Denní souhrn zpráv

Řád bílého lva dostali od Zemana i Fico a Vranitzky

Prezident Miloš Zeman ve Vladislavském sále Pražského hradu udělil u příležitosti oslav vzniku Československa státní vyznamenání 33 osobnostem. Řád bílého lva převzali slovenský premiér Robert Fico a bývalý rakouský kancléř Franz Vranitzky. Již odpoledne toto nejvyšší státní vyznamenání Zeman předal zachránci židovských dětí Nicholasi Wintonovi a in memoriam bývalému britskému premiérovi Winstonu Churchillovi.

Druhým nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem Tomáše Gariggua Masaryka, vyznamenal zpěváka Karla Kryla a spoluzakladatele Rakousko-české společnosti Eduarda Haranta za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. Stejný řád dostali za vynikající zásluhy o rozvoj humanity zpěvačka Hana Hegerová a cestovatel Miroslav Zikmund.

Na Pražském hradě byla oceněna in memoriam také pětice českých vojáků, kteří padli v červenci v Afghánistánu po útoku sebevražedného atentátníka. Medaili Za hrdinství tak dostali David Beneš, Ivo Klusák, Jaroslav Lieskovan, Libor Ligač a Jan Šenkýř. Stejnou medaili prezident předal i Jaroslavu Mevaldovi, který byl v Afghánistánu postřelen při napadení české hlídky.

Medailí Za zásluhy Zeman ocenil 19 lidí, mezi nimi třeba zpěvačku Lucii Bílou, jadernou fyzičku a předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou či in memoriam ruskou disidentku Natalji Gorbaněvskou, která v roce 1968 protestovala proti okupaci Československa. Stejné ocenění posmrtně obdržel i kněz Josef Toufar, který byl obětí komunistického pronásledování, bývalý šéf Škody Auto Ludvík Kalma nebo zachránce židovských dětí Antonín Kalina. Medaili převzaly také zakladatelka projektu Klokánek Marie Vodičková či politička Božena Fuková, která v roce 1968 patřila mezi čtyři poslance Národního shromáždění, kteří se postavili proti smlouvě o "dočasném pobytu" sovětských vojsk na území Československa. Zeman dále ocenil medailí Za zásluhy přednostu ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Pavla Dungla, který mu v roce 2012 operoval šlachu v palci levé nohy, režiséra Filipa Renče, který Zemanovi točil předvolební spoty, a režiséra Roberta Sedláčka, jenž o české hlavně státu natočil dokument.

Zeman měl na slavnosti asi čtvrthodinový projev, kterému v historickém sálu naslouchali například bývalý prezident Václav Klaus s manželkou Livií, zákonodárci, ministři, představitelé církví a řada dalších lidí. Prezident mluvil o odvaze, kterou řada vyznamenaných ukázala ve zlomových chvílích historie. Ocenil hrdiny z doby války, i komunismu, ale například také české vojáky, kteří letos padli v Afghánistánu. Jsou to hrdinové, chrání zemi před terorismem a lidé, kteří je označují za žoldáky, jsou "špína země", řekl Zeman v projevu, který ve Vladislavském sále Hradu tradičně předchází samotnému udělování státních vyznamenání.

Prezident Zeman udělil Řád bílého lva Wintonovi a Churchillovi

Prezident Miloš Zeman udělil nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva zachránci židovských dětí siru Nicholasi Wintonovi a in memoriam bývalému předsedovi britské vlády, ikoně britského boje proti nacistickému Německu Winstonu Churchillovi. Winton, kterému je 105 let, převzal vyznamenání z rukou hlavy státu na zvláštní ceremonii na Pražském hradě osobně, vyznamenání pro Churchilla převzal jeho vnuk Nicholas Soames. "Stydím se za to, že k tomuto vyznamenání v obou případech dochází tak pozdě. Ale jedno české přísloví říká: 'Better late, than never' (Lepší pozdě než nikdy)," řekl při ceremonii Zeman. Připomněl, že jako prezident předal už mnoho vyznamenání. "Žádné z nich mě nenaplňuje takovou úctou a takovou pokorou jako právě vyznamená dvou velkých Britů," uvedl.

