Denní souhrn zpráv

Zeman: Věkové omezení velvyslanců by měla řešit diplomacie

Věkové omezení velvyslanců podle služebního zákona, který stanoví horní věkovou hranici pro úředníky na 70 let, by podle prezidenta Miloše Zemana mělo primárně řešit ministerstvo zahraničí. Velvyslanci jsou totiž jeho zaměstnanci, řekl novinářům Zeman v Rychnově nad Kněžnou na závěr své návštěvy Královéhradeckého kraje. Samotné věkové omezení považuje prezident za "hloupé". Do právní analýzy zákona se ale pouštět nechce. Věkové omezení se podle Zemana týká minimálně dvou lidí, mimo jiné i šéfky ambasády v Sýrii Evy Filipi, jejíž práci na české ambasádě v Damašku ocenil. Pokud by ji podle prezidenta celá věc "semlela", byla by to prý hloupost české byrokracie. České velvyslanectví v Damašku poskytuje konzulární služby i pro USA. Vedle Filipi se věkové omezení týká i velvyslankyně na Slovensku Livie Klausové, které bylo loni 71 let a kterou do Bratislavy prosadil Zeman.

Prezident Miloš Zeman je pro posílení mise OBSE na Ukrajině

Prezident Miloš Zeman je pro posílení mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na východě Ukrajiny, která by měla pomoci zastavit boje v oblasti. Zeman by se také přimlouval za to, aby se zvýšil počet českých občanů v misi, kterých je podle něj nyní 11. Zeman to řekl novinářům na závěr třídenní návštěvy Královéhradeckého kraje.

Premiér Bohuslav Sobotka navštíví příští týden Jižní Koreu

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) společně s ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO) a dalšími zástupci vládní delegace navštíví ve dnech 24. až 27. února Jižní Koreu. Cílem cesty bude kromě jiného posilování ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi, které by mohlo přispět k získání nových investic a vytvoření nových pracovních míst, uvedl Úřad vlády ČR. Předseda české vlády se v průběhu návštěvy setká s prezidentkou Korejské republiky Pak Kun-hje, zahájí podnikatelské fórum a otevře výstavu v Českém centru v Soulu. Cesta premiéra Sobotky bude první premiérskou návštěvou v Korejské republice po 14 letech, naposledy navštívil Jižní Koreu ve funkci předsedy vlády Miloš Zeman v roce 2001.

Prvních 40 krajanů z Ukrajiny přiletí do Česka 15. března

Prvních asi 40 krajanů z Ukrajiny přiletí do Česka vládním speciálem 15. března odpoledne. Další přijedou autobusy. V první vlně Česko přijme kolem 135 krajanů, žadatelů o přesun bylo zhruba o sedmdesát více. Informoval o tom ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Cílem programu je krajanům umožnit dostat se zpět do země svých předků. Očekávají, že se budou mít u nás lépe, že na tom budou lépe hlavně po stránkách ekonomické a bezpečnostní," řekl Chovanec při setkání s účastníky mise nazvané Oděsa. "Zdá se jim, že Ukrajina není perspektivní zemí. Bojí se válečného konfliktu a zároveň budoucnosti," poznamenal. Věková struktura krajanů je podle ministerstva vnitra velmi pestrá. Do republiky budou přesídleny celé rodiny i s dětmi a seniory, řada z nich přitom stále umí česky. "Starší občané si češtinu pamatují, mladší už nikoliv. Není jich ale většina. Hlásí se i ti, kteří k nám pravidelně jezdí na letní tábory a dorozumí se. Řada z nich základy češtiny ovládá," řekl dnes Petr Zenker, vedoucí mise, která během února v Oděse vyřizovala žádosti krajanů o přesídlení.

Sobotka dostal z Norska o kauze Michalákových jen obecnou odpověď

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dostal na svůj dopis s dotazy ke kauze bratrů Michalákových od šéfky norské vlády jen obecnou odpověď. Podle něj norská strana význam a citlivost případu pro Česko zatím dostatečně nevyhodnotila. Vláda chce matku a rodinu chlapců podpořit v jejich úsilí o získání dětí do péče diplomatickým tlakem. Sobotka to uvedl ve zprávě, v níž Sněmovnu informuje o postupu v případu. Dokument zveřejnil úřad vlády.

U státnic na UJAK by mohl být i zástupce ministerstva

Na průběh státních závěrečných zkoušek ze speciální pedagogiky na Univezitě Jana Amose Komenského (UJAK) by mohl dohlížet i zástupce ministerstva školství. Na tiskové konferenci to řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), který tuto soukromou univerzitu osobně navštívil. Kvůli hrozbě neprodloužení akreditace plánuje na příští týden další schůzku s Akreditační komisí a zástupci školy. Jako pravděpodobná varianta řešení situace se aktuálně jeví odborná garance ze strany pedagogických fakult veřejných vysokých škol, díky níž by minimálně studenti posledního ročníku mohli dostudovat přímo na UJAK. Odborníci z hodnotící komise by mohli dohlížet na průběh státnic. Těch by se mohl navíc zúčastnit i nominant ministerstva. "Měl by to být nezávislý zástupce, odborník, který bude dohlížet na průběh státních závěrečných zkoušek," řekl ministr.

