Z archivu rubriky Zprávy

Počasí

31-01-2015 18:30 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

Oblačno až zataženo, místy přechodně polojasno. Nejvyšší teploty -1 až +3 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C. 

Čeští politici připomínají von Weizsäckerovy snahy o dobré vztahy

31-01-2015 18:27 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

Za jednu z nejvýznamnějších osobností německé politiky posledních desetiletí považuje český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bývalého německého prezidenta Richarda von Weizsäckera, který zemřel v Berlíně ve věku 94 let. "Jeho skon je velkou ztrátou pro Německo i pro celou Evropu," uvedl Sobotka v kondolenci, kterou zaslal německé spolkové kancléřce Angele Merkelové. Také ministr ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) připomíná Weizsäckerovy zásluhy o dobré vztahy se sousední zemí.

Na počátku 90. let se Weizsäcker aktivně angažoval i v otázce urovnání česko-německých vztahů. Podle Weizsäckera se za nápravu vztahů mezi Čechy a Němci musí děkovat především tehdejšímu československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi. Oba státníci patřili mimo jiné k iniciátorům smlouvy mezi Československem a Německem o dobrém sousedství podepsané v roce 1992. S Havlem pojilo bývalého německého prezidenta i osobní přátelství. Havel označoval Weizsäckera za učitele svého prezidentství, za symbol rozumného člověka, který chce mír, je odvážný a říká i nepopulární věci. 

Sport

31-01-2015 18:23 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

Krasobruslař Michal Březina na další medaili z evropského šampionátu nedosáhl. Ve volné jízdě upadl při obou čtverných salchowech a ze třetího místa po krátkém programu se propadl na pátou příčku. Mistrem Evropy se potřetí za sebou stal Španěl Javier Fernández, ve Stockholmu ho na stupně vítězů doprovodili Rusové Maxim Kovtun a Sergej Voronov. Další český reprezentant Petr Coufal byl dvanáctý a Pavel Kaška sedmnáctý. Březina volnou jízdu na hudbu z opery Figarova svatba zahájil tradičně famózním trojitým axelem, ale pak přišla velká zaváhání. Základním problémem v nevydařené jízdě podle Březiny bylo, že moc přemýšlel, co musí dělat. "Nepovedlo se mi přepnout na automat. Ani v průběhu jízdy jsem nebyl schopen přestat přemýšlet nad tím, co se vlastně na ledě děje. Vše jsem hrozně vnímal," vysvětloval. Pátým místem Březina ale potvrdil, že patří mezi elitu.

Ženám na mistrovství Evropy v krasobruslení podle očekávání dominovaly Rusky. Zvítězila ta nejzkušenější z nich, osmnáctiletá Jelizaveta Tuktamyševová. Díky lepší volné jízdě za sebou o 86 setin bodu nechala šestnáctiletou vítězku krátkého programu Jelenu Radionovovou. Bronz získala rovněž šestnáctiletá Anna Pogorilá. Česká reprezentantka Eliška Březinová si vydařenou volnou jízdou polepšila o šest míst a zopakovala patnáctou příčku z loňského roku.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na Světovém poháru v Hamaru šesté místo na trati 1500 metrů. Zvítězila Američanka Heather Richardsonová o vteřinu před krajankou Brittany Boweovou, na třetí Mariji Joligovou z Nizozemska ztratila česká reprezentantka 1,09 sekundy. Na patnáctistovce si sedmadvacetiletá Sáblíková připsala druhý nejlepší výsledek v sezoně, v předchozím závodu SP byla v Heerenveenu pátá. Celkově jí v pořadí této disciplíny patří šestá pozice.

Pět dnů po čtvrtém vítězství v sezoně v Sapporu obsadil skokan na lyžích Roman Koudelka v závodu Světového poháru ve Willingenu šesté místo. Suverénně vyhrál dvojnásobný olympijský vítěz Kamil Stoch z Polska. Koudelka bodoval jako jediný Čech. Do druhého kola nepostoupili 39. Jakub Janda ani 49. Jan Matura. Čeští skokané skončili šestí v závodu družstev. Vyhrálo Slovinsko před domácím Německem, které vedlo po 1. kole.

Snowboardistka Ester Ledecká vypadla v paralelním obřím slalomu Světového poháru v Rogle ve čtvrtfinále a stejně jako na nedávném mistrovství světa v Kreischbergu skončila pátá. Vítězství ve Slovinsku slavila Rakušanka Marion Kreinerová, která ovládla i úvodní obří slalom sezony, a pojistila si vedení v pořadí disciplíny.

