Denní souhrn zpráv

Českem zněly sirény a zvony na památku obětí útoku v Uh. Brodě

Českem se v poledne rozezněly sirény a zvony na památku obětí útoku v Uherském Brodě. V tamní restauraci minulý týden třiašedesátiletý muž zastřelil osm lidí a pak sebe. O symbolické připomínce tragické události spuštěním sirém na dvě minuty a dvacet sekund rozhodla vláda, farnosti ke zvonění vyzvala Česká biskupská konference. Útok v Uherském Brodě se odehrál minulé úterý. Třiašedesátiletý muž vešel do restaurace Družba a zastřelil osm lidí ve věku 27 až 66 let a poté i sebe. K obětem, které jsou v tomto týdnu pohřbívány, neměl žádný bližší vztah. Útočník navíc jednu ženu postřelil do hrudníku, nyní už je mimo ohrožení života. Jeden z hostů přežil masakr schovaný na toaletách restaurace, několika lidem se podařilo utéct.

Sobotka: Česko musí mít zájem na společném výcviku se zeměmi NATO

Česká republika musí mít podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zájem na účasti na společném výcviku a cvičeních s armádami zemí Severoatlantické aliance. Řekl to na tiskové konferenci na úřadu vlády v reakci na možné rozšíření evropské operace USA Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání) o Českou republiku. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) se Česko bude účastnit častějších cvičení se spojenci i v rámci této operace. Její podstatou ale podle obrany není trvalá přítomnost amerických vojáků v ČR, jak se obávají například komunisté.

Portál DefenceNews ve středu informoval o údajném záměru Spojených států rozšířit evropskou operaci zaměřenou na podporu amerických spojenců před možnou ruskou hrozbou o Českou republiku, Maďarsko a Gruzii. Misi Atlantic Resolve spustili Američané loni v reakci na volání některých evropských spojenců z NATO, kteří se cítí být ohroženi ruským přístupem k ukrajinské krizi. Součástí amerického projektu jsou společné manévry a společný výcvik vojsk.

Vláda projedná prodej L-159 do Iráku, peníze dostane obrana

Vláda se bude na pondělním jednání zabývat prodejem nepotřebných letounů L-159 do Iráku. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) chtěl materiál předložit kolegům již na začátku února. Stáhnul ho ale poté, co se dozvěděl, že podle nového zákona by peníze získané z prodeje nedostalo ministerstvo obrany, ale ministerstvo financí. Po jednání zástupců úřadů resort financí přislíbil, že peníze obrana dostane. ČTK to řekl mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Na dodávce 15 strojů pro iráckou armádu za 750 milionů korun se ministerstvo dohodlo se společností Aero Vodochody na konci srpna. Firma letouny koupí od armády a poté je prodá do Iráku. Takový postup vyžaduje zákon. Aero Vodochody zajistí uvedení letounů do provozuschopného stavu, jejich doplnění další výzbrojí a municí. Zabezpečí také výcvik pilotů a pozemního personálu.

Česko vyzvalo Rusko k propuštění vězněné Ukrajinky Savčenkové

Česká republika vyzvala k okamžitému propuštění ukrajinské letkyně a poslankyně Naděždy Savčenkové vězněné v Rusku. Její zadržování považuje česká diplomacie za protiprávní a středeční rozhodnutí moskevského soudu nepustit ji na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (RE), jehož je delegátkou, vnímá jako politováníhodné a v rozporu se závazky Ruska vůči RE. V prohlášení to uvedlo ministerstvo zahraničí. "Zadržování Nadi Savčenkové považuje Česká republika za protiprávní a s odvoláním na její imunitu jako členky Parlamentního shromáždění Rady Evropy a humanitární důvody vyzývá k jejímu okamžitému propuštění," apelovala česká diplomacie na Rusko.

Třiatřicetiletá Savčenková je v ruské vazbě od loňského června, kdy byla zadržena na ruské straně hranic s Ukrajinou. Ještě jako příslušnice dobrovolnického praporu na Donbasu prý úmyslně navedla palbu ukrajinských minometů na neozbrojené ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Následně podle Moskvy přešla hranice jako uprchlice s padělanými doklady. Ukrajinská vězenkyně jakékoli provinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena násilím. Také česká diplomacie je přesvědčena, že Savčenková byla "zajata a unesena do Ruska", jak uvedla v prohlášení.

