Denní souhrn zpráv

Senátní volby vyhrála KDU-ČSL, ČSSD obhájila jen dva mandáty

KDU-ČSL vyhrála letošní senátní volby. Kandidáti s její podporou uspěli v devíti z 27 obvodů. Po třech mandátech získaly ANO, hnutí Starostů a ODS. ČSSD vyhrála jen ve dvou obvodech stejně jako TOP 09 a Severočeši.cz. Volby poznamenala rekordně nízká účast - hlasovat přišlo jen 15,38 procenta voličů. Nejsilnější senátní frakcí bez ohledu na porážku zůstane ČSSD. I když obhájila jen dva z deseti mandátů, v jednaosmdesátičlenné horní komoře bude mít 25 senátorů. Druhým nejsilnějším klubem se stane frakce KDU-ČSL a nezávislí.

Podle politologa Josefa Mlejnka by se měli poslanci a senátoři nad rekordně nízkou účastí zamyslet a případně upravit volební systém nebo pravomoci Senátu. Politolog Jan Kubáček navrhuje zvážit, zda ze Senátu neudělat regionální komoru: "Když už totiž lidé k volbám jdou, preferují regionální osobnosti. Dnešním vítězem voleb je profese starosty," uvedl. Politologové se shodli, že nízká volební účast vždy vyhovuje lidovcům. Podle Mlejnka se díky disciplinované voličské základně lidovci projevili silnější, než ve skutečnosti jsou. Prezident Miloš Zeman hodlá výsledky senátních voleb komentovat až po víkendu.

Mnohé známé tváře se do Senátu nedostaly

Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) neobhájil svůj mandát v Senátu. Senátorkou za Hodonín tak bude starostka Ratíškovic Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Škromach byl senátorem od roku 2010, předtím byl poslancem a v minulosti také ministrem práce a sociálních věcí. Škromach řekl, že nyní začíná od nuly. Situaci, kdy je bez politické funkce, vnímá jako výzvu. Na Táborsku neuspěl ministr průmyslu a obchodu Mládek (ČSSD). Porazil ho učitel Jaroslav Větrovský (za ANO). Mládek před volbami uvedl, že pokud nezvítězí, dá k dispozici svou vládní funkci. Poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) rovněž senátorkou za Prahu 11 nebude. V souboji o křeslo v horní komoře Parlamentu ji porazil tamní dlouholetý zastupitel a spoluzakladatel Hnutí pro Prahu 11 Ladislav Kos.

Na Mostecku byla zvolena Alena Dernerová (Severočeši.cz). Porazila bývalého hokejistu a někdejšího poslance Jiřího Šlégra (ČSSD). Zvoleni jsou rovněž Tomáš Jirsa (ODS) na Českokrumlovsku, Petr Holeček (za STAN) na Mělnicku, Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) na Blanensku, Petr Orel (SZ) na Novojičínsku a Jiří Ciencala (za hnutí Občané spolu - nezávislí) na Frýdeckomístecku.

Do Senátu zamíří také Jiří Růžička (za TOP 09), ředitel Gymnázia Jana Keplera. Ve volebním obvodu Praha 6 zvítězil nad filozofem Václavem Bělohradským (za ČSSD). Novým senátorem za Jičínsko se stane místostarosta Dymokur, zemědělec a lesník Tomáš Czernin (TOP 09+STAN). Senátorem na Jihlavsku se znovu stane občanský demokrat Miloš Vystrčil (ODS). Senátorem za Liberecko bude chrastavský starosta Michael Canov (STAN). Ve druhém kole pro něj hlasovalo 80,18 procenta voličů. Takovou podporu v Libereckém kraji zatím žádný jiný senátní kandidát nedostal.

Plzeň bude v Senátu zastupovat autor večerníčků Václav Chaloupek (OPAT). Post senátora na Berounsku obhájil Jiří Oberfalzer z ODS. Osminásobný vítěz Velké pardubické Váňa (za ANO) senátorem nebude. Na Karlovarsku porazil současný senátor Jan Horník (STAN). Senátorkou za Prahu 10 bude opoziční zastupitelka Renata Chmelová (za KDU-ČSL), senátorem za obvod 55 Brno-město bude opět onkolog Jan Žaloudík (za ČSSD), za Kroměřížsko ředitelka centra pro seniory Šárka Jelínková (KDU-ČSL), za Olomoucko lékař Lumír Kantor (za KDU-ČSL), na Pardubicku Miluše Horská (KDU-ČSL).

