Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Česko si připomnělo 46. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy

Na mnoha místech České republiky si lidé připomněli výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa před 46 lety. Pietní akt proběhl také u Českého rozhlasu na pražských Vinohradech. Několik lidí tehdy zemřelo přímo u budovy rozhlasu, když se pokoušeli zabránit jeho obsazení. "Právě rozhlas byl mezi prvními cíli okupantů, protože na jeho vlnách se šířily nezkreslené a pravdivé informace o invazi vojsk a výzvy k tichému odporu proti tomu svévolnému aktu," řekl předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Srpnové události si před rozhlas přišli připomenout pamětníci, mezi kterými byla například olympionička Věra Čáslavská, ale i zástupci prezidenta, ministerstev a pražského magistrátu. U Národního muzea v Praze se v místech, kde je umístěn pomník Janu Palachovi, setkali lidé z hnutí Bez komunistů.cz, kteří pořádají řetězovou protikomunistickou hladovku. Do té se v Los Angeles zapojil herec Jan Tříska. Ve spodní části pražského Václavského náměstí si okupaci připomněl koncert několika skupin včetně legendárních The Plastic People of the Universe a Vladimíra Merty. Vojska pěti zemí Varšavské smlouvy překročila státní hranice Československa v noci z 20. na 21. srpna 1968. Násilně tak ukončila pokus o reformu tehdejšího socialismu. Invaze si do konce roku 1968 vyžádala 108 mrtvých, asi 500 těžce a další stovky lehce zraněných lidí.

Liberec ocenil muže, který při okupaci přenechal místo v sanitce

Liberec uctil oběti srpnové okupace 1968. Medaili města obdržel při vzpomínkové akci sedmdesátiletý Petr Šída. Ač byl před 46 lety sám těžce zraněn, přenechal místo v sanitce neznámému raněnému mladíkovi, pětadvacetiletému Jindřichu Kulišovi. "Bojoval o život, já byl zraněný od pasu dolů. Držel se za plíce, měl je prostřelené. Tak jsem doufal, že mu to pomůže. Bohužel. V nemocnici mě položili vedle někoho, kdo byl přetažený dekou. Když jsem ji odhrnul, tak jsem viděl, že nepřežil," uvedl Šída. Nyní mu i přesto za jeho čin veřejně poděkovala Nina Vaňková, vdova po Kulišovi. Při invazi vojsk Varšavské smlouvy zemřelo v Liberci před 46 lety devět lidí a dalších 45 bylo zraněno. Liberec byl prvním velkým městem na cestě okupačních tanků a také místem prvních ostrých střetů s okupanty.

Zeman: ČNB možná úmyslně oslabila korunu,aby nepřišla o kompetence

Česká národní banka (ČNB) možná loni úmyslně devalvovala českou korunu, aby oddálila vstup Česka do eurozóny a nepřišla tak o kompetence. Na tiskové konferenci po jednání s odbory to naznačil prezident Miloš Zeman, který tento krok centrální banky kritizuje dlouhodobě. "Při vstupu do eurozóny by Česká národní banka ztratila velkou část svých kompetencí ve prospěch Evropské centrální banky," uvedl Zeman s tím, že ačkoliv netrpí přehnanou podezřívavostí, nemůže vyloučit možnost, že ČNB devalvovala korunu i proto, aby oddálila vstup země do eurozóny a udržela si kompetence. Guvernér České národní banky Miroslav Winter s prezidentovými výroky nesouhlasí. Devizové intervence kvůli hrozbě deflace spustila ČNB loni v listopadu. Bankovní rada koncem letošního července konstatovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016.

Prezident vyjmenoval podmínky, za nichž nebude vetovat návrh rozpočtu

Prezident Miloš Zeman nebude vetovat návrh státního rozpočtu na příští rok, pokud růst investic bude vyšší než růst spotřeby domácností a ten bude vyšší než růst spotřeby vlády. Zeman to řekl na tiskové konferenci po setkání s představiteli Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Šéf ČMKOS Josef Středula k tomu uvedl, že odboráři v rozpočtu požadují růst platů v příspěvkové sféře. "Předtím by měly být jednoznačné investice do české ekonomiky a do její podpory," zdůraznil Středula, podle něhož má ČMKOS obavy, že tyto investice nejsou v Česku připraveny. Zmínil mimo jiné liniové stavby a nebo výstavbu vodních cest. Přivítal naopak plán zavést takzvaný kurzarbeit jako prostředek jak zmírnit dopady sankcí mezi Evropskou unií a Ruskem. Schodek státního rozpočtu v příštím roce by měl být 100 miliard korun.