Hnutí ANO navrhlo zavedení klouzavého mandátu poslanců

Vládní hnutí ANO navrhlo zavedení takzvaného klouzavého mandátu poslanců. Pokud by se poslanec stal ministrem, nastoupil by za něho do Sněmovny dočasný náhradník z příslušné kandidátní listiny. V Senátu chce skupina poslanců hnutí řešit záležitost jinak. Senátorovi, pokud by se stal ministrem, by mandát v horní komoře zanikl. Konaly by se doplňovací volby. Pro schválení ústavní novely v dolní komoře by muselo ANO přesvědčit nejméně 120 z 200 poslanců. Strany přitom mají na úpravu rozdílné názory.

Stavebnictví poroste dvakrát rychleji než loni, tvrdí stavaři

České stavebnictví letos podle ředitelů stavebních společností poroste dvakrát rychleji než loni. Stavaři očekávají čtyřprocentní růst odvětví, vyplývá z aktuální Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2015 zpracované společnostmi CEEC Research a SGCP, divize Weber. O něco optimističtější jsou malé a střední firmy. "České stavebnictví prolomilo v minulém roce pět let trvající krizi. V roce 2015 bude pokračovat mírný růst sektoru, který bude tažen především přílivem veřejných zakázek. Zřetelný bude zejména velký tlak na dočerpání prostředků z EU," poznamenal ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek a dodal, že pomalu oživuje i privátní sektor, hlavně průmyslová výstavba.

Česko je mezi zeměmi EU s nejvyšším rozdílem v platech mužů a žen

Česká republika patří mezi země Evropské unie s největšími rozdíly v příjmech mužů a žen. Plyne to z údajů k roku 2013, které nabídl evropský statistický úřad Eurostat. V celoevropském průměru byly tehdy platy žen o 16,4 procenta nižší než platy mužů, v Česku byl v témže roce rozdíl 21,1 procenta. Ve srovnání s rokem 2008 se rozdíl ve výši platů obou pohlaví ve většině zemí EU, včetně Česka, zmenšil. Nejvyrovnanější příjmy měla před dvěma lety obě pohlaví ve Slovinsku, kde muži vydělávali jen o 3,2 procenta víc. Na druhém konci tabulky, tedy s největším rozdílem ve výši platů, skončilo Estonsko (29,9 procenta) před Rakouskem (23 procent), Českem a Německem (21,6 procenta). Od roku 2008 se rozdíl v České republice podle Eurostatu snížil o více než čtyři procenta.

Při snížení DPH nemají restauratéři s online evidencí problém

Uvažované snížení DPH ze 21 na 15 procent u pokrmů a nealkoholických nápojů v restauracích restauratéři vítají. Pokud snížení daně projde, převážně souhlasí i s plošným zavedením elektronické evidence tržeb. Uvedli to restauratéři oslovení ČTK. Pokud by zavedení elektronické evidence bylo plošné, mohlo by vést k narovnání trhu a výhodě pro poctivé podnikatele. O snížení daně v souvislosti se zavedením online evidence uvažuje ministr financí Andrej Babiš (ANO).

AŽD a Elektrizace Železnic postaví dálkové řízení tratí

Stavební společnosti AŽD Praha a Elektrizace železnic získaly stomilionové zakázky na vybudování dálkově ovládaného zabezpečovacího zařízení. AŽD je vybuduje na koridorových tratích mezi Kolínem a Kralupy nad Vltavou a mezi Českými Budějovicemi a Horním Dvořištěm za celkem 430 milionů. Sdružení Elektrizace Železnic a První SaZ Plzeň pak zvítězila v soutěži na trase Kolín - Česká Třebová s cenou 226 milionů korun.

Všechny zmíněné tratě budou dálkově řízeny dispečery ze vznikajícího centrálního dispečerského stanoviště v Praze. Ti by měli na provoz v daných úsecích dohlížet prostřednictvím zabezpečovacího zařízení a kamer na místo výpravčích přímo ve stanicích. Po plném zapojení, které je plánováno na koridorové trasy a další významné železniční spoje, má podle SŽDC systém dálkového zabezpečení ušetřit na 1200 pracovních míst zaměstnanců v provozu.

