65. výročí konce druhé světové války

Prahu a celou zemi okupovala německá vojska již půl roku před vypuknutím druhé světové války. 8. května 1945 - o více než šest let později - byla Praha poslední evropskou metropolí, která byla osvobozena. Za takzvaného "Protektorátu" vládla na území Čech a Moravy loutková vláda řízená nacisty a Gestapo sužovalo zemi.

8. květen 19458. květen 1945 65. výročí konce druhé světové války vzbuzuje v České republice smíšené emoce. Na jedné straně je vzpomínka na ukončení šesti let okupace a utrpení důvodem k radosti, na straně druhé však výročí vzbuzuje i bolestivé vzpomínky na samotnou okupaci: na vraždu více než 70 000 českých Židů, na masové popravy, na vyhlazení českých vesnic Lidice a Ležáky.

Válka zanechala dlouhodobé stopy. O pouhé tři roky později uchopila moc v Československu další tyranie, která zůstala více než 40 let. Bez nadsázky by se dalo říci, že v jistém smyslu válka skončila teprve v roce 1989, když se konečně otevřela železná opona.

Jak se dnes vzpomíná na události války? Jaký je význam odkazu války pro dnešní Českou republiku? Jaká ještě existují tabu?

 

FOTOGALERIE - Pietní akt u příležitosti 65. výročí Pražského povstání

65. výročí Pražského povstání

Boje na pražských barikádách v květnu 1945 si po celé Praze připomněli přímí účastníci povstání i čelní domácí politici. Pražského povstání se před 65 lety zúčastnilo kolem 30 tisíc lidí, 1698 jich padlo. Více...

 

Akce u příležitosti 65. výročí konce druhé světové války:

  • Uctění památky padlých v bojích o Český rozhlas 

Ve středu 5. května 2010 ve 12.30 hodin se za účasti ministra obrany ČR Martina Bartáka a zástupce náčelníka Generálního štábu - inspektora AČR generálmajora Čestmíra Tesaříka uskuteční v budově Českého rozhlasu ve Vinohradské 12 (Praha 2) uctění památky padlých v bojích o Český rozhlas.

Fotografickou výstavu České národní povstání 1945, připomínající 65.výročí povstání českého obyvatelstva proti nacistické okupaci, připravuje Vojenský historický ústav ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu a Národním muzeem. Výstava představí 140 dobových fotografií a začíná 5. května 2010.

Největší výstavní projekt o konci války v České republice bude od 7. května 2010 přístupný veřejnosti v Armádním muzeu Vojenského historického ústavu v Praze na Žižkově.

Městská část Prahy 3, ve spolupráci s KVH Gardekorps a Vojenským historickým ústavem Praha pořádá v pátek 7. května ojedinělou celodenní akci Barikáda 2010 s účastí historické bojové techniky. Akce se uskuteční u příležitosti oslav Pražského květnového povstání v roce 1945 v areálu školy na žižkovské Pražačce.

 

Články Radia Praha o konci druhé světové války:

Květnové dny roku 1945

Počátek května 1945 byl v českých zemích dramatický, trvání nenáviděného protektorátu se odpočítávalo už jen na dny a hodiny, vypuklo povstání, země byla z části osvobozena a z části ještě okupována, operovaly v ní tři armády. Právě u některých momentů květnových dní se zastavíme spolu s historikem Tomášem Jaklem z Vojenského historického ústavu. Více...

Obrana národa v bojích na sklonku války

Ulice, náměstí, parky či nábřeží dostávají často svá jména po slavných i už skoro zapomenutých historických osobnostech a událostech. Jméno historické události, o které bude v našem vysílání také řeč, nese řada ulic nebo i stanice pražského metra - Pražského povstání. Více...

Pražské povstání v rozhlasových záznamech

Český rozhlas v roce 1945Český rozhlas v roce 1945 Z rozhlasového archivu jsme pro vás vybrali několik ukázek toho, co rozhlas vysílal v roce 1945, tedy v době, kdy vypuklo pražské povstání a pomalu se schylovalo ke konci druhé světové války. Uslyšíte výzvy k pomoci rozhlasu nebo ke stavění barikád, příkazy vojenského velitelství i prohlášení České národní rady.

RealAudioPoslech v RealAudio
 

Druhá světová válka v projektech Radia Praha:

Holocaust

Židé v Terezíně, 1942Židé v Terezíně, 1942 Holocaust patří k nejhrůznějším zkušenostem celých lidských dějin. A to nejen počtem zavražděných, ale též metodou vyhlazování, které bylo organizováno státem za využití rozsáhlého byrokratického aparátu a moderních technických prostředků. Milióny mužů, žen a dětí byly bezcitně zavražděny ve jménu ideologie, jež hlásala nadřazenost tzv. "germánské rasy". Více...

Protektorát Čechy a Morava

V březnu 2009 jsme si připomněli sedmdesát let od jedné z nejtragičtějších událostí českých dějin, vzniku Protektorátu Čechy a Morava. Na následující projektové stránce vám přinášíme přehled nejzlomovějších okamžiků, které navždy poznamenaly osud českého národa. Více...

 
Datum Nadpis
07.07.2020 Božena Hauserová
19.06.2020 Češi v soukolí Třetí říše
19.06.2020 Češi v soukolí Třetí říše
12.05.2020 Poslední bitva druhé světové války v Česku vzplanula u Milína
08.05.2020 Rudá armáda v Praze 9.května 1945 s Němci aktivně bojovala, uvádějí nově zveřejněné ruské archívní dokumenty
08.05.2020 Představitelé státu si po jednom připomněli výročí osvobození u památníku na Vítkově
08.05.2020 Vystěhované české vesnice i poválečný masakr. Jak prožíval válku jihlavský jazykový ostrov?
05.05.2020 Mše ve svatém Vítu připomněla konec války i oběti koronaviru
05.05.2020 Politici při projevech připomněli výročí Pražského povstání
05.05.2020 Bez pomoci vlasovců během Pražského povstání mohla Praha dopadnout jako Varšava
Všechny související články