Denní souhrn zpráv

Konec devizových intervencí bude ohlášen dopředu, slibuje Rusnok

Budoucí guvernér České národní banky Jiří Rusnok preferuje, aby se ČNB snažila ohlásit konec devizových intervencí předem. V případě extrémní rozkolísanosti trhu by si ale i pak měla vyhradit možnost zásahu. Člen bankovní rady Rusnok, který se guvernérem stane od července, to dnes řekl v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle současných odhadů banky by měly intervence skončit v průběhu příštího roku. Pokud by se je však nedařilo ukončit a hrozila by v ČR deflace, spíše se Rusnok přiklání k eventuální změně cílení kurzu měny než k záporným úrokovým sazbám. Takový vývoj je ale podle něj velmi málo pravděpodobný.

Němeček v pondělí znovu navrhne vládě protikuřácký zákon

Zákaz kouření cigaret či doutníků v restauracích a možnost kouřit tam vodní dýmky a elektronické cigarety obsahuje návrh tzv. protikuřáckého zákona, který přes víkend připravilo pro pondělní jednání vlády ministerstvo zdravotnictví. Návrh obsahuje nově například i zákaz kouření na nekrytých zastávkách veřejné dopravy či v ZOO s výjimkou vnějšího prostoru vyhrazeného ke kouření. Text pro vládu má ČTK k dispozici. Po zamítnutí zákona Sněmovnou dostal ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) za úkol od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), aby do zákona zapracoval pozměňovací návrhy, na nichž se poslanci shodli. Výjimkou má být schválený návrh poslance Marka Bendy (ODS), aby v restauracích byly zřizovány uzavřené kuřácké "komůrky", kam by nechodil personál, aby tak ani on nebyl ohrožován spalinami. Právě kvůli tomuto bodu nepodpořilo zákon jako celek osm poslanců ANO. Na pátečním jednání koaliční rady si vládní strany postoje vyjasnily. Norma by mohla platit od ledna 2017. Krok poslanců ANO by tak zákaz kouření v restauracích oddálil jen o zhruba půl roku.

Českých klientů je v Teplicích po dlouhé době více, než cizinců

Česká klientela letos po delší době v teplických lázních převážila nad zahraniční. Za Čechy jsou tradičně Arabové, Rusové a Němci. Lázně se kvůli politické situaci ve světě chtějí zaměřit i na cizince z dalších zemí. ČTK to řekla obchodní ředitelka lázní Yveta Slišková. Loni byl podíl Čechů a cizinců zhruba půl na půl. "Oproti roku 2015 registrujeme asi desetiprocentní nárůst tuzemské klientely," uvedla Slišková s tím, že aktuálně jsou lázně obsazeny zhruba ze 70 procent. Sezona je v Teplicích už dlouhá léta celý rok, ačkoli její tradiční zahájení připadá vždy na květen. Velký podíl mají v Teplicích Arabové. Právě kolem této skupiny klientů loni vznikla velká debata. "Neregistrujeme žádné problémy. Loni byla situace vyhrocena a řešena na sociálních sítích často lidmi, kteří v Teplicích třeba ani nikdy nebyli," řekla obchodní ředitelka.

Klavírní soutěž v Bruselu vyhrál český klavírista Vondráček

Český klavírista Lukáš Vondráček se stal vítězem letošního ročníku mezinárodní klavírní soutěže královny Alžběty v Bruselu. Oznámilo to dnes na svém webu české velvyslanectví v belgické metropoli. Belgický list La Libre Belgique poznamenal, že klavírista, jehož zjev se obvykle podobá karpatskému medvědovi, se hladce oholil a suverénně ovládl soutěž svou inteligentní a vyzrálou hrou s udivující technikou. V roce 1956 zvítězil v této soutěži, považované za nejnáročnější klavírní soutěž světa, Vladimir Ashkenazy, který v letech 1996 až 2003 působil jako šéfdirigent České filharmonie. V minulosti se do finále soutěže z českých klavíristů dostali Stanislav Knor, Igor Ardašev a Jan Simon.

Ostravsko-opavská diecéze slaví

Katolická církev má na území České republiky dvě církevní provincie - českou a moravskou, jejichž území se dále dělí na arcidiecéze a diecéze. Nejmladší z osmi těchto církevních správních jednotek je ostravsko-opavská diecéze, kterou papež Jan Pavel II. zřídil 30. května 1996. Vznikla vydělením z dosavadního olomouckého arcibiskupství a zahrnuje oblast, která svými hranicemi zhruba odpovídá Moravskoslezskému kraji. Za sídlo biskupa, kterým je od vzniku diecéze František Václav Lobkowicz, byla zvolena přes protesty Opavy, která své nároky dokládala historickými argumenty, mnohem větší Ostrava. V souvislosti se vznikem biskupství byl chrám Božského spasitele v Ostravě, postavený v klasicistním stylu a vysvěcený v roce 1897, povýšen na katedrálu. Hlavním patronem nové územněsprávní jednotky katolické církve, která se člení na jedenáct děkanátů a 276 farností, je sv. Hedvika Slezská.