Winton dostal Řád bílého lva za to, že v roce 1939 zachránil 669 židovských dětí z Československa před nacisty. "Rád bych poděkoval všem za tento neuvěřitelný výraz vděku," řekl Winton. K vlastním činům při záchraně dětí před nacisty se naopak vyjadřoval velice skromně. "Svým způsobem jsem asi ani neměl žít tak dlouho, abych dal všem lidem možnost, aby zveličili to, co jsem udělal. Měl jsem štěstí, že jsem se ocitl ve správný okamžik na správném místě a mohl pomoci napravit ty strašné věci, které se tenkrát děly," prohlásil Winton. Do Prahy přijel Winton ze zdravotních důvodů jen na několik hodin. Po ceremoniálu se setkal také se sedmi ze zachráněných dětí.

Za Winstona Churchilla převzal ocenění jeho vnuk, britský poslanec Nicolas Soames, který při poděkování za celou rodinu prohlásil, že Churchill by byl na vyznamenání hrdý. "Winston Churchill byl oddaným podporovatelem a obdivovatelem této země v době míru i války," řekl.

Téměř 500 vojáků a vojákyň složilo slavnostní přísahu

Téměř 500 mladých vojáků a vojákyň složilo v rámci oslav 28. října slavnostní přísahu na Hradčanském náměstí v Praze. K vojákům promluvil prezident Miloš Zeman a ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Ceremoniálu se účastnil například i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) nebo pražský arcibiskup Dominik Duka. Prezident ve svém projevu k vojákům připomněl slávu a odhodlání legionářů z 1. světové války i vojáky, kteří se účastnili druhé světové války. Upozornil ale, že v současnosti se charakter válek změnil. "Válka s mezinárodním terorismem vyžaduje, abychom svobodu a bezpečnost našich občanů někdy chránili i tisíce kilometrů za našimi hranicemi, tak abychom zabránili teroristickým buňkám proniknout na území našeho státu," řekl Zeman. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) uvedl, že současné události na Ukrajině nebo Blízkém Východě se bezprostředně dotýkají všech Evropanů, tedy i nás. Ministr také vzpomenul na pět českých vojáků, kteří letos zahynuli v Afghánistánu.

Už dopoledne Zeman na Hradě jmenoval nové armádní generály. Brigádním generálem se stal policejní prezident Tomáš Tuhý, generální ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek a náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru František Zadina. Generálporučíkem jmenoval Zeman prvního zástupce náčelníka Generálního štábu ČR Josefa Bečváře.

Šéf diplomacie USA Kerry poslal do Česka přání ke státnímu svátku

Americký ministr zahraničí John Kerry poblahopřál i jménem prezidenta Baracka Obamy Čechům ke státnímu svátku. Podle něj jsou letošní oslavy založení samostatného československého státu o to významnější, že si ČR za tři týdny bude připomínat 25 let od listopadové revoluce v roce 1989. Kerry v tiskovém prohlášení zvolil i osobnější tón, když znovu připomněl své kořeny v České republice. Jeho dědeček se narodil v roce 1873 v Horním Benešově na Bruntálsku a do Spojených států později přesídlil společně s manželkou. Kerry v blahopřání zmínil i dobré česko-americké vztahy a chválil spolupráci v rámci Severoatlantické aliance. "Jsme České republice vděční za podporu na Ukrajině, v Afghánistánu, Sýrii a v boji proti terorismu," uvedl.

Ruští disidenti z roku 1968 kritizují Zemana za postoj k Ukrajině

Dva ruští disidenti ze skupiny "osmi statečných", kteří roku 1968 protestovali proti okupaci Československa, kritizují prezidenta Miloše Zemana za postoj k Ukrajině. Oznámili to disidenti Viktor Fajnberg a Pavel Litvinov ČTK při příležitosti udílení českých státních ocenění, které in memoriam dostane další disidentka ze skupiny, Natalja Gorbaněvská.

