Z archivu rubriky Zprávy

Úřady práce budou dál využívat OKsystem

22-12-2014 16:12 | Milena Štráfeldová

Úřady práce budou i v příštích dvou letech používat pro vyřizování dávek a agendy zaměstnanosti dosavadní informační systémy od firmy OKsystem. Smlouvy se společností na roky 2015 a 2016 uzavřelo ministerstvo práce. Sdělil to jeho mluvčí Petr Habáň. Neuvedl ale, kolik za provoz v roce 2015 a 2016 resort zaplatí. Ministerstvo zatím vyhlásilo tři tendry ze čtyř na nový informační systém, který by chtělo mít od roku 2017. Odhadovaná cena těchto tří částí je 1,19 miliardy korun bez DPH. Úřady práce zavedly od ledna 2012 za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09) pro část agend nový systém. Ten jim ale antimonopolní úřad kvůli pochybením při výběru dodavatele zakázal používat. Úředníci se tak museli na počátku letoška vrátit ke staronovému OKsystemu, smlouvy na něj byly ale jen do konce roku. Úřady tak dosud nevěděly, jak budou od ledna dávky či agendu nezaměstnanosti zpracovávat. 

Bezdomovci v Praze dostanou na Štědrý den večeři i nadílku

22-12-2014 16:10 | Milena Štráfeldová

Bezdomovci v Praze dostanou na Štědrý den večeři i nadílku. Nejčastěji půjde o různé potraviny, oblečení nebo hygienické potřeby, pro matky s dětmi z azylového domu jsou připravené i hračky. Přesný počet lidí bez domova v Praze není možné určit, podle odhadů odborníků je jich kolem 4000. Přes rok mohou využívat asi 800 míst v různých azylových domech a sociálních zařízeních. Na zimu je připravených podle potřeby až dalších 400. Štědrovečerní večeři dostanou lidé v azylových domech a noclehárnách. Kromě večeře dostanou potřební také nadílku. V azylových domech CSSP jsou pro ně připravené potraviny, například čočka nebo těstoviny. Klienti pražské charity si budou moci odnést tašku se základními potřebami; například ponožkami, spodním prádlem, rukavice, hygienickými potřebami a potravinami. 

Památkáři opraví v lednickém parku historické mosty

22-12-2014 16:09 | Milena Štráfeldová

Památkáři opraví do března příštího roku v parku zámku v Lednici na Břeclavsku šest mostů vedoucích přes Zámecký rybník k vyhledávané vyhlídkové věži Minaret. Na sto let starých mostech, z nichž nejdelší jsou přes 30 metrů dlouhé, dělníci vymění dřevěné trámy, řekla kastelánka Ivana Holásková. Práce přijdou na tři miliony korun a uhradí je památkový ústav. Park lednického zámku tvoří nejen vzácné dřeviny, ale i četné historické stavby. Jde o tzv. salety, které byly postaveny, aby jej krášlily. Ročně park navštíví 1,5 milionu lidí. Vstup do něj je celoroční a zdarma. K nejvýznamnějším saletům v tomto areálu patří šedesát metrů vysoká vyhlídková věž Minaret. ednický zámek je spolu s parkem zapsaný od roku 1997 na seznamu památek UNESCO. Zámek je nejnavštěvovanější památkou na Moravě. Letos jej navštívilo přes 373.000 turistů, což je o 42.000 více než loni. 

Fakulta chce ukázat objevenou rotundu veřejnosti

22-12-2014 16:07 | Milena Štráfeldová

O záchranu a zpřístupnění rotundy sv. Václava na Malé Straně, kterou historikové dlouho považovali za zničenou, se zasazují experti z mnoha různých oborů. Románská památka v areálu budovy Matematicko-fyzikální fakulty UK potřebuje další archeologický průzkum, čekají ji restaurátorské a stavební práce a náklady na její obnovu jsou deset milionů korun. Většinu potřebných peněz by organizátoři chtěli získat z evropských zdrojů, přispět mohou ale i zájemci, které oslovuje historie či nadšení pro obnovu historického dědictví. Na oplátku mohou v románské stavbě nechat své poselství pro příští generace, uvádí se na speciálně vytvořené webové stránce http://www.nase-rotunda.cz. Cílem projektu není jen záchrana památky, ale i její zpřístupnění. Fakulta zažádala o podporu v rámci projektu Zachování a revitalizace kulturního a přírodního dědictví, který spolufinancují evropské fondy a takzvané norské fondy. Pětinu peněz ale chtějí organizátoři vybrat sbírkou. 

