O rozmnožení vzácného a v přírodě vyhynulého druhu berberských lvů, kteří pocházejí z Maroka, se zoo pokoušela 13 let. Od předchozích lvic se odchovy nepodařily.

Počasí ve středu

Proměnlivá oblačnost s přeháňkami. Teploty 6 až 10 °C.