MfD: ČEB se rozhodla obnovit úvěry na český vývoz do Ruska

Česká exportní banka (ČEB) se v tomto týdnu rozhodla obnovit úvěry na český vývoz do Ruska. Půjčky bude poskytovat za přísnějších podmínek než před prosincovým pozastavením úvěrování exportu do této země. Napsala to Mladá fronta Dnes (MfD) s odvoláním na šéfa banky Karla Bureše. "Podmínky jsou tvrdší než standardně do jiných zemí a exportéři si to mohou nechat pojistit za zvýšené pojistné prémie u státní pojišťovny EGAP," řekl deníku Bureš. K obnovení úvěrování ČEB přistoupila, protože rubl po Novém roce už dál neoslaboval. Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) pojišťování vývozu do Ruska nepřerušila.

Propast mezi penzí žen a mužů se nemenší, ženy berou o pětinu míň

Propast mezi výší starobních důchodů žen a mužů v Česku se nezmenšuje. Seniorky stále pobírají v průměru o pětinu nižší penzi než senioři, situace se léta nemění. Zatímco průměrný důchodce loni dostával 12.259 korun měsíčně, průměrná důchodkyně 10.050 korun. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Rozdílem mezi mužským a ženským důchodem se zabývala i důchodová komise expertů a politiků. Vládě doporučila, aby prosazovala sdílení vyměřovacích základů pro výpočet penze u manželů. Ve výši důchodu se odráží počet odpracovaných let i výdělek, z něhož se platí odvody do důchodového systému. Ženy v Česku vydělávají v průměru téměř o čtvrtinu méně než muži, odvádějí tedy také méně. Pracují totiž v oborech a profesích s nižšími příjmy. Ale i na stejných pozicích mívají podle výzkumů a zjištění menší výdělky než jejich kolegové. Důchod pak ovlivňuje i doba rodičovské dovolené a práce na částečný úvazek. Dopad má také to, že ženy odcházejí do penze zatím dřív než muži.

Ústavní soud se v pondělí vyjádří k povinnému očkování v Česku

Ústavní soud (ÚS) se v pondělí vyjádří k problematice povinného očkování v Česku. Plenárním nálezem rozhodne o návrhu na zrušení části zákona o ochraně veřejného zdraví, která umožňuje ministerstvu zdravotnictví vyhláškou stanovit povinné vakcíny. Zároveň návrh zpochybňuje ustanovení zákona o přestupcích, které umožňuje uložit za nedodržení povinnosti pokutu do 10.000 korun. Momentálně jsou v Česku povinné jen dětské vakcíny, mnozí rodiče ale potomky očkovat nechtějí. Ústavní soudci se problematikou zabývají právě na základě stížnosti rodičů, kteří po vleklém sporu museli zaplatit každý 4000 korun za to, že nezajistili očkování dcery takzvanou hexavakcínou. Pokutu loni potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS).

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji zůstává zhoršená

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji zůstává zhoršená. Povolený imisní limit pro čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl v pátek překročen či dosažen na všech měřicích stanicích v regionu. Vyplývá to z dat, která zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Rakouští ekologové se obávají vlivu Dukovan na životní prostředí

Rakouská ekologická organizace Global 2000 žádá přezkoumání vlivu české jaderné elektrárny Dukovany na životní prostředí. Petici s podpisy 35.000 lidí, kteří podporují tento požadavek, předala rakouskému ministrovi životního prostředí Andrämu Rupprechterovi, uvedla agentura APA.

Chřipka je v ČR na ústupu, nemocných ubývá ve všech krajích

Chřipková epidemie v Česku ustupuje, počet případů v tomto týdnu klesl ve všech krajích. Nemocnost nad hranicí epidemie stále zůstává v krajích Jihomoravském, Jihočeském a Zlínském. Také tam ale nemocných od minulého týdne ubylo. Situace by se měla zlepšovat i nadále, v některých nemocnicích ale stále platí zákaz návštěv, zjistila ČTK.

Obětem domácího násilí a jiných činů slouží nová linka 116 006

Obětem domácího násilí a dalších trestných činů začala sloužit nová linka pomoci s číslem 116 006. V provozu je nonstop a je bezplatná. Na tiskové konferenci ji představila prezidentka Bílého kruhu bezpečí (BKB) Petra Vitoušová. Linku BKB, který pomáhá obětem, zprovoznil k letošnímu Evropskému dni obětí. Ten připadá na neděli. Na číslo se může současně dovolat až šest lidí. Věnovat se jim bude některý z 35 konzultantů. Mezi nimi jsou právníci či psychologové. V týmu je zatím 25 expertů, desítka zbývajících se nyní školí. Celkem absolvují 150 hodin přípravy.

