Z archivu rubriky Zprávy

Do Česka dorazili první krajané z Ukrajiny

03-03-2015 19:48 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

Do Prahy přijela první skupina krajanů z Ukrajiny, kteří se kvůli obavám z bezpečnostní situace v zemi rozhodli přestěhovat do Česka a získali tu povolení k trvalému pobytu. Autobus přivezl na nádraží Florenc 44 lidí z východoukrajinského Čechohradu, který leží nedaleko míst nedávných bojů mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. První část krajanů vyrazila na cestu do země předků v pondělí. Přepravu autobusem si zorganizovali sami. V polovině března má do Prahy přiletět dalších zhruba 40 krajanů, které do Česka dopraví armádní speciál. Ostatní držitelé povolení k trvalému pobytu by měli do země přijíždět průběžně. České úřady udělily povolení k trvalému pobytu ve zrychleném řízení celkem téměř 140 krajanům na Ukrajině. Žadatelů o přesun bylo zhruba o 70 více.

Po příjezdu do Česka budou krajané bezplatně ubytováni v zařízení ministerstva vnitra, kde mohou zůstat půl roku s možností prodloužení pobytu až na rok. Podle úřadu získají přístřeší v hotelu Vltava v jihočeské Červené nad Vltavou. Kromě ubytování obdrží finanční pomoc až 50.000 korun pro dospělé a 20.000 pro děti, asistenci při hledání trvalého bydlení nebo zaměstnání a Arcidiecézní charita Praha pro ně chystá i jazykové kurzy a další aktivity pro jejich integraci do české společnosti. 

CVVM: Čechů, kteří nechtějí dlouhodobý pobyt cizinců v ČR, přibylo

03-03-2015 16:59 | Zdeňka Kuchyňová

Mezi Čechy přibylo lidí, podle kterých by cizinci neměli mít možnost dlouhodobě pobývat v Česku. S názorem, aby bylo umožněno usadit se v ČR každému, kdo o to projeví zájem, nesouhlasí 67 procent Čechů. Před rokem jich bylo o pět bodů méně. Naopak o sedm bodů na 27 procent klesl počet těch, kteří s tím souhlasí. To je podle agentury CVVM nejméně od roku 2008. Na dotaz, zda by cizinci měli mít možnost dlouhodobě pobývat na českém území, 77 procent lidí odpovědělo, že "jen za určitých podmínek". Pro možnost pobývat v Česku bez omezení se vyslovilo pět procent Čechů. O tom, že je v Česku příliš mnoho cizinců, je přesvědčena polovina veřejnosti. Podle dvou pětin lidí je jich v zemi přiměřené množství.

Jako nejpřijatelnější důvody pro přijímání cizinců k pobytu v ČR jsou podle průzkumu CVVM studium a praxe a sloučení rodiny. Souhlasí s tím více než tři čtvrtiny lidí. Pro více než polovinu veřejnosti jsou pádným důvodem k přijímání migrantů válka, hladomor, přírodní katastrofy v jejich zemi a pronásledování z náboženských, rasových nebo politických důvodů. Jako nejméně přijatelný důvod se respondentům jeví to, že se cizincům v ČR prostě líbí a chtějí v ní žít. Cizinci, kteří v ČR žijí, by se podle 70 procent Čechů měli co nejvíce přizpůsobit místním zvyklostem. 

Ministr zastavil čtvrtmiliardovou dotaci pro lodní dopravce

03-03-2015 16:56 | Zdeňka Kuchyňová

Provozovatelé přístavů a říčních lodí nedostanou slíbených 250 milionů korun jako kompenzace za předloňské povodně. ČTK to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Náhrady pro rejdaře slíbil loni v říjnu jeho předchůdce Antonín Prachař, podle nového šéfa resortu ale pro vyplacení peněz nejsou v rozpočtu vyčleněné peníze. Pokud by stát podle Ťoka rejdařům kompenzoval ztráty za dny, kdy nebylo možné kvůli vysokému nebo nízkému stavu vody plout, musel by podobnou logiku použít i v případě jiných skupin.

Peníze za nesplavné dny na Labi stát v minulosti vyplácel rejdařům jako kompenzace za chybějící děčínský jez, který má počet suchých dnů na řece výrazně omezit. Nynější slíbená dotace měla být rozdělená do dvou částí, 50 milionů mělo jít na opravy říční infrastruktury poničené povodněmi, zejména přístavů, a zbylých 200 milionů provozovatelům lodí. Část z těchto peněz měla rejdařům pokrýt ztráty za období, kdy nebylo možné plout kvůli veliké vodě a další část za období sucha, kdy se naopak nedalo plout kvůli nízkému průtoku vody v Labi. V Česku je v provozu 50 nákladních lodí. 