Prezident chce pomoci Škodě Electric se vstupem do Mexika

Prezident Miloš Zeman chce pomoci plzeňské Škodě Electric, největšímu evropskému výrobci trolejbusů, se vstupem na další trhy. Na podzim vezme její šéfy na návštěvu Mexika, uvedl prezident při návštěvě firmy, která je součástí skupiny Škoda Transportation. Podle informací ČTK by měl prezident jet do Mexika se zástupci firem v září. Škodovka, jejíž vozy jezdí ve 30 zemích světa, už má v Mexiku první zakázku na 25 trolejbusů společně s místním výrobcem autobusů Dina, který škodovácké díly montuje do svých karosérií

Evropská komise zamítla žádost Prahy o peníze na stavbu čistírny

Evropská komise definitivně zamítla žádost Prahy o peníze na přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Napsal to deník E15 s odvoláním na vyjádření pražské radní Jany Plamínkové (STAN). O dotace na přestavbu čistírny v minulosti Praha několikrát neúspěšně žádala. Příprava stavby začala totiž již v roce 2004 a provází ji mnoho problémů a sporů. Zkušební provoz má být zahájen v prosinci 2017. Žádost odeslal loni v listopadu tehdejší náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). Z evropských fondů chtělo vedení města získat minimálně 80 procent všech nákladů. Cena první fáze přestavby je zhruba 5,8 miliardy korun.

Velvyslanci pochválili trmickou základní školu za začlenění Romů

Za dobrý příklad, jak by mělo fungovat sociální začlenění do většinové společnosti, takzvaná inkluze, označili velvyslanci USA Andrew Shapiro, Velké Británie Jan Thompsonová a Norska Siri Ellen Sletnerová základní školu a neziskové organizace v Trmicích na Ústecku. Trmice jsou považovány za sociálně vyloučenou lokalitu, do zdejší školy chodí více než třetina romských dětí. Ředitelka školy Marie Gottfriedová po návštěvě diplomatů ČTK řekla, že věří v další spolupráci, škola už několik let spolupracuje s jedním zařízením ve Velké Británii.

CK Duhové Alpincentrum vyhlásila úpadek, v zahraničí má 24 lidí

Ostravská cestovní kancelář Duhové Alpincentrum vyhlásila úpadek, jde o první letošní krach cestovní kanceláře, uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Aktuálně má v zahraničí 24 klientů, další tři odjíždí v sobotu. Podle majitele Karla Matysíka jsou jejich pobyty uhrazeny, takže je absolvují celé. Pro případ úpadku má cestovní kancelář platnou pojistnou smlouvu s Union poisťovňou," informovalo MMR na svých internetových stránkách.

Vítkovy CPI Byty loni utržily rekordní půl miliardy korun

Společnost CPI Byty miliardáře Radovana Vítka, která je s 12.500 byty druhým největším poskytovatelem nájemního bydlení v Česku, loni zvýšila tržby o 17 milionů na rekordních 497 milionů korun. Růst způsobila hlavně deregulace nájemného a také nižší počet neplatičů, uvedla mluvčí společnosti Michaela Winklerová.

Prodej nových aut do února stoupl o víc než pětinu na 32.110 vozů

Prodej nových osobních aut na českém trhu za leden a únor meziročně stoupl o 21,6 procenta na 32.110 vozů. V samotném únoru trh rostl o 28 procent. Oznámil to Svaz dovozců automobilů. Výrazně letos vzrostl i počet dovezených ojetých aut, a to o 21 procent. První na trhu nových vozů je značka Škoda s podílem 31,9 procenta. Následuje Volkswagen a Hyundai. Na dalších místech skončily značky Renault, Opel a Peugeot. Podle Vojtěcha Opleštila z Automobilové expertní skupiny PwC ČR je nárůst registrací v lednu a únoru poměrně překvapivý. Nečeká, že by takové tempo vydrželo celý rok.

Tesco v ČR loni prohloubilo ztrátu na čtyři miliardy korun

Obchodní řetězec Tesco v Česku ve finančním roce 2013/2014 prohloubil ztrátu na čtyři miliardy korun. V předchozím účetním roce propad činil 1,1 miliardy korun. Tržby řetězce klesly o 3,5 procenta na 42,4 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti. Podle řetězce jsou výsledky hospodaření ovlivněny mimořádným odpisem pozemků a budov, jinak společnost v ČR zůstává zisková. Slovenský list Sme tento týden napsal, že společnost Tesco v rámci svého ozdravného plánu zvažuje odchod z některých zemí střední Evropy, včetně ČR a Slovenska. Společnost tyto informace nepotvrdila.