Ministerstva představila alternativy pro vývoz místo Ruska

Čeští exportéři, na něž dopadnou omezení vývozu do Ruska, by mohli hledat odbytiště v Bělorusku, Kazachstánu či Ázerbájdžánu, uvedl na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) jako další alternativy uvedl některé arabské či balkánské státy. Mapu příležitostí pro český export předloží příští týden vládě. Podle Mládka by navzdory sankcím měly české firmy udržet obchod s Ruskem na maximální možné úrovni. Loni dosáhl objem českého exportu do této země 116 miliard korun. Omezení ze strany EU cílí především na kapitálový trh, vojenský průmysl, zboží dvojího užití a citlivé technologie pro těžbu ropy. Dopad na dovoz většiny sankcionovaných produktů se podle Mládka projeví až v příštím roce. Naopak téměř okamžitý je dopad ruského embarga na dovozy vybraných zemědělských a potravinářských výrobků.

Zaorálek: Hrozba zastavení tranzitu surovin je od Kyjeva nešťastná

Hrozba Ukrajiny, že zastaví tranzit ruské ropy a plynu do Evropy, je podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) nešťastná. Šéf diplomacie to ekl novinářům po setkání s podnikateli o dopadech sankcí mezi EU a Ruskem. Toho se zúčastnil i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, kterého ukrajinský velvyslanec v ČR Borys Zajčuk prý ujistil, že Kyjev k přerušení dodávek strategických surovin nesáhne. Podle Mládka šlo nicméně jen o soukromý názor velvyslance. V pátek bude o této otázce jednat Zaorálek se svým ukrajinským protějškem Pavlem Klimkinem. Mládek i Zaorálek zopakovali, že případné ukrajinské zastavení dodávek plynu a ropy z Ruska by nepředstavovalo pro Českou republiku vážné ohrožení.

Svaz měst a obcí žádá v petici vládu o řešení sociálních problémů

Svaz měst a obcí (SMO) zahájil ve čtvrtek petiční akci, v níž žádá vládu a Parlament o rychlé přijetí opatření ke zlepšení pořádku i sociální situace v obcích. Volá mimo jiné po zavedení centrálního registru přestupků, po obnovení někdejší veřejné služby pro lidi bez práce či po zákazu výkupu kovů od jednotlivců, kteří nepodnikají. Novinářům to ekli představitelé svazu. Podpisová akce potrvá do 10. října. O deset dnů později petici vedení svazu předá vládě. "Petice je apel na vládu a Parlament, aby podnikly kroky k systémovému řešení situace, která se neustále zhoršuje... Do měst a obcí, které se nejhlasitěji ozývají, vyjedou dva tři ministři. Ostatní starostové pak říkají, že je dobře, že se třeba na Šluknovsku problémy řeší, proč ale ne u nich?" uvedl šéf svazu Dan Jiránek. Petice se týká šesti okruhů - vymahatelnosti práva, přestupků, výkupu kovů, sociálního bydlení, dávek a zaměstnanosti. Podle Jiránka jsou tato témata provázaná, souviset by spolu měla tedy i opatření.

Křeček: Stát by měl nejvíce zanedbané památky vyvlastňovat

Zanedbané památky vyvlastňovat, pokud nemají jejich majitelé peníze na jejich údržbu, by měl stát vyvlastňovat. Novinářům to řekl zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Větší péče o památky by podle něj měla být zakotvena v nyní připravované novele památkového zákona. Křeček se domnívá, že stát by měl ze svého uhradit náklady na nejnutnější opravu nejohroženějších památek, a ty pak žádat po jejich majitelích. O návrhu na přísnější postih majitelů památek již jednal s ministerstvem kultury.V ČR je nyní evidováno 40.302 nemovitých památek. Za uplynulý rok z něj bylo vyňato 67 staveb. Důvodem k vynětí ze seznamu bylo to, že ztratily svoji mimořádnou uměleckou nebo architektonickou hodnotu, většinou kvůli nedbalé údržbě objektu. V republice je celkem 742 nemovitostí na seznamu nejvíce ohrožených památek.