Počasí

03-03-2015 16:35 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

Polojasno až oblačno, na horách a zpočátku na východě a jihovýchodě až zataženo a místy sněhové přeháňky, pod 400 m srážky i smíšené nebo dešťové. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, na jihovýchodě až 9 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C.

Uplynulá zima patří podle meteorologů k nejteplejším v historii měření na území České republiky. Průměrná teplota od začátku prosince do konce února dosáhla 0,7 stupně Celsia, což je o 1,9 stupně více než průměr z let 1971 až 2000. I když se nedávné měsíce řadí k teplotně nadprůměrným, předchozí zima 2013/2014 byla ještě mírnější. ČTK to sdělil mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. 

V ukrajinských Karpatech našli pět ze šesti ztracených Čechů

03-03-2015 16:00 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

Ukrajinským záchranářům se podařilo nalézt pět ze šesti českých turistů, kteří v pondělí večer ve špatném počasí ztratili orientaci v horách ukrajinské Zakarpatské oblasti. Oznámil to ukrajinský zpravodajský server 112 s odvoláním na informaci horské služby. Pátrání po zbývajícím pohřešovaném Čechovi, kterému je údajně 29 let, pokračuje. "Pátrání komplikuje nepříznivé počasí, s prudkými poryvy větru, mlhou a sněžením, ale záchranářům se už podařilo najít zbloudilou pětici turistů," citoval server představitele horské služby. Po zbývajícím pohřešovaném turistovi na východě Zakarpatské oblasti pátrá 24 záchranářů.

Nepřízeň počasí šestici Čechů postihla u hory Drahobrat nedaleko města Rachiv poblíž ukrajinsko-rumunské hranice, uvedl ukrajinský server. Turisté svou túru předem neoznámili horské službě a v horském terénu zabloudili. Jeden z nich se údajně zřítil do rokliny, pět ostatních přečkalo noc ve stanu. Záchranáři byli podle horské služby s Čechy v trvalém telefonickém spojení. 

Policie obvinila 4 lidi kvůli převodu majetku ministerstva obrany

03-03-2015 15:59 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi a obvinili čtyři lidi kvůli podezření z nezákonného převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty. Zasahovali kvůli tomu na ministerstvu a v provozech firmy Excalibur Army, která obchoduje s vojenským materiálem. Ministerstvo obrany i českou armádu trápí řada kauz z dřívějších let. Některé případy, jako třeba údajně předražený nákup transportních letadel CASA, vyšetřuje policie. V případu čelí obvinění bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová. Další případy se dostaly před soudy, které třeba loni pravomocně zprostily obžaloby bývalého ministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže. Oba čelili obvinění z korupce v souvislosti s nákupem armádních Tatrovek. 

Babiš: Navrhneme snížení DPH u restaurací na 15 procent

03-03-2015 15:48 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

Ministerstvo financí navrhne v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb snížení DPH u restaurací z 21 na 15 procent. Na pražské konferenci Elektronická evidence tržeb to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Návrh zákona o evidenci tržeb chce předložit vládě 8. dubna. Zkušenosti z Chorvatska podle něj ukazují, že některé restaurace po zavední on-line evidence tržeb zaznamenaly nárůst tržeb o 800 až 900 procent. Elektronická evidence tržeb by měla být v Česku zavedena od ledna 2016. Podle náměstkyně ministra financí Simony Hornochové se snížení DPH v restauracích nebude týkat alkoholických nápojů.

Celkové prvotní náklady na zavedení elektronické evidence tržeb dosáhnou maximálně 317 milionů korun. Babiš očekává, že hodnota zakázky bude nižší - kolem 250 až 280 milionů korun, uvedl. Roční provoz systému vyjde podle Babiše na 250 milionů korun. Evidence tržeb by se tak měla týkat až 600.000 obchodníků, provozovatelů restaurací, hoteliérů, řemeslníků či poskytovatelů služeb. Podle plánů MF by pokladny obchodníků měly být napojeny na internet a informace o každé přijaté platbě by okamžitě dostávaly finanční úřady. Podnikatel by tak měl datovou zprávu o transakci zaslat finanční správě, která pošle podnikateli zpět potvrzení s kódem účtenky o přijetí transakce. Podnikatel účtenku vytiskne a zákazník by měl povinnost ji převzít. 

