Geocaching

Foto: mtuFoto: mtu Geocaching je hra, která vychází z přirozené touhy člověka hledat poklady. Zatímco naši předkové náhodně poschovávali předměty v terénu nebo používali šifrované mapy, obrázky a texty, 21. století přináší možnost využití navigačních přístrojů, které ukazují souřadnice GPS. Navigace není podmínkou k hledání schránek, ale obvykle zjednodušuje jejich objevování.

Ten, kdo skrýš (tzv. kešku) připraví, se inspiruje zajímavým místem, událostí nebo chce jen přichystat zábavu v místech, kde nic „zábavného“ není. Samozřejmě, existuje mnoho kešek, které jsou tematicky i provedením bezvýznamné a stává se z nich pouhý bod do statistiky. Jiné naopak řádně prověří fyzické síly i mozkové závity. Zdařilý nález se zaznamenává do tzv. logbooku, který je součástí většiny kešek a také do jeho elektronické obdoby na internetu. Uvnitř kešky můžou být předměty, které slouží buď k výměně, nebo jsou její trvalou součástí (například hračky, drobnosti pro sběratele a tzv. trackovatelné předměty, jejichž účelem je cestování mezi krabičkami).

 

Důležité okamžiky v historii geocachingu

1854 – zprávy z anglického Dartmooru zmiňují tzv. letterboxing. Šlo o hru, která využívala systém nápověd a kompas. Těšila se ve své době velké oblibě. Dnes jsou letterboxové kešky součástí geocachingu.

80. léta 20. století – ve Finsku se objevuje hra na principu geocachingu, místo GPS se používají mapy s vyznačením zeměpisných souřadnic.

1. května 2000 – rozhodnutí americké vlády o zpřesnění navigačních systémů pro civilní účely.

3. května 2000 – v americkém státě Oregon byla umístěna první keška na světě.

1. června 2001 – uložení prvního pokladu pro geocachery v České republice.