Z archivu rubriky Zprávy

Česko asi nevyhoví požadavku OSN na vojenskou pomoc v Africe

15-04-2014 20:55 | Neuveden

Česko zřejmě nebude moci vyhovět dvěma nejnaléhavějším požadavkům generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna. Nasazení dopravních vrtulníků i vojenské polní nemocnice v mírové misi ve Středoafrické republice brání nákladnost celé akce. V případě nemocnice pak hraje roli i fakt, že OSN požaduje dlouhodobé působení vojenských lékařů v Africe. Medicínské zařízení ale může být vysláno pouze na rok, pak je třeba, aby se vrátilo zpět do Česka. Sdělil to mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. O vyslání vojáků do Středoafrické republiky požádal premiéra Bohuslava Sobotku při své nedávné návštěvě Prahy generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Na setkání prý projevil největší zájem o vyslání polní nemocnice a poskytnutí letecké přepravní kapacity. Podle ministra obrany Martina Stropnického i náčelníka generálního štábu Petra Pavla mohou Češi do Středoafrické republiky vyslat zhruba 250 vojáků. 

STEM: Přibývá lidí, kteří hodnotí ekonomickou situaci pozitivně

15-04-2014 20:55 | Neuveden

V Česku se zvyšuje podíl lidí, kteří hodnotí ekonomickou situaci státu i své domácnosti optimisticky. Vyplývá to z březnového výzkumu agentury STEM. Při hodnocení ekonomického vývoje v Česku za posledních dvanáct měsíců si 46 procent dotázaných myslí, že situace zůstala stejná. To je o dvacet procentních bodů více než v rok starém průzkumu. Zhoršení sice stále pociťuje 42 procent respondentů, ale ve srovnání s rokem 2013 se velikost této skupiny zmenšila o 28 procentních bodů. Názor, že se ekonomická situace v Česku zlepšila, zastává dvanáct procent dotázaných, což je o osm procentních bodů více než loni. Větší optimismus ve všech otázkách panuje mezi lidmi s vyšším vzděláním a u materiálně lépe situovaných občanů, shrnul STEM. 

Unikátní Loosův interiér v Plzni bude sloužit kultuře

15-04-2014 20:55 | Neuveden

Plzeň zrekonstruovala mimořádně cenný interiér v objektu Klatovská 12. Dvě místnosti navržené koncem 20. let 20. století světoznámým architektem Adolfem Loosem pro rodinu lékaře Josefa Vogla vybavila replikami původního nábytku. Interiér bude sloužit kultuře, ročně zhruba deseti akcím. Zájemci si jej poprvé prohlédnou v pátek 18. dubna. Na opravách Loosových interiérů pracuje Plzeň systematicky od roku 2003, v roce 2015 nabídne speciální prohlídkovou trasu, řekl primátor Martin Baxa. "Soubor Loosových interiérů v Plzni je unikátní nejen pro město a celý region, ale jde o evropskou památku," uvedl šéf odboru památkové péče magistrátu Petr Marovič. Jednou z prvních kulturních akcí, která se v interiéru v Klatovské 12 uskuteční, bude 14. května Noc literatury. 

V Brně schválili prodej pozemků pro sklad Amazonu

15-04-2014 20:55 | Neuveden

Brněnští zastupitelé schválili prodej pozemků developerovi CTP Invest pro zamýšlený sklad internetového obchodu Amazon. A to přesto, že americká společnost už oznámila, že s Brnem nepočítá. CTP však tvrdí, že stále existuje šance, že Amazon do Brna přijde, protože nechce začínat jinde celý projekt od začátku. Nyní je otázkou, jak dopadne plánovaná aktualizace územního plánu, která je podmínkou pro stavbu logistické haly. Pro schválení smluv s CTP zvedlo ruku 28 zastupitelů, nejtěsnější možná většina. Zastupitelé projednávají smlouvy s CTP od prosince. Americká internetová společnost slibuje v Brně vytvoření 1500 pracovních míst převážně pro nekvalifikované zaměstnance a investici blížící se třem miliardám korun. Druhé centrum postaví u Dobrovíze u Prahy. 