ČR nepočítá s přijímáním syrských uprchlíků, pomáhá na místě

Česká republika nepočítá s rozsáhlým přijímáním uprchlíků před občanskou válkou v Sýrii. Zaměřuje se především na zdravotnickou a materiální pomoc na místě, řekl českým novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který v Berlíně zastupoval Česko na konferenci o syrských uprchlících. Podle Zaorálka letos ČR investovala do pomoci běžencům 20 milionů korun, od roku 2012 už 120 milionů korun. Podle Zaorálka se Česko snaží pomáhat především v uprchlických táborech v Libanonu a v Jordánsku, které čelí největšímu náporu uprchlíků.

Sobotka chce se Slováky spolupracovat hlavně v dopravě a politice

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce prohloubit spolupráci se Slovenskem hlavně v oblasti dopravy a evropské politiky. Otevřené je podle něj také pole obranné spolupráce. Předseda české vlády to řekl na společné tiskové konferenci se slovenským protějškem Robertem Ficem. V dopravní infrastruktuře by chtěl Sobotka naplánovat, jak propojit střední a severní Moravu se sousedními regiony na slovenském území. "Mým cílem je, aby tady do budoucna nebyla perspektiva jen jednoho dálničního spojení po staré dálnici D2. Aby do budoucna rychlostní komunikace propojily i střed a sever Moravy se středem a severem Slovenska," řekl.

Koalice přehlasuje Zemanovo veto dětských skupin, předloží novelu

Koalice se dohodla na přehlasování prezidentského veta k zákonu o dětských skupinách. Jakmile norma vyjde ve sbírce zákonů, předloží koaliční strany novelu, která bude řešit alternativní vzdělávací zařízení, jako jsou lesní školky, jež stávající zákon podle kritiků může poškodit. Zemanovi se nelíbilo, že poslanci nepřijali senátní verzi zákona o dětské skupině, která by umožnila pokračování lesních školek. Senátní návrh předpokládal dobrovolnou registraci zařízení pro děti, nemusely by tedy splňovat různé podmínky. "Pokud bychom teď přistoupili na to, že nepřehlasujeme veto pana prezidenta, tak zastavíme celý proces dětských skupin, které jsou nezbytně nutné, protože školky na českém trhu chybí," uvedl poslanec hnutí ANO Jan Volný.

Koalice chce směřovat rušení druhého důchodového pilíře k začátku roku 2016

Koalice chce směřovat ukončení druhého důchodového pilíře k 1. lednu 2016. Po jednání koaliční rady to novinářům řekli zástupci ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Druhý důchodový pilíř prosadila vláda Petra Nečase (ODS). Lidé mohou přesměrovat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů musí přidat ze svého. Využilo toho jen kolem 83.000 lidí. Nynější koalice se zavázala, že druhý pilíř zruší. Koalice počítá s tím, že peníze vložené do druhého pilíře se lidem buď vrátí v hotovosti, nebo se na základě jejich rozhodnutí přesunou do prvního pilíře.

Miliardář Kellner byl se Zemanem u čínského prezidenta

Miliardář Petr Kellner se zúčastnil pondělního setkání prezidenta Miloše Zemana s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. ČTK to potvrdil mluvčí Kellnerem ovládané skupiny PPF Radek Stavěl. O Kellnerově účasti se zatím jen spekulovalo. PPF má v Číně obchodní zájmy, její firma Home Credit nabízí Číňanům úvěry.

Prezident Miloš Zeman letěl v pondělí z Číny letadlem pronajatým skupinami PPF a J&T pouze kvůli úspoře času. ČTK to řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Cestovat s podnikateli je podle něj v rámci státních návštěv prý běžné. Podle politologů však cesty soukromým letounem pro hlavy států úplně obvyklé nejsou, problematické by totiž mohlo být především zajištění jejich bezpečnosti. "Zásadní časová úspora prezidentovi umožní účast na jmenování nových generálů u příležitosti státního svátku 28. října," uvedl k výběru soukromého letadla místo státního speciálu Ovčáček.