Třetina prodejců kontrolovaných ČOI loni nabízela padělky

Více než třetina obchodníků na tržištích nebo internetu, které loni kontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), měla ve svém sortimentu padělky. Nabídku a prodej padělaného zboží inspektoři zjistili u 733 kontrol z celkových 1994 a uložili za ně pokuty za 12 milionů korun. Proti výsledkům obdobných kontrol v roce 2013 počet zjištěných padělků stoupl o 5,2 procenta. ČTK to sdělila inspekce. Inspektoři loni při kontrolách zabavili přes 65.000 falzifikátů, jejichž prodejem by majitelům práv duševního vlastnictví vznikla škoda za téměř 129 milionů korun. Většinu zabaveného zboží tvořil textil, v menšině byla obuv, audio a video nosiče, hodinky a doplňky.

Obhájce Kottových Sokol zpochybnil přiznání Salačové

Advokát manželů Kateřiny a Petra Kottových obžalovaných v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) Tomáš Sokol v závěrečné řeči před soudem zpochybnil svědectví další obžalované, podnikatelky Ivany Salačové. Podle žalobce pomohla odhalit korupci při zakázkách ve Středočeském kraji a žádá pro ni pozici spolupracující obviněné. Sokol namítl, že Salačová by mohla být podezřelá i v jiných případech, ale policie se tím za její přiznání nebude zabývat. Státní zástupce Petr Jirát ve středu navrhl Krajskému soudu v Praze, který případ projednává od srpna 2013, pro Salačovou podmíněný trest, zatímco Kottovým devět let vězení. Manžele označuje jako organizátory korupce. Zbylým pěti obžalovaným navrhl dva až šest let vězení a jednomu podmínku. Jednání se týká devíti z celkem 11 obžalovaných v kauze, případ Ratha a organizátorky údajně podezřelých tendrů Lucii Novanské je vyloučen do jiných termínů. Sokol žádá pro svoje klienty zproštění obžaloby. Podle něj se nedopustili skutků, které jsou v obžalobě, a nic se neprokázalo.

Policie propustila bývalého sekretáře obrany Jana Vylitu

Policie po podání vysvětlení propustila bývalého generálního sekretáře ministerstva obrany Jana Vylitu. Obviněn nebyl, řekl ČTK jeho advokát Petr Kočí. Vylitu policie zadržela v úterý v souvislosti s kauzou nezákonného převodu majetku ministerstva na jiné subjekty, v níž byli v úterý obviněni čtyři lidé. Žalobci pro ně vazbu nenavrhli.

Policie kvůli případu provedla několik domovních prohlídek, a to i u majitele firmy Excalibur Group Jaroslava Strnada. Z této společnosti dosud nikdo obviněn nebyl. Policie případ vyšetřuje údajně kvůli prodeji vojenského materiálu či náhradních dílů. Obvinění spočívá v tom, že úředníci věci neprodali za ceny, za které je mohli prodat. Vylita nedávno přišel o bezpečnostní prověrku, a tím i o funkci auditora ve vedení NATO.

Kobra zatím obvinila 82 lidí, zabránila únikům za 1,7 mld.Kč

Speciální útvar Kobra za devět měsíců fungování zabránil daňovým únikům za 1,7 miliardy korun. Kriminalisté zahájili 11 trestních řízení, při nichž bylo obviněno 82 osob. Tři kauzy se už dostaly k soudu. Novinářům to ekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Speciální útvar, složený z policistů, celníků a specialistů finanční správy, by se podle něj měl rozšířit do krajů, aby pokryl celé Česko. Speciální jednotka pro boj proti daňovým únikům funguje od poloviny loňského června.