V Ralsku na Českolipsku žije početná komunita volyňských Čechů

03-03-2015 15:07 | Zdeňka Kuchyňová

V Ralsku na Českolipsku žije už přes 20 let početná komunita volyňských Čechů. Z Ukrajiny přišli na začátku 90. let z oblasti zamořené po výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu. Patřili k prvním obyvatelům, kteří se do bývalého vojenského prostoru po odchodu sovětské armády stěhovali. Dnes jich v Ralsku žije kolem 150 a tvoří zhruba sedm procent obyvatel. Jsou rádi, že do Česka přesídlili a neměnili by, zvlášť s ohledem na konflikt, který v posledních měsících Ukrajinu sužuje, zjistila ČTK. "Všem volyňským Čechům, kteří tam žijí, bych doporučil, aby využili příležitosti a vrátili se do Česka," řekl ČTK Jaroslav Marek, který do Ralska přišel na počátku 90. let z obce Malá Zubovština, jež leží jen 65 kilometrů od Černobylu. Využili tehdy nabídky české vlády a s celou rodinou se vrátili Česka. Marek svého rozhodnutí odejít do Česka nikdy nelitoval. "Pěkně nás přijali, všichni jsou spokojení. Z celého Česka se vrátil na Ukrajinu jediný člověk, a to z rodinných důvodů," řekl. Marek s bývalou domovinou žádné styky neudržuje. "Nikdo z mé rodiny tam nezůstal, všichni jsme odešli," vysvětlil. V Česku má dnes početnou rodinu, dcera a syn se svými rodinami žijí v nedaleké Stráži pod Ralskem. Spokojená je se svým životem v Česku i Inna Paldusová. Když na začátku 90. let přišla s rodiči do Ralska, byly jí jen čtyři roky. Dnes studuje vysokou školu a pracuje jako vedoucí odboru rozvoje a majetku na Městském úřadě v Ralsku. Její rodina přišla z Malinovky, která leží zhruba sto kilometrů od Kyjeva.

Když před více než 20 lety přišla asi třicítka rodin volyňských Čechů z Ukrajiny také do Rovné na Sokolovsku, nahradila tehdy úbytek obyvatel obce. Dnes z původních přistěhovalců, kteří využili nabídku tehdejšího Československa, zůstaly v Rovné už jen dvě rodiny. Ostatní odešly, většinou za prací, řekla ČTK Halina Javůrková, pětasedmdesátiletá volyňská Češka z Rovné. "Přijali nás tady dobře. Žádné problémy jsme neměli. Česky jsme uměli. Tam, odkud jsme přijeli, jsme byli ryze česká vesnice. My jsme měli hospodářství. Ale manžel byl už po smrti a starat se o hospodářství bylo těžké. Tak jsme odešli. Nelituju toho," řekla perfektní češtinou Javůrková. Halina Javůrková tehdy přišla do Čech a do Rovné se dvěma dcerami a synem. "Dostali jsme byt a práci. Jenže postupem času tady práce ubývalo, a tak se někteří začali stěhovat jinam. Ne daleko, třeba do Sokolova. Tam žije i jedna z dcer," dodala Javůrková. 

Sobotka napsal Junckerovi, že služební zákon ČR odpovídá přání EU

03-03-2015 13:20 | Zdeňka Kuchyňová

Český premiér Bohuslav Sobotka poslal předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeu Junckerovi dopis, ve kterém zdůraznil, že ČR splnila požadavky komise ohledně služebního zákona. ČTK to uvedly dobře informované zdroje. Praha nyní čeká na odpověď z Bruselu, v níž by měl Juncker potvrdit, že Česko tak splnilo předběžnou podmínku pro čerpání evropských peněz. Přílohou Sobotkova dopisu komisi je také šestistránkový harmonogram přijímání potřebných vyhlášek. Všechny potřebné kroky se mají uskutečnit k polovině letošního roku. 

Nová cukrárna v Olomouci se sladce jen tváří a voní po tvarůžkách

03-03-2015 13:16 | Zdeňka Kuchyňová

Zvenčí nová provozovna v historickém centru Olomouce vypadá jako obyčejná cukrárna, při příchodu dovnitř ale návštěvníky překvapí lehký závan povědomé vůně, kterou mozek nemá spojenou se sladkostmi. Většina zákusků pečlivě srovnaných v chladicí vitríně je totiž vyrobena z olomouckých tvarůžků. Majitelé tvarůžkové cukrárny, která už několik let úspěšně funguje v Lošticích na Šumpersku, se rozhodli expandovat do Olomouce, jejíž jméno je nedílnou součástí názvu tohoto pikantního sýra s nezaměnitelným aroma. Lidé si mohou v cukrárně pochutnat také na tvarůžkovém chlebíčku, bramboráčku, langoši či tvarůžkovém hamburgeru. Provozovatelé cukrárny už dali dohromady recepturu na tvarůžkový koktejl, který nabízí při výjimečných příležitostech a letos by jej měli představit i v Olomouci. 

Doporučujeme

Archiv

březen 2015

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

únor 2015

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728

leden 2015

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Kompletní archiv

Aktuální relace