Expremiér Topolánek se u soudu zastal lobbisty Dalíka

Bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) se u soudu zastal lobbisty Marka Dalíka, který podle obžaloby požadoval téměř půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu obrněných transportérů Pandur. Topolánek při výpovědi uvedl, že k žádnému podvodu nedošlo ani dojít nemohlo. Dalík se podle něj stal pouze terčem zákulisní hry, protože byl označován jako jeho kamarád. Policisté Dalíka vyšetřovali na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Ten v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral přitom blízký vztah k představitelům české vlády. Podle žalobce však jejich rozhodování nemohl ovlivnit. Kauza nákupu pandurů je další z případů armádních zakázek, který česká policie a justice řeší. Letos soud nepravomocně zprostil viny Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže v kauze údajné korupce při nákupu armádních vozů Tatra. Před soudem naopak neskončila údajná korupce při pořízení stíhaček Jas-39 Gripen pro českou armádu.

SZIF do konce září vypíše tendr na propagaci značky Klasa

Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF) pravděpodobně do konce letošního září vypíše výběrové řízení na propagaci značky kvalitních potravin Klasa pro období od roku 2015. Doba zakázky se z dosavadní jednoleté prodlouží minimálně na dva roky. V případě dvouleté varianty by šlo o kontrakt s cenou do 300 milionů korun. ČTK to ekla mluvčí SZIF Vladimíra Nováková. Změnit by se do budoucna měla také způsob propagace označení. Antimonopolní úřad koncem července definitivně zrušil výběr vítěze tendru na propagaci Klasy na letošní rok a SZIF tak bude muset vybrat vítěze znovu. Výběr vítězů lukrativní zakázky se v posledních letech komplikuje opakovaně. Ministr zemědělství Marian Jurečka v rozhovoru pro ČTK koncem května uvedl, že chce předejít každoročnímu opakování komplikací prodloužením doby, na niž je kontrakt zadáván, na dva až tři roky. Na propagaci Klasy dává stát v posledních letech mezi 150 a 200 miliony korun ročně.

ČRo: ČR čelí žalobě o peníze, které prý byly úplatkem pro konzula

České soudy řeší žalobu dvou žen na Českou republiku, v níž od státu požadují 5000 eur (asi 140.000 Kč). Ty od nich před devíti lety přijal český honorární konzulát v Innsbrucku. Podle žen měly peníze sloužit jako úplatek, tehdejší honorární konzul v Innsbrucku Lukas Bodner to ale odmítá. Co se s penězi stalo, není jasné. V první instanci soud rozhodl ve prospěch státu, ženy se ale odvolaly. Kauza údajného úplatku začala v roce 2005 poté, co rakouská policie zatkla trojici Čechů v kradeném luxusním autě. Češi skončili ve vazbě a krátce před soudním procesem je měl podle jejich výpovědi navštívit konzul Bodner s nabídkou, že za peníze u soudce zařídí mírný trest. Peníze na konzulát donesla přítelkyně zatčeného a tvrdí, že podle Bodnera měly být pro soudce. Rakouský soud trojici Čechů mírnější trest neuložil, dostali tři roky vězení. Podle právníků České republiky se spor netýká státu, ale čistě bývalého konzula Bodnera. Ten už dnes post konzula nezastává.

Policie řeší okolnosti smrti pacientky v nemocnici v Rumburku

Kriminalisté řeší okolnosti úmrtí pacientky v Lužické nemocnici v Rumburku na Děčínsku. Žena, která byla ve vážném stavu, zemřela na začátku června. Vedení společnosti dostalo informace o nestandardních okolnostech úmrtí pacientky na jednom z lůžkových oddělení v noci z 5. na 6. června od středního zdravotnického personálu. Zástupce vedení nemocnice podal trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu na jednu ze zdravotních sester. V průběhu vnitřního šetření vedení prověřovalo i některá úmrtí pacientů v minulosti. Případem se se zabývají krajští kriminalisté.

Fotbalová brána usmrtila čtrnáctiletého chlapce

Čtrnáctiletého chlapce v Rasoškách na Náchodsku usmrtila ve středu odpoledne spadlá fotbalová brána. Konstrukce branky na chlapce spadla v okamžiku, kdy se na ní houpal. Informovala o tom mluvčí hradecké krajské policie Ivana Ježková. Kriminalisté prověřují, zda za tragédii nenese odpovědnost nějaká konkrétní osoba, a to ať z nedbalosti nebo v úmyslu. Podle mluvčí však jde s největší pravděpodobností o nešťastnou náhodu bez cizího zavinění. Případy úmrtí dětí pod spadlými brankami nejsou výjimečné. Například v října 2011 na fotbalovém hřišti v Lubenci na Lounsku zahynul třináctiletý chlapec poté, co na něj spadla přenosná branka. V prosinci 2009 kovová konstrukce házenkářské branky na hřišti v Dolní Cerekvi na Jihlavsku těžce zranila šestiletou dívku, která o dva dny později zemřela. V srpnu 2009 konstrukce branky usmrtila třináctiletého chlapce v Přibyslavicích u Okříšek na Třebíčsku. Chlapec na sebe při hře s míčem branku převrátil a ta mu zlomila vaz.