Praha chce sestavení parlamentní vyšetřovací komise k Blance

Primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) chce parlamentní vyšetřovací komisi k tunelu Blanka. Na jednání se totiž nedohodla s dodavatelem technologické části tunelu, firmou ČKD Praha DIZ na dalším postupu dokončení stavby. Komise má připravit kompletní analýzu projektu. O zřízení komise primátorka požádala poslance Bronislava Schwarze (za ANO). Stavba Blanky si vyžádá asi 37 miliard korun. Zástupci vedení města a dodavatelů se domluvili, že si ještě předají další dokumenty. Rovněž musí počkat na závěr šetření pojišťoven. Do konce března pak má být hotov znalecký posudek. Z něj by mělo být jasné, kolik kabelů je třeba vyměnit. Kabely poškodily přívalové deště a vlhké prostředí tunelu, se kterým miliardové smlouvy s dodavatelem technologií nepočítaly. Jak dlouho práce potrvají a kolik budou stát, zatím nikdo neřekl.

Prezident Zeman nebude vetovat protikuřácký zákon

Prezident Miloš Zeman nebude vetovat novelu zákona, která by zakázala kouření v restauracích. Řekl to při své návštěvě Plzeňského kraje v Domažlicích na dotaz občanů. Normu ale musí nejprve schválit Parlament. I když by byl Zeman pro mírnější omezení kuřáků v restauracích, zákon vetovat nebude, protože "nechce svoje osobní zájmy nadřazovat nad zájmy lidí, kteří tvrdí, že kouření škodí zdraví". Veřejnost je podle předkladatelů na restrikci připravena a pro provozovatele restaurací nebude představovat žádné náklady. Zeman se ale domnívá, že v restauracích by bylo možné dojít i ke kompromisu mezi kuřáky a nekuřáky. Velká většina restaurací má minimálně dvě místnosti, podle Zemana by tak stačilo, aby jedna z nich byla kuřácká a jedna nekuřácká.

Od dubna se začne zkušebně proplácet péče v 9 mobilních hospicích

V Česku odstartuje 1. dubna projekt, který má nastavit model financování mobilních hospiců a případné úhrady ze zdravotního pojištění za péči. Zapojit se do něj má sedm poskytovatelů této služby pro umírající a jejich rodiny, péči zajišťují v devíti místech. ČTK o tom informoval mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý. Projekt, který potrvá do konce roku, měl podle původního plánu začít od ledna. Zástupcům pojišťoven a expertům se ale nepodařilo do té doby přesně nastavit pravidla. "Pilotní projekt má ověřit předpoklad, že domácí péče o pacienty v terminálním stádiu je nejen pro ně komfortnější, ale také ekonomicky výhodnější," uvedl mluvčí VZP. Největší zdravotní pojišťovna na projekt dává 15 milionů. V Česku fungují tři desítky mobilních hospiců. Smlouvu se zdravotní pojišťovnou nemá žádný, domácí péče o umírající se neproplácí.

Nejlepším městem pro život je Vídeň, Praha je 68., tvrdí studie

Tři města, která nabízejí svým obyvatelům nejlepší kvalitu života, jsou Vídeň, Curych a Auckland. Vyplývá to ze žebříčku, který každoročně sestavuje americká poradenská společnost Mercer. V nově zveřejněném pořadí, do něhož se promítá třeba úroveň bezpečnosti, politické stability či vzdělávacího systému, ale také kvalita životního prostředí či pestrost kulturní nabídky, skončila Praha na 68. místě, Bratislava je 81. Poslední - 230. - příčku obsadil Bagdád. Mercer při sestavování přehledu uplatňuje čtyři desítky kritérií a Vídeň tabulce dominuje už šestý rok za sebou.

ČR se chystá zažádat o ochrannou známku EU pro mák

Česko se chystá zažádat Evropskou unii o chráněné zeměpisné označení pro Český mák. Žádost zatím nebyla podána, potravináři však pro ni připravují podklady. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva zemědělství (MZe) Hynek Jordán. Česko má v současné době 33 produktů s evropským chráněným označením. Jako poslední v prosinci 2013 na seznam přibyl valašský frgál. Ve schvalovacím procesu je již řadu měsíců žádost českých uzenářů o registraci Pražské šunky.

Filmaři proměnili zámek Konopiště v dům otce minerálky Mattoniho

Zámek Konopiště se v těchto dnech proměnil v měšťanské sídlo podnikatele a průmyslníka Heinricha von Mattoniho. Filmaři v jeho interiérech natáčejí výpravný historický seriál Já, Mattoni o životních osudech člověka, jehož jméno dodnes nese karlovarská minerální voda. Vedle Konopiště se natáčelo i na zámku v Lužanech nebo v čistírně odpadních vod v Bubenči, která posloužila jako fiktivní stáčírna minerálky. Třináctidílný seriál s Davidem a Aloisem Švehlíkovými v hlavních rolích se na obrazovkách objeví na podzim příštího roku.