Za Bruntálsko vystřídá v Senátu bývalého hejtmana a ministra zemědělství Jaroslava Palase ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec (ANO). Senátorem za Kutnohorsko bude opět čáslavský starosta Jaromír Strnad (ČSSD), na Orlickoústecku obhájil Petr Šilar (KDU-ČSL), za Mělnicko bude senátorem starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček (STAN). Senátorem na Ústecku se stane Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz), za Ostravu ředitel Hasičského záchranného sboru Zdeněk Nytra a za brněnský obvod 58 Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

V senátních volbách vítězily osobnosti, míní Bělobrádek

Za vítězstvím KDU-ČSL v letošních senátních volbách je hlavně úspěch samotných kandidátů, míní předseda strany Pavel Bělobrádek. Dobrou strategií podle něj bylo spojit se s dalšími politickými subjekty. Upozornil na to, že nešlo o spiknutí proti předsedovi ANO Andreji Babišovi nebo tomuto hnutí, o výsledku rozhodli voliči. Posílení lidovců je podle něj zcela evidentní.

Gazdík považuje výsledky STAN za velký úspěch

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík považuje výsledky voleb do Senátu za velký úspěch strany. Spolu s TOP 09 budou jejich senátoři tvořit v horní komoře silný klub, řekl novinářům. Zástupci STAN uspěli ve volbách do Senátu v pěti obvodech. STAN bude požadovat místopředsednické křeslo ve vedení horní komory parlamentu.

Babiš: ANO se musí učit, jaké kandidáty vybírat do Senátu

Hnutí ANO se musí ještě hodně učit a hledat vhodnější osobnosti pro volby do Senátu. Předseda vládního hnutí Andrej Babiš tak reagoval na výsledek letošních voleb, v nichž získali senátorské křeslo tři kandidáti ANO. Osobně prý čekal zisk pěti mandátů. Výsledek nepovažuje za úspěch. "Boj o Senát je fakt těžký, musíme se ještě hodně učit a hledat osobnosti, které lidi znají tam, kde žijí," uvedl na twitteru.

Musíme otevřít debatu o zlepšení práce, vyhodnotil Sobotka volby

Výsledek voleb je důvodem pro otevřenou diskusi na půdě ČSSD, jak zlepšit práci, uvedl šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka po prohře strany ve druhém kole senátních voleb. Jako předseda vlády nechce, aby Jan Mládek (ČSSD) po prohře ve volbách opustil post ministra průmyslu a obchodu. "Postoupil do druhého kola. Je to téma, které otevřel sám," uvedl Sobotka. ČSSD podle premiéra mrzí "mimořádně nízká volební účast". "Přestává fungovat, že lidé přišli i k druhému kolu. Teď doma podle všeho zůstali ti, jejichž kandidát v prvním kole neuspěl," uvedl.

Volby podle Fialy potvrdily, že ODS je hlavní pravicovou silou

Senátní volby podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy potvrdily, že ODS zůstává hlavní pravicovou silou v zemi. Kandidáti ODS byli ve druhém kole voleb úspěšní ve třech obvodech, a to Tomáš Jirsa v Českém Krumlově, Jiří Oberfalzer v Berouně a Miloš Vystrčil v Jihlavě. Občanští demokraté budou mít nově v jednaosmdesátičlenné horní komoře devět křesel, v letošních senátních volbách tak včetně prvního kola ztratili pět mandátů.

Visegrádská čtyřka podle Zemana plní své poslání v EU

Visegrádská čtyřka (V4), tedy sdružení Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, plní své poslání uvnitř Evropské unie a také se osvědčila ve sporu o unijní přerozdělovací kvóty migrantů. Během tiskové konference na závěrečném dni setkání prezidentů V4 to v Polsku prohlásila česká hlava státu Miloš Zeman. "Jsem rád, že náš postoj se osvědčil a že ho nyní přejímají i další země, protože o kvótách se už téměř nemluví, nebo jsou považovány za mrtvé téma," prohlásil Zeman.