Sport

22-12-2014 13:44 aktualizováno | Milena Štráfeldová

Anketa Sportovec roku letos nemá jasného favorita. Z uplynulé sezony má Česká republika dvě olympijské vítězky rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou a snowboardistku Evu Samkovou, trojnásobného olympijského medailistu v biatlonu Ondřeje Moravce či vítězku tenisového Wimbledonu a Fed Cupu Petru Kvitovou. Slavnostní vyhlášení výsledků ankety, v níž hlasovalo 199 žurnalistů, se uskuteční dnes od 21:40 v pražském hotelu Hilton v přímém přenosu České televize.

Brankář Petr Čech v zimě z Chelsea s největší pravděpodobností neodejde. V rozhovoru pro deník Sport to prohlásil agent dvaatřicetiletého fotbalisty Viktor Kolář. Čech přišel v Chelsea o pozici jedničky v létě po příchodu belgického gólmana Thibauta Courtoise. S Chelsea má smlouvu do léta 2016, zatím v sezoně odchytal pět zápasů a v létě je připraven svou pozici řešit. Zájem o Čecha projevily mimo jiné Barcelona a Real Madrid, kde působí bývalý kouč Chelsea Carlo Ancelotti. Nedávno se také spekulovalo o zájmu Arsenalu a Liverpoolu.

Jakub Voráček v hokejové NHL zařídil dvěma góly výhru Philadelphie 4:3 v prodloužení ve Winnipegu a udržel si první místo v kanadském bodování.

Václav Janáček získal potřetí v řadě titul žokeje šampiona ve Španělsku. Další prvenství mu pojistilo zrušení příštích dostihů na závodišti Dos Hermanas u Sevilly. Nyní ho však čeká několik týdnů pauzy kvůli plánované operaci ramena. Janáček má na kontě již devět titulů žokeje šampiona, které získal ve třech zemích. Před angažmá ve Španělsku pětkrát kraloval na českých rovinových drahách, na kterých vyhrál v letech 2006 až 2010, slovenský titul přidal v roce 2010.

Lyžaři v Jihočeském kraji mohou vyrazit na sjezdovky do středisek na Prachaticku na Kvildu nebo na Zadov. Areál na Lipně zatím stále čeká na zahájení provozu. Někteří lidé také jezdí do rakouského střediska Hochficht, které se nachází těsně za hranicemi. Provozovatelé areálů doufají, že se v nejbližších dnech zlepší počasí, a umožní tak lepší podmínky pro lyžování. 

Zdravotní pojišťovny nebudou muset zveřejňovat smlouvy

22-12-2014 13:43 | Milena Štráfeldová

Zdravotní pojišťovny nebudou zatím muset zveřejňovat individuální smlouvy s poskytovateli zdravotní péče. Sněmovna přijala senátní úpravu takzvané lázeňské novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která tuto pasáž vypouští. Předloha prodlouží některým pacientům pobyty v lázních na účet zdravotní pojišťovny a má přinést lázeňství asi půlmiliardu korun ročně navíc. Míří k podpisu prezidentovi Milošovi Zemanovi. Zveřejňování smluv prosadil do vládní novely ve Sněmovně lidovec Ludvík Hovorka. Upozorňoval na to, že některá zdravotnická zařízení dostávají v současnosti výrazně vyšší úhrady za stejné výkony než většina ostatních. Úpravu kritizovaly lékařské organizace, v Senátu narazila. Ministerstvo zdravotnictví chystá jinou úpravu k transparentnosti smluv, měla by zavést sankce. Podle Němečka by ji vláda měla dostat do půlky ledna. 

