Marie Terezie (1717-1780)

Tereziánské reformy

Za vlády Marie Terezie došlo k radikální proměně feudální říše v centralizovaný stát. Reformy se dotkly i českého království. Marie Terezie, přinucena neutěšeným hospodářským stavem habsburských zemí a zároveň ovlivněna novými myšlenkovými proudy (osvícenstvím), začala ve druhé polovině čtyřicátých let 18. století s postupným zaváděním reforem.

Školská reforma

Reforma školství, vyhlášená císařovnou a českou královnou Marií Terezií vydáním Všeobecného školního řádu dne 6. prosince 1774, zůstává do dnešních dnů nejvýraznější a nejzásadnější reformou našeho školství. Zavedení všeobecné vzdělávací povinnosti pro děti od 6 – 12 let.

Ohňový patent

Ohňový patent Marie Terezie byl vydán 21. srpna 1751. Stanovil například základní protipožární zásady při výstavbě domů, povinnost vybavit vesnice zvoničkami a službu nočních vartýřů a základní zásady pro hašení požárů.

Za časů Marie Terezie bývaly stavby převážně dřevěné, kryté doškem nebo šindelem, většinou bez komínů, kouř volně unikal stropním otvorem. Požáry tak bývaly častým jevem. Ohňový patent vydaný 21.srpna 1751 stanovil, že pazderny a chlebové pece mají být po straně chalupy. Do roka po vydání patentu měla mít každá chalupa zděný komín, do budoucna měla být všechna stavení zděná.

Zakázáno bylo střílení a vypouštění rachejtlí o svatbách, svatojanský oheň a používání posvět (loje ke svícení) mimo světnice. Vrchnost měla podle patentu dbát, aby se budovalo více studní a také dolin na dešťovou vodu. Obyvatelé měli před svá stavení zasázet vrby nebo lípy.

Patent nařídil službu nočních vartýřů a jejich povinnost v případě požáru bít zvonem na poplach. Toto nařízení je považováno za počátek plošného umisťování zvonů a zvoniček na vesnicích. Více...

Marie Terezie založila tradici českých porodnic

V dobách, kdy v Praze nestála žádná porodnice, pomáhaly ženám porodní báby. Ty se od dob Marie Terezie musely řídit velmi přísnými pravidly. A císařovna dala i popud ke vzniku první pražské porodnice s nalezincem před 250 lety, 22. listopadu 1762, v pražské Soukenické ulici. V této porodnici rodily především svobodné matky. Od roku 1776 patřil porodnici důchod z morušových sadů vysázených na novoměstských hradbách pro rozvoj hedvábnictví.

Další tereziánské reformy

Daňová reforma - sepsání půdy a majetku
Reforma armády - vojenská služba, budování pevností
Reforma měr a vah - jednotná soustava měr a vah
Zrušení vnitřních cel
První sčítání obyvatel a očíslování domů, názvy ulic
Zavedení příjmení
Robotní patent - robota byla nejvíce tři dny v týdnu
Centralizování říše - zavedení stejných úřadů, úředníci byli podřízeni panovnici, všechny úřady byly spravovány z Vídně
Měnová reforma - byly zavedeny papírové bankovky, tzv. bankocetle

   Zpět
Datum Nadpis
27.07.2020 Sochaři dokončují první pomník Marie Terezie v Praze, reakce jsou rozporuplné
29.05.2020 Marie Terezie
15.12.2017 Filmové Marii Terezii se dvoří Vojta Kotek jako František Štěpán Lotrinský
07.07.2017 Ve Znojmě proběhne festival duchovní hudby
02.07.2017 Tvůrci představí na festivalu minisérii Marie Terezie
20.05.2017 Marie Terezie a české země
13.05.2017 V Praze odhalili základní kámen pomníku Marie Terezie
13.05.2017 Marie Terezie reformátorka
Všechny související články