Škoda Auto začala vyrábět novou Octavii Scout

Automobilka Škoda Auto začala v Mladé Boleslavi vyrábět druhou generaci modelu Octavia Scout s pohonem všech kol. Vůz bude uveden na trh na konci srpna. V příštích dnech se v Mladé Boleslavi začne vyrábět také třetí generace Fabie, automobilka chce proto přijmout asi 800 nových zaměstnanců. Nová Octavia Scout je podle Škody automobilem pro všestranné rodinné využití a volný čas s tažnou sílou dvě tuny a nižší spotřebou. Startovací cena modelu je 682.900 korun. Od roku 2007, kdy se model Scout začal vyrábět, jich bylo do konce roku 2013 prodáno po celém světě asi 53.600, což je asi osm procent všech vozů řady Octavia v tomto období.

Firma OKD odeslala dokumentaci k rozšíření těžby pod Karvinou

Těžební společnost OKD odeslala ministerstvu životního prostředí dokumentaci EIA o hodnocení vlivů na životní prostředí týkající se jejího záměru rozšířit a prodloužit dobývání uhlí v lokalitě ČSA Dolu Karviná. Pro budoucnost firmy má tento projekt klíčový význam, sdělil ČTK mluvčí OKD Marek Síbrt. Předpokládá se, že na nových územích by se začalo těžit nejdříve v roce 2016. Záměr rozšířit těžbu pod Karvinou oznámily doly na podzim 2011. Firma chtěla těžit například pod karvinskými částmi Starý Ráj, Darkov a Staré Město. Vedení Karviné ale rozšíření těžby pod některé části odmítlo. Podle Síbrta firma od počátku posuzovala několik variant rozšíření dobývání. "Společnost OKD nyní předložila ministerstvu životního prostředí oproti svému původnímu (maximalistickému) záměru podanému v březnu 2012 redukovanou variantu rozšíření těžby," uvedl mluvčí. Na Dole Karviná pracuje přes 3000 lidí. Většina z nich žije na Karvinsku.

Loterijní zákon se týká i turnajů v pokeru, potvrdil správní soud

Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil rozsudek, podle kterého v pokeru hraje značnou roli náhoda, a proto turnaje spadají do režimu loterijního zákona. V praxi to znamená, že pořadatelé potřebují licenci. Kasační stížnost proti loňskému verdiktu pardubického krajského soudu podala Asociace českého pokeru, která s podobným výkladem nesouhlasí a poker považuje za dovednostní hru. NSS stížnost zamítl, zjistila ČTK z úřední desky. NSS zatím nezveřejnil odůvodnění, ale je pravděpodobné, že se ztotožnil s argumentací krajského soudu. Ten dospěl k závěru, že zákon o loteriích ve znění platném od roku 2012 staví poker - s výjimkou například rodinných a přátelských sezení - pod dohled státu, podobně jako jiné sázkové hry.

Část tunelu Blanka v Praze se prodražila o 650 milionů

Část tunelového komplexu Blanka v Praze, kterou staví sdružení firem Eurovia CS a Energie, v průběhu let zdražila o 650 milionů korun. Původní smlouva se zvýšila na téměř šest miliard korun. ČTK to zjistila z usnesení rady. Konsorcium staví úsek tunelu mezi křižovatkou Malovanka a Myslbekovou ulicí. Druhou, větší část buduje stavební firma Metrostav. Náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09) uvedl, že se náklady na Blanku nemění. Nepřesáhnou prý částku 36,9 miliardy korun. "Smlouva pochází z roku 2006, je logické, že se cena tak velké stavby v průběhu doby změnila," řekl k unesení Nouza. Tunelový komplex, jehož stavbu zadala někdejší politická garnitura pod vedením primátora Pavla Béma (ODS), v průběhu let zdražil už o několik miliard. Kvůli neproplaceným fakturám se nyní Praha u rozhodčího soudu pře s firmou Metrostav. Stejný spor město čeká i se správcem stavby. Klíčová dopravní stavba měla původně řidičům sloužit už v roce 2011. Termín zprovoznění zatím není znám. Firma ČKD Praha DIZ mluví o dubnu příštího roku.

