Denní souhrn zpráv

Sobotka: Za střetem EU a Ruska jsou různé představy o integraci

Za střetem Evropské unie a Ruska jsou rozdílné představy o integraci na východě Evropy, soudí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Respekt opět řekl, že nesouhlasí s posilováním vojenských jednotek Spojených států v Evropě. Sobotka ale uznává, že například pobaltské země se cítí kvůli postupu Ruska vůči Ukrajině v ohrožení a jejich obavy respektuje. Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem podle něj nemá vojenské, ale pouze politické a diplomatické řešení. Česko ohroženo není, soudí premiér. Ukrajina, která už s unií podepsala část asociační dohody, má podle Sobotky právo rozhodnout sama o své budoucnosti. Anexí Krymu porušilo Rusko podle Sobotky mezinárodní smlouvy a zachovalo se nepřijatelně. Se silnými separatistickými snahami na východě si podle něho ale ukrajinská vláda příliš neví rady. Sobotka věří, že zvolení Petra Porošenka ukrajinským prezidentem přispěje ke stabilizaci.

Respekt: Česko zvažuje stížnost na rozsudek v případu MUS

Česko zvažuje podle týdeníku Respekt stížnost na rozsudek švýcarského soudu v Bellinzoně v případu Mostecké uhelné společnosti (MUS). Soud sice uznal, že státu jako původnímu spoluvlastníku vznikla při ovládnutí firmy jejími bývalými manažery škoda, náhradu ale nepřiznal, píše v pondělním vydání týdeník. Pokud by Česko se stížností neuspělo, mohlo by podle Respektu jednat o rozdělení zabavených peněz na úrovni ministerstev spravedlnosti. Souhlas by prý musely dát všechny švýcarské kantony. Rozsudek nad exmanažery je zatím nepravomocný a vše bude záviset na tom, jak dopadne řízení před odvolacím Spolkovým nejvyšším soudem v Lausanne, připomíná Respekt. Pětice mužů trvá na tom, že je nevinná.

Žalobce může využít odposlechy v Rittigově kauze

Státní zastupitelství může použít odposlech právníka Davida Michala v případu provizí z jízdenek pro pražský Dopravní podnik kolem podnikatele a lobbisty Iva Rittiga. Je o tom přesvědčen náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár. David si podle serveru Lidovky.cz kvůli nahrávce stěžuje Ústavnímu soudu, protože podle něj obsahuje rozhovory advokáta s klientem a vznikla při vyšetřování jiného případu.

Soud v Plzni poslal do vazby muže, který v pátek zastřelil správce

Soud v Plzni poslal do vazby třiapadesátiletého muže, který v pátek ve Stehlíkově ulici v Plzni - Borech zastřelil jedenapadesátiletého správce domu. ČTK to řekla policejní mluvčí Hana Kroftová. Muž po střelbě přišel vše sám ohlásit na policii. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. V letošním roce je to v Plzeňském kraji první případ dokonané vraždy. Obviněnému muži hrozí až 18 let vězení.

Policie našla kradené věci za půl milionu

Pražští policisté pronásledovali v sobotu auto kvůli přestupku, ve voze našli kradené věci za půl milionu korun. V autě byl třicetiletý muž s bohatým trestním rejstříkem, včetně řízení pod vlivem drog, a pětadvacetiletá žena se zákazem řízení také kvůli drogám. Na policejním webu to oznámil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Dopadení se přiznali k vyloupení několika domů a aut.

Votvírák přilákal zhruba 70.000 lidí

Festival Votvírák, který skončil na letišti Boží Dar v Milovicích, přilákal přibližně 70.000 návštěvníků, skoro dvakrát více než loni. Akce zaměřená převážně na rock, pop a hip hop v provedení českých a slovenských interpretů začala v pátek odpoledne. Akce byla již první den beznadějně vyprodaná. V pátek večer pořadatelé vyzvali hudební fanoušky, kteří neměli zakoupenou vstupenku, aby na festival nejezdili. V hlavních večerních časech v rolích hvězd letos na Votvíráku například zahráli Chinaski, No Name, Tata Bojs, Visací zámek, Věra Špinarová, Škwor, Desmod, Mig 21, Divokej Bill, Wohnout, Harlej, Iné Kafe a Horkýže slíže.