Přibývá pašovaných drog z ČR do Saska a Durynska

15-04-2014 20:55 | Neuveden

Pašování drog z Česka do Německa rychle roste. Celníci ve spolkových zemích Sasko a Durynsko loni zabavili pašerákům 430 kilogramů omamných látek, o 60 procent více než v roce 2012. Mimořádný vzestup pozorují především u pervitinu, uvádí výroční zpráva saských a durynských celníků. Celkově celníci odhalili přes sto pokusů propašovat pervitin přes česko-německou hranici, jeden z pašeráků měl u sebe najednou 2,5 kilogramu drogy. Pervitin se vyrábí ve varnách v českém pohraničí a nachází odbyt v Německu, kde je známý pod názvem crystal. Mezi německými uživateli je syntetická droga oblíbená, protože je relativně levná - cena se pohybuje v závislosti na regionu od 80 do 100 eur (2200 až 2750 korun) za gram. Na jednu dávku přitom podle celníků stačí pět až 15 miligramů pervitinu. 

Babiš dal do Zemanova fondu na státní dluh půl milionu korun

15-04-2014 20:55 | Neuveden

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš přispěl do prezidentského nadačního fondu na snížení státního dluhu jednorázovou částkou půl milionu korun. Prezident Miloš Zeman nadační fond založil loni v létě. Sám do něj každý měsíc přispívá třetinou platu, tedy 60.000 korunami. Na účtu fondu je zatím částka v jednotkách milionů korun, státní dluh činí přitom téměř 1,7 bilionu korun. "Nemůžu jako Zeman přispívat z platu, ten už jde celý na fond rodičů samoživitelů. Dám proto na sbírku jednorázově 500 tisíc korun, jinak mi to bude prezident vyčítat. Měl by také vyzvat všechny naše porevoluční politiky, kteří nás zadlužili, aby přispěli," uvedl Babiš, který patří k nejbohatším Čechům. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček Babišovo rozhodnutí přispět do prezidentského fondu na splácení státního dluhu přivítal. 

V centrále České pošty v Praze od rána zasahuje policie

15-04-2014 20:55 | Neuveden

V centrále České pošty v pražské ulici Politických vězňů a v Olšanské ulici na Žižkově zasahuje od brzkých ranních hodin policie. Důvody zástupcům pošty nesdělila. ČTK to řekla mluvčí Marta Selicharová. Zásah může souviset s kauzou údajných manipulací se stavebními zakázkami, v níž už byla pošta dříve obviněna. Státní zástupce Zdeněk Matula dopoledne v tiskové zprávě informoval o rozšíření stíhání v této kauze. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu rozšířil podle Matuly trestní stíhání tří zástupců zadavatele a dvou zástupců stavebních společností o zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Obvinění podle policistů jednali jako organizovaná skupina, která manipulovala s veřejnými zakázkami malého rozsahu na stavební práce. K dnešnímu dni policie stíhá v této věci 15 fyzických osob a čtyři právnické. 

Sport

15-04-2014 20:55 | Neuveden

Obránce Jakub Krejčík a útočník Jan Buchtele ze Sparty rozšíří kádr českých hokejistů v přípravě na květnové mistrovství světa v Minsku. Naopak pro šampionát nemůže trenér Vladimír Růžička počítat s forvardem Jiří Tlustým z Caroliny, který má problémy s ramenem. Z týmu Třince zařadil reprezentační kouč do výběru útočníka Martina Růžičku a obránce Tomáše Linharta. V současné době je v nominaci po zařazení Krejčíka a Buchteleho 31 hráčů - tři brankáři, deset obránců a osmnáct útočníků. Kvůli zranění se ale tento týden nepřipravuje s národním týmem vítkovický útočník Ondřej Roman.

Hokejisté Komety Brno vyhráli rozhodující sedmý zápas semifinále extraligy na ledě Sparty 5:4 a budou bojovat o titul se Zlínem. Pražané, kteří suverénně ovládli základní část soutěže, získali bronz. Souboj o Masarykův pohár odstartuje ve čtvrtek ve Zlíně a finalisté budou hrát i o poslední volné místo pro české kluby v obnovené Lize mistrů.

Finále hokejové extraligy začne ve čtvrtek ve Zlíně, který přivítá Kometu Brno na svém ledě i o den později. Souboj o titul týmů, které se v play off samostatné české extraligy dosud nikdy nepotkaly, pokračuje v Brně na Velikonoce v pondělí 21. dubna a o den později. Případný pátý zápas by se hrál v pátek 25. dubna ve Zlíně, šestý o dva dny později v Brně a nejpozději se rozhodne v úterý 29. dubna ve Zlíně.

