Kalendárium

19-12-2009 08:00 | Martina Bílá

V kalendáriu tentokrát představíme "moravského Edisona" Josefa Sousedíka, historika Tomáše Pešinu z Čechorodu a připomeneme také Jaroslava Heyrovského.

Stáhnout: MP3

Už kdysi jsme v kalendáriu mluvili o muži, který bývá někdy označován jako "moravský Edison". Byl jím Václav Roučka. Stejným přízviskem moravský nebo také valašský „Edison" se ale může pyšnit i další vynálezce a průmyslník. Někdejší vsetínský starosta Josef Sousedík. Na jeho vynálezy jsem se zeptala Jaromíra Bílka z Národního technického muzea.

Josef SousedíkJosef Sousedík "Ty vynálezy byly z oblasti strojů, přístrojů a hlavně se zabýval elektrickými pohony, především to byly elektrické pohony v trakci. A řekl bych, že u něj bylo důležité, že se zabýval nejen vývojem a návrhy těch strojů, ale i jejich regulací. Těch patentních přihlášek, jak uvádějí prameny, bylo téměř 60. Ale ten výčet není úplně znám, protože spousta přihlášek byla v zahraničí, takže dodnes není ten počet ukončen. Z těch přihlášek mu bylo přiznáno přes 40 patentů, to znamená, že všechno ty patentní úřady nerespektovaly, ale myslím si, že i tak je ten počet poměrně významný."

Josef Sousedík bývá často zmiňován v souvislosti se Slovenskou strelou, která ve druhé polovině třicátých let vyjela na trať Praha - Bratislava.

"Tam se v podstatě jedná o elektromechanický přenos síly ze spalovacího motoru na kola té lokomotivy. Je to tak, že spalovací motor poháněl generátor, který vyráběl elektrickou energii a na podvozku té lokomotivy jsou trakční motory, které přeměňují potom tu elektrickou energii na energii mechanickou. To znamená, že spalovací motor pohání generátor, ten vyrobí elektřinu a tohle celé se dá potom velice dobře regulovat, aby se mohl ten vlak příjemně a plynule rozjet."

Když se hovoří o vynálezech a práci Josefa Sousedíka stojí podle Jaromíra Bílka za zmínku i to, že se už ve dvacátých letech 20. století zabýval vývojem elektromobilu.

Sousedík nebyl ale jen podnikatelem a vynálezcem, aktivně se podílel na veřejném dění a léta působil jako starosta Vsetína a město za jeho doby vzkvétalo. Hned na počátku okupace se Josef Sousedík zapojil do odboje, v roce 1944 se mu právě toto stalo osudným - 15. prosince byl zastřelen gestapem.

 

Tomáš Pešina z ČechoroduTomáš Pešina z Čechorodu 19. prosince 1629 se narodil Tomáš Pešina z Čechorodu. Syn řezníka z Počátek se postupně vypracoval a zastával řadu vysokých církevních i světských funkcí - byl mimo jiné generálním vikářem a později světícím biskupem pražským, získal také šlechtický titul a stal se i císařským radou. Stejně jako jeho starší přítel Bohuslav Balbín se i Pešina věnoval historii - zajímal se o dějiny Moravy, svatovítskou katedrálu nebo turecké výboje.

 

Jaroslav Heyrovský přebírá Nobelovu cenuJaroslav Heyrovský přebírá Nobelovu cenu A na závěr ještě připomeňme, že 20. prosince 1890 se v Praze narodil budoucí nositel Nobelovy ceny, fyzikální chemik Jaroslav Heyrovský. Od doby, kdy Heyrovský ve Stockholmu převzal prestižní vědecké ocenění uplynulo letos 50 let.

Linkovací služby

Doporučujeme

Nejčtenější články

Související články

Více

Z archivu rubriky

Více

Aktuální relace