Tématem jednání byla i energetická bezpečnost. Zeman ocenil pokračování projektu plynovodu Stork II, který propojí plynárenské soustavy Česka a Polska. Prezidenti se podle polské hlavy státu Andrzeje Dudy shodli na tom, že zamýšlené rozšíření plynovodu Nord Stream, vedoucímu po dně Baltu z Ruska do Německa, není ekonomicky ospravedlnitelný a jde o politickou záležitost, uvedla zpravodajská televize TVN24.

Policie v ČR zatím zadržela 4146 cizinců, o 3055 míň než loni

Policie za prvních devět měsíců letošního roku odhalila v Česku 4146 nelegálně pobývajících cizinců, což bylo o 3055 méně než ve stejném období roku 2015. Nejčastěji byli v tuzemsku nelegálně občané Ukrajiny, a to v 1155 případech. Proti loňsku naopak výrazně klesl počet zajištěných občanů Sýrie, Afghánistánu či Iráku, o kterých se dlouhodobě hovoří v souvislosti s migrační krizí. Podle vedoucího oddělení analýzy rizik cizinecké policie Vladimíra Takáče se situace proti loňsku zlepšila zejména kvůli novým opatřením zavedeným na balkánské trase.

Vláda ve čtvrtek podepíše investiční smlouvu s americkou GE

Vláda ve čtvrtek 20. října podepíše podle informací ČTK investiční smlouvu se společností General Electric (GE). Americká firma zamýšlí v Česku postavit závod pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů. Hodnota investice má podle dřívějších informací dosáhnout více než 9,5 miliardy korun (350 milionů eur). Česko by se díky investici dostalo mezi pět států, ve kterých jsou vyvíjeny a vyráběny letecké motory. V novém závodě by mělo být vytvořeno nejméně 500 nových pracovních míst.

Moody's potvrdila Česku rating A1 se stabilním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Moody's opět potvrdila České republice rating A1 se stabilním výhledem. Hodnocení podle tiskové zprávy Moody's odráží fiskální stabilitu země. Agentura rovněž poznamenala, že země se musí vyrovnat s klesajícím potenciálem růstu ve střednědobém horizontu a také se zpomalováním reformního úsilí kvůli politickým změnám.

Dvě třetiny studentů VŠ neplánují studijní pobyt v zahraničí

Zahraniční studijní pobyt má za sebou 8,2 procenta studentů vysokých škol. Další více než čtvrtina se na něj chystá. Přibližně dvě třetiny studentů vycestování za studiem naopak neplánují. Zjistil to letos na jaře rozsáhlý průzkum Eurostudent VI., v němž odpovídalo 16.653 studentů bakalářského a magisterského studia ze 46 veřejných, soukromých i státních vysokých škol. Hlavními překážkami pro účast na zahraničním pobytu jsou obavy z odloučení od rodiny, partnera a přátel a dodatečné finanční náklady. Nejčastěji do zahraničí vyjíždějí studenti uměleckých oborů, lidé studující humanitní obory a společenské vědy a budoucí právníci. Naopak nejméně se do mezinárodních programů zapojují budoucí učitelé.

Ministerstvo zdravotnictví chce do ČR přilákat sestry z Ukrajiny

Ministerstvo zdravotnictví (MZ) připravuje pilotní projekt, který by měl do Česka přilákat zdravotní sestry z Ukrajiny. Návrh chce v listopadu předložit na jednání vlády. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Ladislav Šticha. Mohlo by se jednat o desítky nových zdravotnic či zdravotníků ročně. Ministerstvo tím chce řešit nedostatek sester především v akutní nemocniční péči. V budoucnu by mělo pomoci také zjednodušení vzdělávání sester. Zatímco teď musí po střední škole absolvovat ještě tříleté bakalářské studium, nově by jim po středoškolském vzdělání měl stačit jeden rok na vyšší odborné škole.