V krajských městech jsou vládní koalice výjimkou

Pouze dvě ze 13 krajských měst zřejmě povedou po letošních komunálních volbách koalice složené ze stran, které spolu tvoří vládu na celostátní úrovni - ČSSD, ANO a KDU-ČSL. V radě zasednou sociální demokraté, ANO a lidovci jen v Praze a Pardubicích, u ostatních krajských měst platí, že z vládních stran je v koalici vždy buď ANO nebo ČSSD, ale už nikde společně. Primátory budou mít v krajských i dalších statutárních městech hlavně ANO, ČSSD a místní politická hnutí. Nejvíce primátorských postů získá asi ANO těsně před ČSSD, vyplývá ze zjištění ČTK. Na začátku jsou stále naopak jednání o koalici například v Liberci nebo v Teplicích. Deklarovaná vůle vládních stran spolupracovat i na magistrátech dostala trhlinu už krátce po volbách. V Olomouci, v prvním z krajských měst, kde strany v povolebním vyjednávání dospěly k dohodě na koalici, totiž vítězné ANO zůstalo mimo vedení města, kde naopak bude ČSSD.

Hlavní žalobkyně mise EULEX Novotná je prý podezřelá z korupce

Hlavní žalobkyně justiční a policejní mise Evropské unie v Kosovu (EULEX), Češka Jaroslava Novotná, je údajně podezřelá z braní úplatků za zastavení trestního stíhání v nejméně třech případech. Tvrdí to kosovský list Koha Ditore s odvoláním na informace jiné prokurátorky EULEX Marii Bamiehové.

K případu se vyjádřil prostřednictvím mluvčího i český nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Nejvyšší státní zastupitelství totiž Novotnou do funkce navrhlo. "Ví, že vyšetřování probíhá a je o celé záležitosti informován. Zároveň ví, že vedení mise EULEX vyjádřilo svým prokurátorům a soudcům plnou podporu. Jelikož podezření není prokázané, není pro něj důvod ke znepokojení," řekl ČTK mluvčí Petr Malý.

K vybuchlému skladu ve Vrběticích přijelo vozidlo s noční kamerou

Speciální vozidlo s kamerou pro denní a noční vidění přijelo na pomoc pyrotechnikům, kteří prohledávají areál ve Vrběticích na Zlínsku. V areálu vybuchl 16. října muniční sklad. Od té doby se z místa stále ozývají výbuchy, na konci minulého týdne museli dokonce na dva dny odejít ze svých domovů obyvatelé okolních obcí. Pyrotechnici potřebují zjistit důvod těchto neustávajících explozí, řekla ČTK policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Pyrotechnici prostor prozkoumávají za pomoci bezpilotního prostředku, dronu. Plánovaný vrtulník s termovizí nevyužili policisté z bezpečnostních důvodů ani o víkendu. Kriminalisté se prozatím do epicentra výbuchu nedostanou. "Před jejich vstupem musí mít pyrotechnici naprostou jistotu, že je prostor bezpečný. Je nutné důkladně vyčistit okolí ohniska původního výbuchu od veškeré munice, která se zde nachází," řekla Kozumplíková.

Kvůli skladu zasedala Bezpečnostní rada Zlínského kraje. Hejtman Stanislav Mišák (ČSSD) se obrátil na ministra obrany i premiéra. Požadoval také, aby ministerstvo poslalo do areálu armádu. Se starosty okolních obcí bude usilovat o to, aby se v areálu do budoucna již nemanipulovalo s vojenskou municí.