Hokejisty Třince povede i v příští sezoně Jiří Kalous. Stejně jako hlavní trenér zůstal ve funkci asistenta Václav Varaďa, oba schválilo pro další extraligový ročník klubové vedení. Dvojice, která v tomto složení pracovala od ledna, dostala novou roční smlouvu. Oceláři vypadli stejně jako loni v semifinále se Zlínem.

Společná česko-slovenská interliga házenkářek bude pokračovat nejméně další čtyři roky. Na prodloužení smlouvy do sezony 2018/19 se hned po skončení 12. ročníku dohodli v pondělí v Brně zástupci obou národních svazů.

Hokejový útočník Vojtěch Němec z Brna vede po semifinále extraligy produktivitu play off s 12 body z 11 utkání a se sedmi góly se dělí o prvenství i mezi střelci s Radoslavem Tyborem z Pardubic, Martinem Růžičkou z Třinec a Ondřejem Veselým ze Zlína. Stejný počet bodů má také sparťan Petr Ton, který zaznamenal pět tref a sedm přihrávek ve 12 duelech. Rovněž 12 bodů za čtyři góly a osm asistencí nasbíral třetí Radek Bonk z Třince.

Hokejisté Mladé Boleslavi a Olomouce si dnes mohou zajistit postup do extraligy. Oba prvoligové celky mají před 10. kolem baráže na kontě shodně 17 bodů, a pokud nadcházející zápasy vyhrají v normální hrací době, už dvě kola před koncem baráže mohou začít slavit návrat mezi elitu bez ohledu na další výsledky. Olomouc doma hostí Chomutov, Mladá Boleslav se rovněž od 18:00 představí na ledě Kladna.

Českou házenkářskou reprezentaci mužů povedou od 1. července jako trenéři dlouholetí reprezentanti Daniel Kubeš a Jan Filip. Na lavičce nahradí duo Vladimír Haber, Jaroslav Hudeček, jimž vyprší smlouva po červnovém play off o postup na mistrovství světa proti Srbsku. Nové složení realizačního týmu oznámil házenkářský svaz na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Český plochodrážník Lukáš Dryml oficiálně ukončil aktivní kariéru. Bývalý účastník elitního seriálu Grand Prix, který ve středu oslaví 33. narozeniny, postrádá do dalšího závodění tu správnou jiskru a motivaci. Chce se nyní naplno věnovat rodinné firmě a své rodině.

Obě sestry Plíškovy Kristýna i obhájkyně titulu Karolína úspěšně zvládly úvodní zápas na tenisovém turnaji v Kuala Lumpuru. Třetí nasazená Karolína se Srbkou Aleksandrou Kruničovou ztratila jen čtyři gamy, její dvojče však mělo s Maďarkou Timeou Babosovou namále.

S bývalým desetibojařem Romanem Šebrlem, co nejčastěji tříkolově a s novým promotérem začne svůj další ročník česká golfová profesionální Czech PGA Tour. Pořadatelé otevřeli turnaje i pro amatéry s hendikepem 2,5 a nižším a doufají, že přilákají také větší konkurenci se zahraničí. 

Sobotka se ve Francii setká s Hollandem i Vallsem

15-04-2014 20:55 | Neuveden

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se během své dvoudenní návštěvy Francie na konci týdne setká s tamním prezidentem Françoisem Hollandem i premiérem Manuelem Vallsem. Hollande přijme Sobotku ve čtvrtek dopoledne v Elysejském paláci. V pátek dopoledne jej pak přijme francouzský ministerský předseda. Při návštěvě Paříže se český premiér setká také s exministrem financí Pierrem Moscovicim. V Paříži ho ale čekají i stranické povinnosti. Ve čtvrtek se zúčastní oficiálního zahájení kampaně německého sociálního demokrata Martina Schulze na předsedu Evropské komise. Sobotka se jako předseda vlády do Francie podívá poprvé. Bilaterálně zatím navštívil Slovensko, Polsko a Německo. Připravuje se také jeho cesta do Rakouska. 

Audit v lékovém ústavu zjistil nevýhodné smlouvy a pronájmy

15-04-2014 20:55 | Neuveden

Audit ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) zjistil nevýhodné smlouvy i pronájmy, zbytečné výdaje na mzdy či změny v předmětu zakázek. Nestandardní licenční ujednání mohla vést k vydání až 300 milionů korun, nevýhodný pronájem kanceláří 20 milionů. Zjištění dnes představili ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta. Podle Němečka asi padnou trestní oznámení. 

Doporučujeme

Archiv

duben 2014

PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

březen 2014

PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

únor 2014

PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728

Kompletní archiv

Aktuální relace