Dvacet let po premiéře bude dnes muzikál Dracula uvede v Karlíně

V pražském Hudebním divadle Karlín dnes bude mít premiéru muzikál Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese Dracula. Poprvé se v Praze představení hrálo před 20 lety. Připraveno je 28 repríz. Producenti se prý chtějí co nejvíce přiblížit původnímu obsazení z Kongresového centra, a to nejen účastí Daniela Hůlky, Leony Machálkové, Tomáše Trapla, Hanky Křížkové, Magdy Malé či Renaty Drösslerové. Inscenaci nastudoval režisér Filip Renč. Dvacáté narozeniny muzikálu už nemůže oslavit žádný z autorů, ale ani první režisér Draculy Jozef Bednárik.

V Praze začínají dvě motocyklové výstavy

V Praze začínají dvě tradiční motocyklové výstavy. Zatímco většina zastoupení motocyklových značek představuje novinky na veletrhu Motosalon v Letňanech, holešovické výstaviště láká v rámci akce Motocykl hlavně na přehlídku přestaveb Bohemian Custom Bike. Obě akce potrvají do neděle. Sdělili organizátoři.

Motosalon pořádá společnost Veletrhy Brno ve spolupráci s motocyklovou sekcí Svazu dovozců automobilů. Na akci nebudou chybět japonské značky Honda, Yamaha a Suzuki, americká klasika Harley-Davidson, obnovená značka Indian, Triumph, KTM, italská Moto Guzzi a německá BMW. Po několikaleté odmlce se na veletrh vrátily čtyřkolky. K vidění bude nový závodní motocykl Karla Abrahama pro letošní seriál MotoGP.

Odborníci opravují historické kamenné pece na vápno u Adamova

Odborníci rekonstruují v areálu historické Staré hutě u Adamova na Blanensku dvě osm metrů vysoké kamenné pece na výrobu vápna. Komplex nechal v roce 1732 postavit kníže Jan Adam z Lichtenštejna. Před zhruba 40 lety lety vyhlášen první Národní technickou památkovou rezervací v tehdejším Československu. Huť stojí podle odborníků v místech, kde se vyrábělo železo již za dob Velké Moravy. V létě tam Technické muzeum Brno pravidelně pořádá pro zájemce pokusnou tavbu železa.

Při plese na Hradě mohou lidé vyhrát večeři s prezidentským párem

První reprezentační ples prezidenta Miloše Zemana se na Pražském hradě uskuteční 20. března. Lístky na něj stojí tisíce korun, veškerý zisk z akce poputuje do nadačních fondů Miloše a Ivany Zemanových. ČTK to řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. V tombole budou moct účastníci vyhrát podle informací ČTK mimo jiné večeři s prezidentským párem. Na ples bylo pozváno asi 700 hostů z řad osobností z kulturního i politického prostředí, ale i třeba zástupci diplomatického sboru.

Muzeum v Chebu připravilo výstavu historických pokladů z Chebska

Unikátní výstavu hromadných nálezů cenných předmětů na území historického Chebska připravilo muzeum v Chebu. Poprvé bude k vidění i nález hallských feniků, které v roce 2013 objevila amatérská hledačka v Opatově u Lubů. Poklad obsahoval skoro 1200 mincí z doby kolem roku 1300. Výstava potrvá do 14. června, poté poputuje do Německa, řekl ČTK kurátor výstavy a archeolog chebského muzea Michal Beránek.

Rožnovský skanzen chystá novou expozici o valašských krojích

Různé podoby tradičního odívání na Valašsku bude mapovat nová dlouhodobá výstava ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Vyžádá si investici přes 21 milionů korun, 80 procent pokryje dotace z takzvaných norských fondů, zbytek uhradí stát. ČTK o tom informovala mluvčí muzea Petra Valíčková. "Nejstarší sbírkové kusy pocházejí z období konce 18. století, jako například obřadní plachta úvodnice datovaná rokem 1771, nebo ženské kordulky zvané rožnovské kabátky z období mezi lety 1780 až 1820," podotkla mluvčí. Muzeum si letos připomíná 90 let od svého založení. Loni skanzenem prošlo 264.640 lidí.