Policisté na českých silnicích odhalili 17.000 přestupků

Policisté minulý týden při rozsáhlé dopravní a bezpečnostní akci v Česku zkontrolovali přes 93.000 aut a odhalili téměř 17.000 přestupků. Téměř 15.000 řidičů zaplatilo pokuty za 6,3 milionu korun. Informovovala o tom mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. Policisté bezpečnostní akci vyhlásili kvůli nepříznivému vývoji dopravní nehodovosti v prvním pololetí letošního roku, kdy se v Česku stalo téměř 41.000 dopravních nehod, při kterých zemřelo 266 lidí. Počet mrtvých tak meziročně vzrostl o 26. Do akce bylo nasazeno 9636 policistů. Při kontrolách zjistili 92 trestných činů, vypátrali 14 hledaných osob a tři ukradená auta.

Objevený kostel na Vyšehradě zřejmě změní pohled na české dějiny

Doposud neznámý nejstarší kostel na pražském Vyšehradě, jehož základyv těchto dnech částečně odkryli archeologové z Akademie věd ČR, změní pohled na nejstarší českou architekturu. Uvedl to archeolog Archeologického ústavu Ladislav Varadzin. Půdorysný typ stavby ve střední Evropě podle něj nebyl znám a navíc ne v takovém rozměru. Nález může změnit také poznatky o cyrilometodějské tradici na území Čech a Moravy a počátcích Vyšehradu. Předloha kostela může pocházet z byzantského prostředí. Stavba se třemi apsidami, která není známa ani z písemných pramenů, pochází ze druhé poloviny 10. století až první poloviny 11. století. Jde tak o největší stavbu centrálního půdorysu nejen na území ČR ale i západoslovanské oblasti. Dosud se mělo zato, že největší stavbou s centrálním půdorysem je rotunda sv. Víta na Pražském hradě.

Obří obraz svatého Václava najde azyl v Opavě

V kostele svatého Václava v Opavě najde po 170 letech azyl obří obraz svatého Václava ze sbírek olomouckého arcibiskupství. Plátno vysoké přes osm metrů a široké pět metrů namaloval v roce 1844 vídeňský malíř Anton Petter a původně mělo být ozdobou olomoucké katedrály svatého Václava. Dílo se tehdejšímu arcibiskupovi ale nelíbilo a skončilo na půdě kroměřížského zámku. Kvůli finanční náročnosti restaurování hledalo arcibiskupství partnera. Ujala se toho společnost Vítkovice Machinery Group, která obraz vystavila v multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. Na jeho záchranu poskytla necelého půl milionu korun a na zbývajících 600.000 korun vyhlásila veřejnou sbírku. Obraz bude v Opavě představen 6. září při Národním zahájení Dnů evropského dědictví. Olomoucké arcibiskupství zapůjčilo obraz Opavě na deset let.

V Kroměříži začala letní Floria

Na kroměřížském výstavišti Floria začala letní etapa stejnojmenné pěstitelské výstavy. Nabízí především tradičně široký sortiment letních květin, pro návštěvníky je připravena expozice nazvaná Kouzelná říše květin. Akce se účastní více než stovka vystavovatelů. Pořadatelé připravili i bohatý doprovodný program, například výstavu moderních a historických zemědělských strojů doprovázející sobotní oslavu krajských dožínek, přehlídku drobného domácího zvířectva nebo na soutěž o nejlepší moravský vdolek. Floria potrvá až do neděle, areál bude otevřený denně od 09:00 do 17:00. Jarní výstavu Floria si nenechalo ujít rekordních více než 61.000 návštěvníků.

Tenista Rosol je ve Winston-Salemu v semifinále

Tenista Lukáš Rosol si potřetí v sezoně zahraje semifinále na turnaji ATP Tour. Českému hráči k tomu v americkém Winston-Salemu pomohlo zranění domácího favorita Johna Isnera. Nejvýše nasazený hráč totiž ke čtvrtfinále s Rosolem nenastoupí kvůli zraněnému levému kotníku. Rosol je ve Winston-Salemu turnajovou sedmičkou a na cestě do semifinále odehrál jen jedno celé utkání. V prvním kole měl volný los, ve druhém mu během druhého setu vzdal Američan Ryan Harrison a ve 3. kole generálky na grandslamové US Open otočil zápas proti Pablu Andújarovi ze Španělska a zvítězil 1:6, 6:2, 6:2.