Dárci poslali na dobročinnost kolem 17 milionů DMS

22-12-2014 13:40 | Milena Štráfeldová

Dárci v Česku poslali od roku 2004 na dobročinnost už kolem 17 milionů dárcovských textových zpráv. Za deset let fungování tohoto projektu takto na prospěšné účely poskytli přes 430 milionů korun. DMS jsou český vynález, v provozu jsou od dubna 2004. Jen loni lidé těchto zpráv odeslali víc než 1,29 milionu za skoro 36 milionů korun. Uvedla to šéfka Fóra dárců Klára Šplíchalová. "Také letos očekáváme kolem milionu DMS. Prosinec bývá vždy silný. Konají se velké akce jako adventní koncerty, byl benefiční koncert The Tap Tap pro Jedličkův ústav a 28. prosince bude přímý přenos koncertu na podporu dětí," upřesnila Šplíchalová. Poprvé lidé mohli poslat dárcovskou textovou zprávu o Velikonocích 2004 do sbírky Pomozte dětem. Do konce roku 2013 na číslo 87777 odešlo celkem 16,02 milionu DMS. Vybralo se na nich 433,56 milionu korun. V prvních deseti měsících letošního roku bylo zpráv kolem 700.000. Přesné údaje za letošní rok bude mít Fórum dárců v polovině ledna. 

Strážníkovi z Vysokého Mýta hrozí za vraždu až výjimečný trest

22-12-2014 13:37 | Milena Štráfeldová

Pardubická policie obvinila dvaačtyřicetiletého muže z vraždy. Podle kriminalistů ve Vysokém Mýtě zastřelil jednoho muže a dalšího vážně zranil. Podle ČTK střílel zřejmě místní strážník. Obviněnému muži hrozí 15 až 20 let vězení nebo trest výjimečný. Muž se o víkendu s přáteli domáhal vstupu zdarma do zábavního podniku v Pivovarské ulici. Ochranka to ale odmítl, poté vznikla strkanice a zazněly výstřely. Starosta města František Jiraský uvedl, že skutečně šlo o městského policistu, který je držitelem zbrojního pasu, měl u sebe soukromou zbraň a nebyl v době incidentu ve službě. Podobnou tragickou událost nikdo ve městě nepamatuje a strážník byl prý bezproblémový. Vážně zraněný muž je v péči lékařů pardubické nemocnice. 

Hovory z Lán v ČRo zřejmě končí, Zeman odmítá předtáčení

22-12-2014 13:33 | Milena Štráfeldová

Rozhlasový pořad s prezidentem republiky Hovory z Lán v Českém rozhlase zřejmě skončí. Generální ředitel ČRo Peter Duhan rozhodl, že má být vysílán jako předtáčený, a informoval o tom prezidenta Miloše Zemana dopisem. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček sdělil, že hlava státu na to nepřistoupí. Předtáčení nebo zpoždění pořadu Zeman odmítl už dříve. Prezident v posledních Hovorech z Lán použil několik vulgarit, za což byl kritizován. Podle Rady ČRo rozhlas odvysíláním hovorů porušil zákon i kodex Českého rozhlasu. Rada ČRo uznala výjimečnost situace, kdy svou roli hrálo překvapení a respekt k hlavě státu. Do budoucna rozhlas vyzvala, aby u Hovorů z Lán svůj kodex respektoval. 

Pražští policisté dopadli údajné pachatele statisícové loupeže

22-12-2014 13:31 | Milena Štráfeldová

Pražští policisté dopadli dvojici mužů, kteří v polovině prosince pracovníkům bezpečnostní agentury u hostivařského nákupního centra údajně uloupili přes 700.000 korun. Mužům, které zadržela zásahová jednotka, je 30 a 31 let. Policie u nich většinu peněz z lupu objevila. V případě prokázání viny jim hrozí až 12 let vězení. Stejná sazba se vztahuje i na jejich údajného komplice, zaměstnance oloupené agentury. Uvedl to policejní mluvčí Tomáš Hulan. Zdůraznil, že policistům se pachatele podařilo dopadnout už po čtyřech dnech. Ozbrojená maskovaná dvojice přepadla pracovníky bezpečnostní agentury 12. prosince večer, kdy jim vzala kufr s přepravovanou hotovostí. 

Doporučujeme

Archiv

prosinec 2014

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

listopad 2014

PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

říjen 2014

PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Kompletní archiv

Aktuální relace