Během Pražské muzejní noci bylo 170.000 návštěvnických vstupů

V průběhu jedenácté Pražské muzejní noci, která se konala ze soboty na neděli, zaznamenali organizátoři téměř 170.000 návštěvnických vstupů. To je zhruba o dvacet tisíc víc než loni. Do akce se zapojilo celkem 69 objektů 39 pražských muzeí, galerií a dalších kulturních institucí. Až na expozice Vyšehradu, kde lidé platili symbolickou jednu korunu, byl všude vstup zdarma. Mezi nejnavštěvovanější objekty patřila Novoměstská radnice, Národní technické muzeum, Muzeum hlavního města Prahy, Muzeum Policie České republiky a Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Objektem s vůbec nejvyšší návštěvností pak bylo Letecké muzeum Kbely s celkovým počtem 24.300 návštěvníků. Pražský dopravní podnik zřídil pro návštěvníky jedenáct speciálních autobusových linek. Celkem uskutečnily 597 spojů, zájemce přitom přepravovaly bezplatně. Provoz metra byl prodloužen více než hodinu přes půlnoc. Festival muzejních nocí se konal podesáté. Začal 16. května ve Zlíně a končil právě v Praze. Celkem se do něj zapojilo rekordních 421 institucí ze 137 měst.

Mše na Pražském hradě připomněla 670. výročí katedrály sv. Víta

Na tuto neděli připadly hlavní oslavy 670. výročí položení základního kamene katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě a povýšení pražského biskupství na arcibiskupství. Dopolední mši sloužil magdeburský biskup Gerhard Feige. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka při příležitosti oslav zahájil sbírku na stavbu nových varhan pro katedrálu. Potřebné finance poskytnou významní sponzoři i jednotlivci. Budou mít možnost symbolicky zakoupit jednu z nových píšťal nástroje, který se má stát definitivní tečkou za dostavbou katedrály. V pondělí 16. června bude zahájena výstava prací českých a slovenských umělců nazvaná Katedrála a její svatí. V Mladotově domě na Pražském hradě představí svá díla například malíři Bohunka Waageová a Jakub Špaňhel, sochařka Ellen Jilemnická či sklářský výtvarník Jiří Šuhájek.

Obnovený kostel u Zlatých Hor přitahuje poutníky už téměř 20 let

Téměř 20 let se u Zlatých Hor na Jesenicku scházejí věřící z Česka i zahraničí na poutním místě Panny Marie Pomocné. Tradice poutí se na vyhlášeném místě obnovila poté, co byl nově postaven a vysvěcen zdejší kostel, který byl za komunistů zbourán. Novodobý církevní stánek vévodí seznamu kostelů postavených v Olomouckém kraji po roce 1989. Kromě kostela u Zlatých Hor, který spadá pod ostravsko-opavskou diecézi, vznikly v 90. letech v olomoucké arcidiecézi ještě další tři nové kostely. Kostel na poutním místě Panny Marie Pomocné byl za přispění věřících znovu postaven a vysvěcen v roce 1995. Stavba stála zhruba 25 milionů korun.

Evropské fondy pomohly opravit desítku židovských památek

Šest synagog a další čtyři židovské památky byly za posledních pět let v České republice opraveny za pomoci evropských fondů. Celkové náklady byly 282 milionů korun, Česko z toho zaplatilo 15 procent. Opravily se synagogy v Brandýse nad Labem, Březnici, Krnově, Mikulově, Nové Cerekvi a Plzni. Vznikly v nich stálé expozice, které umožňují seznámit se s židovskou historií a s judaismem v autentickém prostředí. Obnovené byly i další židovské památky - obecní dům v Boskovicích, židovská škola v Jičíně, rabínský dům v Úštěku a rabínský dům v Polné s expozicí o jednom z největších projevů antisemitismu v české historii. Podle Federace židovských obcí navzdory období nacismu a komunismu, kdy mnoho židovských památek zaniklo, představuje tuzemský celek více než 60 synagog, 350 hřbitovů a dalších objektů historický poklad, který zřejmě nemá v Evropě obdobu.