Průměrná hrubá mzda stoupla od roku 1989 reálně o 52 procent

Průměrná hrubá mzda vzrostla z 3170 korun v roce 1989 na letošních 25.800 Kč, tedy více než osmkrát. Po zohlednění inflace se průměrná mzda zvýšila o 52 procent, tedy téměř shodně jako HDP. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Životní úroveň stoupla také důchodcům, nicméně méně výrazně než zaměstnancům. Průměrný starobní důchod se za posledních 25 let reálně zvýšil o 29 procent. "Pokud porovnáme čistou mzdu a ceny zboží, vychází například, že v roce 1989 jsme si z jedné průměrné výplaty mohli koupit dvacet pánských košil, dnes si jich, můžeme pořídit o 13 více. Na malé auto nižší třídy jsme tehdy museli odložit 34 výplat, dnes stačí 12 platů," řekl ČTK hlavní ekonom poradenské firmy Deloitte David Marek. V některých případech si ovšem Češi pohoršili, rychleji než platy rostly ceny některých potravin a ceny služeb. Před sametovou revolucí si mohli z výplaty koupit 342 vstupenek do kina, dnes jen 163. Analytik Home Creditu Michal Kozub ovšem připomněl, že druhý rozměr změny životní úrovně tkví v tom, jak se změnila celková spotřeba. "V roce 1989 nikdo asi netušil, že si budeme kupovat mobilní telefony nebo platit kabelovou televizi. Velkou změnou tedy prošla i samotná struktura našich výdajů," upozornil.

ČSÚ: Český průmysl je skutečně "český" jen z poloviny

Český průmysl je skutečně "český" jen z asi 40 až 50 procent. Klíčový je vliv Německa a USA, naopak Rusové v ČR ovládají jen málo podniků. V časopise Statistika & My to uvedl Český statistický úřad. Podniky pod zahraniční kontrolou hrají nejvýznamnější roli v automobilovém průmyslu, naopak v českých rukou je nejvíce výroba nábytku. V roce 2012 dosáhly firmy pod zahraniční kontrolou v průmyslu celkových tržeb 3,02 bilionu korun, což bylo 58,9 procenta celkových tržeb. Přidaná hodnota vytvořená těmito podniky, která zároveň signalizuje význam z hlediska ekonomického výkonu, dosáhla 501 miliard korun. To je přesně polovina průmyslu celkem. Česko patří v Evropě k zemím, kde podniky pod zahraniční kontrolou hrají vůbec nejvýznamnější roli. Zatímco v EU bylo pod kontrolou jiné země 31,9 procenta přidané hodnoty, v ČR je to 58,3 procenta. Vyšší podíl zaznamenaly jen Slovensko (61,8 pct.), Maďarsko (66,2 pct.) a Irsko (83,4 pct.).

Zahraniční experti: Senátní návrh zákona o Šumavě nechrání přírodu

Senátní návrh zákona o Národním parku Šumava nedodržuje základní principy ochrany přírody, díky kterým byl park zařazen mezi ostatní národní parky světa. Uvedla to v dopise pro předsedu Sněmovny Jana Hamáčka evropská sekce mezinárodní vědecké organizace Společnost pro ochranářskou biologii (Society for Conservation Biology, SCB). Návrh zákona podle organizace umožní větší zásahy člověka v přísně chráněné zóně parku i zničení zbytků nedotčené přírody. Zahraniční experti se obávají o osud vzácné šumavské přírody, pokud bude senátní návrh přijat. Sněmovna by o něm měla jednat ve středu. Mezinárodní organizace SCB upozornila na riziko rozšíření výstavby v parku a zdůraznila nutnost vyhlášení bezzásahového režimu zhruba na polovině území parku.

Řidič při oslavách 28. října najel do vojáků, jednoho zranil

Do dvojice vojáků u památníku na pražském Vítkově údajně při oslavách 28. října opakovaně najel řidič osobního auta. Na webu pražské policie to uvedla mluvčí policistů Andrea Zoulová. Jeden voják byl lehce zraněn. Řidič je podezřelý z násilí proti úřední osobě. Podle serveru iDnes.cz byl útočníkem taxikář, který se často účastní různých demonstrací a protestů.

MMR dá na obnovu památek 621 mil. Kč, přidělí je do konce října

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) pošle na obnovu památek v Česku 621 milionů Kč, přičemž tyto peníze musí žadatelé vyčerpat do konce roku 2015. Většinu tvoří dotace z evropských fondů. Resort už schválil čtyři projekty za celkem čtvrt miliardy korun. O zbytku ministerstvo rozhodne do konce října, informovala ČTK Veronika Vároši z odboru komunikace MMR. Dotaci z Integrovaného operačního programu už má schválenou oprava a revitalizace měšťanského domu v Třeboni (26 milionů korun), kostela Narození Panny Marie v Želivě (47 milionů korun), objektů na hradě Špilberk (90,5 milionu korun) a klášterního areálu barokního Velehradu (63,8 milionu korun). Na schválení čeká ještě 15 projektů.