Činohra Národního divadla je hlavním hostem festivalu v Remeši

V pátek a v sobotu vystoupí činohra Národního divadla v Praze (ND) jako hlavní host mezinárodního divadelního festivalu Reims Scenes D´Europe, který od 6. února probíhá na několika scénách ve francouzském městě Remeš. V těsné blízkosti slavné katedrály, kde se nachází budova opery, uvede dnes Wilsonovu inscenaci 1914. Oba večery jsou zcela vyprodané, představení doprovázejí titulky, oznámil ČTK mluvčí české první scény Tomáš Staněk.

Do Prahy přijedou přednášet evropské architektky

Celoroční kurz přednášek českých i zahraničních architektek připravilo sdružení Kruh, které se věnuje současnému dění v architektuře. Od března do prosince se v Praze představí významné architektky, zakladatelky a kreativní ředitelky úspěšných českých i evropských studií, jejichž realizace uspěly v mezinárodním měřítku. Úvodní večer bude patřit desítce tuzemských autorek, jejichž tvorbu uvede známý architekt Martin Rajniš.

Do Olomouce míří špičkoví vědci v čele s biologem Dawkinsem

Do Olomouce zamíří v příštích dnech špičkoví vědci z tuzemska i zahraničí. Od konce února se ve městě představí laureáti prestižního českého ocenění za vědu a výzkum Česká hlava, kteří budou ústředními postavami přednáškového cyklu Současná chemie. Při čtyřech přednáškách se v aule přírodovědecké fakulty představí nositelé ceny za chemii a lékařství. Vrcholem má být v dubnu návštěva britského biologa a strůjce myšlenky nového ateismu Richarda Dawkinse, který zavítá na festival Academia film Olomouc. ČTK o tom informovali zástupci Univerzity Palackého. Nejvýznamnější osobnosti tuzemské vědy se představí v Olomouci od 25. února do konce dubna v cyklu Současná chemie, kterou pořádá nejcitovanější český vědec Pavel Hobza. V uplynulých devíti letech přijalo jeho pozvání na 60 vědců. "Při přípravě desátého ročníku jsem si řekl, že připravím něco mimořádného a pozvu laureáty České hlavy. Studenti si poslechnou, jak vědci k významným úspěchům dospěli. Hodně často to bývají vedlejší produkty jiných zkoumání. Věřím, že přednášející toto dobrodružství poznání zdůrazní," uvedl Hobza, držitel České hlavy za rok 2008.

Letošek bude pro Brno Rokem smíření u příležitosti konce války

Letošní rok bude v Brně takzvaným Rokem smíření, který má připomenout různými akcemi 70. výročí konce druhé světové války. Lidé si připomenou události s Brnem spojené, dopady války na město a jeho obyvatele. Každý, kdo chystá nějakou akci s výročím spojenou, se může přihlásit do 13. března Turistickému a informačnímu centru, které vše koordinuje, řekl na tiskové konferenci autor projektu Petr Kalousek. "Chceme ukázat Brno jako město, které se dokáže přihlásit ke své historii a zároveň chceme důstojně uctít památku všech obětí," řekl Kalousek. Kromě hlavní myšlenky je záměrem projektu poukázat na kosmopolitní charakter Brna, ve kterém před válkou bydlela početná německá menšina i Židé. Mimo jiné se uskuteční třeba tradiční pietní pochod Brno - Pohořelice, tentokrát ale v opačném směru, než šli odsunovaní Němci tehdy. Do projektu už se zapojila různá brněnská muzea, Masarykova univerzita, některá divadla či Filharmonie Brno. Z již plánovaných akcí lze jmenovat například prohlídku míst, která jsou s válkou spojená, jako například Kounicovy koleje, kde nacisté popravovali. Dále se bude jednat o různé výstavy, pietní shromáždění, koncerty či divadelní představení.

Pražské quadriennale zve školy i rodiny na program pro děti

Největší světová divadelní výstava Pražské quadriennale (PQ), která bude od 18. do 28. června, nabídne speciální tvůrčí program pro děti, mládež i celé rodiny. Pro nejmladší návštěvníky připraví interaktivní trasu národními expozicemi ze všech koutů světa, kreativní dílny i hlasování o nejlepší z vystavených exponátů. ČTK to sdělila mluvčí přehlídky Eliška Míkovcová z Institutu umění - Divadelního ústavu, který výstavu pořádanou ministerstvem kultury realizuje. Pražské quadriennale scénografie a divadelního prostoru slibuje během 11 dnů možnost prohlédnout si 64 národních expozic a vidět přes 500 živých akcí na více než stovce míst v centru Prahy. Organizátoři očekávají kolem 50.000 návštěvníků.

Sport

Tenistka Karolína Plíšková porazila v téměř tříhodinové semifinálové bitvě v Dubaji 6:4, 5:7 a 7:5 Španělku Garbiňe Muguruzaovou. Na turnaji s dotací 2,5 milionu dolarů si tak dvaadvacetiletá Češka zahraje své osmé finále na WTA Tour a bude usilovat o čtvrtý titul.

Počasí v sobotu

Polojasno,místy zateženo nízkou oblašností. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.