Eva Zažímalová je jedinou kandidátkou na šéfa Akademie věd

V čele Akademie věd ČR by mohla stanout v roce 2017 žena. Jedinou kandidátkou na funkci předsedy je jednašedesátiletá biochemička Eva Zažímalová. Do páteční půlnoci, dokdy byla uzávěrka přihlášek, nepřišel od akademických ústavů návrh na jiného kandidáta. Profesorce Zažímalové vyjádřilo podporu již 40 z dvaapadesáti ústavů, řekl ČTK mluvčí Akademie věd Jan Martinek. Dlouholetému šéfovi největší výzkumné instituce v ČR Jiřímu Drahošovi končí mandát příští rok na jaře, volební sněm se uskuteční ale již letos 15. prosince. Zažímalová patří k nejuznávanějším českým vědkyním. Od roku 1983 pracuje v Ústavu experimentální botaniky.

Římská vojska operovala v českých zemích dokonce až na Svitavsku

Římská vojska operovala v českých zemích dokonce až u Jevíčka na Svitavsku. Potvrdil to záchranný výzkum archeologů Regionálního muzea v Litomyšli, který na okraji Jevíčka odhalil pozůstatky římského pochodového tábora. Dokládají to nálezy velmi kvalitní římské keramiky, řekla ČTK archeoložka muzea Jana Němcová. Podle ní se jedná o převratný objev, dosud byly objeveny římské pochodové tábory nejseverněji na českém území u Olomouce nebo Hulína.

Pražané mohou až do středy chodit na filmy o životním prostředí

Až do středy 19. října mohou filmoví fanoušci i ochránci přírody navštěvovat festival dokumentárních filmů s environmentální tematikou Ekotopfilm. Na programu má 81 snímků z 23 zemí a desítku besed se zahraničními i českými hosty. Odborné porotě, která ohodnotí soutěžní snímky, bude předsedat producent česko-amerického původu Steve Lichtag. Tváří prvního ročníku festivalu je globální stratég a manažer Jan Mühlfeit, který vytvořil metodiku rozvoje lidského potenciálu. Představí ji na nedělní přednášce.

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě navštívilo více než 16 tis.lidí

Více než 16.000 lidí se zúčastnilo letošního 26. ročníku Podzimního knižního veletrhu, který skončil v Havlíčkově Brodě. Naplnila se tak očekávání organizátorů. Největší zájem vzbudila přednáška anglisty Martina Hilského nebo autogramiáda Zdeňka Svěráka. Dvoudenního veletrhu se zúčastnilo 165 vystavovatelů a téměř 150 spisovatelů, ilustrátorů a překladatelů. Na veletrh také dorazili Michal Viewegh, Ivan Kraus, Ivan Klíma či Václav Větvička. "Při přednášce Ivana Hilského byla trojnásobně překonána kapacita sálku. Pro Svěrákův podpis si přišlo okolo 500 lidí," uvedla řekla ředitelka veletrhu spisovatelka Markéta Hejkalová. Autoři PEN klubu prodávali své knihy na vlastním stánku. Výtěžek z prodeje ve výši pomůže vězněným spisovatelům.

Pouť myslivců uzavřela na Svatém Hostýně letošní poutní sezonu

Svatohubertská pouť myslivců na Svatém Hostýně uzavřela letošní poutní sezonu. Od března do října se na oblíbeném mariánském poutním místě vystřídaly více než tři desítky poutí. Myslivecká pouť se konala poosmnácté. Patří na Hostýně tradičně k těm nejnavštěvovanějším. Kromě duchovního rozměru je přehlídkou a oslavou myslivosti. Patron lovců svatý Hubert má svátek 3. listopadu. Slunečné počasí přilákalo na Hostýn několik tisíc lidí.

Počasí

Zataženo až oblačno, přechodně i polojasno. Nejvyšší teploty 13 až 17 °C, v 1000 m na horách kolem 10 °C. Průměrné denní teploty v Česku se v následujících dvou týdnech budou pohybovat kolem 11 stupňů Celsia. Počátkem listopadu se ale začne ochlazovat.

Letošní září bylo v Česku druhé nejteplejší od roku 1961, kdy meteorologové začali měsíční průměry sledovat. Průměrná teplota vzduchu činila 15,8 stupně Celsia, a za rekordním zářím roku 1999 zaostala o pouhé dvě desetiny stupně.