Stovka památek byla 28. října pro děti a mladé do 18 let zdarma

Víc než stovka hradů, zámků, klášterů, skanzenů či muzeí, které spravuje národní památkový ústav, měla vstup pro děti a mladé do 18 let zdarma. Ministerstvo kultury tak chtělo ve státní svátek památky zpřístupnit a nabídnout program pro volný den. Novinářům to po jednání vlády řekl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Národní památkový ústav se stará třeba o hrady Zvíkov, Buchlov, Bouzov či Křivoklát, o zámky Lednice či Kratochvíle a kláštery Plasy či Zlatá Koruna i o rotundu na Řípu.

Po Gorbaněvské se bude jmenovat pražská jazyková škola

Pražská jazyková škola Czech Prestige ponese jméno zemřelé ruské disidentky Natalje Gorbaněvské. Odhalení vývěsky s novým názvem školy se zúčastní synové Gorbaněvské a Viktor Fajnberg, který spolu s Gorbaněvskou a dalšími šesti odvážnými Rusy protestoval v srpnu 1968 v Moskvě proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Škola v pražských Stodůlkách si změní název na počest Gorbaněvské ve stejný den, kdy někdejší disidentka obdrží in memoriam státní vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana. Rodačka z Moskvy za účast na protestní akci pykala v tehdejším Sovětském svazu mimo jiné nuceným pobytem v psychiatrické léčebně. V roce 1975 emigrovala do Francie, kde psala poezii a překládala z češtiny a polštiny. Zemřela loni na konci listopadu v Paříži.

Dálnice D1 u Velké Bíteše byla devět hodin zavřená kvůli stavbě mostu

Dálnice D1 byla v noci na úterý devět hodin uzavřena mezi Velkou Bíteší a Lhotkou na Žďársku kvůli montáži nosníků nadjezdu u vsi Jáchymov. Práce souvisí s modernizací tohoto úseku dálnice. Provoz mezi 162. a 153. kilometrem byl v obou jízdních pruzích obnoven v 06:00, podle plánu. Na objízdné trase se nestaly nehody, policisté nemuseli řešit ani žádnou jinou dopravní komplikaci, řekla ČTK mluvčí policie Dana Čírtková.

Dělníci staví u Bíteše dálniční nadjezd k Jáchymovu jako náhradu za loni zbourané přemostění. Polovinu železobetonových mostních nosníků usadili už v neděli nad částí D1, která je uzavřena kvůli opravám. V noci pomocí jeřábu ukládali na připravené základy zbývající čtyři nosníky o hmotnosti zhruba 38 tun nad druhou polovinou dálnice směrem na Prahu. Poslední z nosníků byl uložen na své místo asi tři hodiny po půlnoci. U Bíteše byly kvůli rozšíření dálnice zbourány celkem tři dálniční nadjezdy. Obnoveny budou dva z nich. Druhý most bude vystavěn příští rok.

V Číně vzniká první český minipivovar

Ve východočínském městě Tchien-ťin vzniká český minipivovar. S pomocí pivovaru Lobkowicz ho zakládá Číňan Steven Čang. Jde podle něj o první český minipivovar v Číně. Jeho cílem je vařit denně 500 litrů piva pro místní zákazníky, řekl Čang ČTK. Čang se do českého piva zamiloval během svého asi dvouletého pobytu v České republice, kde pracoval v oblasti telekomunikací. "Pivo" je také jedno z mála českých slovíček, které prý umí. Pivovar vybudoval v centru Tchien-ťinu společně s hospodou, kterou chce zařídit v ryze českém stylu. Najal proto i českého kuchaře Martina Blažka. Restauraci chce otevřít zhruba za dva až tři týdny, podávat se v ní budou klasická česká jídla.