Češi jsou věrní svým mobilním operátorům

Češi jsou loajální ke svému mobilnímu operátorovi. Nikdy ho nezměnilo přes 34 procent z nich. Naopak tři a vícekrát poskytovatele mobilních služeb vystřídalo 16 procent. Vyplývá to z průzkumu portálu Ušetřeno.cz. "Nejčastější motivací ke změně operátora byla jednoznačně levnější nabídka u konkurence. Tu jako hlavní důvod odchodu k jinému operátorovi uvedla celá polovina dotázaných," uvedl Jiří Tutsch z Ušetřeno.cz. Dalšími důvody pak byl odchod kvůli lepším smluvním podmínkám u konkurence (16 procent) a celková nespokojenost s jednáním původního operátora (16 procent).

Studenti nemají zájem o brigády, firmy se ohlížejí po seniorech

Firmy hlásí velkou poptávku po sezonních pracovnících napříč obory. Studenti často nemají zájem, roste tak nabídka práce pro brigádníky z řad seniorů a lidí v produktivním věku, kteří si chtějí přivydělat nad rámec svých pravidelných příjmů. Podle dat Českého statistického úřadu starší lidé na nabídku firem na brigády a částečné úvazky slyší. "Brigádníků je letos o dost méně než loni. Hodně klesá zájem studentů, a proto je o seniory zájem," řekla ČTK Jitka Součková z personální agentury Grafton Recruitment. "Je zájem o každého, kdo je ochotný a schopný na brigádu jít," doplnil ředitel agentury McRoy Czech Tomáš Surka. Poslední šetření Českého statistického úřadu ukazuje na to, že počet odpracovaných hodin poklesl ve všech skupinách produktivního věku s výjimkou 60 až 64letých. Nejvíce se snížil u mladých do 24 let.

Masarykova univerzita založila vlastní vinohrad, víno ale vyrábět nebude

Vlastní vinohrad si pořídila Masarykova univerzita v Brně. Slavnostně jej otevře ve čtvrtek, první úrodu očekává za tři roky. Na 70 sazenic odrůd Pálava, André a Muškát moravský poroste ve svahu nad blokem kolejí A1 ve Vinařské ulici poblíž výstaviště, tedy v místech, které s vinařstvím a vinohradnictvím historicky souvisí. Univerzita ovšem nemá v plánu vyrábět ani prodávat víno. "Pokud se vše podaří, mohlo by dozrát zhruba 140 kilogramů bobulí. Takové množství nemá ani cenu zpracovávat, nabídneme je tedy akademické obci k ochutnání v univerzitních menzách," doplnil Čížek. Vinohrad ovšem poslouží výukovým účelům. Univerzita se bude o révu starat spolu s Vinařským institutem, jehož zaměstnanci studentům vysvětlí pravidla péče i rozdíly mezi odrůdami.

V zoo ve Dvoře Králové slavnostně přivítali dvě nové hroší samice

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové dnes slavnostně přivítala dvě hroší samice. Čtyřletá Hula a o necelý rok mladší Mona jsou umístěné v přírodním rybníčku mezi výběhy nosorožců a lvů. Z obou samic však byly v dnešním horkém počasí k vidění pouze z vody vykukující nozdry. Zoo odpoledne také návštěvníkům představila v areálu vznikající západoafrické městečko Tiébélé. "Jedna samice je z Belgie, druhá z Dánska. Jsou to mladé samice, jakmile dospějí, tak počítáme s tím, že k nim seženeme ještě samce," řekl Rabas. Uvedl, že zdejší výběh pro hrochy je jedním z největších v Evropě. "To samozřejmě s sebou nese to, že si návštěvníci musejí počkat, než se hroši vynoří a nadechnou. Větší šance hrochy vidět je v podvečer," řekl Rabas. Hroši jsou umístění ve výběhu společně s voduškami, impalami a pelikány.

Hroši se do dvorské zoo vrátili po 14 letech. Zoo chovala hrochy od roku 1966, v roce 1972 se v zoo podařilo odchovat první mládě. Celkem zoo odchovala osm mláďat, z toho šest samic a dva samce.