Primabalerína Klimentová se loučí s londýnským publikem

První ze série tří závěrečných vystoupení kariéry absolvovala v sobotu v londýnské Royal Albert Hall česká primabalerína Daria Klimentová. Balet Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie, v němž se představila s tanečním partnerem Vadimem Muntagirovem, oficiálně končí pětadvacetiletou kariéru, během níž Klimentová 18 let působila jako první sólistka Anglického národního baletu. Dvě další londýnská vystoupení s českou primabalerínou jsou na programu příští týden ve čtvrtek a v neděli odpoledne. Klimentová si tak roli Julie zatančí i na posledním představení produkce, kterou Royal Albert Hall premiérově uvedla se Španělkou Tamarou Rojoovou v hlavní ženské roli.

Zlínské muzeum vystavuje historické hudební nástroje

Výstavu historických hudebních nástrojů připravilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Nese název "Muzikanti, hrajte…". U této příležitosti zahraje v pondělí na platformě mezi 14. a 15. bývalou baťovskou tovární budovou zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů, informovala Michaela Mitáčková, mluvčí Baťova institutu, v němž muzeum sídlí. Večer se bude konat také umělecká projekce na 15. budovu, takzvaný videomapping. Výstava je výběrem z etnografického sbírkového fondu hudebních a akustických nástrojů muzea.

Bílokarpatské slavnosti přiblížily regionální kulturu

Prezentací mikroregionů spadajících do oblasti Bílých Karpat vyvrcholily dnes v Uherském Brodě třídenní Bílokarpatské slavnosti. V celodenním programu se představili hudebníci, folkloristé, divadelníci a různé soubory, vystoupily tři desítky souborů. Pozvání přijaly soubory z Valašských Klobouk, ze slovenské strany Bílých Karpat i třeba ze Strážnice, řekla mluvčí uherskobrodské radnice Elen Sladká.

Na Karlově náměstí v Praze odhalili zeď Otce vlasti

Před Novoměstskou radnicí na Karlově náměstí vyrostla zeď Otce vlasti, kam kolemjdoucí mohou psát své životní cíle. Inspirovat k ambiciózním plánům je má osobnost Karla IV.; za 700 dní totiž Česko oslaví sedm století od narození tohoto panovníka. Až do července tu mohou lidé na tabuli napsat, čeho by chtěli v životě dosáhnout. Mezi těmi, kteří zeď odhalili, byla členka národní komise pro tyto oslavy, ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová a starostka Prahy 2 Jana Černochová, která projekt podporuje. Bližší informace jsou na internetové adrese http://www.otecvlasti.eu. www.otecvlasti.eu.

Plzeňská firma vlastnící síť Dinparků se rozšiřuje do Španělska

Plzeňská společnost West Media, která buduje a vlastní v ČR a na Slovensku síť zábavných dinoparků, otevře svůj první dinopark ve Španělsku. Připravuje ho v turisticky oblíbené oblasti Costa Blanca nedaleko města Benidorm, otevře se na začátku července. Na stavbě se pracovalo asi půl roku, výroba modelů zabrala asi rok. Španělský park má kolem šesti hektarů plus parkoviště a technické zázemí. V dinoparku bude kolem 50 modelů, které na místo odváželo z Plzně 15 kamionů. Největší model měří na délku 26 metrů a čtyři na výšku, nejmenší je metrový dravec compsognathus. První dinopark se otevřel před 12 lety v Plzni a nyní je jich v Česku a na Slovensku sedm. Ročně navštíví parky s autentickými modely druhohorních dinosaurů kolem milionu lidí.

Hasiči z ČR vyhráli mezinárodní závod

Hasiči z Česka jsou "nejdrsnější" z Evropy. Už pošesté se stali evropskými mistry soutěže TFA (Toughest Firefighter Alive - Nejtvrdší hasič přežije). Navíc Čech Lukáš Novák má sám na kontě již šest vítězství z mistrovství Evropy, což se ještě nikomu nepodařilo, sdělil vedoucí české reprezentace Zdeněk Koutník. Již 16. ročník evropského mistrovství TFA se konal v pátek a sobotu v německém Mönchengladbachu. Český tým složený z profesionálních hasičů uspěl v konkurenci zhruba 170 soutěžících. Čtyřetapový závod TFA je považován za nejnáročnější z mezinárodních hasičských soutěží. Závodníci ve zhruba pětadvacetikilogramové plné výstroji s dýchacím přístrojem rozvíjejí hadice, na překážkové dráze přenášejí osmdesátikilogramovou figurínu a za pomoci úderů palicí posouvají po kolejnici zátěž, lezou s těžkými kanystry po žebříku na věž a v poslední etapě musí vystoupat po schodech na vrchol výškové budovy, někdy až do výše dvou set metrů.