Zemřel gynekolog Pilka, porodil první dítě ze zkumavky v ČSSR

Ve věku 81 let zemřel v pátek v Brně český gynekolog, porodník a průkopník asistované reprodukce v České republice Ladislav Pilka. ČTK to nyní řekl ředitel zlínské kliniky reprodukční medicíny David Rumpík, kterého Pilka učil a spolupracoval s ním. Pilka za svůj život získal řadu vyznamenání. Proslavil se tím, že v roce 1982 umožnil v Brně se svým týmem narození prvního dítěte ze zkumavky v tehdejším Československu i celém komunistickém bloku.

"Naše první děti ze zkumavky vznikaly doslova na koleně. V Československu tehdy nebyl dostupný žádný materiál, speciální stříkačky jsem sehnal na Slovensku ve Staré Turé a naše sestřičky je musely dopilovat, abychom dosáhli potřebné špičatosti. Hadičky jsem sehnal od vojáků a speciální komůrku, kde se spojuje vajíčko se spermií, vyrobil kolega v týmu," vzpomínal v roce 2012 profesor Pilka v rozhovoru s ČTK na podmínky práce v brněnské porodnici na Obilním trhu.

FOK pod vedením Jana Kučery provedl Koncert pro republiku

U příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu se tradičně odehrál ve slavnostně vyzdobené Smetanově síni Obecního domu již pojedenácté Koncert pro republiku. V provedení Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a pod taktovkou mladého českého dirigenta Jana Kučery zazněl cyklus šesti symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. Má vlast je podobně jako Smetanova opera Libuše vyhrazena zejména slavnostním příležitostem.

Až tisícovky lidí navštívily sídla vlády, poslanců či premiérů

Sněmovna, Senát nebo sídlo českých premiérů otevřely dveře veřejnosti při příležitosti státního svátku. Pražané a návštěvníci hlavního města tak měli možnost nahlédnout do řady jindy uzavřených prostor. Velký zájem byl například o Kramářovu vilu, která slouží jako oficiální rezidence předsedy vlády České republiky. Navštívily ji více než dvě tisícovky lidí. Kramářova vila nese jméno prvního předsedy vlády Československa Karla Kramáře, který spolu se svou manželkou Naděždou nechal dům vystavět v roce 1915.

Nejlepším českým dokumentem je Duškův snímek K oblakům vzhlížíme

Nejlepším českým dokumentárním filmem roku se stal snímek K oblakům vzhlížíme dokumentaristy Martina Duška. Ukazuje melancholicky laděný portrét milovníka "vytuněných" aut ze severních Čech. Cenu za přínos světové kinematografii na letošním osmnáctém ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě dostal americký režisér Godfrey Reggio, který patří mezi nejvýznamnější festivalové hosty.

Hlavní cenu pro nejlepší světový dokument sekce Opus Bonum získal film Já jsem lid zachycující nedávné politické změny v Egyptě z perspektivy chudých vesničanů. Jde o první celovečerní dokument Anny Roussillonové, která v Káhiře vyrůstala před svým odchodem do Francie. Tento dokument v Jihlavě vyhrál rovněž novou soutěžní kategorii První světla pro nejlepší debut.

Nejlepším dokumentem střední a východní Evropy byl vyhlášen film rakouského dokumentaristy Huberta Saupera Přicházíme jako přátelé. Pojednává o vykořisťování přírodních zdrojů Súdánu západními a čínskými společnostmi. Největší přehlídka svého druhu ve střední a východní Evropě divákům tentokrát představila více než 260 filmů ze 42 zemí.

Zpěvák Karel Gott se stal čestným občanem Bratislavy

Jeden z nejpopulárnějších českých zpěváků Karel Gott se stal čestným občanem Bratislavy. Příslušnou listinu spolu se symbolickým klíčem od města mnohanásobnému vítězi československé ankety Zlatý slavík a její nástupkyně Český slavík předal primátor slovenské metropole Milan Ftáčnik.

