Kalendárium

0:00
/
0:00

V kalendáriu se většinou připomínají výročí lidí ctihodných, kteří se zasloužili třeba o rozkvět státu, byli přínosem vědy nebo napsali zásadní literární dílo. Tentokrát uděláme výjimku.

Začneme turistikou: v Česku se můžete projít po naučné stezce hrdě nesoucí třeba jméno Františka Palackého nebo se vydat po místech spojených s dílem Aloise Jiráska. Nicméně "své" stezky nemají jen zasloužilí úctyhodní občané, tu svou má také jeden Grázl. Správně vlastně Johann Georg Grasel, známý loupežník, který se svou bandou řádil na moravsko - rakouském pomezí. Právě tam, v Nových Syrovicích, se ten, který dal ostatním grázlům jméno, v roce 1790 narodil. Slavného loupežníka si nepřipomínají jen na moravské straně hranice, v rakouském Hornu je mu dokonce věnována muzejní expozice.


August Geringer
Před 80 lety zemřel v USA August Geringer, významná osobnost mezi tehdejšími českými krajany. Jeho životní příběh připomene Milena Secká z Náprstkova muzea.

"Byl to chudý učitel, který se nepohodl ve svém regionu, vzal si totiž přespolní dívku a místní nelibě nesli, že pan učitel vybíral z jiného kraje. To byl spolu s neutěšenou sociální situací důvod, proč volil emigraci. Vystěhoval se tenkrát do Spojených států amerických. Jeho život ovlivnil obrovský požár v Chicagu, při kterém lehly popelem mnohé tiskárny. On v té době už malou tiskárnu měl a tím, že oheň zničil konkurenci, tak mu nahrál a díky takovému neštěstí se vyšvihl. A samozřejmě i díky píli, pracovitosti a schopnostem se z něj stal muž, který ovlivňoval názory mnoha lidí, díky periodikům, která vydával. On totiž začal vydávat první český deník v Americe s názvem Svornost. Ve své tiskárně vydával také beletrii a i takové všelijaké příručky, tenkrát se říkalo tlumače, to byly návody, jak se zachovat v určitých situacích, ale také učebnice, jazykové příručky, dějiny Ameriky, všechny takové potřebné texty pro Čechy, kteří v té době ve velkém přicházeli do Spojených států amerických. Pomáhal i finančními prostředky nejen svým bližním, ale i krajanům tady v Čechách."

August Geringer měl čtyři děti, zajímavý je podle Mileny Secké osud jeho dcery Vlasty Vrázové, která organizovala po druhé světové válce pomoc Československu.

"Přijela do Československa a pomáhala tady rozdávat např. pomoc od UNRRY, mléko, léky apod. Byla sice odměněna Řádem bílého lva, ale za tuto pomoc byla bohužel po nástupu komunistické moci arestována a na přímluvu amerických senátorů byla propuštěna a nikdy už se do Československa nevrátila."


Před 110 lety se narodil básník, jenž miloval svět, Jiří Wolker. Narozdíl od díla mnoha českých, byť významných, básníků, je to Wolkerovo stále v obecném povědomí. Jen málokdo totiž ve škole nerecitoval o modře kvetoucí poštovní schránce na rohu ulice.