Kateřina Nash vysněnou medaili na mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře nezískala, po dvou pádech v posledním kole dojela pátá. Vyhrála Francouzka Pauline Ferrandová-Prévotová, úřadující světová šampionka na silnici. O jedinou vteřinu zpět zůstala Belgičanka Sanne Cantová. Sedmatřicetiletá Nash bojovala o cenný kov na rozbahněné trati do poloviny závěrečného kola, kdy sváděla souboje s nizozemskou hvězdou Marianne Vosovou. Před pravotočivou zatáčkou ji však postihl pád, kromě Vosové se před ní dostala ještě Britka Nikki Harrisová a rozhozená česká reprezentantka skončila na zemi poté ještě jednou krátce před nájezdem do cílové rovinky na silnici.

České biatlonistky ovládly na Světové zimní univerziádě na Slovensku závod s hromadným startem na 12,5 kilometru. Zvítězila Jitka Landová, pro stříbro si za ní s odstupem 55 sekund dojela Eva Puskarčíková. Česká výprava zatím získala šest medailí, před biatlonovým úspěchem byli vysokoškolští reprezentanti čtyřikrát bronzoví. Soutěže na Slovensku skončí v neděli, následně se univerziádní program přesune do Španělska.

Při otužileckých závodech se u Vltavy v pražském Braníku sešlo 192 domácích i zahraničních plavců, z toho 48 žen. Otužilci všech věkových kategorií při teplotě kolem nuly plavali tradičně několik různě dlouhých tratí. Absolutním vítězem 13. ročníku tradiční soutěže Branické ledy se stal Rostislav Vítek, který nejdelší, kilometrovou trať uplaval za devět minut a 15 vteřin. Z žen byla nejrychlejší Renata Nováková. Plavci se po poledni vrhli do Vltavy, jejíž teplota byla čtyři stupně Celsia. 

Košt pálenek v Bukovanech na Hodonínsku nabídl 1465 vzorků

31-01-2015 18:19 | Zdeňka Kuchyňová

V Bukovanech na Hodonínsku se konal jeden z největších koštů slivovice a pálenek na Moravě. Příchozí mohli ochutnat některý z 1465 vzorků destilátů a přesvědčit se o tom, že pálenku lze vyrobit nejen ze švestek, višní či třešní, ale i z piva, mandarinek, angreštu nebo mrkve. ČTK to řekl za pořadatele Jiří Pelikán. Akce se konala poosmnácté a nabídla rekordní počet vzorků. Čtrnáctičlenná komise degustátorů, mezi nimiž byli odborníci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici na Břeclavsku, vybrala za šampiona letošního koštu loňskou třešňovici Lubomíra Karafiáta z Prostějova. 

Skanzenem Veselý Kopec šel masopustní průvod, návštěva rekordní

31-01-2015 18:16 | Zdeňka Kuchyňová

Skanzenem Veselý Kopec na Chrudimsku prošel tradiční masopustní průvod, který je od roku 2010 součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Mezi roubené stavby se vydala skupina z Vortové u Hlinska, kde se masky dědí z generace na generaci a masopustní tradice je stále živá. Celodenní program v malebně zasněženém skanzenu sledovalo rekordních 2300 návštěvníků. ČTK to řekla vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová. Žádný z návštěvníků neunikl tradičnímu pomazání speciálním černidlem, které se prý skládá ze sazí s krémem. V hospodě Na vejměnku lidé mohli ochutnat staročeskou zabíjačku.

Následující víkend plánují obchůzky v maskách v Blatně, místní části Hlinska, a ve Studnici. Ve Vortové se uskuteční rej maškar 14. února. Lidé z těchto obcí po generace dodržují tradiční ráz obyčeje zhruba od konce 19. století. 

Z bioplynové stanice na Chrudimsku unikla do potoka močka

31-01-2015 15:07 | Zdeňka Kuchyňová

Z bioplynové stanice v Liboměřicích na Chrudimsku uniklo do potoka přibližně 300 metrů krychlových takzvaného digestátu, což jsou zbytky po vyhnití biomasy podobné močce. Hasiči potok čistili přes pět hodin. Potok vtéká do řeky Chrudimky tekoucí do Křižanovické přehrady, která slouží jako zásobárna pitné vody. Případné škody na životním prostředí budou řešit zástupci Povodí Labe a České inspekce životního prostředí. 