Lidé v Plzni poprvé viděli další interiér světoznámého A. Loose

Plzeňané poprvé navštívili rekonstruovaný bývalý byt Viléma Krause, jehož velmi ceněný interiér navrhl světoznámý architekt Adolf Loos. Prohlídky interiéru byly beznadějně obsazené. ČTK to řekla Magda Soukupová z městské firmy Plzeň - Turismus. Byt v Bendově ulici 10 z let 1930 až 1931, který se bude využívat i pro pořádání komorních společenských akcí, se stane součástí prohlídkové trasy po čtyřech Loosových interiérech, kterou připravuje město na příští rok, kdy se stane evropským městem kultury. Loos realizoval ve městě přestavbu Brummelova domu v Husově 58 a dalších 13 bytových interiérů. I když se všechny nedochovaly, podle odborníků je to nesmírně cenný soubor v kontextu evropské architektury 20. století. Byt v Bendově 10 má plochu kolem 130 m2, obývací salon tvoří zhruba polovinu. Velkým překvapením bylo i důmyslné ukrytí trezoru v dřevěném obložení, který památkáři několik let nemohli najít. Majiteli bytu se podařilo na poslední chvíli roku 1939 utéct před nacisty do Anglie, jeho žena i děti však zahynuly. Dům zabavili Němci, po válce byl Krausovi vrácen, později mu ho ale komunisté opět zabrali. Od státu jej Plzeň získala v roce 1994.

Zoo Děčín a Ústí n. L. i zoopark Chomutov oživí strašidla a masky

Zoologické zahrady v Děčíně a Ústí nad Labem i Zoopark Chomutov se v sobotu 1. listopadu zapojí do oblíbené a už tradiční akce českých zoo na strašidelné téma. Zahrady se promění v rejdiště halloweenských masek, chybět nebudou ani vydlabané dýně a lampionový průvod. ČTK o to informovaly zástupkyně zoo. Odstartujeme dlabáním dýní v amfiteátru zoo, uvedla mluvčí děčínské zoo Alena Houšková. Bude otevřena strašidelná stezka, na které se děti setkají například s bludičkami, bílou paní, šíleným vědcem, kostlivci, upíry, bláznivým řezníkem nebo klekánicí a polednicí.

UCI chce pro Kreuzigera až čtyři roky zákazu činnosti a pokutu 21 milionů korun

Sportovní arbitrážní soud (CAS) začal řešit odvolání Mezinárodní cyklistické unie v případu Romana Kreuzigera. UCI pro českého jezdce požaduje jako trest za nesrovnalosti v biologickém pasu zákaz činnosti od dvou do čtyř let, zrušení jeho výsledků od března 2011 včetně historických pátých míst z Gira d'Italia a Tour de France a pokutu 770 tisíc eur (přes 21 milionů korun) plus uhrazení nákladů na řízení spojené se spletitou kauzou. UCI českého cyklistu podezřívá na základě údajů v jeho biologickém pasu z porušení antidopingových pravidel. Rozhodčí komise Českého olympijského výboru však Kreuzigera 22. září podezření zbavila a člen týmu Saxo-Tinkoff se tento měsíc vrátil k závodění.

"Odvolání UCI bereme na vědomí, očekávali jsme jej. Argumenty jsou však stále na naší straně," uvedl v prohlášení Kreuzigerův právní zástupce Jan Šťovíček. Přišel s novým tvrzením, které by mohlo hovořit v Kreuzigerův prospěch. "Plné dvě třetiny krevních vzorků, jež jsou podkladem pro rozhodování, nebyly během převozu do laboratoře prokazatelně skladovány dle předpisů WADA (Světová antidopingová agentura), a mohly tak být znehodnoceny," konstatoval Šťovíček. Opět upozornil, že hodnoty v Kreuzigerově biologickém pasu nikdy nepřekročily stanovené mezní hodnoty. Již dříve argumentoval také tím, že čtyřnásobný vítěz české ankety Král cyklistiky trpí od roku 2003 sníženou funkcí štítné žlázy a její významné zhoršení si vyžádalo medikaci vysokými dávkami substitučního hormonu L-Thyroxine.

Počasí

Bude jasno, místy mlhy nebo nízká inverzní oblačnost s ojedinělým mrholením. Nejvyšší teploty 8 až 12 °C, při nízké oblačnosti kolem 5 °C, v 1000 m na horách kolem 7 °C.