Češi vyhráli smíšenou štafetu na MS v letním biatlonu

Česká smíšená štafeta potvrdila roli favorita na mistrovství světa v letním biatlonu a s velkým náskokem získala zlatou medaili. Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr ovládli v ruské Ťumeni úvodní disciplínu, kterou pořadatelé vyhlásili jako memoriál Václava Fiřtíka. České kvarteto vyhrálo mixy skoro s dvouminutovým náskokem před Ukrajinou, třetí skončilo Slovinsko. Nejlepší byla ve čtvrtek i juniorská štafeta ve složení Jessica Jislová, Kristýna Černá, Adam Václavík a Tomáš Vojík. "Jsem moc rád, že jsme splnili cíl, se kterým jsme na Sibiř jeli, a to důstojně uctít památku Václava Fiřtíka," řekl finišman českého kvarteta Šlesingr, který v sestavě nahradil Jaroslava Soukupa.

Závadová v rekordu i znakařka Baumrtová byly páté na ME

Česká plavkyně Barbora Závadová vylepšila podruhé na mistrovství Evropy v plavání český rekord a v polohovém závodu na 200 metrů obsadila páté místo. V berlínském bazénu ve finále dohmátla v čase 2:13,24 minuty, čímž vylepšila o 15 setin sekundy své maximum ze středečního semifinále. Pátou příčku obsadila také znakařka Simona Baumrtová na stovce výkonem 1:00,38. Baumrtová nezvládla takticky v úterý dvoustovku a na posledních 50 metrech se propadla z vedoucí pozice na pátou.

Beachvolejbalistky Kolocová a Sluková i v Polsku vyhrály skupinu

Plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková letos už pošesté vyhrály na grandslamu Světového okruhu skupinu a postoupily přímo do 2. kola. České jedničky na závěr základní části zdolaly ve Starých Jablonkách Slovenky Natálii Dubovcovou s Dominikou Nestarcovou 2:0, ovládly bez porážky skupinu C a skončí v Polsku nejhůře deváté. Letošní vítězky turnaje kategorie Open v Praze na Štvanici a grandslamu v Berlíně vyhrály skupiny také právě v Berlíně a ještě na grandslamech v Moskvě, Gstaadu, Haagu i Klagenfurtu.

Fotbalová Dukla se vrací k historickým dresům

Fotbalová Dukla Praha ve čtvrtek na Julisce představila nové vínovo-žluté dresy, jimiž chce navázat na 40 let starou tradici a odkaz nejslavnější éry klubu. Poprvé v nich celek z Dejvic vyběhne v neděli k domácímu utkání proti obhájci titulu mistrovské Spartě. "Už delší dobu jsme přemýšleli nad tím, že dresy by měly být více podobné těm, které Dukle v minulosti přinášely největší úspěchy. Je to další krok k historii klubu. Dresy jsou na hráčích moc hezké. I oni mají lepší pocit, když nosí něco, co jim sluší," řekl na tiskové konferenci trenér Luboš Kozel. Domácí varianta má vínové triko, pro venkovní zápasy zůstává žlutá. Dukla v této barevné kombinaci nastupovala až do 70. let, poté převládla žlutá varianta. Vínová a žlutá mají symbolizovat barvy hlavního města Prahy.

V řekách ubývá vody, některé už nejsou sjízdné

Úbytek vody v českých a moravských řekách ve druhé polovině srpna dělá starosti vodákům. Některé toky nejsou sjízdné vůbec, v jiných je pro splouvání nejmenší možné množství vody. Zlepšení nelze čekat, protože v nejbližších dnech příliš pršet nemá. Sdělil to Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Vodáci se nemohou vypravit na Radbuzu, Mži, Úhlavu a Moravici. Na Sázavě je splavný jen střední tok od Ledče k Týnci a vodáci navíc musejí počítat s mělčinami pod jezy. Podobná je situace na Ohři. Vltava je splavná od Soumarského Mostu, pod Vyšším Brodem teče vodácké minimum. Berounka je sjízdná zatím dobře, i zde ovšem vody ubývá. Podobně jsou na tom Otava a Lužnice. Vodácké sjezdy na víkend ohlásily kanály v Českém Vrbném na Vltavě a v Roztokách na Berounce. Po rekonstrukci byl otevřen vodácký kanál v Roudnici nad Labem.

Počasí

V pátek bude zpočátku slunečno, během dne až oblačno, na Vysočině a ve východních Čechách místy přeháňky. Nejvyšší teploty 19 až 23 stupňů.