Při nehodě českého autobusu na Slovensku zemřeli dva lidé

31-01-2015 15:06 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

Dvě osoby, Češka a Ukrajinka, zemřely na východním Slovensku při nehodě českého autobusu. Původní informace o tom, že mezi oběťmi nehody je i český řidič autobusu, se nepotvrdily. Novinářům to řekl slovenský ministr zdravotnictví Viliam Čislák. Havarovaný autobus patří společnosti Nobless Line, která provozuje pravidelnou linku mezi Prahou a ukrajinským Užhorodem. V autobusu cestovalo 42 pasažérů. Vozidlo časně ráno při sjezdu z dálnice D1 čelně narazilo do sloupu. Záchranáři po nehodě převezli do nemocnic 31 lidí. Řidič autobusu, který utrpěl vážná poranění, se podrobil operaci a byl uveden do umělého spánku.

Podle veřejnoprávního rozhlasu RTVS oběti nehody seděly v první řadě vrchního patra autobusu. Zemřely na místě neštěstí. Jednatel společnosti Nobless Line Petr Čáp spojuje nehodu jednoznačně s počasím, v místě nehody zřejmě byla sněhová vánice. "Jak mi řekla jedna z cestujících, bílá tma, najednou náraz," řekl ČTK. Řidič byl podle něj zkušený a stejnou trasu jezdí několik let. 

Plzeň spouští dlouhodobý projekt cvičení pro seniory

31-01-2015 15:01 | Zdeňka Kuchyňová

Plzeň letos spustí dlouhodobý projekt cvičení pro lidi starší 55 let. Po dobrých zkušenostech z Prahy ho inicioval první městský obvod, počtem obyvatel jeden ze dvou největších v Plzni. Projekt Buď fit seniore nabídne celý rok pravidelná, většinou venkovní cvičení s trenéry. Senioři tvoří zhruba čtvrtinu populace Plzně. Jak uvedla náměstkyně primátora Eva Herinková, skupinová pohybová aktivita předchází sociálnímu vyloučení seniorů. Obvod se inspiroval sdružením Buď Fit Seniore trenéra fitness Davida Hufa. Ten v roce 2007 ve spolupráci s Prahou 6 založil pilotní projekt, který se výrazně rozšířil, a od roku 2009 ho organizuje i pražský magistrát. Senioři cvičí celý rok pod vedením profesionálů. "V Praze se zájem seniorů o cvičení v přírodě a plavání stále zvětšuje," uvedla Herinková. 

Při lednových nehodách v ČR zahynulo 34 lidí, nejméně za 25 let

31-01-2015 14:58 | Zdeňka Kuchyňová

Obětí dopravních nehod v Česku bylo letos v lednu nejméně od roku 1990. Podle neúplných policejních statistik zahynulo 34 lidí, o šest méně než před rokem. Celkem 11 dní v prvním měsíci roku bylo na silnicích bez oběti na životech. Počet usmrcených při nehodách mohl klesnout díky počasí, letos bylo oproti loňsku mrazivěji a častěji sněžilo. Za takového počasí řidiči podle policie jezdí obezřetněji, stávají se proto spíše drobnější nehody bez vážných následků. 

Ústí potřebuje na demolice domů 200 milionů, chce pomoc od státu

31-01-2015 14:57 | Zdeňka Kuchyňová

Na demolice objektů v havarijním stavu v Ústí nad Labem je potřeba 200 milionů korun. Jde především o domy soukromých majitelů v problémových lokalitách jako jsou Předlice. Ti se o domy dlouhodobě nestarají. Město má na demolice letos připravených sedm milionů korun. O pomoc požádá stát, řekl ČTK náměstek primátora Martin Mata (ANO). Stavební úřad nařídil demolici 21 domů, stav dalších 22 posuzuje. "Kdybychom měli zbourat všechny domy v havarijním stavu, mluvíme o částce 200 milionů korun," řekl ČTK Mata.

Podle neziskových organizací začaly problémy s předlickými domy poté, co je město v několika vlnách privatizovalo. Domy pak často měnily majitele, část z nich se stala terčem úvěrových podvodů skupiny z Královéhradeckého kraje. Většina vlastníků je pro úřady nedohledatelná. 

Doporučujeme

Archiv

leden 2015

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

prosinec 2014

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

listopad 2014

PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kompletní archiv

Aktuální relace