Spirituál kvintet oslaví na podzim 55 let existence

Nejstarší československá folková skupina Spirituál kvintet oslaví na podzim 55 let existence. Vydavatelství Supraphon výročí připomene v polovině března vydáním jubilejního kompletu CD. Vznikl ve spolupráci se zakladatelem kapely Jiřím Tichotou. Jde o sestavu osmi řadových alb, bonusové CD se singlovými a raritními nahrávkami, sadu nových písní z loňského podzimu a reedici retrospektivního DVD. Od počátku se členové skupiny inspirovali lidovou hudbou nejrůznějšího původu, stáří, podoby i zpracování. Po černošských spirituálech se kapela úspěšně popasovala s desítkami lidových, renesančních i obrozeneckých předloh, aniž by ztratila jedinečnost.

V pražské zoo se narodily tři komby ušaté, vypadají jako lesní skřítci

Osazenstvo pavilonu Afriky v pražské zoo rozšířily tři nově narozené komby ušaté. Podle zástupců zahrady, kteří o narození mláďat ČTK informovali, tyto poloopice vypadají trochu jako lesní skřítci. Živí se hmyzem, ovocem, semeny, květinami nebo pavouky. Komby žijí v malých rodinných skupinkách a pražská zoologická zahrada je chová od roku 1996. Den prospí a teprve se soumrakem se vydávají pátrat po potravě. Díky velkým boltcům, které si ve spánku skládají k hlavě, komby zachytí každé šustnutí.

Britové chtějí v Kamýku postavit výukový tenisový areál

Britská tenisová akademie chce v pražském Kamýku postavit výukový areál s několika halami, kurty a ubytováním pro 150 studentů. Začít stavbu chce letos na podzim. Areál bude uzavřený a má sloužit pouze britským studentům. Mezi halami bude řada čtyřpodlažních budov, jako například budova se stravovacím, sociálním a ubytovacím zázemím.

Sport

Čeští biatlonisté se hned v prvním závodě světového šampionátu v Kontiolahti dočkali nejcennější medaile. Kvarteto Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr, Ondřej Moravec vyhrálo úvodní smíšenou štafetu a získalo čtvrté české zlato z MS v historii. Druhá skončila po skvělém finiši Martina Fourcada se ztrátou dvaceti sekund Francie, třetí dojeli obhájci titulu Norové. "Pro celý tým to znamená strašně moc. První závod na mistrovství světa a hned vítězství. Máme prostě velice šikovné závodníky," řekl s úsměvem České televizi šéftrenér Ondřej Rybář.

Utkání 1. kola Davisova poháru mezi českými tenisty a Austrálií zahájí Lukáš Rosol zápasem s Thanasim Kokkinakisem, který dostal nečekaně přednost před žebříčkově lépe postavenými i zkušenějšími hráči Samuelem Grothem a Lleytonem Hewittem. Ve druhé dvouhře se Jiří Veselý střetne s Bernardem Tomicem. O pořadí zápasů rozhodl los na ostravské radnici. Páteční program v ostravské ČEZ Areně začne v 15:30.

Útočník Jakub Voráček z Philadelphie vede po prvním kole pořadí ankety Zlatá hokejka o nejlepšího českého hokejistu sezony o rekordních 240 bodů před druhým Ondřejem Palátem z Tampy Bay. O další tři body zaostává třetí Tomáš Plekanec z Montrealu. Loňský vítěz a s jedenácti triumfy rekordman ankety Jaromír Jágr z Floridy je s 81 body na 11. místě. V elitní desítce je celkem šest hráčů z NHL, dva z Kontinentální ligy a dva z extraligy.

Počasí

Oblačno až zataženo, zpočátku na východě polojasno. V Čechách ojediněle slabé sněžení, v polohách pod 600 m postupně srážky dešťové nebo smíšené. Nejvyšší teploty 4 až 8 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C.

Příští týden by do Česka mohlo dorazit příjemné jarní počasí. Konec nynějšího týdne bude ještě relativně chladný, poté se bude oteplovat a už v úterý by nejvyšší denní teploty mohly vystoupat ke 14 stupňům Celsia. V noci by mohlo ale ještě mrznout.