Ze sportu

Tenista Jiří Veselý si poprvé zahraje Wimbledon. Dvacetiletá čeká naděje dostala na žádost svého trenéra a daviscupového kapitána Jaroslava Navrátila divokou kartu pro turnaj v All England Clubu. Veselý je letos prakticky celý rok v elitní stovce žebříčku ATP, což by mu na přímou účast ve Wimbledonu stačilo.

Tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová na turnaji v Birminghamu druhý titul v kariéře nezískala. Osmadvacetiletá česká hráčka ve finále podlehla Aně Ivanovičové za hodinu a 19 minut 3:6, 2:6. První nasazená Srbka vyhrála čtrnáctý turnaj WTA a letos si připsala třetí titul. Z triumfu na trávě se ovšem radovala poprvé.

Tenista Lukáš Rosol vyhrál podruhé v kariéře challenger Prague Open. Při premiéře antukového podniku v pražské Stromovce na Spartě ve finále porazil krajana Jiřího Veselého po setech 3:6 a dvakrát 6:4.

Ostrava bude v lednu 2017 hostit mistrovství Evropy v krasobruslení. Pořadatelství České republice přidělil kongres Mezinárodní bruslařské federace (ISU) v Dublinu. Delegáti rovněž rozhodli, že světový šampionát za tři roky uspořádají v březnovém termínu Helsinky.

Eliška Klučinová vytvořila na mítinku v Kladně český rekord v sedmiboji. Vlastní maximum z loňského mistrovství světa v Moskvě zlepšila o 128 bodů na 6460 bodů. Klučinová mezinárodní závod s velkým náskokem vyhrála.

Čeští motocykloví závodníci Karel Hanika a Jakub Kornfeil obsadili ve Velké ceně Katalánska ve třídě Moto3 poslední dvě bodovaná místa. Letošní nováček v mistrovství světa silničních motocyklů Hanika byl v Barceloně čtrnáctý, Kornfeil patnáctý. V MotoGP Karel Abraham po pádu nedojel. Závody Moto3 a MotoGP vyhráli bratři Márquezové.

Čeští deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler skončili třetí v závodu Světového poháru vodních slalomářů ve slovinském Tacenu a dostali se poprvé v sezoně na stupně vítězů. Jejich reprezentační kolegové Ondřej Karlovský a Jakub Jáně byli sedmí. Druhé finále kajakářek bylo bez české účasti.

Čeští motocykloví závodníci Karel Hanika a Jakub Kornfeil obsadili ve Velké ceně Katalánska ve třídě Moto3 poslední dvě bodovaná místa. Letošní nováček v mistrovství světa silničních motocyklů Hanika byl v Barceloně čtrnáctý, Kornfeil patnáctý.

Biker Tomáš Slavík se stal podruhé v kariéře mistrem světa ve fourcrossu. Stříbro v rakouském Leogangu získal Michael Měchura, který obsadil druhé místo na světovém šampionátu třetí rok po sobě.

Hokejový útočník Tomáš Nosek odchází z extraligových Pardubic do kanadsko-americké NHL. Podepsal dvouletou dvoucestnou smlouvu s Detroitem.

Tereza Huříková se stala mistryní Evropy v maratonu horských kol. Olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý získal v irské Ballyhouře stříbrnou medaili.

Vážné zranění narušilo plány Marka Holečka dokončit letos projekt nové cesty na Gašerbrum I, kde loni zemřel jeho parťák Zdeněk Hrubý, tehdejší předseda Českého horolezeckého svazu. Jeden z nejlepších českých horolezců v týdnu spadl ze skály z výšky osmi metrů a rozlámal si patu. Ve čtvrtek se podrobil operaci, v noze má sedm drátů a několik zpevňujících šroubů. Sezona tak pro něj nejspíš skončila.

Počasí:

Bude oblačno, teploty 17 až 21 st. C, na horách kolem 12.

V příštích čtyřech týdnech se podle meteorologů mírně ochladí. Denní teploty se budou zřejmě pohybovat mezi 17 až 27 stupni a přijdou bouřky.