Jan Kašpar

100 let výročí letu z Pardubic do Chuchle

V pátek 13. května 2011 uplynulo 100 let od prvního historického českého dálkového letu, který Ing. Jan Kašpar uskutečnil z Pardubic do Velké Chuchle.

S replikou Kašparova Blériotu měl 13. května 2011 cestu do Chuchle zopakovat pilot Petr Mára. Kvůli silnému větru byl ale let zrušen. Pořadatelé se jej zřejmě pokusí uskutečnit za týden.

Petr Mára a replika letounu Jana KašparaPetr Mára a replika letounu Jana Kašpara Petr Mára poletí z bezpečnostních důvodů po trochu jiné trase než Jan Kašpar - musí mít neustále možnost kdykoli přistát, hustě zastavěné plochy a zvláště centrum Prahy proto musí vynechat. Jeho letová výška bude zhruba 150 metrů. K úspěšnému dokončení letu je zejména zapotřebí klidné počasí. Nežádoucí je hlavně déšt či sněhový vítr s rychlostí tři a více metrů za sekundu - letadlo je totiž stejně jako předloha sestaveno z plátna a dřeva a mohlo by se rozmočit. Sám pilot bude proti nepřízni počasí chráněn neoprenem, ukrytým pod dobovým oblečením. Máru bude během celého letu doprovázet malé ultralehké letadlo vybavené vysílačkami, kamerou a systémy pro komunikaci s ruzyňskou věží.

U příležitosti výročí Kašparova letu připravilo Národní technické muzeum ve spolupráci s Českými drahami a Pardubickým krajem bohatý aviatický program. Více zde.

 

Jan Kašpar

První český letec se narodil 20. května 1883 do rodiny významného pardubického hodnostáře a akcionáře, předsedy místního cyklistického klubu a majitele hotelu Veselka, Františka Kašpara. Jeho pozdější zájem o techniku byl jistě od dětství umocňován dobou a všudypřítomným pokrokem. Poté, co Jan Kašpar vystudoval strojní inženýrství na C. a k. české vysoké škole technické v Praze, absolvoval v roce 1907 jeden semestr Vyšší odborné školy pro automobilismus v Německu. Automobily byly jeho vášní a není se čemu divit - zatímco letectví bylo v té době ještě „v plenkách“, motorismus se už rychle rozvíjel.

 

Stručné dějiny české aviatiky

Zenger, Hůlka, Finger, Očenášek, Etrich - jména, která dodnes v letecké historii mají svou váhu, ale z hlediska širšího povědomí jsou spíše neznámá. Proto si jejich nositele v krátkosti připomeneme.

 

Pardubice

Pardubice sehrály při zrodu české aviatiky rozhodující úlohu a to i přes skutečnost, že balónová éra se tomuto městečku v podstatě vyhýbala. Za jednu z hlavních příčin je uváděna absence vlastní plynárny. Nejblíže se k Pardubicím horkovzdušný balón přiblížil 13. srpna 1891 v době Zemské jubilejní výstavy v Praze. Jmenoval se Victor Hugo a řídili jej francouzští vzduchoplavci Godard a Surcouf. Jejich přistávací kotva se zachytila na svahu u Pardubiček (část Pardubic). Vzduchoplavci byli místními obyvateli nadšeni uvítáni a druhý den byl na jejich počest dokonce uspořádán hon. Samotné Pardubice ale svůj první balón, bez osádky, vypustily až v roce 1907. Ve městě se ovšem narodila celá řada významných český leteckých teoretiků i praktiků: Antonín Jarolímek, Jan Kašpar, Eugen Čihák. A právě díky posledním dvou jmenovaným se Pardubice dostaly do centra leteckého dění.

Důležitým prvkem v dějinách města je z dnešního pohledu založení Klubu českých velocipedistů v roce 1885. Stejně jako v pozdější letecké éře se i zde objevují podobné rysy pokrokového nadšení a odhodlání. Bez zajímavosti rozhodně nezůstává ani fakt, že významným členem a průkopníkem sportovní cyklistiky v Pardubicích byl František Kašpar, otec Jana Kašpara. Celá řada velocipedistů se pak později stala členy pardubického Aviatického družstva.

Od roku 1991 se v Pardubicích pravidelně koná Aviatická pouť.

  • Více o historii Pardubic zde
 

Kam za leteckou historií?

Muzeum letectví Jana Kašpara

Muzeum letectví se od 14. května 2011 nově nachází v Kuněticích na Pardubicku. Vystavované exponáty budou výhradně z období počátků aviatiky. "Jsou to všechno letouny, které mohli lidé naposledy vidět ve filmu Báječní muži na létajících strojích. Tedy nejen Blériot, ale Wright, Fokker, Farman nebo Antoinette," řekl Martin Kindernay z občanského sdružení Aeropark.

Letecké muzeum Kbely

Muzeum bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha - Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Letecké muzeum v Deštné

Expozice Leteckého muzea, kterou vytvořili členové Klubu historie letectví v Jindřichově Hradci v objektu bývalého kina města Deštná, je rozdělena na válečnou a poválečnou část. Bezesporu v České republice ojedinělou je "pietní místnost", ve které najdete nejen velkoplošnou fotografii největšího čs. vojenského hřbitova ve Velké Británii v Brookwoodu, ale především seznamy všech našich padlých válečných letců a prstě z jejich hrobů, které ze svých třináci zahraničních expedic po Evropě přivezli členové KHL.

Letecké muzeum Olomouc

Letecké muzeum založil 1. letecký školní pluk. V expozici muzea najdete nejen letadla, ale také velké množství exponátů spojených s leteckou historií, a to převážně československého a českého letectví, a školním letectvím.

Slovácké letecké muzeum v Uherském Hradišti a Letecké muzeum Kunovice

Město Kunovice proslulo výrobou letadel, která začala po r. 1936 v letecké továrně Avia. Zdejší bohatou leteckou tradici dnes připomíná unikátní Letecké muzeum Kunovice, ojedinělé zařízení podobného druhu v celém regionu. Jeho návštěvníci si mohou prohlédnout více než dvacítku, dnes již historických strojů. Slovácké letecké muzeum bylo založeno pány Aloisem Hráčkem a Jiřím Markem v letech 1970 - 1974. S Leteckým muzeem Kunovice je také spojena činnost Slováckého aeroklubu, který kromě pozorovacích letů motorovými i bezmotorovými letadly nabízí vyhlídkové lety horkovzdušným balónem, tandemové skoky padákem či možnost leteckých výcviků a paravýcviku. Na provozu Leteckého muzeum se podílí spolu s městem Kunovice Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Slovácký aeroklub Kunovice.